כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

נכתב ע"י יאיר מנדלסון, סמנכ"ל פרויקטים ופיתוח עסקי בהראל פיננסים

האם העליות החדות מתחילת שנת תש"פ בשוק האג"ח הישראלי מרמזת על הבאות? ביום הראשון של השנה העברית החדשה רשמו המדדים הממשלתיים השקליים והצמודים עלייה יומית של כמעט 0.7% וזאת על רקע ירידת התשואות בעולם במהלך ראש השנה, אך בעיקר בעקבות ההודעה הרשמית על צירופה של ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WGBI
מאז אמנם התמתנו העליות, אך התשואה בתקופה שחלפה מאז עבור המשקיע באג"ח הממשלתי הישראלי נאות מאוד.

WGBI של חברת המדדים FTSE RUSSELL הוא מדד העוקב אחר אג"ח ממשלתי בריבית קבועה במטבע מקומי במעל 20 מדינות. המדד קיים מעל 30 שנה, עוקב אחר אג"ח בהיקף של מעל 20 טריליון דולר ונחשב לבנצ'מארק מקובל לקרנות מחקות, קרנות סל וכמדד ייחוס למנהלים אקטיביים בטריליוני דולרים.

הערכות לגבי כניסה של ישראל למדד פורסמו כבר באפריל השנה, אך ההודעה הרשמית הפתיעה בשני היבטים - המשקל של שוק האג"ח בישראל במדד יהיה גבוה מהצפוי (כ-0.3% לעומת צפי של 0.25%) ובנוסף ישראל תצטרף גם למדד הממשלתי הצמוד, שבו משקלה יהיה גבוה יותר משמעותית כ 1.8%. ההחלטה תצא לפועל באפריל 2020 כאשר ישראל תהיה המדינה ה-23 במדד והמדינה הראשונה שנכנסת אליו מאז 2010.
המשמעות של הצטרפות למדד היא שהמעורבות של משקיעים זרים בשוק האג"ח בישראל צפויה לגדול באופן ניכר בחודשים הקרובים והיא תכלול ביקושים לאג"ח ממשלתי ושקלי צמוד. לפי הערכה של סיטיגרופ, בעבר החברה שהיתה הבעלים של המדד, המשמעות הנגזרת מההחלטה היא תוספת ביקושים טכנית של 3.6 מיליארד דולר לאג"ח ממשלתי ישראלי. בהנחה שרוב הכסף יגיע בשנה הקרובה, המשמעות היא תוספת ביקוש בהיקף של כמעט 2.5% מסך היקף המסחר השנתי באג"ח ממשלתי.

גרף: בעיניים זרות, אג"ח ישראל בולט יותר
מדד אגח ממשלתי שחר 5+ (צבע לבן) במונחים דולריים, לעומת מדד ממשלתי בארה"ב 7-10 שנים (כתום) מתחילת 2019 (השוואה במטבע דולר). מקור: בלומברג.​

 

 

שוק באג"ח הישראלי בולט לטובה בהשוואה גלובלית

בזכות צירוף ישראל למדד, יזכה השוק המקומי לתשומת לב גבוהה יותר של מנהלי ההשקעות האקטיביים בעולם. כך הם ייחשפו מקרוב לאחד השווקים המפותחים היחידים בעולם הנהנים כיום מעקום תשואות תלול וכן משוק הנהנה מתשואות אג"ח לפדיון חיוביות (מצרך נדיר כיום בשוק האג"ח העולמי). היקף האג"ח בתשואה שלילית בעולם כיום גדול מ-14 טריליון דולר, כאשר במדד WGBI כמעט 40% מהאג"ח הן בתשואה לפדיון נמוכה מאפס. אין ספק כי עבור משקיעים אקטיביים, במצב כזה הגדלת חשיפה לשוק הישראלי מעבר למשקלו במדד עשויה להיות אפשרות אטרקטיבית.
משקיעים זרים המביטים מהצד על שוק האג"ח הישראלי לא יכולים שלא להתרשם מהביצועים המצוינים שלו בשנה החולפת – במיוחד לנוכח התחזקות השקל מול רוב המטבעות בעולם. כך לדוגמה אג"ח ממשלת ארה"ב בדולר ל-10 שנים הניב כ-10% מתחילת 2019, בעיקר בזכות רווחי הון וירידת הריבית בארה"ב. בעיניים של משקיע גלובלי, התשואה הדולרית של אג"ח ישראלי ל-10 שנים מתחילת השנה כפולה ממקבילתה האמריקאית ועומדת על 21% (עלייה של כ-14% במחיר האג"ח בתוספת התחזקות השקל מול הדולר ב-7%) – וזאת ללא שינוי בריבית המקומית ועוד על רקע שתי מערכות בחירות וחששות מגירעון ממשלתי גבוה.

הכסף של משקיעים זרים צפוי להיכנס רק לאג"ח הממשלתי שבמדד, אך אין ספק כי עשויות להיות לכך השלכות ניכרות גם על שוק האג"ח הקונצרני. ככל שתשואות האג"ח הממשלתי יירדו יותר, צפויים המרווחים של הקונצרני להיפתח – מה שיהפוך את האפיק לאטרקטיבי יותר בעיקר בעיניים ישראליות, אך אולי גם בעיניים של משקיעים מחו"ל.
כניסת השקעות זרות בהיקפים גדולים עשויה לפעול גם לחיזוק השקל מעבר למה שראינו בתקופה האחרונה, אך למרות כל הגורמים התומכים בהמשך התחזקות השקל, לא ניתן להסתמך על כך בניהול ההשקעות בעיקר מאחר שההיסטוריה מלמדת כי חיזוי מטבעות הוא ניסיון שנועד לכישלון. בכל מקרה, גם לבנק ישראל יש כלים לנטרול ההתחזקות הזו באופן חלקי או מלא.

גרף 2: העקום הישראלי הכי תלול
עקום תשואות נומינלי של (בסדר יורד) ארה"ב (ירוק למעלה), אוסטרליה (ורוד), ישראל (בכחול), יפן (כתום), צרפת (סגול), גרמניה (אדום). מקור: בלומברג.


 

הצמודים בולטים עוד לפני הצירוף למדד הממשלתי הצמוד העולמי

צירוף השוק המקומי למדד האג"ח הצמוד, הם חדשות טובות לאפיק שנהנה השנה מביצועים מצוינים לאחר תקופה ארוכה של ביצועי חסר. מתחילת השנה עלה מדד האג"ח הממשלתי הצמוד במעל 10%, בעוד שמדד ממשלתי שקלי עלה ב-7.5% בלבד.
למדד הממשלתי הצמוד תצטרף ישראל במשקל של 1.78% - משקל גבוה יחסית שנובע מהעובדה שבישראל היצע האג"ח הצמוד הוא מהגבוהים בעולם (באופן יחסי כמובן). יש כיום רק 14 מדינות מפותחות שיש להן אג"ח ממשלתי צמוד ל-10 שנים ורק ל-11 מדינות יש אג"ח ממשלתי צמוד ל-5 שנים.
בשנים האחרונות לא נהרו המשקיעים לאפיק הממשלתי הצמוד משקיעים רבים וזאת לאור היעדר אינפלציה. לנוכח החזרה למדיניות מוניטארית מרחיבה ברוב העולם המפותח, ייתכן שגם בחזית של הביקוש לצמודים יגיע השינוי בעוד זמן לא רב. בארה"ב אינפלציית הליבה עלתה בחודשים האחרונים וכעת היא ניצבת ברמה של 2.4%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008.
בשוק המקומי נראה כי חשיפה לצמודים היא החלטת השקעה נכונה לא רק בגלל הצירוף של ישראל למדד העולמי, אלא גם לנוכח הסבירות לעלייה באינפלציה, בעיקר בשל הצעדים שיידרשו לטיפול בגירעון התופח עם כינון ממשלה חדשה. עליית מסים כדוגמת מע"מ או ביטול פטורים אחרים יובילו לעלייה במחירים ולפי כל הסימנים נראה כי גם בשוק הדיור אנו צפויים לראות עליית מחירים מחודשת. גם צריך להביא בחשבון כי הממשלה היוצאת היתה אחת הפעילות ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל בניסיונות להורדת יוקר המחיה – מה שלא צפוי כנראה באף הרכב של הממשלה הבאה, בלי קשר למי שירכיב אותה.

אין ספק כי חוסר הוודאות הפוליטי מעורר לא מעט שאלות בקרב משקיעי האג"ח. עם זאת, לנוכח דירוג האשראי הגבוה של ישראל, כל עוד הממשלה שתורכב תמשיך להציג מחויבות למדיניות כלכלית אחראית לא צפויים זעזועים בחזית הזו. העובדה שמצב המקרו בישראל טוב יותר מרוב השווקים המפותחים בעולם והריבית לא צפויה להשתנות בטווח הקרוב ממשיכים להבטיח קרקע יציבה לשוק האג"ח הממשלתי.
 
הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף