למרות החלטת בנק ישראל להשאיר את הריבית בישראל ברמה של 0.25% הסיכוי להפחתת ריבית בחודשים הקרובים עדיין משמעותי. אופטימיות בשווקים על רקע נתוני מאקרו חיוביים בארה"ב, שהובילו לעלייה בתחזיות הצמיחה של הכלכלה לרבעון הרביעי.


השווקים הפיננסים קיבלו זריקת אופטימיות בשבוע החולף. בעולם היה זה לאור נתוני מאקרו חיוביים בארה"ב שהעלו את תחזיות הצמיחה של הכלכלה האמריקאית ברבעון הרביעי ובישראל היה זה בעקבות החלטת בנק ישראל שלא להוריד את הריבית – אך להשאיר את הדלת פתוחה לירידתה בהמשך.

בנק ישראל נמנע בשבוע החולף מלהוריד את הריבית, בהתאם לתחזית שלנו ובניגוד לקונצנזוס בשוק המקומי, אך להערכתנו, הסיכוי להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 עדיין משמעותי. הגורם המרכזי שצפוי להשפיע על ההחלטה של בנק ישראל יהיו התפתחויות בשוק המט"ח.

שוק העבודה ההדוק, היציבות בפעילות הכלכלית וההפוגה שלקחו הבנקים המרכזיים בעולם בהפחתות הריבית היו התורמים המרכזיים להחלטה של בנק ישראל, תוך אמונה כי התערבות בשוק המט"ח יעילה יותר מהפחתת ריבית לצורך העלאת האינפלציה, בעיקר בזכות יכולת התמרון הרחבה יחסית של הבנק בשוק זה. לאור זאת, ראינו את הבנק מתערב כמה פעמים במסחר במט"ח במהלך השבוע החולף. בנוסף, להערכתנו גם העלייה בשוק הדיור תרמה להחלטת בנק ישראל, כאשר סך המשכנתאות שנלקחו באוקטובר מצויות ברמות שיא.

שוק המט"ח עתיד להמשיך לרכז עניין גם השבוע, כאשר ביום חמישי, במקביל להודעה כי אין בכוונת בנק ישראל להעלות את הריבית, רכש הבנק דולרים בהיקף משמעותי, וזאת בהמשך לרכישות שבוצעו קודם לכן בשבוע שעבר.

ארה"ב


בארה"ב, שוקי המניות סגרו שבוע חיובי וחודש חזק מאוד על רקע ה- Black Friday וחג ההודיה ונתונים כלכליים חיוביים שפורסמו ומיתנו במידה מסוימת את החששות סביב הסכם הסחר. שורת נתוני מאקרו, בהם ספר הבז', סקרי הציפיות לענף התעשייה, נתוני סחר החוץ, מכירות מוצרים בני קיימא ונתונים משוק הנדל"ן הובילו בשבוע האחרון לעלייה בתחזיות הצמיחה לרבעון הרביעי ל1.7% מה שתמך בעליות בשווקים. נתונים ראשוניים על המכירות הקמעונאיות ביום שישי האחרון (7.4 מיליארד דולר, שיא כל הזמנים) תומכים בכך וכעת ממתינים כולם לראות האם גם המכירות מחר, ביום המכירות המקוון שנודע בשם Cyber Monday יפתיעו לטובה גם הם.

בשבוע האחרון גברה התנודתיות סביב מלחמת הסחר שבין ארה"ב וסין בשל חתימתו של טראמפ על הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג. סין איימה בתגובה כי תנקוט צעדי ענישה כנגד ארה"ב. טרם החתימה על החוק, הצדדים המשיכו לדווח על כך שהחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר קרובה. להערכתנו, למרות התנודתיות וחילוקי הדעות בין הצדדים, הגורמים העיקריים התומכים בהשגת הסכם בין ארה"ב לסין כוללים את השאיפה של הנשיא טראמפ להגיע לבחירות עם שוק מניות ברמות שיא והעובדה שנתוני המאקרו הנוכחיים של כלכלת סין חלשים.


מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- ביצועים חזקים למניות בישראל תומכים בשמירה על חשיפה גבוהה

בחודש נובמבר הפגינו המניות בישראל חודש חזק במיוחד. עונת הדו"חות לרבעון השלישי של 2019 הסתיימה בשבוע האחרון, תוך שונות גדולה בין הסקטורים אך עם בולטות משמעותית לחברות הנדל"ן, חברות האשראי החוץ בנקאי וחברות ה IT . בתחום התקשורת בלטה לחיוב מניית בזק עם עליה חודשית של כ 25%+. לשלילה בלטו מניות סקטור הקמעונאות – רמי לוי שירדה ביותר מ 4% לאחר הדו"חות, יוחננוף שגם ירדה כ 4% לאחר ההנפקה ומניית אל-על שצנחה ביותר מ 22% מה שמעיד כי לבחירת המניות גם החודש היה משקל משמעותי בשיקולי ההשקעה.

מדד ת"א 90 עלה בחודש נובמבר כ 3.3%+ ומתחילת השנה השלים עלייה של 38.6%+. ת"א 35 סיים את החודש עם עליה של 2.9%+ ומתחילת השנה עליה של 16.3%+. קרנות הנאמנות המנייתיות בישראל רשמו עלייה ממוצעת של כ-2.8%+ בנובמבר ומתחילת השנה הניבו תשואה ממוצעת גבוהה של מעל 25%+.אנו ממשיכים להמליץ להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל, לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוה יותר, הכלכלה נראית טוב והריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב עם סיכוי אף לירידה.

בחלק החו"לי של תיק המניות, אנו ממשיכים לשמור על נתח מרכזי לשוק האמריקאי. מכירות חזקות ב Black Friday יחד עם נתוני מאקרו טובים שהתמתנו על רקע התנודתיות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הובילו חלק ממדדי המניות בארה"ב לשיאים חדשים. מדדS&P500 עלה בכ 1%+ בשבוע החולף ומתחילת השנה עלה כ 25.3%+ . מדד ה Nasdaq רשם עליה של 1.6%+ בשבוע החולף ומתחילת השנה רשם עלייה של כ 30.6%+

לאור התנודתיות על רקע הסכם הסחר, חשוב לוודא שהחשיפה למניות בארה"ב מתמקדת במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.
המלצה לתיק מניות

2. אג"ח בארץ- הצפי לירידת ריבית תומך בחשיפה מלאה ושמירה על דירוגים גבוהים במח"מ בינוני
אג"ח דולרי- המח"מ הקצרצר ממשיך לשמור על תנודתיות נמוכה ומתאים לרוב הלקוחות

שוק האג"ח בישראל ממשיך ליהנות ממגמה חיובית בזכות הצפי להרחבה מוניטארית מקומית אחרי ההרחבות בעולם וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1%, מה שממשיך לספק תמיכה בשוק האג"ח המקומי.

במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים לשמור על חשיפה לצמודים לאור הצפי להתמודדות הממשלה החדשה שתהיה עם נושא הגירעון, אך האפיק השקלי עדיין מקבל משקל גדול יותר בתיק. על רקע התשואות הנמוכות יחסית באג"ח הקונצרני, אנו ממשיכים להמליץ לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, התנודתיות שממשיכה לאפיין את האג"ח במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– שומרים על רכיב גבוה של מניות ואג"ח בישראל

תיק ההשקעות כיום צריך לשקף להערכתנו את הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם ואפשרות שהריבית בישראל תרד ואת ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו עדיין ראוי לשמור על חשיפה מלאה לאג"ח ומניות.

בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה ויורדת וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מירבי של אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה. תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת
אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף