נזקי הקורונה בשוק ההון ניכרים היטב במדד ת"א 35, הסובל מביצועי חסר משמעותיים בהשוואה עולמית. העדכון הקרוב של מדדי המניות באוגוסט, יזניק את משקל סקטור הטכנולוגיה במדד ועשוי לשדרג מחדש את מעמדו

יאיר מנדלסון, סמנכ"ל פיתוח עסקי, הראל פיננסים

אפקט הקורונה מגיע לתל אביב. הכוונה היא לא למספר הנדבקים ברחבי העיר, להיערכות מיוחדת של העירייה לגל השני ואפילו לא לאכיפה מוגברת נגד מפירי בידוד או חבישת מסיכות. אפקט הקורונה יגיע לבורסה של תל אביב בתאריך מדויק: יום חמישי הראשון של חודש אוגוסט.

בתחילת אוגוסט ייצא לדרך העדכון החצי שנתי של מדדי המניות בת"א וכפי שנראים הדברים כרגע הוא עשוי להוביל לשינוי דרמתי בהרכב הסקטוריאלי של ת"א 35 ואולי אף לתת לו זריקת מרץ. זאת בעיקר בזכות הקפיצה הצפויה של כמעט 50% במשקל סקטור הטכנולוגיה – המגזר שמוביל את העליות בשווקים בכל העולם בחודשים האחרונים.
המדדים המובילים בבורסה בתל אביב ובראשם ת"א 35 סובלים מביצועי חסר משמעותיים ביחס לשווקים המובילים בעולם בשנים האחרונות, כאשר הפערים בולטים במיוחד השנה. מתחילת 2020 ירד ת"א 35 ב-16%, בעוד שבארה"ב ירד מדד דאו ג'ונס מתחילת השנה ב-9% בלבד, S&P500 ירד בכ-4%, בגרמניה ירד הדקס ב6% וביפן ירד הניקיי בפחות מ-5%.

ביצועי החסר: בגלל הבנקים, הנדל"ן והגז

ביצועי החסר של המדד בחצי השנה האחרונה נבעו בעיקר בשל ההטיה המשמעותית שלו לבנקים, נדל"ן ואנרגיה (גז ונפט). אלה הסקטורים שספגו את הפגיעה הקשה ביותר מהקורונה. לנוכח המצב הכלכלי, נראה כי הבנקים צפויים להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים והעובדה שהריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב גם מקשה עליהם להגדיל את הרווחיות. חולשת הנדל"ן ברורה מעצם העובדה שהחנויות היו סגורות, הצרכנים נשארו בבית והמעטים שיצאו לא הסתערו על הקניונים. חברות המשרדים סובלות מהמעבר של חברות לעבודה חלקית או מלאה מהבית. על רקע הצפי למיתון ברוב העולם המפותח, הגיבו מחירי הנפט בירידה חדה והשליכו על כל תחום האנרגיה, כולל ירידת מחירי הגז בעולם – שפגעה גם בחברות האנרגיה הישראליות.

הירידה החדה במניות של החברות במגזרים האלה, צפויה להוביל ליציאה של 7 מהן (נכון ליום שני, מועד כתיבת שורות אלה). ארבע מהיוצאות הן מסקטור האנרגיה, בהן דלק קבוצה ודלק קידוחים (חברת אם וחברה בת) ואליהן תתלווה גם אנרג'יאן, שרכשה את הקידוחים כריש ותנין. לאלה תצטרף גם חברת הנפט בזן וחברת האם שלה, החברה לישראל (שאינה שייכת לסקטור האנרגיה). המניות של רובן נפלו בשיעורים של 50%-60% מתחילת 2020. נפגעת אחרת היא קבוצת המלונות פתאל, שמניותיה ירדו השנה מעל 65% על רקע משבר התיירות. המועמדת האחרונה ליציאה מהמדד היא קבוצת הנדל"ן הבינלאומית גזית גלוב, המתמחה במרכזי קניות גדולים בחו"ל.
העדכון הסופי בנוגע לזהות החברות שייצאו מהמדד ואלה שייכנסו ייקבע לפי המחיר הממוצע של המניות בשבועיים הראשונים של יולי. התנאי ליציאה מת"א 35 הוא מיקום 40 ומטה בדירוג שווי השוק של החברות ונכון לרגע זה כל ה-7 עומדות בקריטריון הזה. חברה שמינית המתנדנדת על סף יציאה היא חברת הביטוח הפניקס.

חברות הטכנולוגיה: המרוויחות הגדולות מהקורונה

כשבוחנים את רשימת החברות המועמדות להיכנס למדד עולה תמונת מראה המלמדת שהן המרוויחות הגדולות מאפקט הקורונה. שש מהחברות הצפויות להיכנס הן מסקטור הטכנולוגיה ונהנות מכל הגורמים המהווים נטל על היוצאות - בחברות האלה חלק מהעובדים עובדים מהבית, הן לא תלויות בלקוחות שיגיעו אליהן ואף מרוויחות מלקוחות הנשארים בבית, גולשים באינטרנט, רואים סרטים, קונים באונליין, עובדים מהבית ושומרים הכל בענן. וכל זה עוד לפני שאמרנו מלה על גל שני של הקורונה.
בהנחה שלא יהיו דרמות במניות בת"א בשבועות הקרובים, שש חברות הטכנולוגיה הצפויות להיכנס לת"א 35 הן חברת שירותי ה-IT מטריקס שמניותיה עלו השנה בכ-14% וכן החברה האחות שלה, יצרנית התוכנות לחברות ביטוח סאפיינס (מתחילת השנה עלו מניותיה בכ-30%). אליהן תצטרף גם החברה האם שלהן, פורמולה, שמניותיה עלו השנה בכ-25% (פורמולה תשאיר נציגות גם במדד ת"א 90 בדמות חברת מג'יק). גם נובה, יצרנית מערכות הבדיקה לייצור שבבים שמניותיה זינקו השנה ב-22% צפויה להיכנס לת"א 35.
שתי החברות הנוספות שלהן סיכוי גבוה להיכנס הן חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס ואנלייט, שמניותיהן זינקו השנה ב-40% ו-30%, בהתאמה, והבורסה משייכת אותן לסקטור הטכנולוגיה. למדד צפויה להיכנס גם אופקו, שחוזרת לת"א 35 אחרי חצי שנה של היעדרות וזאת בעיקר בזכות הפעילות הקשורה לבדיקות קורונה. אגב, אם תצא בסופו של דבר גם הפניקס, על המקום הפנוי במדד נאבקת נכון לרגע זה יצרנית התרופות האימונותרפיות לסרטן קומפיוג'ן. כל המניות עולות ממדד ת"א 90, כך שת"א 125 לא צפוי לספוג שינויים משמעותיים כמו ת"א 35.

קפיצה של 50% במשקל הטכנולוגיה במדד

כניסתן הצפויה של 6 חברות מסקטור הטכנולוגיה צפויה כמעט להכפיל את מספרן בת"א 35. כיום יש במדד 5 חברות, בראשן נייס, אלביט מערכות, טאואר, אורמת ולייבפרסון. משקלן הכולל של החברות במדד כיום הוא כ-20%, אך הוא מעוות כלפי מטה מאחר שמשקלה של נייס נקטם לפי הנחיות הבורסה ב-7% (המשקל הגבוה ביותר של מניה בת"א 35) וגם משקלן של אורמת ולייבפרסון הוגבל בשל מגבלת משקל מדינה על חברות הרשומות מחוץ לישראל.
לאחר עדכון המדד, צפוי משקל סקטור הטכנולוגיה במדד לקפוץ ל-29%. אגב, גם אם ננטרל את המשקל של חברות שהבורסה משייכת לטכנולוגיה אבל בעולם הן לא נתפסות כחלק מהסקטור הזה (חברות האנרגיה הירוקה ואורמת), עדיין צפוי משקל הטכנולוגיה לעלות לכ-24%. לשם השוואה, במדד S&P500 משקל חברות הטכנולוגיה כיום הוא 25%, לאחר שבשנים האחרונות הוא עלה באופן משמעותי בעיקר בשל עליית המניות מסקטור זה.

הטכנולוגיה תגדל ב-50% בת"א 35 -
אומדן להתפלגות סקטורים צפויה בת"א 35 לאחר עדכון המדדף לעומת התפלגות סקטוריאלית בינואר 2020

גרף המציג את ת"א 35 לפי סקטורים 

גרף המציג את ת"א 35 אחרי עדכון המדדים באוגוסט 20
 

על רקע העלייה המשמעותית הצפויה במשקל סקטור הטכנולוגיה בת"א 35, יהיו שיאמרו כי ייתכן שזו טעות לשנות באופן משמעותי כל כך מבנה סקטוריאלי של מדד בורסאי בשל תנודתיות נקודתית שנובעת מאירוע כמו הקורונה וכי הדבר לא משקף נכונה את המשק הישראלי או השוק. ואולם, אם בוחנים את התנהגות מניות הטכנולוגיה בת"א רואים כי משקלן האבסולוטי עולה, גם אם לא בוחנים את המדדים עצמם שלעתים סובלים מעיוותים בשל מגבלות שקבעה הבורסה.
כך לדוגמה בשנת 2017, עוד לפני שיצאה לדרך רפורמת המדדים האחרונה של הבורסה, משקלו של סקטור הטכנולוגיה מבין 100 החברות הגדולות ביותר בבורסה היה 6.7% ואם בוחנים את משקל המגזר כיום הוא עומד על 19%, כלומר קפיצה של כמעט פי שלושה (!). שיעור העלייה הממוצע של מניות הסקטור הזה במהלך התקופה היה 189%. אגב, מדד ת"א 35 ירד בתקופה הזו ב-3.8% ומדד ת"א 125 עלה ב-8%.

נראה כי ביצועי החסר של ת"א 35 בשנים האחרונות לא רק שפגעו ביוקרתו של המדד המוביל בבורסה אלא הובילו לכך שרוב המשקיעים העדיפו להיחשף למניות בת"א באמצעות רכישה ישירה של מניות או דרך קרנות נאמנות, שהצליחו במקרים רבים להניב ביצועים עודפים. ייתכן כי עדכון המדד הקרוב שייצא לפועל בעוד קצת יותר מחודש עשוי לשנות את התמונה.

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו, ו/או לנהל מכשירי השקעה בתחום הנזכר בכתבה זו שהשקעותיהם יכללו ניירות ערך ונכסים פיננסיים המצוינים בכתבה. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף