החודש השני של 2018 נפתח בחולשה בשווקים, אך נתונים כלכליים טובים ודו"חות כספיים שעומדים בציפיות, ממשיכים לתמוך בחשיפה לשוקי המניות בעולם. ההיסטוריה מלמדת שעליית תשואות מסיבות טובות לא תמיד מובילה לירידות במניות

נתוני מקרו מצוינים, בראשם דו"ח התעסוקה והעלייה בשכר העבודה, הקפיצו בסוף השבוע את ציפיות האינפלציה בשוק האמריקאי, הורידו את המניות והעלו את תשואות האג"ח הממשלתי הארוך. לירידות במניות במהלך השבוע האחרון תרמה גם אכזבה מדו"חות ענקיות הטכנולוגיה, בהן גוגל, פייסבוק ואפל, שבלטו כנגד המגמה החיובית המאפיינת עד עתה את רוב עונת הדו"חות. במהלך השבוע האחרון ירדו שוקי המניות ב-2%-4% בהובלת ארה"ב ואירופה, אך עדיין, מתחילת השנה, רוב השווקים בטריטוריה חיובית.

בארה"ב, בחזית נתוני המקרו, דוח התעסוקה היה טוב מהצפוי – עם תוספת של 200 אלף משרות בינואר, לעומת תחזית של 180 אלף משרות . שיעור האבטלה הוא עדיין 4.1% הנמוך ביותר זה 18 שנה. החדשות הדרמתיות יותר מבחינת השווקים היו העובדה שהשכר השעתי הממוצע זינק בחדות ב-2.9% לעומת השנה שעברה, הודות להעלאת שכר המינימום במדינות רבות בארה"ב. זהו שיעור עליית השכר הגבוה ביותר בתשע השנים האחרונות. תגובת השווקים לנתונים היתה שתשואת האג"ח ל-10שנים השלימו עלייה של 0.45% מתחילת שנה ובאג"ח ל-30 שנה התשואות עלו משיעור של 2.74% ל3.09%.

החשש בשוק אגרות החוב נובע מסיבות טובות, אך גם סיבות פחות טובות. הגעה מהירה מדי לתקרת החוב של ארה"ב מטרידה את המשקיעים יחד עם עלייה בציפיות לאינפלציה, שהגיעו לרמה של 2.14% ל-10 שנים, עלייה של חצי אחוז מאז יוני 2017 ושיא של כמעט 3 שנים. אז האם מה שכולם חיכו לו (קצת אינפלציה) הופך פתאום להתפרצות אינפלציה?
השווקים עובדים על ציפיות וההערכה עד עתה היתה כי קצב העלאת הריבית יהיה מתון ויאפשר להמשיך ליהנות מהצמיחה של כלכלה ללא חשש להתחממות, אשר תוביל להעלאת ריבית בקצב מהיר מדי. אך יחד עם עליית מחירי חומרי הגלם לתעשייה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2011, עובר השוק להעריך כעת כי לא רק שהאינפלציה הגיעה, הריבית עומדת לעלות מהר יותר ולפיכך קצב עליית רווחי הפירמות יהיה איטי יותר.

התוצאה המיידית, מעבר לעליית ציפיות האינפלציה, היתה צפי לעליית ריבית מהירה יותר בארה"ב. השוק מתמחר כעת 3 עליות ריביות (במארס, ביוני ובדצמבר). בניגוד למה שחווינו ברבעון האחרון של 2017, התשואות הארוכות עלו בקצב מהיר יותר אף מהתשואות הקצרות, מה שעשוי לרמז כי השוק עדיין מעריך שעליית הריבית בטווח הקצר מוגבלת.
באירופה, לעומת זאת, למרות נתוני המקרו המצוינים אין כל צפי לעליית ריבית השנה, אך גם שם התשואות עלו. האג"ח ל-10שנים של גרמניה עלה לתשואה של 0.77%, לעומת 0.3% לפני חודש וחצי, עלייה של 0.45%. אגב, גם באירופה השיפור בנתוני המקרו דומה ומצביע על עליית מחירים מעט מעל הצפי, למרות חוזקת היורו.

בישראל

שראל, שוק העבודה ממשיך להיות חזק מאוד ומצביע על המשך צמיחה חיובית. השקל ממשיך להיחלש מול הסל זה השבוע השלישי ברציפות, ואם הדולר ישנה כיוון בעולם, נרגיש זאת.
ציפיות האינפלציה עולות גם בישראל, בהתאם למגמה בעולם, אולם כרגע איננו רואים אינפלציה או סיבות להתפרצות אינפלציה. לפיכך, להערכתנו, כל עוד אין פיחות משמעותי המגמה הזאת מוגבלת ואין סיבה להגדיל חשיפה לאג"ח צמוד בתיקי ההשקעות.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

עם זאת, אנו מעריכים כי עליית התשואות שראינו בשבוע החולף עשויה להימשך גם בשבוע הקרוב – אלא אם התשואות בעולם יחזרו לרדת – והיא מעודדת ישיבה במח"מ בינוני-קצר.
חברת דירוג האשראי S&P הותירה את תחזית דירוג האשראי של ישראל "חיובית", וסקר החברות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2017 מעיד על המשך ההתרחבות בפעילות המגזר העסקי – גורמים אשר תומכים גם בהמשך החשיפה לשוק המניות הישראלי, שבשבוע האחרון דווקא בלט לחיוב יותר מהשווקים בעולם.

מה עושים השבוע?

1. מניות – לא מקטינים; הדוחות והמקרו תומכים בחשיפה לאירופה ולמזרח אסיה
"אפקט ינואר" התחלף מיד בחלוף החודש ופברואר נפתח בירידות – למרות הדוחות הכספיים החזקים ונתוני המקרו החיוביים. לנוכח העובדה ששום דבר מהותי לא השתנה בשווקים ונתוני המקרו ממשיכים להיות חזקים איננו ממליצים בעת הנוכחית להוריד חשיפה למניות בתיקי ההשקעות.

פאי המציג את המבנה של תיק מניות עולמי 


הדוחות הכספיים ממשיכים להיות חזקים כאשר מעל למחצית מהחברות ב-S&P500 פרסמו כבר דוחות לרבעון הרביעי של 2017 עם מגמה ברורה של גידול ברווחים. שיעור ההפתעה מעט קטן מן המצופה וזאת בעיקר בגלל הציפיות הגבוהות לעונת הדוחות הנוכחית (צפי לצמיחה של 15% ברווחים). בממוצע, החברות הגדילו את מחזור המכירות "רק" כ-1% מעל הצפי ואת הרווחים "רק" ב-3% - נתונים נמוכים יחסית לרבעונים הקודמים שעמדו על מעל 4%.
דוחות בולטים שראינו בשבוע האחרון – חברת הנפט אקסון מובייל מפספסת את התחזיות ושולחת את מגזר האנרגיה לירידה הכי חזקה בשבוע האחרון (6.4%) יחד עם מגזר חומרי הגלם (שיורד ב-5.5%), למרות דוחות טובים של חברות רבות אחרות. מנגד, סקטור הצריכה המחזורית ממשיך להיות חזק בזכות אמזון שמפרסמת דוחות מצוינים. גם דוחות פייס בוק עומדים בציפיות למרות ההאטה בצמיחה, בעוד שגוגל פיספסה וירדה מעל 5% (ועדיין בתשואה חיובית של 6% השנה). ראינו גם את דוחות אפל שאיכזבו בצמיחה במכירות האייפון.

גם באירופה ראינו ירידות במניות, למרות שהדוחות הכספיים שמתפרסמים עד עכשיו עומדים בציפיות ואף מעבר לכך, אם כי קבוצת המדגם היא קטנה ולכן המסקנות מוקדמות מדי. גם ביפן הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים ותוצאות הפירמות פנומליות עם גידול של 36% ברווח. הגורמים האלה, יחד עם תמחור זול יותר מארה"ב, תומכים בהמשך הגדלת חשיפה לאירופה ולמזרח אסיה על חשבון ארה"ב, בהמשך להמלצות שלנו מהתקופה האחרונה.
שוק המניות המקומי היה יחסית חזק לשווקים בעולם בשבוע החולף. בעדכון המדדים ביום חמישי האחרון ראינו תנודות חזקות יותר מאשר בדרך כלל, אולי בשל העובדה שקיימות יותר קרנות טכניות בשוק הנדרשות לעדכן את הרכבן עם עדכון המדדים עצמו. הדבר מצדיק את ההמלצה שלנו לנהל את רוב החשיפה למניות בישראל באמצעות בחירת מניות סלקטיבית על בסיס ניתוח החברות.

2.  אג"ח – מתמקדים בקונצרני בדירוג גבוה לאיזון התיק
למרות עליית התשואות, בניגוד למה שחווינו ברבעון האחרון של 2017, התשואות הארוכות עלו בקצב מהיר יותר מהקצרות מה שהוביל להשתטחות העקום. תופעה כזו עשויה להעיד כי השוק לא רואה עליית ריבית אגרסיבית בטווח הקצר.
אג"ח חו"ל ירד בשבוע האחרון, אך לא בשל פתיחת מרווחים אלא לאור הירידה באג"ח הממשלתי. חשוב לציין כי ירידת האג"ח הקונצרני הדולרי היתה נמוכה מירידת האג"ח הממשלתי, כך שגם השבוע האפיק סיפק במידה מסוימת הגנה מפני עליית התשואות הממשלתית. נקודת האור היא שהתשואות האבסולוטיות באג"ח חול כעת אטרקטיביות יותר כך שכשהתשואות יתייצבו – הדבר תומך בהגדלת החשיפה לאפיק זה.

טבלה המציגה את המרווחים באג"ח הקונצרני 

שוק האג"ח הקונצרני המקומי היה חלש בשבוע החולף, אולם בעיקר עקב חולשת אג"ח ממשלה בדומה למצב בעולם. איננו רואים סיבה לפתיחת מרווחים משמעותית, אך לנוכח המצב אנו מעדיפים להיות בדרוגים גבוהים יותר מאשר דירוגים נמוכים, הפגיעים יותר בתקופות של ירידת מחירי המניות ופחות מאזנים את התיק. דירוגים גבוהים הם גם חלופה לאג"ח מדינה.

3. תיק השקעות – מח"מ קצר בשילוב קונצרניות איכותיות
הערכנו כבר בתחילת השנה שרמת התנודתיות שהייתה ב-2017 לא תישמר וזה מה שראינו בשבוע האחרון. השוק מזהה סימני אינפלציה ומגיב בהתאם עם עליית תשואות, העלאת ציפיות אינפלציה והורדת מכפילים. כלכלה צומחת, ציפיות אינפלציה עולות (אך לא בשמיים) וגם עם הפסדי הון בשוק האג"ח הן תופעות שראינו במקביל ב-2013, אז השוק הגיב בירידות בשלהי 2013 ותחילת 2014 – רק כדי לאגור כוח ולהמשיך בעליות.

טבלה המראה איך צריך להיראות תיק אג"ח 

ההבדל הוא שאנחנו נמצאים כיום ברמות מחירים שונות. להערכתנו, התשואות במניות בארה"ב יהיו מתונות יותר ב-2018, אך יש עדיין הרבה גורמים התומכים בו. אירופה צומחת בשיעור גבוה מארה"ב כבר רבעון שמיני ברציפות עם ריביות שליליות ומכפילים נמוכים מארה"ב, ואנחנו מעדיפים להגדיל פוזיציות בצד האירופאי של המפה. התמחור האטרקטיבי ביותר במניות הוא בישראל. לכן, אנחנו לא מורידים חשיפה למניות אלא משתדלים לטייב את התיק גם באפיק המנייתי וגם בהחזקות באג"ח, בשילוב עם מח"מ יחסית קצר ואיגרות חוב קונצרניות איכותיות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף