ההיסטוריה מלמדת שלאירועים ביטחוניים אין השפעה לאורך זמן על תיק ההשקעות, מה שקובע הם הביצועים הכלכליים. עונת הדו"חות החזקה מן הצפוי בארה"ב ונתוני התעסוקה והאבטלה שהכו את התחזיות מספקים תמיכה לשווקים.


שבוע המסחר הקצר בשוק המקומי נפתח בצל האירועים הביטחוניים בדרום ובתנודתיות שאפיינה את יום המסחר – שעבר מירידות לעליות במשך כל היום. ההיסטוריה מלמדת כי העצבנות הזו מאפיינת אירועים ביטחוניים רבים בימים הראשונים, אך ברובם הירידות נמחקות בטווח הזמן הבינוני והארוך ואף מעבר לכך. בהנחה, שהאירועים בדרום יהיו מוגבלים בזמן, הרי שמה שיקבע הוא מצב הכלכלה והחברות – ואלה ממשיכים להיות חזקים.
טבלת אירועים היסטוריים
בשבוע הקרוב צפויים השווקים להיות מושפעים מנתוני המקרו החזקים שפורסמו בארה"ב ובראשם דו"ח התעסוקה ומהאפשרות כי הסכם סחר חדש בין ארה"ב לסין יחתם ממש בקרוב. עוד השבוע צפוי להמשך שטף הדו"חות הכספיים בוול סטריט ואם תימשך המגמה החיובית, הם ימשיכו לספק לשווקים דלק לעליות.
ביום רביעיהחולףפורסמה הודעת הריבית בארה"ב. כצפוי, הריבית נשארה ללא שינוי, אך בניגוד לצפי שנגזר מהשווקים – יו"ר הפד פאוול הבהיר כי חברי הוועדה אינם רואים צורך להוריד את הריבית בעת הנוכחית. יתר על כן, הוא העריך שהאינפלציה תחזור בתוך כמה חודשים לעלות ואז יוכל הבנק המרכזי לחזור ולהעלות את הריבית. אנו דבקים בהערכתנו כי הריבית הדולרית לא תשתנה בחצי השנה הקרובה וכי הבנק ימשיך לשמור על עמימות לגבי המהלך הבא שלו בנושא הזה, לפחות עד שיתפרסמו נתוני הצמיחה לרבעון השני.
דו"ח התעסוקה בארצות הברית הכה את התחזיות כאשר הכלכלה האמריקנית הוסיפה כ 263 אלף משרות חדשות בחודש האחרון לעומת צפי של כ 190 אלף. כחלק מזה, נתון האבטלה בארצות הברית מגיעה לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1969, כאשר הוא עומד על 3.6% בלבד. נוסף על כן, נרשמה עלייה חדה במדד אמון הצרכנים באפריל, המאותת על צפי להאצה מחודשת של הצריכה הפרטית, זאת לאחר ההאטה הנרשמה במדד ברבעון הראשון.
שיחות הסחר בין סין וארצות הברית התקדמו ונראה כי בסיום סבב השיחות העשירי בין הצדדים קיימת אופטימיות זהירה וללא הפתעה מיוחדת, ניתן להניח כי הצדדים יכריזו בקרוב על מועד חתימה להסכם סחר מקיף בין הצדדים.
באירופה, הצמיחה ברבעון הראשון הפתיעה מעט כלפי מעלה, אך ענף התעשייה עדיין ממותן. נגיד הבנק ציין שבמידה והחולשה בכלכלה תימשך והציפיות לאינפלציה ימשיכו להתרחק מיעדם, הם יהיו מוכנים לפעול במידת הצורך. עיקר הסיבה להפתעה החיובית בצמיחה נובעת מצמיחה מהירה מהצפי באיטליה ובצרפת של 1.3% בכל אחת מהן.
בישראל, האינדיקאטורים לרבעון הראשון מצביעים על קצב צמיחה גבוה עם צריכה פרטית חזקה, עלייה בתיירות הנכנסת ושיפור ביצוא. בנוסף, יבוא מוגבר של רכבים יגרום לעלייה חריגה בצמיחה במהלך הרבעון הראשון (לכיוון 4-5 אחוזים) על חשבון הרבעון השני. למרות ההאצה בצמיחה, נראה כי הריבית בישראל לא צפויה להשתנות בקרוב. מהפרוטוקולים של ישיבת הבנק המרכזי לא נרמז על כוונה להעלות את הריבית בקרוב כאשר תחזית מחלקת המחקר, יחד עם דברי הנגיד נשאו אופי "יוני". סיכומי הדיונים הראו כי אחד מחמשת חברי הועדה סבר כי יש להעלות את הריבית ב0.25% אולם אנו לא רואים סבירות להעלאת הריבית בתקופה הקרובה.
אחרי העלייה הגבוהה מהצפוי בשני מדדי המחירים האחרונים, אנו מעלים מעלים את תחזית מדד מאי ל-0.5% וזאת על רקע העלייה המהירה במחיר הנפט באפריל. התחזית שלנו ל-12 החודשים הבאים היא 1.4 אחוזים (1.6% בסוף השנה). במבט קדימה, קשה להעריך את השפעת הכניסה של אמזון לשוק הישראלי, לאור העובדה שהשפעת הסחר המקוון משפיע כבר היום על מגמות המחירים בישראל ובעולם ובצורה משמעותית.


מה עושים בתיק השבוע ?


1. מניות- מתמקדים בכלכלה ולא במתיחות הביטחונית. הנתונים תומכים בחשיפה גדולה למניות בישראל
למרות התנודתיות שבה נפתח שבוע המסחר בישראל, ההיסטוריה מלמדת כי העצבנות מאפיינת אירועים ביטחוניים בימים הראשונים, אך ברובם הירידות נמחקות בטווח הזמן הבינוני והארוך ואף מעבר לכך. בהנחה שהאירועים בדרום יהיו מוגבלים בזמן, הרי שמה שיקבע הוא מצב הכלכלה והחברות – ואלה ממשיכים להיות חזקים.
שוק המניות המקומי ממשיך את המומנטום החיובי ונתמך על ידי כלכלה איתנה ותמחור נוח יותר מהשווקים בעולם. השוק נהנה משילוב גורמים ייחודי הקיים בארץ: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית של המשק, הריבית הנמוכה ומהעבודה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. תומכים בכך גם הנתונים על חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות – מה שצפוי לחזק עוד את המגמה המקומית.
גורם מרכזי נוסף התומך בשוק המקומי הוא הפער בביצועים מול השווקים בעולם. מתחילת השנה מפגרים הביצועים של השוק המקומי מאחורי השווקים בעולם ולנוכח כל הגורמים שהסברנו אין סיבה שהפערים האלה יימשכו לאורך זמן. מתחילת השנה עלה מדד ת"א 35 בכמעט 9%, לעומת 17.5% ל-S&P500 ו-23.9% לנאסד"ק. גם המדדים באירופה רשמו תשואות דו ספרתיות – הדקס בגרמניה עלה ב-17.5%, בדומה גם לשוק בצרפת. הניקיי ביפן עלה ב-11.2%.

מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- חשיפה לצמודים ממשיכה להיות חיונית בתקופה הנוכחית
האג"ח הצמוד בשוק המקומי המשיך לבלוט בביצועים טובים יותר מהאפיק השקלי – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של הצמודים בתיק ההשקעות לנוכח שני מדדי מחירים חיוביים גבוהים הצפויים בחודשים הקרובים – אחרי שתי הפתעות חיוביות בחודשיים הקודמים. כמו כן, העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תהיה מעל מרכז היעד של בנק ישראל תומכת בחשיפה לאפיק. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם וכרגע לא נראה שזה ישתנה בקרוב.
בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך מומלץ להיראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – סבלנות וניהול תיק השקעות מפוזר המשלב אפיקים ימנעו מהלקוחות טעויות בטווח הקצר
לנוכח התנודתיות שעשויה לאפיין את המסחר בימים הקרובים, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ובשילוב המצב הבטחוני המקומי אליו אנו עדים כיום, יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולהתעלם מהפסיכולוגיה .
נתוני המאקרו הטובים אשר פורסמו לאחרונה בארץ תומכים בשוק המניות המקומי, כאשר להערכתנו הדרך הנכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן אשר מאפשרת חשיפה מנייתית וסקטוריאלית בפיזור רחב וללא מגבלות.
עבור רוב הלקוחות, בהשקעה באג"ח פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות.
יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו.

נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה, נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף