מדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק העפיל (שוב) בשבוע החולף לשיא חדש וזכה לתואר המדד בעל התשואה החיובית הגבוהה ביותר מבין המדדים הידועים והמרכזיים.

​מניות: בארה"ב הטכנולוגיה והנאסד"ק שוברים שיאים; ובארץ?

מדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק העפיל (שוב) בשבוע החולף לשיא חדש וזכה לתואר המדד בעל התשואה החיובית הגבוהה ביותר מבין המדדים הידועים והמרכזיים. המדד פתח פער משמעותי מכלל מתחריו העולמיים ורשם השבוע עלייה של 4.6%+ כשמתחילת השנה רשם תשואה פנומנלית של 13.8%+. גם מדד ה S&P500 סיים את השבוע בעלייה של 4%+, אך בסיכום שנתי חסרים לו עדיין כ 3% על מנת למחוק את כלל הירידות מתחילת השנה. כשמסתכלים על השוק המקומי, מדד ת"א 35 אומנם עלה השבוע 3.1%+, אך נמצא עדיין רחוק מאחור עם תשואה שלילית של 16.5%- מתחילת השנה. בעדכון המדדים הקרוב של הבורסה, בתחילת חודש אוגוסט, אנו צפויים לראות עלייה משמעותית במשקל סקטור הטכנולוגיה במדד ת"א 35, מה שעשוי להגדיל מחדש את אטרקטיביות המדד. יהיה מאוד מעניין לראות האם ישראל תסגור את הפער מול ארה"ב במחצית השנייה של שנת 2020.

העליות במדדים בארה"ב הגיעו רגע לפני שאזרחי ארה"ב יצאו לחגוג את יום העצמאות ה 244 והן נבעו מפרסום מספר נתוני מאקרו המצביעים על התאוששות בחודש יוני. דו"ח התעסוקה שהצביע על תוספת של 4.8 מיליון משרות חדשות, כשהצפי היה ל 3 מיליון בלבד, דו"ח האבטלה שתוצאותיו יצאו משמעותית גבוה מהצפי ודו"ח ISM הייצור שיצא מעל ל 50 וגם מעל הצפי. בתוך כך ארה"ב צפויה להתכווץ בכ 8%- ואירופה בכ 10.2%- (גם בשל המשקל הגבוה יותר של התיירות בתוצר).

בישראל, בשבוע החולף, שני הסקטורים שהפגינו ביצועי חסר בתקופה האחרונה מדד ת"א בנקים ומדד ת"א נדל"ן עלו 3.5%+
ו 5.8%+ בהתאמה. כשאנחנו מסתכלים על מדדי הבורסה המרכזיים מתחילת 2020 אנחנו רואים שסקטור הנדל"ן ירד בצורה חזקה סביב 30%-. לאורך שנים, ענף הנדל"ן בישראל נהנה ממגמות ארוכות טווח כדוגמת גידול באוכלוסייה, מחסור בקרקעות לבנייה וצמיחת המשק. הנדל”ן שומר על ערכו לאורך זמן וזה גורם תומך בהשקעה בשוק הנדל"ן המקומי. בנוסף, סקטור הטכנולוגיה, שדיברנו עליו רבות, עלה יותר מ 15%+ מתחילת השנה.

להערכתנו בהשקעה בסקטור הטכנולוגיה חשוב לשמור על פיזור רחב הן ברמת תתי הסקטורים והן במספר החברות. ישנם מספר סקטורים שיהנו מצמיחה בשנים הבאות: חברות לעבודה מרחוק, קנייה אונליין, שירותי ענן, סייבר ועוד.

אג"ח: דירוג גבוה בקונצרני מאזן את תיק ההשקעות

שוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות התאפיינו במגמה מעורבת השבוע. מדד הממשלתיות שקליות בריבית קבועה ירד 0.1%-, אך מתחילת השנה השיג תשואה חיובית של 2.1%+. לעומתו, מדד תל בונד תשואות שקלי עלה השבוע 1%+, אך מתחילת השנה ירד 11.9%-. להערכתנו, אג"ח בנקים COCOהוא דוגמא מצויינת לקבוצת אג"חים המגלמים כיום תשואה מעניינת ביחס לסיכון, לאור היציבות של מערכת הבנקאות בישראל. כמו כן, אנו עדים לדעיכה בציפיות האינפלציוניות שמשפיהע על שוק האג"ח במח"מ הבינוני והארוך בעיקר.

מחר, יום שני ה- 6.7.20, יפרסם בנק ישראל את הריבית ולאחריה יערוך מסיבת עיתונאים. הציפיות הן שהנגיד יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית וימשיך עם המדיניות המרחיבה. כשאנו מתבוננים בתמחור האג"ח הקצר, אנו עדים לריבית אפסית ולכן יהיה מעניין לשמוע את דבריו.

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח

בראיה גלובלית, נראה כי המעורבות האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי בשוק הקונצרני בארה"ב והמעורבות של בנק ישראל ימשיכו לתמוך בשוק. פעילות הבנקים המרכזיים בשתי הכלכלות תומכת בשילוב חשיפה לאפיק הקונצרני בישראל ובארה"ב בתיק האג"ח.
בשורה התחתונה וכלקח מהגל הראשון, כשאנו מתבוננים על הרבעון השלישי בפרט ועל המחצית השנייה של 2020, אנחנו מבינים שהתנודתיות תימשך. התנודתיות החדה מייצרת כפי שראינו לא מעט הזדמנויות. אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה הריאלית, התפתחות הוירוס לשווקים הפיננסיים. אחד הלקחים שיש להפנים מהגל הראשון של הקורונה הוא שהזדמנויות נפתחות ונסגרות מהר מאוד וקשה עד בלתי אפשרי לתזמן את השוק.
לפיכך, הדרך החכמה להערכתנו היא: לקבוע שיעור מניות המתאים ללקוח ולהתמיד בו כמעט בכל מצב. אנחנו מבינים שבשנים הבאות הריביות יהיו אפסיות ולכן כדי להרוויח נהיה חייבים רכיב מניות בתיק הלקוחות. לטעמנו, בניתוח מניות הטכנולוגיה אנחנו רואים שהן בעלות מאפיינים יותר דפנסיביים. חברות הטכנולוגיה לא ממונפות, פחות חשופות לרגולציה ונהנות מצמיחה וכניסה לתחומי פעילות חדשים ועל כן יש להן מקום בכל תיק מניות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף