שבוע שישי ברציפות של עליות בשווקים, כשבינתיים החששות שליוו את פתיחת 2019 לא מתממשים. איתותי הפד בארה"ב על האטה בקצב העלאת הריבית יחד עם המשך עונת דו"חות חיובית – תומכים בחידוש אמון המשקיעים ובחזרתם לשוק.


בתום שבוע שישי ברציפות של עליות בשווקים ואווירה חיובית נחתם ינואר כחודש הטוב ביותר בוול סטריט מאז 1987, כאשר בשוק הישראלי הוא ינואר הטוב ביותר בעשור האחרון. ברקע לרגיעה ולחזרת המשקיעים עומדים סיום חיובי של סבב שיחות נוסף בין נציגי סין לארה"ב בנוגע לסוגיית המכסים, החלטת הפד בארה"ב בנוגע לריבית והאיתות על האטה בקצב עליית הריבית וכן המשך שטף הדו"חות הכספיים החיוביים לסיכום 2018.
בהחלטת הפד השבוע, נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאוול פירסם הודעה שממנה עולה כי הבנק יאט את קצב העלאת הריבית. "לאור ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות העולמיות ולחצים אינפלציוניים מתונים, הוועדה תתאזר בסבלנות בבואה להחליט איזה התאמות עתידיות בטווח היעד של הריבית הפדרלית עשויות להתאים כדי לתמוך בשוק עבודה חזק וביעד אינפלציה של כ-2%. הוועדה ממשיכה לחזות צמיחה מתמשכת בפעילות הכלכלית, תנאים איתנים בשוק העבודה, ואינפלציה קרובה ליעד בתור התרחיש הסביר ביותר", נאמר בהודעת הבנק.
בניגוד להודעות קודמות, הפעם הושמטה הכוונה לבחון "העלאות הדרגתיות נוספות" של הריבית. בנוסף, הבנק בוחן את יעד צמצום המאזן (שכבר התכווץ מ-4.2 ל-3.9 טריליון דולר).
הודעת הבנק מגיעה על רקע החולשה בצמיחה הגלובלית, והעצבנות הניכרת בשווקים בחודשים האחרונים. בממוצע, חברי הוועדה המוניטרית של הבנק עדיין צופים שתי העלאות ריבית ב-2019; ונכון לעכשיו, רק הורדת תחזיות מהותית של חברי הוועדה תביא לכך שלא תהיה העלאה נוספת כלל ב-2019. השווקים אינם מתמחרים העלאת ריבית במהלך 2019 ולפי שעה ההסתברות שהם מעניקים להורדת ריבית בתחילת 2020 עומדת על 35%.
בחזית המקרו, דוח תעסוקה חיובי מאוד פורסם בסוף השבוע, עם תוספת של 304 אלף משרות לעומת תחזית ל-165 אלף בלבד, ותוספת של 0.1% בשכר השעתי, לעומת תחזית לעלייה של 0.3%. הממוצע השנתי הוא עלייה של 3.2% - לפי התחזית. מדד הייצור של ISM היה 56.6 בינואר, לעומת תחזית ל-54.2, ומדד קודם של 54.3. מדד אמון הצרכנים ירד ל-120.2, הנמוך ביותר מאז יולי 2017, ולעומת צפי ל-124 ומדד קודם של 126.6. מכירות הבתים טיפסו גבוה מהצפוי, ב-17%, ומדד קייס שילר רשם עלייה חודשית של 0.3%, ושנתית של 4.7%.
בעוד שהנתונים בארה"ב ממשיכים להיות חיוביים, בשאר העולם הנתונים מעידים על ההאטה בפעילות הכלכלית. בסין, מדד הייצור של מנהלי הרכש שפורסם השבוע עמד על 47.8, עדיין מתחת ל-50 – לעומת תחזית ל-48.8, ומדד קודם של 49.2. מדד השירותים של מנהלי הרכש שפורסם הוא 54.7, לעומת צפי ל-53.9 ומדד קודם של 53.8. הממשל הסיני הודיע על יוזמה לסבסוד כלי רכב ומכשירי חשמל "ירוקים", כדי לעודד את הצריכה שלהם.
באירופה, התוצר צמח ב-0.2% ברבעון האחרון של 2018, וב-1.2% בשנה כולה – בהתאם לתחזית. כלכלת איטליה נכנסה למיתון לאחר רבעון שני רצוף של נסיגה. מדד מחירי הליבה רשם עלייה שנתית של 1.1%, לעומת תחזית לעלייה של 1.0%. הפרלמנט הבריטי אישר ביצוע שינויים בהסכם הברקזיט, לצורך המשך המשא ומתן מול האיחוד האירופי. סקטור הבנקים ביבשת נמצא בשפל – על רקע עוד דוחות מאכזבים של דויטשה בנק.
בשוק המקומי, נרשמה ברבעון הרביעי חולשה בתעשייה אך שיפור בצריכה הפרטית. המדד המשולב של בנק ישראל מהשבוע החולף מצביע על צמיחה מהירה יותר ברבעון האחרון של 2018. למרות זאת, הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי. החודש אמור להיכנס לתוקף עדכון משקולות סעיפי מדד המחירים לצרכן, אך הוא לא ישנה באופן מהותי את התחזית שלנו קדימה לאינפלציה של 1.2% ב-12 המדדים הבאים.


מה עושים השבוע ?


1. מניות – ינואר מחזיר את האמון ואת המשקיעים; ממשיכים להתמקד בשוק המקומי
גם בשבוע האחרון של החודש, הורגש אפקט ינואר במלוא עוזו. הדוחות של חברות הטכנולוגיה המובילות בהן אפל, מיקרוסופט, פייסבוק ואמזון תמכו בשווקים והפחיתו את חוסר הוודאות בנוגע לפוטנציאל המשך האווירה החיובית והעליות.
S&P 500 עלה ב-1.6% ומסכם עלייה של 8% מתחילת 2019; הנאסד"ק הוסיף 1.4% השבוע, ו-9.5% מתחילת השנה; הדאקס 30 הגרמני ירד ב-0.9%, ועלה ב-5.9% השנה; הניקיי היפני הוסיף 0.1%, ו-3.9% מתחילת השנה; ההאנג סנג הסיני עלה ב-1.3%, וב-8.1% מראשית השנה.
גם הבורסה המקומית השתתפה במגמה החיובית. מדד ת"א 35 עלה השבוע ב-2.1%, וב-6.2% מתחילת 2019. מדד SME60 הוסיף השבוע 1.9%, ו-11.3% מראשית השנה; מדד הבנקים עלה ב-2.5%, וב-6.5% מתחילת השנה; ואילו מדד הנפט והגז עלה ב-2.4% השבוע, וב-9.7% מתחילת 2019. במהלך השבוע הקרוב ייתכן כי נראה תנודתיות במניות ספציפיות, על רקע העדכון החצי שנתי במדדים הצפוי ביום חמישי, כך שייתכן שייווצרו הזדמנויות נקודתיות ששווה יהיה לנצל.
השבוע ימשיכו להתפרסם הדוחות הכספיים בארה"ב (גוגל תפרסם ביום ב'). לפי שעה, אנו ממשיכים להתמקד בשווקים בארה"ב ובישראל. אנחנו ממשיכים להתמקד בשוק המניות בישראל הנהנה ממשק חזק וצומח, אינפלציה נמוכה, ריבית נמוכה ומחירי מניות זולים מהממוצע הרב שנתי. להערכתנו ברמות התמחור הנוכחיות צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח – הקונצרני מעניין ברוב רמות הדירוג
בכל העולם המרווחים הקונצרנים המשיכו להתכווץ בשבוע האחרון, בהמשך למגמה שראינו בכל ינואר. התשואות ל-10 שנים חותמות את החודש ברמה של 2.69%, בדומה לרמתן מלפני שבוע.
גם בשוק המקומי ראינו את המגמה החיובית, כאשר בשבוע האחרון בלט תיקון באג"חים בדירוגים הנמוכים (תל בונד תשואות ותל בונד גלובל), אך התנודתיות בהם נשארה גבוהה יחסית. מדד התל בונד גלובל, למשל, עלה בשבוע האחרון ב-2.5%, אך בסיכום של 3 החודשים האחרונים הוא ירד ביותר מ-9%. תל בונד תשואות השקלי שעלה השבוע ביותר מ-1.5%, עדיין נמוך ביותר מ-5.4% מרמתו לפני 3 חודשים.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – שילוב אפיקים: פתרון שמסייע לשמור על הלקוח בשוק לאורך זמן
עונת הדו"חות בארה"ב תמשיך לעמוד במוקד העניינים בשבוע הקרוב וככל שהחברות יצליחו לעמוד בצפי ולא להוריד תחזיות קדימה הן ימשיכו לתמוך במגמה החיובית בשווקים. אחרי ינואר החזק השאלה הגדולה היא האם המגמה החיובית תימשך לאורך 2019 כולה.
אנו צופים המשך מגמה חיובית, אך ברמת ודאות גבוהה אנו מעריכים כי היא תלווה בתנודתיות לא נמוכה. לאור זאת, אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם מט״ח כדי לאזן את התנודתיות.
השילוב הזה מפחית חלק מהתנודתיות המורגשת. העובדה שחלק מאפיקי ההשקעה הם בעלי מתאם נמוך או שלילי לאפיקים אחרים, מבטיחים שהלקוח לא נחשף למלוא התנודות בשווקים וכך הוא עשוי לצלוח בקלות רבה יותר את התקופות האלה – ועדיין להישאר בשוק.
רוב המשקיעים מעדיפים כמובן להחזיק בתיק רק נכסים שעולים ולהיפטר מנכסים שמתפקדים פחות טוב – אבל אלה בדיוק הנכסים שיכולים להגן על המשקיע כשהשוק מתהפך. האתגר הוא להצליח לשמור בתיק גם את החשיפה למרכיבים שהפסידו אבל יש להם תפקיד חשוב בתמהיל התיק. לכן תיק מפוזר לאפיקי השקעה שונים, שלרוב יש ביניהם קורלציה נמוכה (אם בכלל), עשוי לספק פתרון נכון בתקופה של תנודתיות.מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף