על רקע החרפת מלחמת הסחר לגזרות נוספות כמו מקסיקו והודו, שוק האג"ח בארה"ב כבר  מתמחר סיכוי גבוה לשתי הורדות ריבית עד סוף 2019 – מה שמוריד את הסבירות לעליית ריבית בישראל השנה. האם צריך לשנות את תיק ההשקעות לקראת הבחירות החוזרות בישראל?

חודש מאי עצר את גל העליות החדות בשוקי המניות בעולם, שהחל בסוף דצמבר 2018. בחודש החולף ראינו תמהיל של אירועים מקומיים (כישלון הרכבת הממשלה והודעה על בחירות חדשות, לצד נתוני מקרו חזקים מאוד על צמיחה חזקה) לצד אירועים גלובליים (החרפה במלחמת הסחר לחזיתות נוספות והיחלשות בנתוני המקרו). השורה התחתונה היא שיוני נפתח בזינוק בציפיות השוק לירידת ריבית בארה"ב – השווקים מתמחרים כעת סיכוי גבוה מאוד לשתי הורדות ריבית עוד ב-2019 והורדת ריבית נוספת בתחילת 2020.

מלחמת הסחר המשיכה לספק כותרות בשבוע האחרון, כאשר טראמפ הודיע על הטלת מכסים בהיקף 5% על היבוא ממקסיקו, כאשר בכל חודש יעלו המכסים ב-5% עד ל25% באוקטובר, וזאת עד שיגיעו הצדדים להבנות בסוגיות מרכזיות שעל הפרק, כולל הגירה. אחד הסקטורים המרכזיים שצפויים להיפגע הוא מגזר הרכבים האמריקאי. בנוסף, טראמפ חתם על ביטול הטבות מכס להודו. נחישות זו מהווה איתות שלילי נוסף בנושא מלחמת הסחר בין סין לארצות הברית כאשר בשלב הנוכחי סין מאיימת לעצור יצוא של כימיקלים נדירים. על רקע מלחמת הסחר המשיך הנפט להידרדר ומחיר חבית נפט הגיע ל53 דולר, ירידה של 16%- בחודש מאי.

הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב בתחילת מאי הראו שכמעט כל החברים בוועדה מרגישים בנוח עם רמת הריבית הנוכחית ואין הם רואים צורך לבצע שינוי בריבית (לכל כיוון) בתקופה הקרובה. בנוסף, הם ציינו כי הם מאמינים שגורמים זמניים תרמו לחלק מהירידה האחרונה באינפלציית הליבה. למרות זאת, החוזים על הריבית מניחים בהסתברות גבוהה מאוד הורדת ריבית כבר בחצי השנה הקרובה, ככל הנראה בשל ההידרדרות האחרונה ביחסים בין ארה"ב לסין, לחצים מצד נשיא ארה"ב על הבנק והירידה בסנטימנט חברות התעשייה. כפי שהערכנו בעבר, אנו צופים כי הצמיחה בארה"ב תמשיך להאט בשנתיים הקרובות, אולם אנו לא סבורים שהיא תיכנס למיתון, לכן אנו סבורים שהערכה זו של השווקים פסימית מידי. על רקע ציפיות אלה, המשיך עקום התשואות לרדת – תשואת האג"ח ל 10 שנים בארה"ב ירדה מ2.5% בתחילת מאי ל 2.3%. מעניין לראות כי תשואת האג"ח ל 3 שנים בארה"ב כבר ב 1.9%, נמוך משמעותית מריבית הפד.

על רקע הצפי לירידת ריבית בארה"ב מעניין יהיה לראות את הפרוטוקולים של החלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל שיפורסמו מחר (ב') ואולי ישפכו אור על הערכות הבנק לגבי השינוי הצפוי בריבית. על אף ההתרחשויות הגלובליות בחודש מאי ומול שוקי הון גלובליים רועשים, ישראל המשיכה גם בחודש מאי להיות אחד משוקי המניות והאג"ח היציבים בעולם.
סטיית תקן לפי שנים

הטיפ השבועי - למה טוב שיש (שוב) בחירות ?

רגע לפני סוף השבוע התבשרנו על פיזור הכנסת ה 21 לאחר חודש בלבד, כך שהבחירות החדשות יתקיימו בספטמבר. חשוב לזכור כי המצב הכלכלי של ישראל במצב מצוין, לכן אם היה ניתן עכשיו לבחור עיתוי, זה כנראה יהיה העיתוי הטוב ביותר לכך. ולמה?

  • משמעת תקציבית- ברגע שאין ממשלה, קיים קושי להעביר חוקים, לאשר תקציבים ולמנות תפקידים, דבר שעלול לפגוע בצמיחה. מנגד התנהלות תקציבית אחראית ללא הפניית משאבים לדרישות קואליציוניות, הוא אחד מיתרונות מערכת הבחירות. להערכתנו, עלות מערכת הבחירות עצמה לא תשפיע מהותית על הכלכלה לטווח ארוך.

  • ריבית שתישאר נמוכה- מבחינת אינפלציה, המשמעות שלא יעלו מיסים ב 2019, דבר שיידחה לכיוון שנת 2020. מכאן, ייתכן כי האינפלציה השנה תהייה נמוכה יותר ממה שחשבנו, אולם השוק מבין כי "דחיית האינפלציה" היא טכנית.
  • שקל שייתכן ולא יתחזק- מבחינת גירעון, הוצאות הממשלה מתוכננות להיות גדולות יותר השנה, כך שנראה שהוא עשוי להגיע ליותר מ-3.8%. כרגע דירוג האשראי של ישראל אינו בסכנה, אולם אי יציבות פוליטית יכולה לתמוך בדולר ולמנוע התחזקות נוספת של השקל. חשוב לזכור כי שקל חזק פוגע ביצואנים.
  • הזדמנות נוספת להשפיע ויום חופש ב 17.9...

מה עושים בתיק השבוע ?


1. מניות- ישראל הינה שוק מניות דפנסיבי הנהנה משילוב גורמים ייחודי
לקראת סיום חודש מאי קיבלנו עוד הוכחה לעובדה ששוק המניות בארץ מתאפיין בסטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם. בעוד שS&P 500 ירד 2.6%- השבוע ומדד הנאסד"ק איבד 2.4%-, השוק המקומי ירד בשיעורים נמוכים יותר. בהסתכלות חודשית, המדדים בארה"ב ירדו 5.7%- ו 7.3%-, בהתאמה, בעוד שמדד ת"א 90 למשל סיים את מאי בעליה של 0.4%+ וממשיך לתמוך בהמלצתנו להפנות חלק מרכזי מתיק המניות לשוק הישראלי.

עונת הדו"חות לרבעון הראשון של השנה בישראל הגיעה לסיומה בסוף השבוע, עם פרסום תוצאות חברות הביטוח אשר הציגו תוצאות שיא במרביתן, בעיקר על רקע הרבעון החזק בשווקים הפיננסים. גם סקטור הנדל"ן שפרסם את דוחותיו הרגיע. תוצאות טובות לסקטורים נוספים בשוק המקומי שהובילו לביצועים טובים יותר בהשוואה לשווקים בחו"ל, למעט מנית טבע שהכבידה על המדדים המובילים.

בנוסף לסטיית התקן הנמוכה, שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי של צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות ואפשרות להגדלה מחדש של החשיפה למניות על ידי משקיעים ישראלים על רקע ירידת תשואות בשוק האג"ח, צפויים לחזק את המגמה החיובית בשוק המניות בישראל.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- שילוב אג"ח קונצרני מדורג, לצד אג"ח ממשלתי
המגמה בשבוע החולף שמרה על הצורך באיזון בתיקי ההשקעות בין האפיק השקלי לצמוד. אג"ח מדינה עלה השבוע ב 0.2% ובחודש מאי כ 0.4%. בשבוע האחרון בלט במיוחד מדד התל בונד דולר עם עלייה של 0.6%+.

שוק האג"ח הקונצרני בדירוגים גבוהים ממשיך לעבוד טוב על רקע ירידת התשואות בעולם. גם הדירוגים הנמוכים בלטו בסגירת פערים, כאשר מתחילת השנה השלים תל בונד תשואות השקלי עלייה של 6.6% ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 5.4%.
על רקע הצפי למדד חיובי גבוה נוסף, האג"ח הצמוד ממשיך להיות חיוני בתיק – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח צפי למדד מחירים של 0.5%+ במאי. תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים עומדת על 1.3% בשל עליית הארנונה בינואר, כאשר לא שינינו את התחזית למרות ירידת מחירי הנפט. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים, לנוכח התנודתיות הגבוהה שלהם בעת פרסומי מדד.
בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי האג"חים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן. יש כיום בשוק האג"ח הקונצרני לא מעט אג"חים אטרקטיביים.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– הפיזור שניצח את מאי: מניות בישראל+אג"ח+חשיפה לדולר ימשיכו לעבוד גם במבט קדימה
על רקע התנודתיות של חודש מאי, ההמלצות על פיזור בין מניות ישראל, אג"ח קונצרני בדירוגים גוביהם וחשיפה לדולר התבררו כמתכון מצוין. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולנסות להתגבר על הפסיכולוגיה. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

לנוכח התנודתיות שמאפיינת את המסחר בגזרה הפוליטית, ביטחונית והגלובלית, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה גם אחרי הירידות של החודש האחרון וגם אחרי העליות מתחילת השנה> התמדה ומשמעת לאורך זמן.

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי.
שמירה על מרכיב מט"ח (דולר) נראית חיונית בתיקים בעיתוי זה, לאור ההבנה כי בנק ישראל צופה עלייה באינפלציה בעיקר כתוצאה מהתחזקות אפשרית של הדולר.

נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף