תיק ההשקעות של המשקיע הישראלי הממוצע עתיר במניות בנקים ונדל"ן בבורסה בת"א, אך הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי והמגמות בעולם מעידות כי יש צורך בשינוי 

מאת יאיר מנדלסון, סמנ"כל פרויקטים ופיתוח עסקי

אם הייתם צריכים לנחש מי הסקטור עם הביצועים החזקים ביותר בשוק המניות בישראל ב-2020, כנראה שלא הייתם מהמרים על טכנולוגיה. למה? כי ישראל אמנם ידועה בכל העולם בחדשנות, בסייבר, בריבוי סטארט-אפים, אך שוק המניות בת"א דווקא עתיר חברות נדל"ן ובנקים.
ההטיה הזו ניכרת היטב גם בתיק ההשקעות של הישראלי הממוצע. לרוב, המשקיע הישראלי קונה בת"א את מניות הבנקים והנדל"ן המוכרים, בעוד שאת מניות הטכנולוגיה הוא מחפש לעתים קרובות בארה"ב. הנאסד"ק, הידוע כמדד מניות טכנולוגיה, מצטיין בביצועים גם השנה, עם תשואה חיובית של כ-10%, אך למרבה ההפתעה מדד ת"א טכנולוגיה עלה עוד יותר והניב מתחילת 2020 כמעט 14%.

החשיפה של הציבור ורוב המוסדיים בישראל למניות הטכנולוגיה הנסחרות בת"א נמוכה יחסית – המספרים מראים שצריך חשיבה מחודשת. כשבוחנים את ביצועי הסקטורים השונים בבורסה בישראל בחמש השנים האחרונות מגלים כי בעוד שמדד ת"א 125 הניב למשקיעים תשואה אפסית בתקופה הזו, מי שהשקיע במניות הנדל"ן והבנקים הרוויח יפה כ-40%. אולם, באותה תקופה עלה מדד ת"א טכנולוגיה יותר מפי שלושה (!!) והשלים עלייה של כ 150%.
השאלה הראשונה ששואל כל מי שקורא את השורות האלה (אחרי כמובן "למה רק עכשיו הוא נזכר לספר לי את זה?") היא האם היום זה עדיין עיתוי נכון לכניסה למניות הטכנולוגיה בת"א?

למה הטכנולוגיה תרוויח מהקורונה וסקטורים אחרים פחות?

כשבוחנים את המגמות בשווקים ובמיוחד בסקטורים הגדולים האחרים בשוק המקומי, נראה כי התשובה לגבי עיתוי הכניסה חיובית. מניות הבנקים אומנם לא ירקות בהיבטים של מכפילי הון ותשואה על ההון אולם הן מתמודדות עם סביבה עסקית מאתגרת, על רקע הריבית הנמוכה לאורך שניםוכן על רקע ההערכה כי לאור המצב הכלכלי אנו צפויים לעלייה בהפרשות הבנקים בגין הפסדי אשראי לעסקים ומשקי בית.
סקטור הנדל"ן אומנם הציג ביצועים מצויינים לאורך שנים, אולם כעת עליו להתמודד עם מגמות של מעבר לעבודה מהבית ומסחר מקוון, שעשויים לפגוע בחברות הפועלות בתחום המשרדים והקניונים, בעוד שחברות נדל"ן למגורים עשויות להיפגע מחוסר הוודאות בענף בטווח הקצר. שני הסקטורים האלה, הבנקים והנדל"ן, מהווים כל אחד כ-20% ממדד ת"א 125.

ת"א טכנולוגיה וכל השאר – מדדי המניות המובילים בת"א בחמש השנים האחרונות

גרף המציג מדדי מניות מובילים בת"א ב-5 השנים האחרונות 

מה תומך בסקטור הטכנולוגיה במבט קדימה

ייתכן כי זו הרוח הגבית מהבורסות בכל העולם, שבזכותה מניות הטכנולוגיה נהנות מהמגמות המרכזיות שיצר משבר הקורונה. מניות שתומכות בעבודה ולמידה מרחוק, מחשוב ענן, סייבר וציוד רפואי מתקדם, קיבלו זריקת מרץ משמעותית בזכות הקורונה, שכן היא הקדימה להיום מגמות שהמשקיעים ממתינים להן כבר שנים והעריכו כי הן יצברו תאוצה רק בשנים הקרובות.
אך הביצועים החזקים של מניות הטכנולוגיה בישראל בהשוואה לנאסד"ק למשל מפתיעים בעיקר כי אופי החברות בת"א שונה מזה של החברות שמובילות את העליות בוול סטריט. בעוד שבארה"ב שמים רוב המשקיעים לב בעיקר למניות ה-FANG (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל), המניות בסקטור הטכנולוגיה בת"א נחשבות ל"דפנסיביות" יותר.

ניתן לראות זאת היטב כשמביטים ברשימת 50 החברות המרכיבות את מדד ת"א טכנולוגיה. ברשימה הזו רואים למשל חברות ותיקות שמניותיהן מפגינות ביצועים טובים לאורך זמן כמו חברות שירותי ה-IT כמו מטריקס, חילן או וואן טכנולוגיות, שרשמו בשנים האחרונות צמיחה מתמשכת בהכנסות והתאפיינו בחלוקת דיבידנד מתמשכת. השבוע החלו החברות האלה לפרסם דו"חות כספיים לרבעון הראשון, כאשר אלה שכבר פורסמו מעידים על יציבות ולא ניכרת פגיעה קשה מדי של משבר הקורונה. מתגובת המניות נראה כי בשוק ציפו לתוצאות חלשות יותר ונראה כי "סולחים" להן על רבעון אחד חלש ומצפים לחידוש הצמיחה ברבעונים הבאים.

לצד החברות האלה, בולטות במדד חברות דוגמת נייס שבשנים האחרונות נהנית מצמיחה איתנה בזכות תחום הענן ואודיוקודס שמציעה ללקוחות מגוון רחב של מוצרים ונהנית מלקוח עוגן גלובלי בדמותה של מיקרוסופט. החברות האל הנהנות מהטרנד העולמי המתגבר של המעבר לעבודה מהבית, השימוש ביותר שיחות וידאו כמו ZOOM, מיקרוסופט TEAMS והחלופה של סיסקו בשם וובקס.

לצד החברות האלה יש במדד הטכנולוגיה גם הרבה חברות מובילות וחברות הממוקדות בענפים צומחים. כך לדוגמה יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מיטרוניקס (חברה עם שווי שוק של כ-3 מיליארד ₪), שנהנית מנתח שוק עולמי של 45% ורושמת צמיחה דו ספרתית במשך שנים. בשנים האחרונות היא הרוויחה בעיקר מהגידול בתחום הבריכות הפרטיות, כך שהעובדה שהבריכות הציבוריות היו סגורות במהלך המשבר האחרון עשויה אמנם לפגוע בה, אך לא בצורה דרמתית.
דוגמאות מעניינות אחרות הן החברות הפועלות בתחום ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת וירוקה, תחום שכולל חברות כמו אנרג'יקס בעלת שווי שוק של 6 מיליארד ₪ או אנלייט (4 מיליארד ₪), המפגינות שיעורי צמיחה גבוהים מאוד מדי רבעון. התחום הזה בעולם ממשיך ליהנות מרוח גבית גם בתקופה הנוכחית ושתי המניות כבר עלו השנה מעל 25%.

סקטור הטכנולוגיה כיום תורם כ-22% ממדד ת"א 125 ועל רקע הביצועים שלו הנתח שלו מהמדד עלה גם בשנה האחרונה – בדיוק כמו שאנו רואים במדדים המובילים בארה"ב. ב-S&P500, לדוגמה, סקטור הטכנולוגיה כבר מהווה מעל 25% מהמדד ולפחות פי המגמות בשווקים כרגע, הוא עשוי להמשיך לטפס.

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו, ו/או לנהל מכשירי השקעה בתחום הנזכר בכתבה זו שהשקעותיהם יכללו ניירות ערך ונכסים פיננסיים המצוינים בכתבה. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף