שבוע חיובי בסה"כ עבר על המשקיעים בארה"ב, באירופה וגם בישראל. אפל הורידה את התחזיות – ועוררה חששות.  העלאת ריבית נוספת ב 2018 היא כנראה עניין ודאי

ציוץ אחד של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ – זה כל מה שצריך כדי לדחוף את השווקים לשבוע של עליות, בסיועם האדיב של נתוני מקרו טובים שפורסמו השבוע בארה"ב. בציוץ, שפורסם ב 1 בנובמבר, סיפר טראמפ על "שיחה ארוכה וטובה" עם שי ג'ינפינג, נשיא סין, כולל דיון בנושאי הסחר, מה שעורר את התקווה כי בקרוב יגיעו שתי המדינות להסכם בעניין, ועננת מלחמת הסחר שמרחפת מעל השווקים כבר חודשים, תקטן.

בארה"ב, כאמור, שורת נתוני מקרו אופטימיים עודדה את העליות בשווקים. ביטחון הצרכנים בכלכלה הגיע באוקטובר ל 137.9 נקודות – הרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2000. באוקטובר גם נוספו לשוק האמריקאי 250 אלף משרות – מעל התחזיות.
השכר הממוצע לשעה עלה ב 3.1% לעומת אוקטובר אשתקד (ולעומת עלייה של 2.8% ב 12 החודשים הקודמים) ושיעור האבטלה מוסיף להיות 3.7% - הנמוך ביותר זה 48 שנה.
לאור נתוני התעסוקה הטובים, גדלו הסיכויים לכך שהבנק הפדרלי יעלה שוב את הריבית בדצמבר, והשוק צופה עוד שתיים או שלוש העלאות גם ב 2019. הדולר ותשואות האג"ח האמריקאיות עלו אף הם על רקע הציפייה להעלאת הריבית, כאשר התשואה על האג"ח הממשלתיות ל 10 שנים רשמה את הזינוק החד ביותר מזה חודש, מ 3.1% ל 3.21%. פערי התשואה בין האג"ח בארה"ב לבין אלה של שאר המדינות המפותחות ממשיכים להתרחב – לטובת ארה"ב.

באירופה, השווקים הגיבו גם כן בחיוב לתקוות המחודשות באשר למשא ומתן בין סין לארה"ב, אך נתוני המקרו הציגו סיפור אחר. ירידה חדה בפעילות הייצור באיטליה, בפעם הראשונה זה יותר משנתיים גררה האטה במדד הייצור של גוש היורו כולו, אל מתחת לתחזיות. גם מגרמניה לא הגיעו בשורות אופטימיות ולפי הערכות, הצמיחה במדינה ברבעון השלישי היתה אפסית.

באסיה, פתחו השווקים את נובמבר בעליות, לאחר שפעילות הייצור בסין שבה לצמוח, ועל רקע הכרזת הבנק המרכזי ביפן כי הריבית תוסיף להיות נמוכה לתקופה ארוכה.

בישראל, סקר החברות של בנק ישראל לרבעון השלישי מעיד על כך שהסקטור העסקי ממשיך להרחיב את פעילותו. במקביל, השקל מוסיף להיחלש. בעוד ארה"ב נערכת להעלאה נוספת בריבית עוד ב 2018, בישראל עדיין אין סימנים למגמה דומה.

ירידות השערים בשוק האג"ח הממשלתיות נמשכו גם השבוע, כשהתשואות עולות, פרט לחלק הקצר של העקום . באג"ח הקונצרניות, ראינו בשבוע החולף ירידה ברמת המרווחים ועליות שערים, על רקע שוקי המניות החיוביים. הובילו את המגמה מדד תל בונד דולר, שעלה מיום השקתו במעל 4% ומדד תל בונד תשואות שקלי שתיקן לאחר מס שבועות שליליים.

מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – התנודתיות תמשיך ללוות את השווקים
בורסות וול סטריט אמנם סגרו את השבוע החיובי בירידות, על רקע תחזית מאכזבת של אפל, אך סיכמו את
השבוע הטוב ביותר שלהן זה חצי שנה, ומדד S&P רשם עלייה שבועית של 2.5%. ביום שישי צנחה מניית אפל ב 6.6%, עקב תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי.
על הטון החיובי שמרה דווקא טבע הישראלית, שמנייתה זינקה ב 15% ביום אחד, לאחר שהרווח הרבעוני שלה ברבעון השלישי היה גבוה מתחזיות האנליסטים, והחברה אף העלתה את תחזית הרווח השנתי.
גם על בורסת אירופה עבר שבוע מצוין, הטוב ביותר מאז 2016, כשמדד המניות הכלל אירופי יורוסטוקס 600 רושם עלייה שבועית של 3.3%. את העליות הובילו סקטורי הבנקאות והרכב.
הבורסה בתל אביב עקבה אחרי המגמה העולמית, עם שבוע של עליות, כשמדד ת"א 35 הוסיף 2.8% בסיכום שבועי, ת"א 90 עלה ב-3.1% ות"א 125 ב-2.8%.
אנו ממשיכים לראות בשוק המניות הישראלי כבעל פוטנציאל לרווחים לאור התמחור הנוח יחסית ולאור העובדה שבשנה האחרונה שווקי המניות בעולם עלו יותר מאשר בישראל.
תמיד קשה לתזמן מתי השוק יעלה או ירד או מתי נכון להיכנס או לצאת, התנהגות שווקי המניות בחודש אוקטובר מוכיחה זאת שוב לכל מי שעוד מנסה...
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – ממשיכים במח"מ קצר, דירוג גבוה וחשיפה מסוימת לדולר
בארה"ב עלו תשואות האג"ח בשבוע החולף, בהתאמה לציפייה להעלאת ריבית נוספת בדצמבר ועוד 2-3 העלאות במהלך 2019. בישראל, שוק האג"ח הקונצרני תפקד טוב השבוע, כך שלאחר מס' שבועות של ירידות חוו המשקיעים עליות שערים. בלט מעל כולם, גם השבוע ובדומה לכל חודש אוקטובר, מדד תל בונד דולר שנהנה גם מתשואה גבוהה יחסית וגם מחשיפה לדולר שהתחזק.

אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מח"מ קצר יחסית ואג"ח קונצרני בדירוג גבוה, לאור התנודתיות הרבה בשווקים ופתיחת המרווחים בחודש האחרון, כשחשיפה לצמודי מדד בשיעור של 45% נראית לנו ראויה יחד עם חשיפה מסוימת לדולר, במטרה להגן על התיק מפני עלייה בתנודתיות וכדי ליהנות מתשואה שוטפת גבוהה, ללא סיכון מח"מ או סיכון אשראי.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – BACK TO BASIC
המשקיעים מחכים למחר, אז אמורות להיכנס לתוקף הסנקציות החדשות שמטילה ארה"ב על איראן.
אנו ממשיכים להסתכל על הדברים החיוביים בשווקים: העולם צומח, הריביות עדיין נמוכות, האינפלציה חיובית ומתונה ויש הרבה כסף שמחפש השקעות.

נכון לעכשיו, השווקים נראים טוב, בדגש על ארה"ב, כשעוד עונת דו"חות טובה כמעט הסתיימה, אך בהמשך ישיר לחודש אוקטובר חשוב להסתכל על התיק כולו ולחפש איזונים.

המלצת ההשקעות שלנו הינה "BACK TO BASIC", כלומר חזרה להשקעות המסורתיות שהשוק היה רגיל אליהן עד השנה האחרונה – חזרה למדדים המובילים כדוגמת S&P500, ת"א 35. גם בשוק האג"ח חזרה לאג"ח מדורג גבוה וקצר יחסית וגם חשיפה למטבע של הכלכלה החזקה בעולם – דולר ארה"ב.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף