לפי אחת האמירות המוכרות בוול סטריט, המיוחסת למשקיע האגדי ג'ון טמפלטון, במצבי קיצון בשוק ההון נוטים משקיעים להעריך כי האירוע הנוכחי שונה מכל מה שהכרנו – בעוד שההיסטוריה מלמדת כי מעל 90% מהפעמים זה לא כך וההשפעה על תיק ההשקעות בטווח הארוך נמוכה


וירוס ה"קורונה" הסיני פגע שוב בשווקים בסוף השבוע, בעיקר על רקע חששות מהתפשטות המגיפה מחוץ למדינה וחשש מהשלכותיה הכלכליות על סין וכתוצאה מכך על הכלכלה העולמית. החששות האלההביאו את ארגון הבריאות העולמי להכריז על מצב חירום עולמי, בעיקר כדי לאפשר למדינות רבות להטיל איסור טיסות מול סין.
החשש מהתפשטות הנגיף ומהשפעה הכלכלית הובילה בשבוע החולף להתהפכות החלק קצר של עקום התשואות בארה"ב כשהתשואות בחלק הקצר (לשנה) עומדות על 1.45%, בחלק הבינוני (5 שנים) נמוך ממנו ונמצא ברמות של 1.31%. החלק הארוך יותר (10 שנים) הולך ומשתטח ונמצא ברמות של 1.51%.

האם הפעם זה שונה? בשוק ההון כנראה שלא


המשקיע האגדי ג'ון טמפלטון, אחד ממייסדי חברת ההשקעות העולמית פרנקלין טמפלטון, אחת מקרנות האג"ח הוותיקות ובעלות ביצועים טובים לאורך זמן, מגדיר את השאלה הזו כאחת השאלות המסוכנות ביותר למשקיעים. זאת משום שתמיד בזמן משבר הנטייה היא לחשוב שהפעם זה שונה מבעבר וכי הפעם יש הצדקה לירידות בשווקים וכי חייבים לבצע מיידית שינויים בתיק ההשקעות.
ואולם, ההיסטוריה והמחקרים מלמדים שבמציאות, ברוב המכריע של המקרים, שוק ההון מבצע תיקון וחוזר מהר יחסית לרמות שבהן היה לפני המגיפה. מניתוח ארוך טווח של התפרצויות מגיפות מאז שנות ה-70 של המאה ה-20 (כולל הסארס, שפעת החזירים, שפעת העופות, חצבת ועוד) מלמדת שההשפעה העיקרית במקרים כאלה היא סביב שוק המניות של המדינה שהיוותה מוקד ההתפרצות, כאשר בממוצע השוק חזר לרמתו כבר חודש לאחר מכן. כל עוד שיעור התמותה מתוך סך הנדבקים ממשיך להיות נמוך יחסית ונעשים צעדים גלובליים למניעת ההתפשטות, סביר שנראה תיקון כשהתמונה תתבהר. ניתן להגיד ברמת וודאות גבוהה שהאירוע תומך בהמשך מדיניות מוניטארית מרחיבה של הבנקים המרכזיים בסין ובעולם.
תמיכה בהמשך המדיניות המוניטארית המרחיבה הזו קיבלנו בשבוע החולף, כאשר הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי והבנק הבהיר כי הפוקוס יהיה על המשך מדיניות מוניטארית מרחיבה ושימוש במכרזי הריפו עד לחודש אפריל לפחות. נתוני האינפלציה בארה"ב ממשיכים לתמוך ברמות הריבית הנוכחיות בהתאם לדברי הפד שהעלאת ריבית בעתיד תישקל רק במידה והאינפלציה תעלה משמעותית מעל ליעד. מבחינת נתוני המאקרו, קצב הצמיחה ברבעון האחרון של 2019 היה דומה ל-2 הרבעונים הקודמים, נתוני התעסוקה היו חזקים, נתוני הצריכה הפרטית והנדל"ן ממשיכים להיות מעודדים אך התעשייה עדיין מתכווצת. השבוע צפויים נתוני מקרו נוספים, כולל נתוני התעסוקה, שעשויים לספק תמיכה מסוימת לשווקים.
בישראל, S&P העולמית אישרה ביום שישי דירוג AA- עם תחזית יציבה (הדירוג עלה באוגוסט 2019) בעקבות הצפי לצמיחה סביב 3% וגם נוכח ההאטה הגלובלית. בחברה סבורים גם כי למרות שלוש מערכות בחירות רצופות הממשלה שתקום תימנע מהגדלה משמעותית של החוב הציבורי.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- התמקדות במניות ישראל ובסקטור הציוד הרפואי בארה"ב, נזהרים ממניות שווקים מתעוררים ומניות מסקטור התיירות שיסבלו מהשלכות השפעת הסינית
הכלכלה הגלובלית והשווקים הפיננסים התחילו את 2020 במומנטום חיובי אך התפרצות נגיף הקורונה שינתה את התמונה במהירות והובילה אותנו לשבוע שני של ירידות חדות בארה"ב ובעולם כשהבוקר השוק הישראלי מצטרף ומשלים את הירידות. מדד ה S&P500 ירד בשבוע האחרון 2.1%- ומתחילת השנה רשם ירידה של 0.2%-. מדד הנאסד"ק ירד בשבוע האחרון 1.8%- ומתחילת השנה רשם עליה של 2%+. השוק הישראלי הצטרף היום לירידות שראינו בסוף השבוע.
במבט קדימה, כל עוד שיעור התמותה מתוך סך הנדבקים ממשיך להיות נמוך ונעשים צעדים גלובליים למניעת ההתפשטות, סביר שנראה תיקון כשהתמונה תתבהר. עם זאת, למי שבכל זאת חושש ומעוניין להיערך מראש לתסריטים מורכבים יותר, ניתן להיערך בחלק המנייתי בתיק ההשקעות בשני היבטים – האחד גיאוגרפי (מניות בישראל) והשני סקטוריאלי (ציוד רפואי). בתקופות של חששות לעלייה בתנודתיות השווקים שווה להגדיל את החשיפה לשוק המניות הישראלי שמצטיין בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים. גישת השקעות הגיונית נוספת היא להגדיל חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. חברות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות (למשל ציוד לחדרי ניתוח, מסכות וכו') אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה.
יש לוודא בתקופות כאלו שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת.
עונת הדו"חות בארה"ב בעיצומה כש 225 חברות כבר דיווחו את תוצאותיהן לרבעון האחרון של שנת 2019. דו"חות טובים מהצפי נרשמו בעיקר בסקטור הטכנולוגיה בחברות מובילות כמו אלפאבית, אמזון ומייקרוסופט ומחר צפויה גוגל לפרסם את תוצאותיה.
מבנה תיק מניות מומלץ

2. אג"ח בארץ- אפשרות לירידת ריבית תומכת באפיק; אג"ח מדינה ודירוגים גבוהים ממזערים תנודתיות בתקופה כזו;
אג"ח דולרי- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי שטוח/הפוך, ישנה עדיפות לפיקדונות וקרנות כספיות דולריות

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. מעבר לצירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020, השוק המקומי קיבל עדות נוספת לעוצמתו בעקבות הודעת חברת הדירוג S&P על אישור דירוג AA- עם תחזית יציבה למדינת ישראל והצפי של חברת הדירוג לצמיחה של השוק הישראלי סביב 3% חרף ההאטה הגלובלית.
בתקופות כמו היום, יש עדיפות לאג"ח מדינה ואג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים על מנת למזער את התנודתיות בתיקי ההשקעות. במבט קדימה, אנו מתחילים להיערך לתקופת המדדים הגבוהים שצפויה ממרץ. לרוב, הרבעון השני של השנה מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. אז אמנם מדד ינואר צפוי להיות שלילי (עונתית), אך יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברותבדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. חלופה נוספת לגיוון לאג"ח צמוד היא חשיפה לסל של אג"ח COCO, המאפשר להיחשף לאותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה לפדיון גבוה משמעותית מהאג"חים ה"רגילים" של הבנקים.
באג"ח הדולרי, התנודתיות החדה של עקום התשואות ובמיוחד בחלק הבינוני והארוך כפי שראינו השבוע, ממחישים כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב כל אפיקי ההשקעה ככלי למזעור התנודתיות בתיק
כשרוצים לקבל החלטות השקעה הדבר המרכזי שצריך להוביל זה לא הרגש והתחושות אלא התמדה ומשמעת. למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר על רקע ההתפתחויות בסין, תיק ההשקעות כיום צריך להיות ערוך בעיקר למגמות המרכזיות בשווקים - הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו עדיין ראוי לשמור על חשיפה קרוב למלאה לאג"ח ומניות.
בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה ויורדת וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מרבי של אפיקי השקעה גם אג"ח מדינה וגם קונצרני, גם שקלי וגם צמוד, גם מניות בארץ וגם בחו"ל , מגוון רחב של אפיקים תוך ניצול הקורלציה השונה ביניהם - הם המתכון המנצח לתקופה.

מיקוד הראל לתיק השקעות
אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף