אחרי ביצועים חזקים ב-2019, משקיעים רבים מחפשים פתרונות ייחודיים לניהול השקעותיהם בחו"ל | איך הפכה הראל פיננסים לאחד הגופים המובילים בניהול השקעות באג"ח חו"ל ולספקית פתרונות אלטרנטביים מעניינים בתחום הזה


יאיר מנדלסון, סמנכ"ל פיתוח עסקי, הראל פיננסים.

השיאים בשווקים הפיננסיים בעולם הפכו את 2019 לשנה מצוינת עבור המשקיעים. עם עליות דו-ספרתיות במדדי מניות וביצועים חזקים באפיק האג"ח, משקיעים רבים רשמו בשנה החולפת רווחים נאים בתיקי ההשקעות שלהם במגוון האפיקים, בין אם השקיעו באופן ישיר במניות ובאג"ח ובין אם עשו זאת במוצרים מובנים, קרנות נאמנות או ניהול תיקים.
אחרי שנה כזו, אין פלא שיותר ויותר משקיעים מחפשים פתרונות ייחודיים לניהול ההשקעות שלהם מעבר לים.
אל המשבצת הזאת נכנס כיום בית ההשקעות הראל פיננסים. הראל פיננסים הוא אחד מבתי ההשקעות שמובילים בשנים האחרונות ביצירת פתרונות לניהול כסף בחו"ל באג"ח, במניות, בקרנות נאמנות ייחודיות או במוצרים אלטרנטיביים.
בית ההשקעות של קבוצת הראל רשם בשנה האחרונה צמיחה מטאורית וכיום הוא מנהל נכסים בהיקף של כ-60 מיליארד שקלים. מבין חברות הפיננסים ובתי ההשקעות, הראל פיננסים הוא הגוף הגדול ביותר בתחום ניהול השקעות באג"ח חו"ל, עם היקף נכסים מנוהל של מעל 10 מיליארד שקלים בקרנות נאמנות ובהשקעה ישירה באמצעות ניהול תיקים של מוצרים הנקובים בשקלים או בדולרים. לחברה צוות אג"ח חו"ל ייעודי שאותו מנהלים מנהלי השקעות מקצועיים שזהו תחום התמחותם.

 

בשנים האחרונות שמים בהראל פיננסים גם דגש על התחום המנייתי בחו"ל באמצעות מגוון של פתרונות, החל ממוצרי השקעה מנוהלים, דרך קרנות מחקות ייחודיות על תחומים כמו ציוד רפואי, מניות סייבר או אג"ח ממשלת ישראל בדולר ועד למודלים כמותיים ממוחשבים, שמביאים ללקוח הישראלי את אחד הטרנדים החמים בעולם ההשקעות הגלובלי.
בזכות היקף הנכסים הגדול שמנהלת הראל פיננסים בהשקעות בחו"ל, היא פועלת כיום עם למעלה ממאה ברוקרים שונים בעולם ונכנסת בהצלחה לעשרות הנפקות חדשות. בניגוד לישראל, למשל, הנפקות של אג"ח ומניות בחו"ל אינן שוויוניות, כך שמי שיש לו קשרים הדוקים עם בתי השקעות וחתמים והוא מנהל סכומי כסף גדולים, יכול במקרים רבים לקבל סחורה שמשקיעים אחרים לא יצליחו לשים את ידם עליה, או לפחות לא במחירים האטרקטיביים שבהם נסגרות הנפקות.
אך המשקיעים כיום מחפשים לא רק מוצרים מסורתיים. בשנים האחרונות אנו רואים איך מכשירים פיננסיים אלטרנטביים, כמו קרנות השקעה בנדל"ן או תשתיות, קרנות גידור וקרנות השקעה פרטיות, הולכים ותופסים נתח נכבד יותר בתיקים של המשקיעים הגדולים. אחד התחומים הצומחים כיום הוא השקעות בקרנות חוב המגובות בבטוחות נד"לניות.

צמיחה מטאורית לחשיפה לקרנות חוב מגובות נדל"ן

במהלך העשור האחרון נרשמה צמיחה מטאורית של 600% בחשיפה של הגופים המוסדיים הגדולים בעולם לתחום של קרנות חוב מגובות נדל"ן - תחום שעד עתה לא היה פתוח למשקיעים פרטיים. כיום מנוהלים בתחום קרנות החוב לנדל"ן בעולם כ-200 מיליארד דולר.
בימים אלה נכנסת הראל פיננסים גם לתחום הזה, לאחר שבמהלך 2018 יצאה החברה לראשונה בקרן נדל"ן בארה"ב, במהלך שמטרתו הייתה לנצל את המומחיות ארוכת השנים של קבוצת הראל בניהול השקעות בנדל"ן בעולם. היתרון הגדול של קרן ההשקעות החדשה הראל פיננסים אלטרנטיב ה.מ.ג.ן (הלוואות מגובות נדל"ן) היא העובדה שהיא משלבת בדיוק את מה שהמשקיע הישראלי מחפש: מצד אחד חשיפה לנדל"ן, ומצד שני יציבות שמספקת השקעה בחוב עם ביטחונות.

מעניין לשים לב כי תחום זה מתפתח דווקא עכשיו, על רקע השינויים שאנו רואים בהתפתחות ההשקעות האלטרנטיביות של הגופים המוסדיים הגדולים בעולם. אם אחרי משבר הנדל"ן הגדול של 2008 פנו המוסדיים לרכוש נכסים באופן ישיר, הרי שבשנים שלאחר מכן נרשם מעבר להשקעות אקוויטי - כלומר שותפויות. העלייה החדה שנרשמה במחירי הנכסים בחלק מהשווקים בארה"ב בשנים האחרונות הפחיתה את פוטנציאל התשואות מהשקעה ישירה בנכסים ולכן כיום אנחנו רואים אותם הולכים יותר לכיוון ההשקעה בחוב מגובה נדל"ן. 

ההזדמנויות שנוצרו בתחום הזה נובעות מהרגולציה הקפדנית יותר בעידן של אחרי המשבר של 2007-2008. לצד העובדה שהשקעה בחוב נחשבת שמרנית יותר מאחזקה ישירה בנכסים בזכות השעבוד הראשון על הנכס שמקבל המשקיע, אפשר לראות כיום יותר ויותר גופים גדולים בעולם הולכים להשקעות כאלה. בעסקאות מהסוג הזה, אפשר לעתים לקבל תשואות אטרקטיביות יותר בהשוואה למה שאפשר לקבל באג"ח של חברות ציבוריות שהפעילות והדירוג שלהן דומים.
 
כשמנתחים את שוק האשראי לנדל"ן על פני שנים, אפשר לראות שהגורם המרכזי והכמעט בלעדי ששלט בשוק הזה היה הבנקים. אבל המשבר הפיננסי הגדול הפחיד את הרגולטורים והחקיקה החדשה הגבילה את היכולת של הבנקים להמשיך לתת הלוואות בהיקפים שהיו רגילים, בעיקר כי הם נדרשו לרתק יותר הון בגין ההלוואות האלה. כיום הבנקים נאלצים להקטין את החשיפה למימון נדל"ן ובהיעדר היצע של גורמים מממנים אחרים, מי שמשקיע כיום בחוב לנדל"ן מרוויח פעמיים – הוא לא צריך להתפשר על איכות הבטוחה מצד אחד והוא לא צריך להגדיל את הסיכון יותר מדי מצד שני.

יחד עם מגוון הפתרונות האלטרנטיביים, הראל פיננסים מאפשרת כיום לנהל עבור לקוח תיק השקעות חו"ל הכולל מגוון גדול של מוצרים והשקעות ישירות במניות ואג"ח. תיק ההשקעות כפוף כמובן לרמות הסיכון המשתנות של כל לקוח, כאשר בזכות המומחיות של מחלקת ההשקעות בחו"ל והפיזור הגדול של מוצרים, נוכל להתאים לכל לקוח פתרון.

* הכותב הינו סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים.
** הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף