רפורמת המס, שעלתה שלב לאחר אישורה בסנאט, צפויה להגדיל את רווחי החברות ולתרום בכך לשוקי המניות, בעוד שבקונצרני הדולרי היא עשויה להחריף את מגמת המחסור. בישראל ציפיות האינפלציה עלו מהר בחודש האחרון – איך להיערך לכך בתיק ההשקעות?

הבשורה הגדולה של השבוע שעבר הגיעה עם סיומו – כאשר ביום שישי בלילה (שעון ישראל), אישר הסנאט האמריקאי את רפורמת המס של דונלד טראמפ – המתמקדת בהורדת מס החברות בארה"ב מ-35% לשיעור של 20% בלבד. מטרת הרפורמה, מהבטחות הבחירות הבולטות של טראמפ, לעודד את החברות האמריקאיות הגדולות להגדיל את הייצור וההשקעות על אדמת המולדת. עם זאת, הדרך לאישור הרפורמה עוד לא סלולה מאחר שנדרשות הסכמות מול בית הנבחרים, ועדיין לא ברור מתי תיכנס לתוקף הורדת המס – רק ב-2019, או כבר ב-2018.

אישור הרפורמה מחק, לפחות מבחינת שווקי המניות, חלק מהתחושה הכבדה שנוצרה בעקבות הידיעות על הסדר הטיעון עם מייקל פלין, לשעבר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, בנוגע למעורבות הרוסית במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב. הידיעות האלה יצרו תנודתיות בשווקים אך לא הפריעו למדד הדאו ג'ונס לסיים שבוע מעולה ולעבור, לראשונה, את רף ה-24 אלף נקודות לאחר שעלה ב-2.9% בסיכום שבועי – העלייה הגבוהה ביותר מאז תחילת 2017. מניות החברות הצפויות ליהנות מרפורמת המס – אלה שעיקר עסקיהן בתוך גבולות המדינה – עלו לאור ההערכות לאישור הרפורמה (וזאת לאחר שירדו בעקבות חששות כי ההסכם עם פלין עלול למנוע בסופו של דבר מהרפורמה לצאת לדרך). הפחתת מס החברות אמורה כמובן לשפר את מצב רוחם של המשקיעים, כי היא אמורה להגדיל את רווחי הפירמות; אבל השוק כבר גילם את הרוח האופטימית הזו, כך שקשה להאמין שיהיו עוד עליות בהקשר זה.

משקיעי האג"ח קיבלו את הרפורמה בחיוב, כאשר התשואות ל-10 שנים ירדו מ-2.42% ל-2.36%. הצפי לעליית ריבית נחלש בשבועות האחרונים, כאשר השוק מתמחר כעת צפי ל-2 הורדות ריבית בלבד בשנה הקרובה (זו הצפויה של החודש הנוכחי ועלייה אחת נוספת בכל 2018). הפדרל ריזרב עדיין מעריך שב-2018 תעלה הריבית בארה"ב 3 פעמים.
שלל נתוני המקרו החיוביים המשיכו בשבוע האחרון גם בארה"ב וגם באירופה. בארה"ב עלה מדד הדיור של קייס שילר מעל הציפיות והשלים עלייה של מעל 6% בשנה האחרונה, מכירות בתים חדשים עומדות על שיא של 10 שנים, מדד אמון הצרכנים עומד על רמה של 129.5 הרבה מעל התחזית והתמ"ג עולה בשיעור שנתי של 3.3% מעל התחזית של 3.2%. ההכנסה הפרטית עולה בשיעור של 0.4% לעומת צפי לשיעור עלייה של 0.3%. מדד מנהלי הרכש של התעשייה עומד על רמה של מעל 58 בהתאם לתחזית ומצביע על המשך התרחבות. ציפיות האינפלציה מעט עולות לאור הנתונים ולאור עליית מחירי חומרי הגלם, אולם הרמה עדיין נמוכה.

גם באירופה נתונים חיוביים, שיעור האבטלה המשיך לרדת (עומד על 8.8% הנמוך ביותר בתשע השנים האחרונות), אך במקביל גם האינפלציה, העומדת על 1.5%. מדד מנהלי הרכש ממשיך להיות מאד גבוה ומצביע על המשך התרחבות הן בכלכלה והן בפירמות, ללא חשש כלשהו מהעלאת ריבית – כך שאירופה ממשיכה להיות מקום מעניין למשקיעים.
בשווקים המתעוררים היה זה שבוע חלש יחסית, בהובלת סין – שם עלו התשואות, בעוד המטבע נחלש מעט. את עיקר תשומת הלב תופסים סוגיית החוב בסין והמינוף לצורך רכישת מניות, שמדי פעם מקבלים כותרות ומעוררים תנועה ערה בשווקים. כדאי לזכור שלמרות החששות והשבוע החלש יחסית, הבורסה הסינית עלתה ב-30% מתחילת 2017.

בישראל

בנק ישראל השאיר את הריבית ללא שינוי ברמה כמעט אפסית של 0.1% זה החודש ה-35 ברציפות. זאת, לאור היציבות של השקל והעובדה כי אף שהאינפלציה עלתה מעט בחודשים האחרונים היא עדיין לא מתכנסת ליעד שקבע הבנק.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח  הממשלתיות


בניגוד לחודשים האחרונים, בנובמבר דווקא נרשמה עלייה חדה יחסית בציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק, ככל הנראה בעקבות ההפתעות החיוביות במדד המחירים. עם זאת, חשוב לומר כי גם אחרי העלייה הזו, עדיין אנו בעיצומה של תקופת המדדים הנמוכה והתחזית שלנו למדדים הקרובים היא 0.2% בנובמבר, ו-0% בדצמבר. לגבי 2018, נראה שהעלאת הריבית עדיין רחוקה – וייתכן שלא נראה אותה לפני 2019.
המדד המשולב לנובמבר עלה ב-0.3%, ומדד פדיון רשתות השיווק עלה ב-3.5% - עוד ראיות ליציבות והתחזקות המשק, לצד עלייה בהיקף הצריכה

מה עושים השבוע?

1. תיק המניות – האם ארה"ב מיצתה את העליות?
שווקי המניות היו פחות חזקים בשבוע האחרון. בארה"ב נרשמה חולשה במניות ה-FANG הפופולאריות (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל), על רקע הערכת גולדמן סאקס כי אחרי הביצועים החזקים שלהן השנה החשיפה של קרנות הנאמנות למניות האלה ירדה ולהערכתו תמשיך לרדת. הסקטורים החזקים של השבוע האחרון היו הפיננסים בעיקר, אך בלטו גם התעשייה והאנרגיה.

גרף מבלומברג המציג את מניות הFANGלמרות אישור רפורמת המס בארה"ב, במבט ל-2018 אנו ממשיכים להמליץ על גיוון תיק המניות גם מחוץ לארה"ב, לשווקים כמו אירופה ומזרח אסיה. באירופה, תשואות האג"ח ממשיכות להיות מאוד נמוכות ובניגוד לארה"ב אין העלאת ריבית בטווח הנראה לעין – מה שאמור יחד עם עלויות מימון נמוכות ושיפור מתמשך בכלכלה ובמצב החברות לעשות טוב לשווקי המניות.
בישראל, מדד ת"א 35 חזר לעלות וסגר את נובמבר בירוק, בהובלת חברות האנרגיה – עם כיל וחלק מהחברות הפארמה. ישראל ממשיכה להיות מעניינת באפיק המנייתי לאור המחירים היחסיים, נתוני המקרו, האינפלציה הנמוכה והעובדה שאין חשש מעליית ריבית באופק. לגבי המסים, אנו מעריכים שהמע"מ לא יירד – וכל הורדה של מס אחר (כמו למשל הורדת מס החברות כפי שפורסם בימים האחרונים) צפויה להערכתנו לתמוך בבורסה, המעניינת גם כך.

2. אג"ח – הרפורמה במס בארה"ב תומכת באפיק אג"ח חו"ל
רווחי הקונצרני בארה"ב ברמות נמוכות מאוד והם גם נהנים מחולשת הדולר, שיפור במאזנים של החברות ועליית מחירי חומרי הגלם. התקדמות במסלול לאישור רפורמת המס אמורה להטיב עם אפיק אג"ח חו"ל, לנוכח העובדה שהיא צפויה להחריף את המחסור בסחורה חדשה. שני דברים תומכים בכך, הראשון, הורדת מס החברות תגדיל את רווחי החברות ותפנה להן יותר מזומן, מה שאמור לפגוע מבחינתן באטרקטיביות של הנפקת אג"חים נוספים והשני, הורדת המס על החזרת רווחים כלואים מחוץ לארה"ב (עדיין אין הסכמה בין הסנאט לקונגרס על שיעור הירידה, אך ברור כי היא תהיה נמוכה משמעותית מ-35% מס כיום) אמורה לסייע לחברות להחזיר הבית הררי מזומנים – מה שגם מבחינה זו ייתר את הצורך בגיוסי חוב מבחינתן.

טבלה המציגה את המרווחים באג"ח קונצרני 

כל אלה צפויים לכל הפחות להבטיח שהמרווחים בקונצרני לא יעלו ואולי אף ירדו. בכל מקרה ולמרות חוסנו של השקל, מומלץ להמשיך לגדר חשיפה מטבעית.
בשוק המקומי אנו ממשיכים להמליץ לעלות בדירוגים של תיק האג"ח לאג"חים בדירוגים גבוהים, כפתרון למצוקת המרווחים המתכווצים בדירוגים הנמוכים.

3. תיק השקעות – הצמיחה העולמית תומכת בשווקים
הצמיחה העולמית אמורה להשתפר ב-2018 וסביבת המקרו הזו אמור לתמוך בשווקים בשנה הקרובה. על החברות זה צפוי להשפיע לחיוב בשורת ההכנסות ובנוגע לריביות, אלה לא צפויות לעלות כמעט בשום מקום למעט בארה"ב, וגם שם הקצב צפוי להאט. על רקע זה, אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה לרכיב המנייתי והקצאת חשיפה גבוהה לשוק המקומי לצד רכיב מנייתי בפיזור עולמי.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק ההשקעות 

בגלל עליית מחירי הנפט בשבועות האחרונים ייתכן כי נראה בתקופה הקרובה אינפלציה גבוהה יותר (לא ליבה), ולכן ייתכן שנתוני האינפלציה הקרובים בארה"ב יהיו גבוהים יותר, אך מאחר שלא מדובר באינפלציה הבסיסית הדבר לא צפוי להערכתנו להיות מתורגם לעליית תשואות. הדבר תומך בהמלצה שלנו על אג"ח חו"ל כמרכיב לפיזור ולייצוב תיק האג"ח במבט ל-2018.

גם בשבוע האחרון בלט האג"ח הממשלתי הצמוד בביצועים טובים יותר. האינפלציה הגלומה עדיין נמוכה יחסית ברוב טווחי הזמן אך לאור חוסנו של השקל ולאור הצפי לעוד סדרה של מדדים נמוכים או שליליים, זה לא הזמן להגדיל משמעותית חשיפה לאפיק הצמוד. תיק האג"ח ממשיך להיות מוטה לאפיק השקלי, אך העדיפות הזו חלשה יותר מבעבר (סביבת 55:45).

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף