טראמפ הודיע על כוונתו להטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום – ועורר חשש למלחמת סחר ולזינוק באינפלציה. בעולם הסתיימה עונת דו"חות מצוינת שבה הציגו החברות באירופה צמיחה חזקה במיוחד. השוק צופה 4 העלאות ריבית ב 2018, הקרובה כבר החודש 

השבוע האחרון חידד את ההבנה כי השווקים עברו בתקופה האחרונה להתנהל יותר על בסיס ציפיות מקרו וגיאו-פוליטיקה מאשר על נתוני המיקרו. למרות סיום עונת דו"חות כספיים מצוינת והמשך נתוני מקרו חיוביים, ירידות חדות נרשמו בשווקים בימים האחרונים של פברואר. השבוע גם שמענו את נאומו הראשון של ג'רום פאוול, הנגיד החדש של הבנק הפדרלי בארה"ב. פאוול הדגיש כי כיוון הריבית הוא כלפי מעלה, וכי ככל הנראה יהיו ארבע העלאות ריבית עוד השנה. ציפיות האינפלציה ל-10 שנים המשיכו לעלות לרמה הגבוהה ביותר שלהן מאז אמצע 2014, אף שמחירי הנפט ירדו בקרוב ל-4% השבוע.
בניגוד למה שניתן היה לצפות, תשואות האג"ח לא עלו על אף דברי הנגיד והעלייה בציפיות האינפלציה, שמקורה בנתוני מקרו חזקים. הסיבה המרכזית לכך היא ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהכריז על תוכנית להטלת מס של 25% על יבוא פלדה, ומס של 10% על יבוא אלומיניום. ברוב המקרים מכסים מוטלים כדי להגביל יבוא בהיצף, אך המקרה הזה שונה, שכן אין הוכחה להיצף ובפועל נראה נסיגה לאחור בכל הנוגע לסחר הבינלאומי במידה שאיום כזה יתממש.
דברי טראמפ עוררו סערה שבאה היטב לידי ביטוי בשווקים בשל החשש ממלחמת סחר גלובלית ועל רקע חששות תעשיינים בארה"ב כי המיסוי על היבוא יגרור פיטורים של אלפי עובדים וכן יוביל לעליית מחירי המוצרים העושים שימוש בפלדה ואלומיניום. האיחוד האירופי איים להגיב בהטלת מכסים משלו על מוצרים המיובאים מארה"ב. האם התוכנית של טראמפ אכן תצא לפועל? נחכה ונראה.

בגזרת המקרו, הזמנת מוצרים בני קיימא ירדה אמנם מעט מתחת לתחזיות, אך זהו נתון תנודתי; ומה שמעניין יותר הם הנתונים הקשורים לאינפלציה, כמו למשל הצריכה הפרטית שעלתה ב 3.8% ברבעון הרביעי של 2017. מדד הליבה של המחירים לצרכן, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב 0.3% בינואר – מה שמסתכם לקצב עלייה של יותר מ 2.1% ברבעון האחרון, ויותר מ 2% בחצי השנה האחרונה - מספרים שכמותם לא ראינו מאז 2012.
גם דרישות העבודה הראשוניות שומרות על שפל של כל הזמנים, עם ביקוש של 210 אלף משרות בלבד – הנמוך ביותר מאז דצמבר 1969. מדד מנהלי הרכש של התעשייה עלה לרמה של 60.8, גם כן יותר מהתחזית וכעת הוא ברמה הגבוהה ביותר ב 14 השנים האחרונות. במקביל, גם פעילות הייצור בארה"ב טיפסה לשיא של 13 שנים.
הנתונים האלה ממשיכים להעיד על כלכלה אמריקאית צומחת עם עלייה מסוימת בחזית האינפלציה. כאשר מוסיפים לכך שוק עבודה חזק וגידול בהוצאות הממשלתיות – מתקבלת עלייה נוספת בציפיות הריבית. יחד עם נאומו של פאוול, מתמחר שוק האג"ח האמריקאי צפי לשלוש עד ארבע העלאות ריבית השנה, מתוכן אחת ודאית כבר החודש.
גם באירופה ממשיכים הנתונים הכלכליים להיות מצוינים, כשהאבטלה מוסיפה לרדת והאינפלציה עדיין חיובית, אך נמוכה. התמ"ג בצרפת צומח בקצב של 2.5% - בדומה לארה"ב. מדד מנהלי הרכש עלה מעל התחזית, ציפיות האינפלציה לא עולות וגם כאן עונת הדו"חות הכספיים חזקה מאוד – אך התחזיות ירדו מעט לאור חוזקם של הדו"חות הללו. נציין גם כי בניגוד לארה"ב, התוצאות של ענף הפארמה באירופה היו חלשות.

השווקים מתעוררים הציגו חולשה השבוע, אך פחות משאר העולם, הם נתמכו באי עליית התשואות ובעליית מחירי חומרי הגלם. מאידך, מכסים הם האויב הגדול ביותר של מדינות אלו, המתבססות על יצוא חומרי גלם. באופן כללי, עולם של מכסים הוא אינפלציוני יותר ויעיל פחות, כך שהוא גם מעלה את המחירים וגם מוריד את הצמיחה.​

ישראל

בישראל, מחירי הבנזין שירדו עתידים לשלוח את מדד מרץ לרמה נמוכה יותר מהצפי המוקדם ובכך למשוך עוד יותר את תקופת המדדים הנמוכים. תקציב המדינה עומד על הפרק, אך חשיבותו כרגע היא בעיקר פוליטית, כמעט ללא משמעות כלכלית.

גרף שמציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות

ציפיות האינפלציה הן מתחת ליעד של בנק ישראל וההתחזקות של השקל בשבוע האחרון מורידה עוד יותר את ההסתברות להעלאת ריבית בטווח הנראה לעין. אנו רואים ניסיון להוריד את המס על הבורסה, שאם יצליח יהיה בעל משמעות גדולה לבורסה עצמה – אך כרגע נראה שהסיכוי לכך אינו גבוה.

מה עושים השבוע?

1. מניות – רמת המחירים באירופה אטרקטיבית וחזרה 3 שנים אחורה
בארה"ב, הסתיימה עונת הדו"חות הכספיים החזקה, עם גידול של 7.6% בהכנסות ומעל 14% ברווח. ההפתעות הגדולות ביותר היו בסקטורים של הטכנולוגיה, חומרי הגלם והצריכה הבסיסית, שעשו חיל בכל הנוגע לרווח. בעוד שסקטור הטכנולוגיה המשיך לבלוט בצורה חזקה, ראינו ירידות במגזרי התעשייה וחומרי הגלם על רקע הצהרת טראמפ וכוונתו להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום.
באירופה תפקדו שווקי המניות בשבוע החולף פחות טוב מארה"ב, אך מצד שני היבשת ממשיכה להציג נתוני שיא של העשור האחרון בגזרת המקרו, עם מעט אינפלציה, ריבית שתישאר אפסית, מכפילי רווח שחזרו כמעט 3 שנים לאחור וזאת למרות שתשואות האג"ח נמוכות יותר והצמיחה גבוהה יותר.

פאי המציג את מבנה תיק מניות עולמי 

בהתחשב ברמת המחירים הנוכחית ובעובדה שהיורו הפסיק להתחזק, יש להניח שפער התשואות בין שווקי המניות באירופה לארה"ב לא יימשך במבט קדימה.
שוק המניות ביפן נפגע מהתחזקות היין שמעיב על צפי הרווחיות של החברות, שגם הוא היה פנומנלי ברבעון הרביעי. בדרך כלל, כשבשווקים מורגשת חולשה והחששות צפים, אנו רואים נהירה לכיוון היין, כאשר גם נתוני המקרו תומכים בהתחזקות שלו.  לנוכח התמחור, אנו ממשיכים להעדיף את המניות באירופה ובישראל. בשוק המקומי חזרו הבנקים לתפקד בשבוע החולף והפגינו את הביצועים מהחזקים ביותר בשוק המקומי.

2. אג"ח – אחרי עליית התשואות, קונצרני דולרי נראה אטרקטיבי
להערכתנו, כדאי להמשיך להחזיק אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה על חשבון אג"ח ממשלה, כשבחזית האג"ח הקונצרניות בדירוג נמוך מומלץ להמשיך לנהוג במשנה זהירות. ברקע, מצבה הטוב של הכלכלה הישראלית, לחצי אינפלציה נמוכים וריבית שכרגע תקועה במקום.
אנו לא רואים סיבה להשקיע באג"ח במח"מ ארוך לאור הנתונים, אלא אם נמשיך לראות ירידות בשווקים ואז ייתכן שהסיפור ישתנה. כדאי לעקוב אחר נתוני שוק העבודה האמריקאי שיתפרסמו השבוע - ויהיו קריטיים עבור שוק איגרות החוב. הנתונים עשויים להשפיע על תחזית הריבית. לנוכח העובדה שהשוק כבר מגלם את 4 העלאות ריבית האג"ח הקונצרני הדולרי נראה אטרקטיבי להשקעה ואנו ממשיכים להמליץ על גיוון התיק לאפיק זה.

3. תיק השקעות – שילוב אפיקים מפחית תנודתיות
המצב הכלכלי בעולם טוב, הצפי להעלאת ריבית בארה"ב כבר מתומחר והאינפלציה חיובית וסבירה. סוגיית המכסים על הפלדה תמשיך להעיב על השווקים בתקופה הקרובה, אלא אם הרעיון של טראמפ יעלם כפי שהופיע. בסביבה הנוכחית, יש הצדקה להישאר בשוק ולא לעבור למזומן.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק האג"ח 

בנקודת הזמן הזו נראה כי התשואה הפוטנציאלית בכל אפיקי ההשקעה חיובית והדבר תומך ביצירת תיק השקעות הכולל חשיפה לכל אפיקי ההשקעה – אג"ח מדינה, קונצרני ומניות בארץ ובחו"ל. בנוגע למח"מ, קצב ההרחבות המוניטאריות בכל העולם יורד – הן בארה"ב שבה הריבית עולה, הן באירופה שעשויה בהמשך השנה להקטין את היקף הרכישות והן ביפן שם הודיע הבנק המרכזי בשבוע החולף על צמצום נוסף בהיקפי הרכישות. לאור כל זאת, לא מומלץ להיות במח"מ ארוך באף שוק.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף