השווקים בעולם ממשיכים להביט קדימה באופטימיות. תוכנית קיצוץ המסים של טראמפ מעוררת ציפיות גבוהות בעיקר בקרב החברות הקטנות. פער הריביות מול ארה"ב ממשיך לתמוך בהשקעות באירופה ובישראל. בעולם ציפיות האינפלציה הארוכות עולות, ובישראל?

​בעולם

הנתונים הכלכליים בעולם ממשיכים להצביע על צמיחה עקבית בכלכלה ברוב המקומות וכנגזרת מכך גם בולטת האופטימיות בשוקי המניות בכל העולם. אחרי הנתונים החיוביים בשווקים בארה"ב ובאירופה, בשבוע האחרון קיבלנו עדויות נוספות לחוסנן של הכלכלות במזרח אסיה: היצוא בקוריאה עלה ב-35% בהשוואה לשנה שעברה, הודות לגידול עצום במכירת מוליכים למחצה, ואילו בסין טיפס מדד הייצור לשיא של חמש שנים.

בארצות הברית, חשף הנשיא דונלד טראמפ בשבוע החולף את תוכנית המיסוי החדשה, הכוללת קיצוצים במס על הכנסה עסקית, במטרה לעודד הגדלת השקעות ויחד עמה את הצמיחה במדינה. תוכנית זו מעוררת תקוות גדולות בעיקר בחברות האמריקאיות שלהן פעילות מקומית, ופחות בקרב החברות הגלובליות. ציפייה זו התבטאה היטב במדד ראסל 2000 העוקב אחרי המניות הקטנות, והשלים עלייה של 7% בחודש האחרון. זהו עדיין המדד בעל התשואה הנמוכה ביותר מאז תחילת השנה – אך הוא סוגר פערים בהתמדה. כך, למומנט החיובי בסקטורים של חברות הפיננסים והאנרגיה הצטרפו השבוע גם הנדל"ן והטכנולוגיה.

בארה"ב, הביקוש למוצרים בני קיימא עלה ב-1.7%, לעומת צפי ל-1% (ללא מוצרי תחבורה - עלייה של 0.2%, בהתאם לצפי). התמ"ג עלה בשיעור של 3.1% ברבעון השני - מעל הצפי ל-3%. זוהי הרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2015. הגידול בתמ"ג מושפע בעיקר מהעלייה בהוצאות הבריאות ובמלאים, וייתכן כי הסופות של ספטמבר, "הארווי" ו"אירמה", יורידו את הצפי לרבעון השלישי. ההוצאה הפרטית עלתה בשיעור של 3.3%, בהתאם לצפי, וההכנסה הפרטית בשיעור של 0.2% - גם כן בהתאם לצפי.

מדידת האינפלציה הבסיסית – כפי שהפד מעדיף לעשות זאת – ממשיכה להעיד על לחצי אינפלציה נמוכים, ברמה של 0.9%, בהתאם לצפי. ההסתברות להעלאת ריבית בדצמבר עלתה ל-70%, והשוק צופה כי בסוף 2018 תגיע הריבית ל-1.75% - בעוד הבנק הפדרלי המרכזי חוזה ריבית של 2.25%. כך או כך, אלו הן ריביות בשיעור גבוה בהשוואה לעולם.

פער הריביות הופך את השקעות במניות באירופה (כמו גם בישראל) לאטרקטיביות יותר, והנתונים הכלכליים תומכים לעת עתה במגמה של הסטת כספים אליה. כמו בארה"ב, גם באירופה הסקטורים המובילים בשבוע החולף היו פיננסים, תעשייה, חומרי גלם וטכנולוגיה. ניתן לומר שבעולם כולו נמשכת המגמה שבה הסקטורים שאינם תלויים בתשואות מתפקדים היטב.
בגרמניה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.8% ושיעור האבטלה ירד לשפל כמותו לא נראה, של 5.6%. באיטליה, מאידך, האבטלה עדיין עולה על 11% והאינפלציה היא פחות מ-1%, לכן ההערכה היא כי אירופה תמשיך לתמוך במדיניות מוניטרית מרחיבה - מה שכבר גרם לפורטוגל לאחרונה ולאירלנד כבר לפני מספר חודשים לחזור לדירוג השקעה, ומצביע על הצלחה של המדיניות הקיימת. השוק אינו צופה העלאת ריבית בשנה הקרובה, כך שפער הריביות בין ארצות הברית לאירופה, שצפוי להמשיך להתרחב, השפיע בשבוע החולף על חוזקת היורו  - כאשר היחלשות נוספת של המטבע תוכל להשפיע לחיוב על מדדי המניות ביבשת.

בישראל

בשבוע האחרון ציפיות האינפלציה בישראל נשארו כמעט ללא שינוי, כאשר בטווח הארוך הן אף ירדו קצת – בניגוד למגמה שראינו בעולם. למרות שהאינפלציה בפועל בארה"ב ובאירופה נמוכה יותר מהצפוי, ציפיות האינפלציה הארוכות שם עלו. בבריטניה הן מעל 3%, בארה"ב 1.9% ובגרמניה 1.25%.
בשוק המקומי זה עוד לא קורה, אך ייתכן כי ההסכם עם ארגוני הנכים עשוי לשנות את המגמה הזו. עקרונות ההסכם וההוצאה הגדולה הטמונה בחובו  פוגעים מצד אחד ביכולתה של הממשלה להמשיך להוריד את האינפלציה דרך הורדת מחירים ומצד שני עשויים לתרום לצריכה הפרטית. בשילוב העלייה במחירי חומרי הגלם והאטה מסוימת בצמיחה, עולה האפשרות כי ב-2018 תירשם במשק אינפלציה חיובית – לראשונה זה ארבע שנים.

מה עושים השבוע?

1. מניות – מתמקדים בישראל ובאירופה
שוקי המניות הגלובליים חזקים, ושוברים שיאים כמעט מדי יום. בארה"ב, מדד 500 S&P נעל את ספטמבר בעלייה יומית של 0.4% ורשם שיא נוסף – ה-39 במספר מאז שהחלה 2017. בכך השלים עלייה חודשית של 1.9%, וסגר רבעון שמיני ברציפות של עלייה. הנאסד"ק סגר את החודש בעלייה של 1%, לשיא נוסף – ה-50 במספר לשנה זו; ואילו הדאו ג'ונס סיכם עוד רבעון חיובי, ברצף הארוך ביותר מאז 1997. הקטר שהוביל את מניות הטכנולוגיה חזר להתחזק השבוע כאשר אפל חזרה לעלות בשיעור של 2%, יחד עם אמזון, מיקרוסופט וגוגל.

בשבועות הקרובים תתחיל עונת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי. צפי לעלייה של מעל 5% ברווחי החברות שאמור להוביל לפי הרבעונים האחרונים לגידול של 8%-9% ברווחי החברות בפועל.

גם עבור בורסות אירופה, ספטמבר היה חודש מצוין – למעשה, הטוב ביותר עד כה בשנה הנוכחית. בלט במיוחד מדד הדאקס הגרמני, עם עלייה של כמעט 6.5% בספטמבר; בפריז עלתה הבורסה בקרוב ל-5%; ואילו בלונדון נרשמה ירידה חודשית של 0.8%, על רקע התחזקות הליש"ט. אשר לאירופה נציין כי אם מנטרלים את גרמניה, נראה שהנתונים בה חזקים ביחס לשכנותיה, גם ברמת האינפלציה וגם בכל הקשור לאבטלה. יחד עם זאת, הנתונים החלשים באירופה יביאו להמשך המדיניות המוניטארית המרחיבה, מה שצפוי לתמוך בתשואות האג"ח הנמוכות ובהמשך זרימת הכסף לשוקי המניות שם. ההערכות שהריבית בארה"ב תעלה והריבית באירופה לא – ממשיכה לתת עדיפות לשוק המניות באירופה. לכן, הנטייה בעולם היא להמשיך "לשבת" על מניות אירופה בדגש על גרמניה ושווקים מתעוררים, ומנגד להפחית במידה מסוימת את שיעור החשיפה למניות אמריקאיות.

בישראל, ענף הפיננסים ממשיך להראות את כוחו. מחירי מניות הבנקים נראים אטרקטיביים בהשוואה לבנקים בעולם, כמו גם תשואת הדיבידנד. אנו ממשיכים בחשיפה נאה לבנקים ולענף הפיננסים כולו. השיפור בביצועים של מדדי המניות הקטנים בחודש האחרון (כולל ת"א 90 ו-SME 60) מדגיש את החשיבות של ניהול תיק מניות מפוזר שאינו מוגבל למדד מניות בודד.

2. אג"ח – לא לשבת בבונקר
עליית התשואות באג"ח הממשלתי בעולם פסחה על האג"ח הקונצרני הדולרי, כך שמי שישב בקונצרני נפגע הרבה פחות מהממשלתי לאור המשך הירידה במרווחים. אפשר לראות זאת למשל גם בעובדה שלמרות עליית התשואות, גם בשבוע האחרון היו עליות במדד LQD  ובמדדי אג"ח קונצרני אחרים העוקבים אחרי האפיק. עונת דו"חות חיובית לרבעון השלישי עשויה להמשיך לתמוך מאוד באפיק הקונצרני ולעודד המשך ירידה במרווחים.
בניגוד לעולם, בשוק המקומי בשבוע החולף ראינו ירידות באג"ח – גם הממשלתי וגם הקונצרני. ההנפקות האחרונות בבורסת תל אביב רשמו הצלחה רבה, מה שמעיד על המשקיעים הרבים שמסתובבים בשוק ומחפשים תשואה. בה בעת, ניתן ללמוד מהנפקות גדולות (כמו אלה של בנק מזרחי) כי משקיעים שמים דגש רב יותר על איכות האיגרות גם במחיר של תשואות פחות גבוהות. גם המהלך הזה תומך בגישתנו כי האפיק הקונצרני המקומי בדירוגים גבוהים עדיין מעניין להשקעה.

3. תיק השקעות –  משפרים את תיק האג"ח ע"י פיזור לחו"ל
בישראל, הודות לאינפלציה הנמוכה, השקל החזק והצמיחה העולמית הגבוהה, שוק המניות נראה אטרקטיבי באופן יחסי לשווקים בעולם, בעיקר השווקים המתעוררים. עליית הריבית בישראל נראית עדיין רחוקה מאוד – מה שממשיך לתמוך בשוק המניות המקומי.

בעולם, שווקי המניות הגלובליים ממשיכים להיות חזקים ונתמכים על ידי צמיחה כלכלית כמעט בכל האזורים הגיאוגרפיים, יחד עם אינפלציה נמוכה ותוואי עליית ריבית מוגבל. אם תימשך עליית התשואות הממשלתיות שראינו בשבוע האחרון בארה"ב, הדבר עשוי להכביד על השווקים המתעוררים, אך ההנחה שלנו היא כי עליית התשואות מוגבלת.


למרות עליית התשואות בארה"ב, הן עדיין נמוכות מרמתן בתחילת שנה. נכון שהן עשו מהלך חזק, אבל השיפוע הרבה יותר נמוך – כלומר מי שהפסיד כסף היה בעיקר המח"מ הקצר. ככל שהשיפוע פחות תלול, הסכנה שבחלק הארוך יותר גדולה וזו לפיכך הלוגיקה שלנו היא שכרגע לא נכון להיות במח"מ ארוך בשוק האמריקאי.

שוק האג"ח האמריקאי מגלם כיום תשואות גבוהות מרוב שוקי האג"ח בעולם. מנגד, ראינו החודש שכאשר יש עליית תשואות באג"חים בארה"ב, היא משפיעה גם על שאר שוקי האג"ח בעולם. סיבה זו תומכת בפיזור חלק מתיק האג"ח לאג"ח אמריקאי מגודר מט"ח, כתחליף לאג"ח מקומי המאופיין בתשואות נמוכות באופן יחסי.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף