ספטמבר היה חודש חיובי יחסית בשווקים, למרות שבאופן מסורתי הוא נחשב לאחד החודשים החלשים של השנה. העלאת הריבית בארה"ב הזניקה את הדולר בעולם והשטיחה עוד יותר את עקום התשואות הדולרי. למרות הסכמי הסחר של ארה"ב עם מקסיקו וקנדה, העולם עדיין מחכה להסכמות מול סין

באופן מסורתי נחשב ספטמבר לאחד החודשים הגרועים של השנה עם תשואות שליליות במניות, אך ב 2018 בזמן שישבנו בסוכה – סיכמו השווקים בעולם חודש של עליות מתונות, למעט בהונג קונג ובאיטליה. יפן סיימה את החודש בהצטיינות, בעוד הנאסד"ק הפגין חולשה יחסית. השווקים המתעוררים גם כן היו חיוביים ברובם, למעט הודו שנחלשה יחד עם המטבע שלה. טורקיה מראה סימני התאוששות הודות להתחזקות המטבע, ואילו בישראל מדד ת"א 35 הציג תשואה שלילית אחרי אוגוסט חזק במיוחד, אך חשוב לזכור כי הבורסה המקומית סבלה ממספר מצומצם במיוחד של ימי מסחר בחודש האחרון.
העליות זכו לרוח גבית בדמות התפתחויות גיאו-פוליטיות חיוביות – הסכמי סחר חדשים שהושגו בין ארה"ב למקסיקו ולקנדה, הדומים למדי להסכמים הקודמים. עם זאת, ההסכמות בין ארה"ב לסין עדיין לא נראות באופק. באיטליה הציגה הממשלה החדשה תקציב שיעד הגירעון שלו גבוה מהמתוכנן, מה ששלח את תשואות האג"ח האיטלקיות לשיא של חמש שנים. מתחילת שנה עלתה התשואה ל 10 שנים באיטליה ביותר מ 140 נקודות בסיס

במקרו, ארה"ב חזקה – השאר פחות

נתוני סחר החוץ הגלובליים מעידים על התמתנות בצמיחה העולמית, שממשיכה אמנם להיות חיובית אך נמוכה יותר. את עיקר החולשה רואים בסין, שהורידה מעט את תחזיות הצמיחה. בכל העולם נרשמת עלייה בתחזיות האינפלציה לאור עליית מחירי הנפט והירידה באבטלה הגלובלית.

בתחום נתוני המקרו, ארה"ב ממשיכה לבלוט לטובה. הנתונים הבולטים שפורסמו החודש כוללים את צמיחת התמ"ג ב 4.2% ברבעון השני – השיעור הגבוה ביותר לרבעון זה בשנים האחרונות, וגם הצריכה הפרטית, שעלתה ב 3.8%.
כצפוי, עלתה בשבוע שעבר הריבית בארה"ב והשוק מעניק כרגע סיכוי של מעל 70% לעליית ריבית נוספת בדצמבר.

עליית הריבית הובילה להתחזקות הדולר בכל העולם, כאשר גם העלאות ריבית שראינו בחודשיים האחרונים בשורה של שווקים כמו טורקיה, רוסיה, נורבגיה, פקיסטן, פיליפינים, הונג קונג, צ'כיה וערב הסעודית – לא עצרו את המגמה. היוצא מהכלל הוא המטבע הסיני, שמצליח להתחזק בחודשים האחרונים מול הדולר.

באירופה, הממשלה החדשה של איטליה מייצרת הרבה רעש, כשהיא מסרבת להתאים את עצמה לציפיות בגוש היורו לגבי ירידה בגירעון. כתוצאה מכך, התשואות באיטליה עולות – וכך גם בכל מדינות הפריפריה האחרות, אם כי בשיעור נמוך יותר. תוצאה נוספת היא היחלשות היורו, אחרי מהלך התחזקות שלו במהלך חודש ספטמבר.

יפן ממשיכה לתפקד היטב הן בזירת המקרו והן בשוק המניות, כשהרציפות השלטונית שם - הארוכה ביותר זה עשרות שנים - מגדילה את האמון בכלכלה היפנית.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

בשוק המקומי, עוד סיבות לדחיית עליית ריבית

במהלך ספטמבר פורסם מדד המחירים לצרכן בישראל אשר שוב הפתיע כלפי מטה, כך ששני מדדים ברצף היו נמוכים מהתחזית – בין היתר, עקב התחזקות השקל, שעלה מול סל המטבעות בקרוב ל 3% ברבעון האחרון, אך נחלש מעט בשבועיים האחרונים של ספטמבר. מול הדולר דווקא נחלש השקל ב 1.5% בשבוע האחרון לבדו. כל הגורמים האלה מחזקים את הערכתנו שלא נראה ב 2018 עליית ריבית בישראל.

מה עושים השבוע ?

1. מניות – צפי לעונת דו"חות חזקה תומכת בסקטורים מוטי צמיחה עתידית בארה"ב; שומרים על חשיפה גדולה לישראל
בסיכום השבוע האחרון, מדד הנאסד"ק עלה ב 0.7%, אך השלים ירידה של 0.8% בספטמבר, הדאו ג'ונס ירד ב 1.1%, אך במבט חודשי, עלה ב 1.9% ומדד S&P 500 איבד 0.5% אך נעל את ספטמבר בעלייה של 0.4%.

עונת הדו"חות הכספיים לסיכום הרבעון השלישי בדרך, ולפי ציפיות האנליסטים היא תהיה חזקה מאוד בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, עם גידול של יותר מ 25% ברווחים ושל יותר מ 10% בהכנסות. עם זאת, בהשוואה לרבעון השני של 2018, השינויים אמורים להיות מינוריים, אם בכלל. הצפיות הגבוהות ממשיכות לתמוך בסקטורים מוטי צמיחה עתידית כאשר לאור התנודתיות הגבוהה שלהם והקושי לזהות עדיפות של סקטור אחד על פני השני, יש עדיפות לחשיפה מפוזרת ככל הניתן.

התמחור של השווקים באירופה נראה אטרקטיבי ומצדיק חשיפה מסוימת, אך היא מוגבלת לנוכח ההתפתחויות בגוש היורו. בעקבות המהלך של ממשלת איטליה, ירד מדד הבנקים האירופי בחדות והשלים ירידה של יותר מ 15% מתחילת השנה, אף שהתשואה שלו בחודש האחרון חיובית. הברקזיט ואי היציבות באיטליה מייצרים חוסר שקט ביבשת שמשפיע על הנכונות להיחשף למניות שם, למרות התמחור המעניין.

בישראל, שווקי המניות רשמו בחודש האחרון מגמה שלילית, אחרי אוגוסט חזק במיוחד. בחודש האחרון רשם מדד ת"א 35 תשואת חסר מול כל המדדים המקומיים, בעיקר בשל חולשה גדולה במניות הפארמה, כשאופקו צנחה ב 37%, טבע ירדה ביותר מ 5% וגם פריגו איבדה יותר מ 3%. מניות הגז, יחד עם מזור, אמנם בלטו לחיוב, אולם משקלן במדד נמוך בהרבה. התמחור של השוק המקומי ממשיך להצדיק חשיפת יתר ומשקל גבוה יחסית בתיק ההשקעות.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח – חשיפה לאג"ח דולרי מצדיקה את עצמה
מרווחי אגרות החוב הקונצרניות בעולם ממשיכים להצטמצם לאיטם ולמרות עליית התשואות הממשלתיות, ראינו תשואות חיוביות במדדי האג"ח הדולרים ברבעון האחרון וזאת בעיקר בזכות התשואה הפנימית שלהם, אשר הולכת וגדלה ככל שהריבית בארה"ב עולה (ותמשיך לעלות). פרמטר זה, יחד עם המשך עליית הריבית והתחזקות הדולר בעולם, ממשיכים לתמוך בהקצאת נתח מהתיק לחשיפה דולרית.

שוק האג"ח הקונצרני המקומי המשיך לתפקד טוב בחודש האחרון, בפרט האג"ח הקונצרני השקלי – אחרי תקופה של ביצועי חסר. המרווחים בקונצרני השקלי ממשיכים להיסגר באחרונה, בעיקר בדרוגים הנמוכים, אם כי רמות הסיכון שם גבוהות יותר. בניגוד לארה"ב שבה עקום התשואות המשיך להשתטח בחודש האחרון, לנוכח חוסר הוודאות בנוגע לעליית הריבית בישראל, העקום המקומי תלול יותר ועשוי להצדיק חשיפה מפוזרת יותר, אך לא ארוכה מדי לנוכח התנודתיות הגבוה באג"חים הארוכים. מומלץ לשמור על מח"מ קצר-בינוני.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – התנודתיות בעולם לא עומדת לרדת. מח"מ לא ארוך הוא נדבך חשוב
בהסתכלות קדימה אל תוך 2019, נראה כי העולם ייראה קצת פחות טוב מאשר לפני שנה. החולשה בשווקים המתעוררים צפויה לבוא לידי ביטוי בצמיחה עולמית נמוכה יותר ב-2019 וחוסר שקט שנובע מהיעדר הסכמות בנושאי סחר, הברקזיט ומשמעת תקציבית. מנגד, סביבת הריבית ואיתנות השווקים בארה"ב (וגם ביפן) צפויים להמשיך לתת רוח גבית לשוק האמריקאי, בגיבוי התחזקות הדולר.

בעוד שבארה"ב אנו ממליצים לשמור על מח"מ קצר מאוד לנוכח עקום התשואות השטוח והצפי להמשך עליית ריבית, בישראל ניתן לשמור על מח"מ קצת יותר ארוך לנוכח הערכתנו כי הריבית לא תעלה בקרוב, כך שיש היגיון בחשיפה לנכסי סיכון בישראל, עקב מרווחים נוחים ומחירי מניות סבירים.

לאור כל זאת, אנו ממשיכים לשמור על תיק שמורכב בעיקר ממח"מ קצר בישראל (קונצרני עד שנתיים בדירוגים גבוהים) לצד חשיפה קצרה לאג"חים בחו"ל (כספית נקובה בדולר או אג"חים קונצרנים שקליים צמודי דולר) יחד עם חשיפה מנייתית המתמקדת בארה"ב ובישראל. על רקע הביצועים של השווקים האלה חשוב לשמור על רמות פיזור גבוהות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף