בפעם השלישית ברציפות הפד הוריד את הריבית בארה"ב ב- 0.25% וציין כי היא צפויה להישאר ברמתה הנוכחית בחודשים הקרובים. נתוני צמיחה טובים בכלכלה האמריקאית, נתוני תעסוקה מצוינים ודיווחים על המשך התקדמות בשיחות הסחר עם סין ממשיכים לתמוך בשווקים.


השווקים בעולם עלו בשבוע החולף על רקע הורדת הריבית הדולרית, כאשר נתוני מקרו מפתיעים לטובה בארה"ב יחד עם הדיווחים על המשך התקדמות בשיחות הסחר עם סין והמשך עונת הדו"חות הכספיים סיפקו רוח גבית נוספת.

הפדרל ריזרב הוריד ביום רביעי האחרון את הריבית בארה"ב ל1.75% בהתאם לצפי, אך במקביל רמז כי אין בכוונתו להוריד את הריבית שוב בזמן הקרוב. בנימה "יונית" יותר הבהיר פאוול כי דרושה עלייה משמעותית באינפלציה (מעל 2%) כדי שהריבית תעלה מה שתמך בירידת תשואת ה US10Y לרמות של 1.7%. לפי שעה נראה כי האינפלציה רחוקה מהיעד הזה ובחודש החולף היא עמדה על 1.3% בלבד.

בסוף השבוע, הפתיעו נתוני התעסוקה בארה"ב לאוקטובר כלפי מעלה, עם תוספת של 128 א' משרות וכללו תיקון חיובי של חודש ספטמבר (תוספת של 180 א' משרות ולא 136 א') וחודש אוגוסט (תוספת של 219 א' משרות ולא 168 א' משרות), כך שבממוצע ב-3 חודשים נוספו 176 א' משרות. בנוסף, פורסמו נתוני הצמיחה לרבעון 3 שהיו גבוהים מהצפי עם שיעור צמיחה של 1.9% והמשך צמיחה טובה גם בצריכה הפרטית. כל הנתונים האלה ממשיכים להצביע על כלכלה טובה וצרכן איתן שממשיכים לתמוך בביצועי שוקי האג"ח והמניות.

במהלך סוף השבוע החולף, פורסמו בארה"ב ידיעות חיוביות משיחות הסחר בין ארה"ב לסין, לפיהן חלה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים. נשיא ארה"ב צפוי להיפגש עם נשיא סין לקראת סוף נובמבר ביפן , בה ככל הנראה ייחתם השלב הראשון בהסכם. במידה והצדדים יחתמו בפועל על ההסכם, המכסים המתוכננים ל-15 בדצמבר יבוטלו.

ובינתיים, בסין נתוני הצמיחה לרבעון השלישי היו חלשים מהצפי כאשר הצמיחה ב 4 רבעונים אחרונים התמתנה ל 6% , קצב נמוך מהצפי. במקביל, האינפלציה בסין זינקה ל 3% בספטמבר – הרמה הגבוהה ביותר מאז 2013 בעיקר בשל המשך עלייה חריגה במחירי המזון (בשל שפעת החזירים המשתוללת במדינה). הנתונים הללו מקשים על הבנק המרכזי לפעול במדיניות מרחיבה ומתמרצים את סין לפעול להסכם סחר מול ארה"ב.

בישראל


ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי (0.25%), אך הבנק אותת שייתכן ויהיה צורך אף להפחיתה. זאת נוכח המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנקים המרכזיים בעולם, הסיכונים לכלכלה הגלובלית וחוזקו של השקל שמקשה על האינפלציה לחזור ליעדה. להערכתנו, בהחלטה הקרובה הסיכוי שהריבית תישאר ללא שינוי עולה על הסיכוי שהריבית תרד, לנוכח נתוני מאקרו חיוביים, העלייה בפעילות בשוק הדיור וההתפתחויות הגיאו-פוליטיות החיוביות בשבועיים האחרונים בין ארה"ב לסין ובין בריטניה לאיחוד.

לפי שעה, נתוני המקרו של הכלכלה הישראלית ממשיכים לבלוט. נתוני סקר כוח האדם לספטמבר היו חזקים, כאשר שיעור האבטלה ירד קלות ל-3.7% במקביל לעלייה בשיעור ההשתתפות ל-63.5%. בנוסף, סקר החברות של בנק ישראל לרבעון השלישי מראה על המשך שיפור בסנטימנט החברות בהשוואה ל-2 הרבעונים הקודמים. יחד עם זאת שונות נרשמה בין הענפים עם חוזקה בענפי השירותים, הבנייה והמלונאות לצד חולשה מובהקת בענפי התעשייה והמסחר. למרות החולשה בסחר הסחורות האינדיקאטורים לצריכה הפרטית ברבעון השלישי ברובם חיוביים.


מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- המדדים ברמות שיא, זמן טוב לוודא שמתמקדים במניות עם רווחיות מוכחת ולא בחלומות
הדיווחים בארה"ב על התקדמות בשיחות הסחר עם סין, נתוני מאקרו מעודדים והפתעות חיוביות בעונת הדו"חות (השבוע בלטו אפל ופייסבוק), הובילו לעליות בשוק המניות האמריקאי בסוף השבוע לרמות שיא. S&P500 עלה 0.7% בסוף השבוע ו 1.5%+ בסיכום שבועי ומדד Nasdaq עלה בכ 1.0%+ בסוף השבוע ובכ 1.7%+ בסיכום שבועי.

על רקע רמות השיא בשוק האמריקאי, חשוב לוודא שהחשיפה למניות בארה"ב מתמקדת במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. סקטור מניות מעניין שעונה לקריטריונים הן מניות חברות הציוד הרפואי, שתוצאותיהן בולטות לחיוב בעונת הדו"חות הנוכחית.

בישראל, נתוני הצמיחה והאינפלציה החלשים יחד עם הצפי להרחבה מוניטארית וכל הגורמים החיוביים הגלובליים מספקים תמיכה בשוק המניות המקומי. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לשוק הישראלי הנהנה מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם. בשבוע החולף, מדדי המניות בישראל עלו כאשר מדד ת"א 90 סיים בעליה של 0.1%+ ומדד ת"א 90 התחזק ב 1.6%+ . מדד ת"א נדלן ממשיך להציג ביצועים מצוינים עם עלייה של כ 63% מתחילת השנה, בזכות הצפי לריבית נמוכה ובשל שורת עסקאות במגזר שהובילו לעדכון כלפי מטה של שיעורי ההיוון.

אנו ממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול מהחשיפה המנייתית למניות ישראל לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוהה יותר, הכלכלה נראית טוב והריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב.
מבנה תיק מניות מומלץ

2. אג"ח בארץ- עקום תלול בהשוואה עולמית וריבית נמוכה תומכים בשמירה על מח"מ בינוני;
אג"ח דולרי- עקום אג"ח שטוח לא נותן פיצוי על הארכת מח"מ – עוברים למח"מ קצרצר.
שוק האג"ח בישראל ממשיך ליהנות ממגמה חיובית בזכות הצפי להמשך ההרחבה המוניטארית בעולם ובישראל וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.3% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1% - מה שממשיך לספק תמיכה בשוק האג"ח המקומי. בשבוע החולף בלט בעיקר האפיק הלא-צמוד בדירוגים הגבוהים כאשר מדד תל בונד שקלי 50 מציג תשואה של 7.1% מתחילת השנה. במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים לשמור על חשיפה לצמודים לאור הצפי להתמודדות הממשלה החדשה שתהיה עם נושא הגירעון, אך האפיק השקלי עדיין מקבל משקל גדול יותר בתיק.

בארה"ב, לאחר הורדת הריבית בשבוע החולף עקום התשואות השתטח, כך שמח"מ ארוך יותר לא נותן פיצוי מספק. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות יש עדיפות להיות במח"מ קצר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות כל עוד העקום לא עולה.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– שואלים את השאלות החשובות לפני כל שינוי של התיק

בצל התנודתיות בשוק המקומי ובעולם על רקע אירועים עולמיים ונתונים כלכליים, נרצה לנהל היטב את הסיכונים בתיקים. לאור זאת, בכל פעם ששוקלים שינוי בתיק בתקופה הקרובה, אנו ממליצים לבחון האם שינינו את דעתנו על הכלכלה ב3 נושאים מרכזיים:

I. האם צפוי מיתון בארה"ב/ישראל?
II. האם צפוי שינוי במדיניות המוניטארית (או האם רואים העלאת ריבית באופק)?
III. האם צפויה התפרצות אינפלציונית?

כל עוד התשובה נשארת שלילית לגבי כל אחת מהשאלות, אנחנו שומרים על חשיפה מלאה לכל אפיקי ההשקעה. בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, ישנה חשיבות גבוהה לשילוב כל אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה.

תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים - הם מתכון מנצח לתקופה. נעדיף מוצרים שהצליחו להציג בתקופה ארוכה תמהיל נכון בין תשואה לסיכון.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף