המומנטום החיובי בשווקי המניות נמשך. סבב שיחות נוסף בין ארה"ב לסין דחה את העלאת המכסים למהלך חודש מרץ. מדד שנחאי הסיני רושם עליות חדות והאופטימיות חוזרת


את חודש פברואר סיימו השווקים בעליות נאות כשהאופטימיות בשווקים חזרה. בהסתכלות על השוק האמריקאי נראה כי פתיחת
שנת 2019 הייתה הטובה ביותר ב 30 שנים האחרונות.
העליות בשווקי המניות בעולם בשבוע האחרון נתמכו בין הייתר בשיחות הסחר בין סין לארה"ב בכך שטראמפ דחה את העלאת המכסים. עבור סין שסיימה את חודש פברואר באופטימיות רבה זה הישג. מדד המניות שנחאי עלה השבוע ב 7% ומתחילת השנה נכנס לטריטוריה שורית עם עלייה של מעל 20%. כמו כן דאגה הממשלה להרחבה נוספת של 83 מיליארד דולר והפחתת חובת הנזילות הבנקאית ולשינוי משקל מניות ה LARGE CAPבמדדMSCI העולמי שיגדל פי 4 ויזרים ביקושים בסך 125 מיליארד דולר .
נושא נוסף שלקח חלק בכותרות השבועיות היה המצב הפוליטי בישראל, אולם נראה ששוק המניות המקומי לא התרגש מהכותרות המפוצצות בעיתונים. ההיסטוריה מלמדת כי אין לפוליטיקה השפעה בטווח הארוך על שווקי המניות, בנוסף, גם היכולת לחזות את ההתפתחויות הפוליטיות ואת השפעתן הכלכליות מאוד נמוכה.

בארה"ב, הנשיא והקונגרס הגיעו לפשרה במהלך פברואר ואישרו את התקציב לשנה הפיסקאלית הנוכחית (עד ספטמבר 2019) ובכך מנעו את חידוש ההשבתה שהייתה פוגעת עוד יותר בצמיחה. במקביל, הנשיא הכריז על מצב חירום ובכך הוא מקווה להגדיל את ההוצאה מחוץ לתקציב, אך ההחלטה שלו צריכה עדיין לעבור את המבחן המשפטי.
הצמיחה ברבעון האחרון של 2018 התמתנה ל 2.6- אחוזים בשיעור שנתי, על פי האומדן הראשוני, עם המשך התרחבות נאה של 2.8 אחוזים בצריכה הפרטית ו 3.9 אחוזים בהשקעות בנכסים קבועים. כך בסיכום שנתי התוצר צמח ב 2.9 אחוזים, לעומת 2.2 אחוזים ב 2017. הנתון היה טוב מהערכות המוקדמות כי היה חשש שהשבתה הממשלתית בשלהי הרבעון לצד הירידות החדות בשווקים הפיננסים יהוו משקולת שלילית יותר על הצמיחה. חשוב לזכור שחלק מההשפעות השליליות הללו יבואו לידי ביטוי בנתוני הצמיחה לרבעון הראשון.
המכירות הקמעונאיות בדצמבר היו החלשות ביותר מאז 2009 בהשפעת ההשבתה הממשלתית והירידות בשווקים הפיננסים. מנגד, נתוני שוק העבודה ממשיכים להיות חזקים עם גידול מהיר במשרות ובשכר .האינפלציה המשיכה לרדת בהשפעת הירידה החדה במחירי הסחורות ברבעון האחרון אשתקד .דוח התעסוקה הראשוני לינואר היה חזק מהערכות המוקדמות כאשר נוספו 304 אלף משרות חדשות, כמעט כפול מהערכות המוקדמות.

הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב הראו שמרבית החברים תומכים בהשארת הריבית ללא שינוי לתקופה הקרובה. בנוסף, כמעט כל החברים מאמינים שהבנק צריך להודיע עד לסוף השנה מתי יסיימו את צמצום המאזן ,דבר שמגביר את הערכות שגודל המאזן הסופי יישאר סביב ה 3- טריליון דולר) לעומת כ 4 טריליון דולר כיום)

באירופה, הצמיחה בגוש האירו ברבעון האחרון עמדה על 0.8 אחוז בשיעור שנתי, שיפור קל לעומת הרבעון הקודם ((0.6%, אך עדיין קצב הצמיחה נמוך בהשוואה ל 3 השנים הקודמות, כך שקצב הצמיחה ירד ל1.2% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.
בישראל, בניגוד למגמה במרבית השווקים המפותחים הצמיחה בסוף 2018 האיצה, עלייה נרשמה בהשקעות במרבית ענפי המשק, למעט ההשקעה בבנייה למגורים שהמשיכה לרדת והיצוא צמח בזכות יצוא השירותים. שוק העבודה נותר הדוק גם בתחילת 2019, אך פחות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. קצב עליית השכר הממוצע במשק נותר מאוד גבוה בהובלת הסקטור העסקי ועל פני כל הענפים. להערכתנו, על רקע התחזקות השקל אנו לא צופים עליית ריבית חודשים רבים.

מה עושים השבוע ?


1. מניות –תמחור זול במונחים היסטוריים ורוח גבית מהעולם תומכים בחשיפה למניות ישראל
שוקי המניות בעולם סיימו את חודש ינואר ופברואר בעליות נאות מאוד. בסיכום שבועי מדד S&P500 עלה 0.4% ומדד נאסד"ק עלה ב 0.9%. מתחילת השנה המדדים המובילים בעליות הם: מדד הנאסד"ק שעלה 14.5%, מדד ה S&P500שעלה 11.8%, מדד HangSeng 50 שעלה 11.5%, מדד הdax30 שעלה 9.9% ומדד ת"א 35 שעלה ב7.3%.

בשוק המקומי עונת הדוחות ממשיכה להתפרסם כאשר הסקטורים הבולטים של השבוע האחרון היו נפט וגז שעלה השבוע ב 0.6% ומתחילת השנה ב 14.2% וסקטור הנדל"ן שסיים את השבוע בעלייה של 0.3% כאשר חברות הנדל"ן ממשיכות ליהנות מביקושים ומחירי שכירויות גבוהים. מתחילת 2019 עלו מניות הסקטור ב-11.8%.

להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. להערכתנו אין לתת לספקולציות הפוליטיות מקום בהחלטה על הרכב תיק ההשקעות.
ביום חמישי יתבצע עדכון מדדי המניות בת"א.
מבנה תיק המניות בפאי
2. אג"ח – אחזקת אג"ח לפדיון תסייע ללקוח להתמודד עם התנודתיות
העליות בשוק האג"ח נמשכו בשבוע האחרון, כשבלטו במיוחד מדד התל בונד גלובל שעלה 3.5% ומדד התל בונד תשואות שקלי שעלה ב 2.2%.

אחרי העליות של ינואר והמשך המגמה בפברואר מעניין לשים לב כי בהסתכלות על רמות המרווחים – המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.

איך צריך להראות תיק אג"ח בטבלה אחת

3. תיק השקעות – פיזור הינו התרופה לתנודתיות ואי הוודאות שתגיע בהמשך השנה
אחרי ינואר ופברואר שהמשיכו לתת ביצועים מרשימים, הלקוחות חזרו להרגיש בטחון בשווקים, אך עדיין חשוב לזכור שהתנודתיות תחזור (...VOLATILITY IS COMING). הדבר מחדד יותר ויותר את חשיבות הפיזור האפיקי בתיק ההשקעות. אנחנו ממליצים להחזיק נכסים שונים בתיק ההשקעות לא בשביל שכולם יעלו ביחד, כי לרוב זה לא קורה, אלא כדי לקבל תוחלת תשואה חיובית לאורך זמן ולהפחית תנודתיות.

ולכן אחרי העליות מתחילת השנה ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה –תנאי הרקע לא השתנו: העולם ממשיך לצמוח ולא נראה מיתון בישראל או בארה"ב בשנה-שנתיים הקרובות. בנוסף, הריביות בעולם ימשיכו להיות מאוד נמוכות ויתמכו בהשקעה בשוק ההון.

הנתח המרכזי צריך להיות מרוכז בשוק המקומי – 50%-60% מהחלק המנייתי. ביתר התיק, ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג וגם מט״ח כדי לאזן את התנודתיות.

והדולר? תפקיד הדולר בתיק, הוא להגן על תיק ההשקעות ממשבר. במהלך השנה יהיו חודשים פחות טובים לשוק ואז הדולר צפוי להגן על התיק ומסיבה זו אנו ממשיכים להמליץ גם לשמור על חשיפה דולרית בתיק ההשקעות. אנחנו מעדיפים למקד את החשיפה באג"ח קצר, קרנות כספיות דולריות ופיקדונות – גם בגלל התשואה, גם בגלל התנודתיות הנמוכה.

תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את הפתרון האידאלי לתנודתיות לשנת 2019.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים