שבוע של עליות חדות במניות בכל העולם. בישראל הריבית עלתה לראשונה זה שבע שנים ובארה"ב מאותת הנגיד על אפשרות להאטה בקצב עליית הריבית הדולרית. התשואות הארוכות בארה"ב ירדו ל-3%, אך התנודתיות לא צפויה להיעלם בקרוב


מצב הרוח התנודתי בשווקים נמשך, ולאחר שבוע של ירידות, בשבוע האחרון הגיע תורם של המסכים הירוקים. הבורסות בוול סטריט סגרו את השבוע הטוב ביותר שלהן מאז 2011, על רקע ציפיות כי מנהיגי סין וארה"ב, שנפגשו בוועידת G20 בארגנטינה, יצליחו להגיע להסכמות שיביאו את מלחמת הסחר לסיומה – ציפיות שהתממשו עם פרסום ההודעה על "שביתת נשק" בחזית הזו. במקביל, ההערכה של יו"ר הפד ג'רום פאואל כי גורמים כמו הברקזיט והמשבר באיטליה יחד עם האטה בסין עשויים להוביל להאטה בכלכלה הגלובלית ולהוביל להאטה בקצב עליית הריבית בארה"ב – תמכו באופטימיות של השווקים.

בשווקים תלו לא מעט ציפיות בפסגה בין סין לארה"ב. בלילה שבין שבת לראשון הודיע והבית הלבן כי טראמפ הסכים שלא להעלות את המכס על סחורות סיניות מ-10% ל-25% מינואר, כפי שהתכוון לעשות. בנוסף, פורסם כי שתי המדינות מבקשות להגיע להסכם סחר חדש בתוך שלושה חודשים. סין הודיעה על נכונותה לרכוש באופן מיידי סחורה מארה"ב, בהיקף משמעותי – בצעד שאמור להקטין את הגירעון המסחרי של ארה"ב.

מנגד, על הנפט עבר שבוע שחור נוסף, כשהוא סוגר ירידה של 22% בחודש אחד, לכ-50 דולר לחבית. עם זאת, המחיר צפוי לעלות שכן השוק צופה הודעה על קיצוץ, על רקע שיא בתפוקות בחשש מהסנקציות על איראן. לקראת סוף השבוע צפויה פגישה של אופ"ק שמטרתה לשלוט בהיצע של הנפט.

בארה"ב, נתנו את הטון בשבוע החולף דברי נגיד הבנק פאוול, שאמר ביום רביעי כי רמת הריבית הנוכחית מצויה קרוב ("Just Below") לרמתה הניטרלית. רק בתחילת אוקטובר אמר פאוול כי לרמת הריבית נותרה עדיין כברת דרך ("Long Way") עד שתגיע לרמתה הניטרלית. מאז, לא ראינו התפתחויות בריבית הפד ובסביבת המאקרו בארה"ב שיצדיקו שינוי כלשהו בהערכות בנושא. אולם כשהתפרסמו פרוטוקולי הדיונים התברר כי הוא אמר זאת לאחר דיון ער בישיבת העלאת הריבית האחרונה, והם מרגישים שאם יעלו את הריבית ב-2019 ו-2020 וירוצו איתה בקצב מהיר, המשק האמריקאי ייכנס מוקדם מידי להאטה, בפרט כאשר שנת 2020 היא שנת בחירות.

במילים אחרות, הכלכלה הגלובלית נחלשת, ופאוול ככל הנראה חושש מהעלאה מהירה מדי בארה"ב, שבדיעבד תלחץ על הצמיחה המקומית. המסקנה - קצב העלאות הריבית של הפד יכול להיות מתון יותר. בעקבות דברי פאוול על הריבית בארה"ב, ראינו השתטחות בעקום התשואות – כשהתשואות ל-10 שנים ירדו ל-3%. כעת, השוק מתמחר העלאת ריבית אחת בלבד ב-2019 אחרי ההעלאה הצפויה בדצמבר. הפד עדיין לא נסוג מהתחזית שלו ל-3 העלאות ריבית ב-2019.

בחזית המקרו, נתוני התמ"ג של הרבעון השלישי מעידים על המשך צמיחה איתנה, בקצב שנתי של כ-3.5%. מכירות הבתים הקיימים ירדו באוקטובר ב-2.7% - לרמה הנמוכה ביותר שלהם מאז יוני 2014. מספר תביעות האבטלה הראשונות עלה ל-234 אלף – שיא של שישה חודשים - לעומת תחזית לרמה של 220 אלף בלבד. מנגד, בצריכה הפרטית נרשמה באוקטובר עלייה של 0.6%, לעומת תחזית לעלייה של 0.2% בלבד; ואילו מדד המחירים עלה ב-1.8%, לעומת תחזית לעלייה של 1.9%.
באירופה, נרשמה פריצת דרך כאשר הממשלה החדשה של איטליה הסכימה להקטין את הגירעון שתכננה, מה שהוביל לירידת התשואות הארוכות של המדינה מרמה של 3.5% ל-3.2%.

בישראל, נרשמה בשבוע שעבר הפתעה, כאשר המשנה לנגיד בנק ישראל, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, המשמשת כממלאת מקום הנגיד עד לכניסתו לתפקיד של הנגיד החדש אמיר ירון בחודש הבא, הודיעה על העלאת הריבית ב-0.15% - לרמה של 0.25%. ההחלטה הזו נתפסת כאיתות ראשון להתחלת שינוי מגמת הריבית.

לפי הודעת הבנק, האינפלציה הגיעה לתחום היעד - בזכות עליות שכר והרחבה פיסקלית. בעקבות העלאת הריבית נחלש השקל – וירד בסך הכל ב-3.6% מאז הודעת הריבית הקודמת, באוקטובר. עוד כתבו בבנק כי תוואי העלאת הריבית יהיה "הדרגתי וזהיר".

למרות ההפתעה, אנחנו לא סבורים שיש פה שינוי מדיניות אמיתי. להערכתנו, בנק ישראל לא ימהר לעלות את הריבית בהחלטות הבאות על רקע ההאטה בצמיחה בשני הרבעונים האחרונים, הורדת הציפיות לצמיחה בעולם, הירידה במחירי הנפט ואיתה הירידה בציפיות לאינפלציה והזעזועים שאנחנו רואים בחודשיים האחרונים בשוק ההון ובמיוחד במגזר הטכנולוגיה בעולם. בסיכומו של דבר, אנו עדיין סבורים שנראה עליית ריבית אחת או שתיים לכל היותר במהלך שנת 2019 כולה.

מה עושים השבוע ?


1. מניות – תמחור מעניין בישראל יחד עם אפשרות למגמה חיובית מחו"ל
מדד S&P 500 סגר את השבוע בעלייה של 4.8% - והשלים עלייה של 1.4% בנובמבר, ושל 3.2% מתחילת 2018. הנאסד"ק עלה השבוע ב-5.6%, וב-6.2% מאז תחילת השנה. מנגד, מדד דקס בגרמניה עלה בשבוע האחרון 0.6% בלבד וזאת על רקע פתיחת חקירה נגד דויטשה בנק בחשד להלבנת הון – מה שהוביל לירידות חדות במניה שלו ושל כל סקטור הפיננסים באירופה.
הניקיי היפני סגר את השבוע בתוספת 3.3%, אך ירד ב-1.8% מתחילת השנה, ואילו ההנג סנג הסיני עלה השבוע ב-2.2%, וירד בכ-11.5% מתחילת השנה.
בישראל, מדד ת"א 35 עלה השבוע ב-0.7%, והוסיף 8% מתחילת 2018, ות"א 90 עלה ב-1.3%, ובסך הכל ב-4.2% מתחילת השנה. מדד הבנקים עלה כבר ב-13.5% מאז תחילת ינואר, ואילו מדד הנפט והגז הוסיף יותר מ-15% בתקופה זו.
באופן כללי, שוק המניות המקומי ממשיך לבלוט ביחס למקביליו בעולם. במבט קדימה אנו ממשיכים להתמקד בחשיפת יתר למניות בישראל כאשר ביצועי מדדי המניות בישראל מתחילת השנה חזקים יותר ותנודתיים פחות מרוב השווקים בעולם – ונראה כי יש גורמים רבים התומכים בהמשך המגמה הזו. השוק האמריקאי מציג תנודתיות גבוהה, אך בהסתכלות ארוכת טווח ניתן למצוא לא מעט גורמים התומכים חשיפה למניות בארה"ב, בהם גם העובדה הטכנית שאנו נכנסים לשנת הנשיאות השלישית של הנשיא – שנה שבאופן היסטורי היא בעלת הביצועים החזקים ביותר בכל תקופת נשיאות. בכל מקרה, אנו ממליצים להתמקד בחשיפה המנייתית באפיקים פחות תנודתיים, פחות מתומחרים על בסיס הנחות צמיחה גבוהה ויותר מניות ערך "מסורתיות".

מבנה תיק המניות

2. אג"ח – שינוי מגמת הריבית בישראל וחוזקת המשק תומכים בקונצרני בדירוגים גבוהים במח"מ קצר-בינוני
בתגובה להעלאת הריבית בישראל, ציפיות האינפלציה ירדו, כאשר עקום התשואות מתמחר עוד שתי העלאות ריבית עד סוף 2019, וראינו נהירה החוצה מהאפיקים הצמודים. עליית הריבית מחזקת את ההמלצה שלנו מהחודשים האחרונים בשוק האגח – שמירה על מחמ קצר ואגח קונצרני בדירוגים גבוהים.

מי שממשיך להוביל את הביצועים בשוק האג"ח המקומי הוא מדד התל בונד דולר, שהיה המדד המצטיין גם של החודש האחרון. ביצועי המדד יחד עם התחזקות הדולר, ממשיכים להצדיק את ההמלצה שלנו להיצמד לאג"חים צמודי דולר כדי ליהנות מעליית הריבית הדולרית ולנצל את ההגנה שמספק הדולר על תיק ההשקעות, לאור הקורלציה השונה משאר חלקי התיק.

על רקע ההאטה האפשרית בקצב עליית הריבית לארה"ב, נראה כי העדיפות של האג"ח הדולרי בריבית משתנה פחתה משמעותית – מה שבא לידי ביטוי בשבועיים האחרונים בירידות בסקטור זה. על רקע המשך התנודתיות בשוק האג"ח האמריקאי, אנו ממליצים על חשיפה דולרית קצרצרה באמצעות מכשירים כדוגמת קרנות כספיות דולריות או אגחים קצרצרים בדירוגים גבוהים מאוד.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – פשטות עדיפה על תחכום (בק טו בייסיקס)
הודעת הבית הלבן מהלילה, שהרגיעה את חששות המשקיעים מפני מלחמת הסחר, צפויה לסייע בהמשך האווירה החיובית בשווקים, ואנו מעריכים כי השבוע ייפתח בעליות, ולא רק בשוק האמריקאי. ההודעה הזו ממחישה כיצד השווקים סוערים ולא צפויים, על רקע של נתונים והערכות שיכולים להשתנות במהירות.
על רקע זה, ההמלצה המרכזית לתקופה הקרובה היא להיות מאוד מודעים לרמות הסיכון שבתיקי ההשקעות ולנכסים שאליהם חשופים. יותר דירוגים גבוהים במח"מ קצר באג"ח, יותר מניות מוכרות, יותר נכסים פשוטים, מוכרים, ואולי אפילו "משעממים" מאשר נכסים מלהיבים, פחות מוכרים ויותר מורכבים (back to basics).אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף