תשואת אג"ח ל-10 שנים בישראל נמוכה ביותר מ-0.5% מזו בארה"ב – הפער הגדול ביותר מזה כשנתיים, עובדה התומכת בהגדלת חשיפה לאג"ח בחו"ל. דחיית הצפי לעליית הריבית בארה"ב הובילה לירידה בעלויות גידור המט"ח.

למרות צפון קוריאה, הוריקן הרווי וההתפתחויות בממשל טראמפ, הנאסד"ק בשיא ו-S&P500 ברמות גבוהות.
מבט על הביצועים של השווקים הפיננסים בעולם בשבוע האחרון יפתיע ודאי כל מי שחזר מחופש. רק לפני שבוע געשו השווקים מרוחות המלחמה שנשבו מכיוון צפון קוריאה, לאחר ששיגרה טיל מעל יפן, וארה"ב שידרה מה שנתפס בעיני רבים כסימני אי יציבות פוליטית שלוו בהתפטרויות בכירים בממשל טראמפ – אך הנאסד"ק המריא לגבהים חדשים, S&P500 מתקרב לפסגה והתשואות ל-10 שנים בשוק האמריקאי נמצאות בדיוק באותו מקום כמו לפני שבוע.

החשש מהתוקפנות של צפון קוריאה פותח גם את השבוע הנוכחי, מה שעשוי ליצור תנודתיות נוספת בשווקים. בימים האחרונים נראה כי יש רגיעה מסוימת בחזית הפוליטית הפנים אמריקאית, גם על רקע ההתמודדות עם ההשלכות של סופת ההוריקאן הארווי וכן בשל האתגרים המידיים האחרים של הממשל. עד סוף ספטמבר נדרשת ארה"ב להעלות מחדש את תקרת החוב האמריקאי ובאוקטובר היא נדרשת להעביר את התקציב לשנת הכספים הקרובה. החששות מחזרה על התסריט של 2011, כאשר אי הסכמות על הגדלת תקרת החוב הובילו להשבתת פעילות הממשל, לירידת דירוג האשראי של ארה"ב ולירידה חדה בשוקי המניות, מבטיח לפחות מאמצים כנים של כל הצדדים.

טבלה המציגה מה עשו המניות השבוע

בינתיים, נתוני המקרו מבטיחים שקט לפחות בגזרת הריבית למשך תקופה לא קצרה. נתוני התעסוקה שפורסמו בסוף השבוע היו חלשים יחסית וגם הנתונים החזקים של החודשיים שלפני כן תוקנו כלפי מטה. באוגוסט יצרה הכלכלה רק 156 אלף מקומות עבודה (לעומת צפי של 180) וביולי עודכנו הנתונים ל-189 אלף (לעומת 209 באומדן הקודם) וביוני ל-210 אלף (קודם היו 231 אלף). שיעור האבטלה אמנם עלה ל-4.4%, לעומת צפי של 4.3%. הנתונים האלה אמנם חלשים מהצפי, אך לא באופן שיכול היה להביא לדחייה בהעלאת הריבית.

הנתון המשמעותי יותר מבחינת הפד הוא העובדה שהשכר הממוצע עלה ב-2.5% בלבד – ללא שינוי מחודשים קודמים ולעומת צפי של 2.6%. מצד אחד, העובדה שהשכר לא עולה מסבירה את האי-עלייה בציפיות האינפלציה בארה"ב בתקופה האחרונה, למרות השפל באבטלה והשיפור במצב הצרכנים. מצד שני, העובדה שהשכר לא מטפס מהר יותר והאינפלציה לא עולה יקשו על הבנק המרכזי להעלות ריבית בהקדם. אם עד לפני שבועיים העריכו בשווקים כי הריבית עוד עשויה לעלות בדצמבר השנה ועוד כמה פעמים בשנה הבאה, הרי שהחוזים על הריבית מתמחרים כרגע סיכויים של מעל 60% לעליית ריבית ראשונה רק ביוני 2018. אגב, גם כל שאר נתוני המקרו האחרים לא מציירים תמונה שונה מהותית – שיפור טוב מהצפוי במדד מנהלי הרכש למגזר הייצור, אך מדד אמון צרכנים נמוך במקצת מהצפי, צריכה אישית שממשיכה לצמוח, אך מכירות רכבים נמוכות מהצפוי.

גם בישראל, יש עוד הרבה זמן לריבית

אם הצפי לעליית ריבית בארה"ב נדחה, הרי שגם החלטת בנק ישראל מהשבוע האחרון מעידה להערכתנו כי הריבית בישראל תעלה אולי רק לקראת סוף 2018. חוזקו של השקל, המוביל לדשדוש ביצוא הסחורות והרמה הנמוכה של הצפיות לאינפלציה תומכים בכך. הריבית נשארה בפעם ה-31 ברמתה, למרות השיפור בקצב הצמיחה ברבעון השני ובהרכבו ונתוני התעסוקה החיוביים מאוד.

גרף המציג את ציפיות האינפלציה לפי השוק 

הירידות באפיק הממשלתי הובילו לעלייה קלה בציפיות האינפלציה במח"מ הבינוני (לא דרמתית), אך הן דומות יחסית לרמתן מלפני כשבוע. למרות מדד יולי השלילי, שהפתיע כלפי מטה, בסיכום אוגוסט היתה עלייה קלה בציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק.


בארה"ב ובאירופה, ציפיות האינפלציה נשארו בחודש האחרון כמעט ללא שינוי. בשבוע הקרוב צפויה החלטת ריבית באירופה ויש המעריכים כי יו"ר ה-ECB דראגי עשוי להודיע כבר על תוכנית להתחלת הנסיגה מהרכישות שתיכנס לתוקף בסוף 2018. דראגי נמנע מהודעה כזו בכנס הבנקאים האחרון בג'קסון הול למרות הציפיות הדרוכות בשוק בעניין זה.

מה עושים השבוע?

1. מניות – בראייה קדימה: המניות בישראל מעניינות יותר מהמניות בארה"ב
למרות הדרמות בזירה העולמית ובראשן הטיל ששיגרה צפון קוריאה, שוקי המניות בעולם בלטו במגמה חיובית בשבוע החולף. הנאסד"ק טיפס לשיא כל הזמנים ו-S&P משייט קרוב לרמות השיא. ביפן עלה השוק מעל 1% ובאירופה ירידות קלות.
מי שהובילו את המגמה החיובית של השבוע האחרון בעולם היו סקטור הבריאות (3%) והטכנולוגיה (2%). לחיוב בלטו גם מניות הצריכה והתעשייה. בסיכום אוגוסט הסקטור החזק ביותר היה טכנולוגיה כאשר בלטו גם הסקטורים המזוהים עם ירידת תשואות אג"ח (כמו זו שראינו החודש), בהם תשתיות ונדל"ן.
בשוק המקומי ראינו שונות גדולה בין שלל מניות וסקטורים בשבוע האחרון ובאוגוסט כולו. בשורה התחתונה, השבוע החולף היה חיובי עבור ת"א 35 ות"א 90, כאשר מספר חברות בלטו מאוד. מבין הגדולות, היו אלה טאואר ובנק לאומי שעלו בכ-11% באוגוסט וכן אלביט מערכות ופרוטרום שעלו ביותר מ-9%. מבין המניות הבינוניות בלטו כמובן איי.די.או שקפצה ב-26% וגם מזור רובוטיקה ומיטרוניקס שעלו בכ-20%. העליות האלה מדגישות את החשיבות של בחירת מניות, לצד חשיפה לסקטורים ומדדים.


התמחור הנוכחי ממשיך להצביע על עדיפות לשוק המניות המקומי. גם ההבנה שהריבית תעלה בישראל מאוחר יותר מיתר השווקים המפותחים האחרים תומכת בכך וגם נתוני המקרו החזקים יותר בישראל. בכל מקרה, לאור התנודתיות, אנו ממשיכים לשמור על חשיפה למניות של כ-80%.
לקראת סוף השבוע צפויה תנודתיות גדולה יותר במדדי השוק המקומי, על רקע עדכון מדדי המניות הצפוי ביום חמישי. לנוכח הירידות החדות במניות הפארמה, העדכון המשמעותי יתרכז בהעלאה מחודשת של משקלן במדדים – מה שצפוי להוביל ללחץ על מניות מסקטורים רבים שאינם מתחום הפארמה. ההערכה היא כי טבע, פריגו, מיילן ואופקו יזכו לביקושים של כ-400 מיליון ₪, בעוד שהמניות האחרון יקבלו היצעים מצטברים בסכום זה.

2. אג"ח – המרווח השלילי באג"ח ל-10 שנים בין ישראל לארה"ב תומך בהגדלת החשיפה לאג"ח חו"ל.
בשבוע האחרון ראינו מימושים באפיק הממשלתי ובקונצרני בדירוגים הנמוכים. מדד תל בונד גלובל של חברות הנדל"ן האמריקאיות, ירד בכ-0.4% והתל בונד תשואות השקלי ירד ב-0.3%. המרווחים הנמוכים בקונצרני והירידות בדירוגים הנמוכים בשבוע החולף ממשיכים לתמוך בניצול המצב לטיוב שוק האג"ח ומעבר לדירוגים גבוהים יותר ולאג"ח חו"ל.

טבלה המציגה מה קרה למרווחים השנה 

אנו ממשיכים לתמוך בהגדלת החשיפה לאג"ח חו"ל, במיוחד לאחר שבשבוע האחרון גם ירד מרווח התשואה בין אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים לבין האג"ח המקביל של ממשלת ישראל לשפל של יותר משנתיים, לפער שלילי של כ-0.5%. כלומר, התשואה על אג"ח של ממשלת ישראל נמוך מזו של ממשלת ארה"ב. ההיסטוריה מלמדת כי הפער הזה נסגר בדרך כלל באמצעות עליית תשואות בשוק המקומי, אם כי תהליך זה יכול לקחת זמן – כך שעדיף בעת הזו להיות חשוף יותר לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח.
החלופה של אג"ח חו"ל מגודר מט"ח קיבלה חיזוק בימים האחרונים גם מהעובדה שעלויות הגידור ירדו לנוכח ירידת הצפי לעליית ריבית בארה"ב.

3. תיק השקעות – לא משנים תיקים רק בגלל מתיחות גיאופוליטית
אחרי סיום עונת הדו"חות חוזרים השווקים להתמקד בנושאי המקרו ועל רקע נתונים פושרים – אין פלא כי הגיאופוליטיקה והפוליטיקה חוזרים להשפיע על השווקים, לפחות בטווח הקצר. כמשקיעים ישראלים למודי ניסיון, אנו יודעים שהשפעה של מתיחות ביטחונית או אירוע פוליטי קיצוני ככל שיהיה, משפיע על השווקים לטווח קצר אם בכלל ובטח לא ניתן לחזות את ההשפעה. הדוגמאות הבולטות האחרונות הן מה שקרה אחרי הברקזיט, או אחרי הניצחון של טראמפ. לפיכך, לכשעצמם, המתיחות מול קוריאה לא אמורה להוביל לשינוי תיק ההשקעות.

טבלה המציגה את מבנה תיק האג"ח 

אחרי שהארכנו את המח"מ במהלך אוגוסט אנו חוזרים כעת למח"מ בינוני של כ-4 שנים לנוכח ירידת התשואות ואנו ממשיכים במהלך להסטת חלק מהחשיפה לקונצרני לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח. להערכתנו, בדומה לתהליך שהתרחש במניות בשנים האחרונות, המרכיב של אג"ח חו"ל יגדל בתוך כמה שנים ויהווה 20%-30% מתיק האג"ח של המשקיע הישראלי הממוצע, כך שנקודת הזמן הנוכחית מהווה נקודת כניסה נוחה.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף