בזכות יום שישי והתבטאות יו"ר הפד, שנת 2019 החלה בעליות בשוקי המניות, למרות דצמבר האדום שקדם לה. עונת הדו"חות בארה"ב תיפתח השבוע – והמשקיעים מחכים לסימן שיעיד על הכיוון בשנה הנוכחית. עקום האג"ח האמריקאי מצביע על האטה/מיתון, שוק המניות מצביע על המשך צמיחה.

​שבוע חיובי נרשם בשוקי המניות בארה"ב, עם עליות במדדים המובילים, אך התנודתיות ממשיכה להיות גבוהה ביחס לשנים האחרונות. האירועים המשמעותיים השבוע היו נתוני מקרו חלשים בעולם, אזהרת רווח של אפל ודו"ח תעסוקה חזק בארה"ב. נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאוול, הצהיר בשבוע החולף כי הבנק ישמור על סבלנות, יקפיד על מדיניות גמישה ויהיה קשוב לנעשה בשווקים, ניתן להבין מדבריו כי האפשרות של עצירת העלאות הריבית ואפילו הורדת הריבית "על הפרק".
בתחילתה של שנה, יותר מתמיד, מומלץ למשקיעים לעקוב מקרוב אחרי שלל האינדיקטורים המרכזיים – בדגש על עונת הדוחות שמתחילה בארה"ב, והודעת הריבית בישראל. במישור הגיאו-פוליטי, מחר אמורות להתחדש השיחות בין סין לארה"ב על נושא הסכמי הסחר בין המדינות – כאשר ניסיון העבר מלמד אותנו כי לתוצאות השיחות הללו תהיה השפעה רבה על השווקים.

ארה"ב


נתוני המקרו מעידים על תוספת של 312 אלף משרות בדצמבר, גבוה בהרבה מהתחזית, לתוספת של 184 אלף משרות. גם נתון חודש נובמבר עודכן מעלה כך שנוספו 176 אלף משרות, לעומת הערכה קודמת של 155 אלף.
שיעור האבטלה הוא 3.9% שהוא גבוה במקצת מהצפי שעמד על 3.7%.
השכר השעתי הממוצע עלה ב 0.4%, לעומת תחזית לעלייה של 0.3% והשכר השנתי הממוצע עלה ב 3.2% לעומת תחזית לעלייה של 3%.
מנגד, מדד הייצור של ISM הגיע לרמה של 54.1, לעומת תחזית לרמה של 57.7 ומצביע על היחלשות מסויימת מהחודשים האחרונים.
התשואה על האג"ח הממשלתית האמריקאית ל 10 שנים עלתה מעט בסוף השבוע משפל של 11 חודשים ועלתה חזרה לרמה של 2.66%. כשהתשואות הקצרות הדולריות גבוהות יותר מהתשואות ל 4-5 שנים.
הנפט רשם עליה של 5.8% במהלך השבוע, על רקע פרסומים שמדינות אופ"ק בעולם מיישמות את קיצוצי התפוקה עליהם סיכמו בשנה שעברה.
באירופה, מדד הייצור של מנהלי הרכש ירד בדצמבר ל 51.4 הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2016 והאינפלציה ירדה לרמה הנמוכה ביותר זה שמונה חודשים. בפעילות הבנייה בבריטניה נרשמה האטה.
בסין, מדד הייצור של מנהלי הרכש ירד בדצמבר ל 49.4 (לעומת רמה של 50.2 בנובמבר) וכשהמדד יוצא מתחת ל 50 נקודות זה מצביע על האטה. השווקים באסיה ממתינים גם הם בציפייה לתוצאות השיחות על הסכמי הסחר בין ארה"ב ולפתיחת המסחר לאחר יום שישי בארה"ב שנסגר בעליות חדות.
בישראל, תחזית הצמיחה של הלמ"ס לשנת 2018 ירדה מעט ל 3.2%. ביום שני צפויה הודעת הריבית הראשונה של נגיד בנק ישראל החדש, אמיר ירון ולפי ההערכות, הנגיד לא יעלה את הריבית מיד והיא תישאר ברמתה הנוכחית 0.25%, מעניין יהיה להבין את התייחסותו למתווה העלאת הריבית השנה.
השבוע, תהיה הנפקה של אג"ח ממשלת ישראל במטבע יורו ל 10 שנים.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – ממשיכים לחזק מניות בישראל ומניות ערך בחו"ל

וול סטריט סיימה את השבוע הראשון של 2019 בעליות כשמדד S&P 500 הוסיף 1.9% ומדד הנאסד"ק עלה ב 2.3%. גם הדאקס הגרמני עלה ב 2% ואולם מדד הניקיי היפני ירד ב 2.3% אך כאמור טרם נהנה מהעליות ביום שישי בארה"ב. ההאנג סנג הסיני עלה ב0.5%.
הסיפור של השבוע היה מניית אפל, שצנחה ב 10% ביום אחד לאחר שפרסמה אזהרת רווח. אפל האשימה את מלחמת הסחר בתוצאות המאכזבות שלה והמשקיעים החלו לחשוש מפני חברות נוספות שייפגעו מהמצב. בסוף השבוע התאוששה מעט המניה כאשר עלתה ביותר מ 4%.
הבורסה התל אביבית סיימה את השבוע בירידות, כאשר בסיכום השבוע עלה מדד ת"א 35 בשיעור מתון מאוד של 0.2%. כעת נשואות העיניים לתחילת עונת הדו"חות בארה"ב, שצפויה השבוע. אנו ממשיכים להתמקד בשוק המניות בישראל הנהנה משילוב של משק צומח, מחירי מניות לא יקרים וריבית נמוכה, על חשבון הקטנה מסוימת במניות בחו"ל. ברכיב המנייתי בחו"ל, לאחר שנים בהן מניות צמיחה הניבו תשואה עודפת על מניות ערך, יש לטעמנו לבצע מעבר הדרגתי לכיוון מניות ערך.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח – הקונצרני בישראל מעניין

תשואות האג"ח הממשלתיות ל 10 שנים בארה"ב עלו השבוע משפל של 11 חודשים ונסגרו ברמה של 2.66%. כיום התשואות הדולריות הקצרות גבוהות מהתשואות ל 4-5 שנים, לכן אין סיבה בסביבה כזו להאריך מח"מ וכן מומלץ להיות בפתרונות קצרים כקרנות כספיות דולריות.
בארץ, נרשמו עליות שערים והמשך ירידת תשואות בשבוע הראשון של 2019 לכל אורך העקום וזאת כתיקון לעליית התשואות החדה בדצמבר. ההשפעה היתה במיוחד על האפיק הקונצרני, בו נרשמו עליות משמעותיות יותר גם השבוע, בלט במיוחד מדד תל בונד תשואות שקלי.
אנחנו ממשיכים להתמקד באיגרות חוב קונצרניות במיוחד לאור התמחור הנוח ביחס לשנים האחרונות במיוחד בדירוגים הגבוהים שם התנודתיות להערכתנו צפויה להיות נמוכה יותר והסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים להתמקד באג"ח הדולריות המספקות ריבית שוטפת גבוהה והגנה מהמשבר.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – חוזרים לבסיס "בק טו בייסיקס"

המלצתנו מהשבועות האחרונים היא לא לפעול בצורה פזיזה בשוק כה תנודתי, לא להיות באופוריה כשהשוק מסיים בעליות חדות כמו ביום שישי ולא להיות ב"דאון" ולחסל תיקים כשהשוק מסיים כמו יום קודם.
לרוב הלקוחות נראה שעדיין מוקדם לעשות צעדים מהירים כי השוק עדיין מונע בעיקר מהפסיכולוגיה ופחות מהכלכלה. לפיכך, בהסתכלות על התקופה הקרובה אנו בוחנים את התיק ב-4 מהלכים מרכזיים:

קונצרני > מעניין ברוב רמות הדירוג

חשיפה לדולר > מעניין כהגנה מתנודתיות במשברים + ריבית שוטפת גבוהה

מניות > דגש על ישראל ומניות ערך בחו"ל

מעבר למוצרים ברורים ופשוטים

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף