המחצית הראשונה הסתיימה באופטימיות זהירה באירופה על רקע הסכמות בפסגת המנהיגים. מלחמת הסחר צפויה להמשיך להיות במרכז במחצית השנייה


היום החלה המחצית השנייה של 2018 ויש סיבות להעריך כי היא צפויה להיות טובה יותר מזו שהסתיימה, אם כי סביר להניח שגורם התנודתיות ימשיך ללוות אותנו. במחצית הראשונה ראינו בעיקר מגמה שלילית בשוקי המניות בעולם, ירידות באג"ח הממשלתי (אצלנו בלט בעיקר באפיק השקלי) ובאג"ח הקונצרני הדירוגים הגבוהים בלטו לטובה בעוד שהנמוכים – לשלילה. בפתח המחצית השנייה כבר אפשר לומר שנתוני המקרו ממשיכים להיראות טוב, שהריבית בארה"ב אמנם תעלה אבל כנראה זה לא יהיה בקצב עוד יותר מהיר מאשר השווקים כבר מתמחרים, שהריבית באירופה עוד לא הולכת לשום מקום, שהנפט כבר בשיא של 4 שנים ובעולם כבר נשמעים קולות שמדברים על הצורך לפעול לריסון העלייה הזו, שציפיות האינפלציה כבר עלו ושמלחמת הסחר תמשיך להטריד את השווקים.
כיאה לתמונה הכלכלית הזו, השבוע האחרון של המחצית הראשונה של השנה משדר סימנים דומים. בשבוע החולף ראינו שתי מגמות שונות בשווקים – פסימיות קלה בארה"ב, לאור התמשכות החששות ממלחמת סחר, המלובים בידי הציוצים של הנשיא דונלד טראמפ, לצד אופטימיות זהירה באירופה, שם הצליחו מנהיגי היבשת להגיע להסכם בנוגע לכניסת הפליטים למדינותיהן.
זה הזמן לעצור לרגע ולהגיד כמה מלים על המחצית הראשונה של 2018:
בתקופה זו היה השוק האמריקאי הטוב ביותר, והשווקים המתעוררים – החלשים ביותר, אם כי ברבעון השני כבר השתנתה המגמה והוא היה טוב מהראשון ברוב השווקים המפותחים. מדד ת"א 35 היה בין המדדים המובילים בעולם בתקופה זו. השווקים המתעוררים היו תמונת הראי, כאשר כל התשואה השלילית נרשמה ברבעון השני לאחר רבעון ראשון חזק מאוד.

מחירי הנפט המשיכו לעלות והגיעו לשיא של כמעט ארבע שנים, עם המשך עלייה של יותר מ-23% מתחילת השנה.
הדולר התחזק ביותר מ-2% מול סל המטבעות, במקביל לשתי עליות ריבית ועלייה בציפיות האינפלציה בעולם, על רקע נתוני הצמיחה הכלכלית החיוביים בעולם והירידה באבטלה.

שוק האג"ח הגיב בצורה שונה משוק המניות, עם ירידה בכל רמות הדירוג - למעט אג"ח מתחת לדירוג השקעה, כאשר מדד ה-LQD ירד ביותר מ-4.25%, ויחד עם פתיחת מרווחים בכל רמות הדירוג, כשרמת המרווחים חזרה כמעט שנתיים אחורה. גם בחצי השני של 2016 ראינו ירידה חזקה בשוק עקב חששות לעליית ריבית חזקה ב-2017, ועליית תשואות ולאחר מכן ראינו את השוק מתקן.

במבט קדימה למחצית השנייה, התחזית לעליית ריבית בספטמבר שוב עלתה, לרמה של 68% - בהמשך לעלייה של מחירי הנפט, ואפילו הציוץ של טראמפ בנושא ודברי סעודיה על כך שהיא מוכנה להגדיל תפוקה כדי להוריד מחירים לא עוזרים לעת עתה.
הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להיות טובים: מכירות בתים חדשים עלו בכ-7%, לעומת צפי לעלייה של פחות מ-1%. מאידך הביקוש למשכנתאות ירד, והתמ"ג של הרבעון הראשון היה 2% - לעומת צפי ל-2.2%. התמ"ג לרבעון השני צפוי להיות כמעט כפול. הזמנת מוצרים בני קיימא ירדה, אף שהתחזית הייתה לעלייה. ואולם בחישוב מעודכן אחורה, היא עלתה ב-1.9% - לעומת קריאה קודמת של 0.9%, ההכנסה הפרטית עולה בשיעור של 0.4%, אך ההוצאה הפרטית לא עולה.
באירופה, הנתונים הכלכליים ממשיכים להשתפר על רקע רבעון ראשון שהיה חלש יותר עם עלייה במדד אמון התעשייה והשירותים ואינפלציה שעומדת על 2% ואינפלציה בסיסית שעומדת על 1%. חדשות טובות גם ברמה הגיאופוליטית, כשמדינות היבשת הצליחו להגיע להסכמה חלקית בנושא הפליטים. על רקע התבטאות גרמניה כי היא מעוניינת בשותפות חזקה עם בריטניה בנושאים ביטחוניים גם אחרי הברקזיט, צפויים לסייע גם לתהליך עצמו. על רקע זה, ביום שישי התחזק היורו, אחרי חולשה בולטת בחודשים האחרונים.
בישראל, ציפיות האינפלציה ירדו השבוע לאחר עלייה מתמשכת, למרות המשך הפיחות בשקל שפוחת מעל 2% מול הסל מתחילת השנה, וביותר מ-5% מול הדולר. נתוני הצמיחה לרבעון השני אמורים להיות חלשים אך באופן זמני בלבד, וקיימת הסכמה שגם אם תעלה הריבית, הקצב יהיה איטי כפי שראינו בארה"ב.
מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – ארה"ב מנצחת את השווקים המתעוררים
בסיכום המחצית הראשונה של 2018 בבורסות העולם, השוק האמריקאי מוביל עם עלייה של 1.7% במדד S&P 500, עלייה של קרוב ל-9% במדד הנאסד"ק וירידה של 1.8% במדד הדאו ג'ונס. המדד הכלל אירופי יורו סטוקס 50 ירד בכ-3%, ומדד הניקיי היפני ירד בכ-2%. ת"א 35 עלה בקרוב ל-0.5%. עם זאת, מעניין לשים לב כי המגמה הזו התמתנה ברבעון השני והביצועים של השווקים באירופה התחזקו.
המדד החלש ביותר של המחצית הראשונה היה של השווקים המתעוררים, עם ירידה של יותר מ-7% - בהובלת הבורסה הסינית, שצנחה בקרוב ל-14%, בעקבות החששות ההולכים ומתפתחים בנוגע למלחמת הסחר. הבורסה בסין השלימה ירידה של מעל 20% מה שמכניס אותה רשמית לטריטוריה דובית. למרות הירידות, אנו ממשיכים שלא להמליץ על חשיפה לשווקים המתעוררים במניות בתיק ההשקעות.
בחינה של השבוע האחרון מצביעה על כך שבניגוד לתקופה האחרונה, דווקא הסקטורים הדפנסיביים כולל האנרגיה היו הסקטורים הבולטים, עם עלייה בנדל"ן, צריכה בסיסית ותקשורת, וירידה חזקה בטכנולוגיה וצריכה מחזורית.
מלחמת הסחר מציבה סימני שאלה על שוקי המניות, שכן לא ברור אם או עד כמה היא תפגע בחברות. לעת עתה, הנתונים הכלכליים שמתפרסמים טובים ובשבוע הבא צפויה להיפתח בארה"ב עונת הדו"חות למחצית הראשונה. בעונת הדוחות צפוי גידול נאה של 8% ברווחים שממשיך למעשה שנה חזקה של צמיחה ברווחיות הפירמות – מה שעשוי לתמוך בביצועים בתקופה הקרובה.
לאור הביצועים הטובים של השוק המקומי במחצית הראשונה בהשוואה עולמית ולנוכח העובדה שהתמחור שלו עדיין אטרקטיבי בהשוואה גלובלית, אנו ממשיכים להסית אליו את הנתח הגדול ביותר בתיק המניות.

מבנה תיק המניות

2. אג"ח - תשואות אטרקטיביות באג"ח הדולרי הקצר
בתנאי השוק הנוכחיים אנו עדיין מעריכים כי אין סיבה לעבור מאג"ח קונצרני לאג"ח ממשלתי. למי שמחפש להקטין תנודתיות ומצד שני ליהנות מפתיחת המרווחים הקונצרניים, אנו ממשיכים לזהות הזדמנות השקעה באג"חים הקונצרניים המדורגים גבוה ובמח"מ עד שנתיים.
החלק הקצר של עקום התשואות הדולרי ממשיך להיות אטרקטבי מאוד להשקעה. עם זאת, אחרי הירידות שנרשמו באג"ח הקונצרני בעולם במחצית הראשונה (LQD ירד ביותר מ-4% במחצית), אנו נמצאים כיום בסביבה אטרקטיבית יותר להשקעה באג"ח חו"ל גם בטווח הארוך יותר. להערכתנו, לאור הצפי לעליית ריבית מתונה עם עצירה בפתיחת המרווחים בעולם ואשראי זמין הן בשוק הסחיר והן בשוק הלא סחיר, עם המשך צמיחה בעולם, עולה ההסתברות שנראה שינוי מגמה חיובי בשוק האג"ח הקונצרני העולמי בכל רמות הדירוג. הריבית הריאלית - הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות – מחד, ופתיחת מרווחים מאידך, יתמכו להערכתנו במגמה זו ולאור זאת האפיק חוזר להיות מעניין להשקעה.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – עם הפנים למחצית שנייה טובה יותר
נתוני המקרו מעידים על צמיחה חזקה ועקבית בארה"ב, על לחצי מחירים בריאים אך לא מתגברים, וציפייה של השוק לעליית ריבית. בשבוע הקרוב צפויים שני אירועים מרכזיים שחשוב לשים אליהם לב:
מלחמת הסחר – השבוע נכנסת לתוקף ההתחייבות של טראמפ להעלות מכסים על סין. מעניין יהיה לראות גם את תגובת סין, שכבר הבטיחה להטיל מכסים משלה
דוח התעסוקה ליוני, שיספק אינדיקציה לכיוון הכלכלה והריבית.
נתון חלש בתעסוקה והעלאת מכסים ימשיכו את הקו שראינו בשבוע האחרון, אך נתונים אחרים, ללא מכסים ועם שוק עבודה חזק, יכולים לשנות את התמונה.
אנו ממשיכים להמליץ להגדיל חשיפה לאג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים ובמח"מ עד שנתיים כתחליף לאג"ח מדינה.ממשיכים גם להמליץ לנצל את הריבית הגבוהה על יתרות דולריות והמשך ציפיות להעלאות ריבית נוספות בקרוב ולהיחשף לקרנות כספיות דולריות. באפיק המנייתי, אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. שווקים כמו ישראל ואירופה נמצאים בתמחור מעניין.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף