העלאת הדירוג מטיבה בטווח הקצר עם החלק הארוך של העקום, אך תוואי הריבית העולה צפוי לנטרל אותה בהמשך. עונת הדו"חות המצוינת בארה"ב תומכת בחשיפה למניות ובפיזור לסקטורים עם צפי לצמיחה עתידית גבוהה. צפי הריבית בארה"ב בסוף שנה: 2.5%

התחזקות הדולר בעולם יחד עם עונת דו"חות כספיים מעולה בארה"ב הובילו בשבוע האחרון לעליות בשוק המניות האמריקאי בניגוד לכמעט כל השווקים בעולם.
מנגד, מי שהוביל את הירידות היה שוק המניות הסיני על רקע מה שנראה כעליית מדרגה מחודשת במלחמת הסחר מול סין, לאחר שבחזית האירופית נרשמה רגיעה. מי שליבה את המאבק מול סין בסוף השבוע החולף היה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאמר כי בעשורים האחרונים בנתה ארה"ב את סין – וכעת הגיע הזמן לבנות את ארה"ב.
ההתבטאות הזו מלמדת כי ככל הנראה, סוגיית הסחר עם סין לא צפויה לרדת מסדר היום בתקופה הקרובה.


סימנים ראשונים להשפעת מלחמת הסחר? 

הנתונים הכלכליים בארה"ב מוסיפים להיות טובים, אף שלראשונה זה זמן רב אנו רואים ירידה בציפיות, אולי בשל ההערכה שההתנגשות עם סין תשפיע גם על השוק האמריקאי. ההכנסה הפרטית עלתה בהתאם לתחזיות, בשיעור של 0.4%. האינפלציה הבסיסית של הצריכה עלתה בשיעור שנתי של 1.9% - מעט מתחת לתחזיות, אך עדיין נושקת לשיאים שלא ראינו מאז 2012. מחירי הבתים ממשיכים לעלות בקצב מהיר של יותר מ 6% בשנה על בסיס מדד קייס שילר, ואפילו עודכנו כלפי מעלה. המחירים כיום גבוהים ב 3% בממוצע לעומת המחירים ב 2008, ערב התפוצצות בועת הסאב-פריים.

סקר ADP הצביע על תוספת של 219 אלף עובדים, מעל התחזית לתוספת של 186 אלף, כשגם כאן, הנתון הקודם עודכן כלפי מטה. מאידך, הנתון בפועל של תוספת עובדים הצביע על תוספת של 170 אלף עובדים לעומת צפי ל 190 אלף עובדים, אולם גם כאן הנתון הקודם עודכן כלפי מעלה.

העלייה במספר העובדים, יחד עם תוספת השכר שעלתה בשיעור של 0.3%, הביאו את קצב העלייה השנתי בשכר לרמה של 2.7% לעומת ממוצע של 2.3% בעשר שנים האחרונות. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה הגיע ל 62.9% נתון השומר את רמת האבטלה בשפל של כמעט 50 שנה, 3.9%.

מדדי מנהלי הרכש של השירותים והתעשייה היה נמוך מהתחזית 55.7 לעומת צפי ל 58.6 בשירותים, ו 58.1 לעומת צפי של 59.4 בתעשייה, אך נראה כי כלכלת ארה"ב שומרת על קצב צמיחה מהיר, ולפי נתוני הרבעון השני הקצב הוא מהמהירים בעולם המערבי.

סיכום של כל הנתונים ממשיך להצביע על וודאות כמעט מוחלטת להעלאת ריבית בספטמבר והסתברות של מעל 50% להעלאת ריבית נוספת בדצמבר כך שצפוי שנעמוד על ריבית של 2.5% בסוף השנה בארה"ב. העלאת הריבית שהיתה בבריטניה בשבוע החולף מצביעה על כך העולם מחפש כיוון לצאת מריביות אפסיות מצד אחד, אך הקצב הולך להיות איטי מצד שני, בפרט עם הנתונים באירופה מלחמת הסחר והנפט שחוזר מעט אחורה ברמות המחירים.

בניגוד לארה"ב, באירופה נתוני המקרו פחות חזקים, הריבית הנמוכה תישאר על כנה בזמן הקרוב, ההרחבה הכמותית תימשך עד סוף השנה וגם אז לא יצומצם המאזן והיורו ממשיך בחולשתו. שיעור האבטלה בגוש היורו עומד על 8.3%, בהתאם לתחזיות. האינפלציה ממשיכה לעלות מעבר לציפיות, בשיעור של 2.1%, ומדד המחירים ליצרן עולה בשיעור של 3.6% בעקבות עלייה במחירי הנפט וחולשת היורו. נתוני אמון הצרכנים והעסקים באירופה מעורבים ומחלישים את האמון בגוש ובתוצאות העסקיות שלו.

בישראל, הריבית לא עלתה. ציפיות האינפלציה ממשיכות לעלות בטווח הקצר, עקב המשך הפיחות, והנתונים בפועל כולל העלאת הדירוג של ישראל תומכים בחלק הארוך של העקום וגם עוזרים לשקל בטווח הקצר. מאידך, הריבית הקצרה והעלייה באינפלציה, יחד עם צפי לשיעור צמיחה נמוך מאוד ברבעון השני, תומכים פחות בשקל חזק. להערכתנו, לאור הנתונים, הצפי להעלאת ריבית בישראל התרחק מעט.
מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע?


1. מניות – דו"חות כספיים מעולים בארה"ב תומכים בפיזור רחב ברמת המניות והסקטורים ובמגזרים מוטי צמיחה עתידית
השבוע התקרבנו עוד צעד לסוף עונת הדו"חות בארה"ב, כאשר 404 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דו"חות התורמים להערכה שהכלכלה האמריקאית מתפקדת טוב. 81.5% מהחברות היכו את התחזיות בשיעור ממוצע של יותר מ 5.5%. גם ההכנסות גדלו בשיעור של 1.73% מעל התחזיות, ובאופן מוחלט ראינו גידול של יותר מ 10% בהכנסות, ויותר מ 25% ברווחים, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. אלה מספרים שאין להם אח ורע בשנים האחרונות. במידה רבה, רפורמת המס תרמה לתוצאות הטובות ולפיכך נראה כי במבט קדימה יש עדיפות לחשיפה לסקטורים עם צפי לצמיחה עתידית גבוהה.

למעט חברות הגז והנפט, וחלק מחברות הטכנולוגיה, ההפתעות בולטות לאורך כל הסקטורים, וגם מבחינת העלאת התחזיות כלפי מעלה, הנתונים ממשיכים להיות חזקים.

גם באירופה עונת דו"חות טובה כאשר החברות דיווחו על גידול של 6% בהכנסות ושל פחות מ 5% ברווחים, בדומה לציפיות האנליסטים. להערכתנו, התמחור במניות האירופיות אטרקטיבי לאור רמת מכפילים נמוכה יותר.

שוק המניות המקומי מתפקד טוב והוא אחד השווקים הטובים בעולם מתחילת השנה. העלאת הדירוג של ישראל הובילה היום (א') לעליות חדות ששיפרו עוד יותר את מצבו של השוק בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים. על רקע זה אנו ממשיכים להמליץ לשמור על חשיפה של מעל 50% מתיק המניות לשוק המקומי בישראל.

בשבוע החולף ירדו מדדי המניות בעולם, בדגש על סין – כאשר מדד המניות הסיני ירד בכ 5.8%, והשלים ירידה של כ 12% בשלושת החודשים האחרונים ושל כמעט 18% מאז תחילת השנה. המדדים האמריקאיים בלטו לטובה, ומאז תחילת השנה, הם פתחו פער של כמעט 10% משאר העולם – למרות הריבית העולה בארה"ב, ובמקביל להמשך התחזקות הדולר.
מבנה תיק המניות בפאי
2. אג"ח – העלאת הדירוג מטיבה בטווח הקצר עם החלק הארוך של העקום, אך תוואי הריבית העולה צפוי לנטרל אותה בהמשך; עליות בקונצרני הדולרי בעולם תומכות באג"ח הצמוד לדולר בישראל

העלאת הדירוג הובילה היום לעליות חדות בשוק האג"ח, אך למרות זאת אנו ממליצים להישאר בחלוקה זהה לשקלים וצמודים ועם מח"מ יחסית קצר. להערכתנו, העלאת הדירוג אמורה להשפיע בטווח הקצר אך להיות מנוטרלת לאחר מכן עקב תוואי ריבית עולה.

אנו ממשיכים להעריך, כפי שכתבנו בשבועות האחרונים, כי הנתק בין שוק האג"ח הקונצרני המקומי לגלובלי אמור להסתיים וכי השוק המקומי אמור לחזור ולתפקד טוב עקב ריבית נמוכה, צמיחה גלובלית שממשיכה להיות חזקה, העלאת הדירוג של ישראל והמון כסף אשר יושב בעו"ש ויחזור לחפש תשואה.

בשוק הקונצרני הגלובלי, נראה כי המשקיעים חוזרים להרוויח. אחרי שהגיע לשיא השפל באמצע מאי, ראינו את מדד האג"ח הקונצרני LQD עולה בשיעור של 2.5% מאז ובקרוב ל 1% בחודש האחרון – מה שתומך גם באג"ח הצמודות לדולר בישראל.טבלה המציגה איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – לא ממהרים להגדיל סיכונים ולהאריך מח"מ

הצמיחה מוסיפה להיות גבוהה בעיקר בארה"ב – שם נראה שהריבית תעלה עוד פעמיים השנה, ואז הקצב יואט משמעותית. באירופה וביפן סוגיית הריבית כלל לא נמצאת על הפרק, והפירמות מציגות דו"חות טובים. יש ירידה באמון כתוצאה ממלחמת הסחר ובמצב העניינים הנוכחי להערכתנו אין סיבה לחזור לשווקים המתעוררים, הסובלים אף הם ממלחמת הסחר. בישראל – שוק המניות הישראלי מתפקד טוב ות"א 35 הוא אחד הטובים בעולם מתחילת השנה.

בשורה התחתונה, להערכתנו העלאת הדירוג לישראל תבוא לידי ביטוי בעיקר בטווח הקצר – ולפיכך אין מה למהר ולהגדיל חשיפה לסיכון או להאריך מח"מ. בנוסף, אנו מעריכים כי נכון לשמור על חשיפה לשוק הקונצרני במח"מ קצר ובדירוגים גבוהים – שגם עדיפים בנקודת הזמן הנוכחי וגם ייהנו ברגע שהשוק יחזור לתפקד באופן חיובי כמו השוק הקונצרני העולמי.

עליית התשואות הדולריות והתחזקות המטבע האמריקאי חיזקו את מגמת הנפקות האג"ח צמודות דולר בשוק המקומי ואנו ממליצים לגוון את החשיפה באג"ח לאפיק זה.

באפיק המנייתי אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב באפיק המנייתי הגלובאלי ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. שווקים כמו ישראל ואירופה ממשיכים ליהנות מתמחור מעניין. בנוסף, אנו מזהים לא מעט סקטורים מעניינים של חברות שמפתחות מוצרים שבעתיד העולם ישתמש בהם יותר כגון : סייבר, פינטק, בינה מלאכותית ועוד.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף