כניסת ישראל למדדי האג"ח הממשלתי העולמיים בשילוב הסכם הגז עם מצרים מצטרפים לשורת גורמים הממשיכים לתמוך גם בשנה העברית החדשה בכלכלה הישראלית ובשוק המקומי. התבטאות אופטימית של טראמפ בנוגע לשיחות הסחר עם סין תרמה לשוקי המניות בסופ"ש.


עוצמתה של הכלכלה הישראלית קיבלה חיזוקים מפתיעים דווקא בשבוע שבו החלה השנה העברית החדשה.

נכנסנו רשמית למדד האג"ח הממשלתי העולמי. ערב החג פרסמה FSTE ראסל, על כניסת ישראל לאחד המדדים המובילים בעולם העוקב אחר אג"ח ממשלתי של יותר מ-20 מדינות כולל ארה"ב, בריטניה ויפן הנקובים במטבעות מקומיים. מדובר במדד המהווה בנצ'מארק רחב להשקעה באגרות חוב ממשלתיות עבור משקיעים מוסדיים אקטיביים ולמוצרים פאסיביים. המועד הרשמי שבו ייכנס האג"ח של ישראל למדד הוא אפריל 2020, אך את ההשפעה ראינו כבר עם חידוש המסחר לאחר ראש השנה בעליות החדות בשוק המקומי.
המשקל של ישראל במדד יהיה 0.29% (גבוה מהערכות קודמות). בנוסף, צורפה ישראל גם למדד אג"ח ממשלתי צמוד מדד, שם המשקל שלה יהיה 1.78% וזאת לנוכח היקפי השוק הממשלתי הצמוד בישראל בהשוואה למדינות אחרות.
משמעות הכניסה למדדים היא עליה בביקושים לאג"ח ממשלת ישראל ע"י משקיעים זרים איכותיים. ההשפעה נוספת היא על השוק הקונצרני - סביר שהמרווח בין הקונצרני לממשלתי יפתח והמשקיעים הישראלים יפנו יותר כסף לאפיק הקונצרני.

הסכמי יצוא גז חדשים מול מצרים – שותפויות הגז לוויתן ותמר חתמו בשבוע החולף על חוזי יצוא גז חדשים המגדילים ב-33% את כמות היצוא למצרים, מה שצפוי להגדיל את העודף בחשבון השוטף, לתמוך בהמשך התחזקות השקל, לחזק את מגזר הגז הטבעי ולתמוך בביצועי הסקטור הזה בשוק ההון המקומי.

ארה"ב: טראמפ חיובי, המקרו מעורב


דוח התעסוקה שפורסם ביום שישי היה מעורב, אך עדיין מצביע על שוק עבודה הדוק. בספטמבר נוספו 136 אלף משרות חדשות ואף נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה ב-45 אלף. שיעור האבטלה ירד במפתיע ל-3.5%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969!!!, תוך כדי יציבות בשיעור ההשתתפות. מנגד, השכר השעתי הממוצע נותר ללא שינוי וקצב הגידול השנתי התמתן ל-2.9%.

עם זאת, החולשה בתעשייה העולמית, במיוחד באירופה, נותנת אותותיה גם על ארה"ב. מדד מנהלי הרכש של מכון ISM – הנחשב לברומטר לפעילות כלכלית עתידית - ירד במפתיע בספטמבר ל-47.8 נקודות (לעומת 49.1 באוגוסט). זהו חודש שני ברציפות של ירידה במדד (כל נתון מתחת ל-50 מעיד על התכווצות) והנתון החלש ביותר מזה 10 שנים. העלייה במכסים על היבוא מסין בתחילת ספטמבר, אי-הוודאות לגבי ההמשך לצד חוזקו של הדולר (בגלל נהירת המשקיעים לנכסים בטוחים) תרמו לירידה החדה בסנטימנט. הפסימיות בתעשייה גולשת גם לענף השירותים (המשמעותי יותר), כאשר המדד המקביל ירד ל-52.6 נקודות אמנם קריאה שמצביע על התרחבות אך המדד הנמוך ביותר מאז קיץ 2016.

למרות ההתבטאות האופטימית של טראמפ בנוגע לשיחות הסחר עם סין שיתחדשו השבוע, נושא הסחר ממשיך להעיב על השווקים – רק השבוע קיבלה ארה"ב היתר מארגון הסחר העולמי להטיל מכסים על אירופה בהיקף של כ-7.5 מיליארד דולר. לכן, החולשה הניכרת בנתוני התעשייה תרמו לירידה בתשואות אג"ח הממשלתיות, כאשר השווקים מצפים לכ-2 הורדות ריבית עוד השנה. אנו סבורים שתחזית זו פסימית מידי נוכח שוק העבודה החזק והאינפלציה העולה.


מה עושים בתיק השבוע?


1. תיק השקעות– שואלים את השאלות החשובות לפני כל החלטה
בצל התנודתיות בשוק המקומי ובעולם על רקע אירועים עולמיים, נתונים כלכליים וימי מסחר מקוצרים במהלך החגים, נרצה לנהל היטב את הסיכונים בתיקים. לאור זאת, בכל פעם ששוקלים שינוי בתיק ההשקעות בתקופה הקרובה, אנו ממליצים לבחון האם שינינו את דעתנו על הכלכלה בשלושה נושאים מרכזיים:

I . האם צפוי מיתון בארה"ב/ישראל?
II. האם צפוי שינוי במדיניות המוניטארית (או האם רואים העלאת ריבית באופק)?
III. האם צפויה התפרצות אינפלציונית?

כל עוד התשובה נשארת שלילית לגבי כל אחת מהשאלות, אנחנו שומרים על חשיפה מלאה לכל אפיקי ההשקעה. בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, ישנה חשיבות גבוהה לשילוב כל אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה.

תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה. לכן המשקיעים במוצר שמשיג מדד שארפ גבוה, יוכלו להתמיד יותר בהשקעה וכך להרוויח יותר.
מיקוד הראל לתיק השקעות

2. מניות- שומרים על חשיפה מנייתית גבוהה לישראל – המגלם שילוב של פוטנציאל גבוה ותנודתיות נמוכה.

מדדי המניות בארה"ב ירדו במהלך השבוע עקב הרעה בסקרי הציפיות בעולם והאישור שקיבלה ארה"ב מארגון הסחר העולמי להטיל מכסים על אירופה בהיקף של כ-7.5 מיליארד דולר. עם זאת, בסוף השבוע ראינו מגמה חיובית על רקע התבטאות אופטימית של טראמפ לקראת שיחות הסחר עם סין בשילוב ההערכות להמשך מדיניות מוניטארית מרחיבה מצד הפד ודיווח של Appleעל ביקוש גבוה מהצפי לאייפון 11.

בטווח הבינוני, אנו צופים המשך מגמה חיובית בארה"ב בזכות המדיניות המוניטרית המרחיבה שתתמוך בהמשך הצמיחה האמריקאית ושוק מניות מקומי חיובי על רקע עוצמת הכלכלה המקומית.

הגורמים האלה מספקים תנאי רקע להמשך ביצועים טובים גם בשוק הישראלי, שממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם. בתקופה בה תשואות האג"ח נמוכות במיוחד ועם חזרה למדיניות מוניטארית מרחיבה בכל העולם. המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל.

כמו במקרים קודמים, גם בשבוע החולף קיבלנו עדות נוספת לערך החבוי הטמון בשוק המניות הישראלי. בעקבות ההודעה על הסכמי היצוא למצרים ראינו קפיצה בכל מניות סקטור הגז הישראלי והצפת ערך מחודשת במגזר שסבל מתמחור חסר במשך זמן רב – רק בגלל מומנטום שלילי.
מבנה תיק מניות מומלץ

3. אג"ח בארץ- התמודדות עם הגירעון, היעדר תקציב וכניסה למדד הממשלתי העולמי תומכים בצמודים
אג"ח דולרי- תנודתיות גבוהה מאוד בחלק הארוך, תשואה נמוכה מאוד באג"ח הבינוני תומכים במח"מ קצרצר.

אפיק האג"ח התנהל בשבוע האחרון בעיקר על רקע הכניסה הצפויה למדד האג"ח הממשלתי העולמי – מה שצפוי להוביל לעלייה בביקושים. הדומיננטיות היחסית של ישראל במדד האג"ח הממשלתי הצמוד מספקת סיבה נוספת להגדלת חשיפה לצמודים. סיבות נוספות להעדפתנו לצמודים בעת הזו קשורות בהתמודדות של כל ממשלה שתוקם בישראל עם הגירעון המעמיק – התמודדות שצפויה להוביל לצעדים כמו העלאת מיסים ומע"מ שישפיעו על האינפלציה בפועל. כל זה עוד מבלי שדיברנו על העלאות מחירים שאנו רואים בתחומים שונים (רק היום הודיעה יונילבר על העלאת מחירי מוצרים) ובגזרת הדיור נראה כי עליות המחירים מתחדשות. אנו מעריכים כי ב-12 החודשים הקרובים האינפלציה תעמוד על 1.1%+ בעוד שהציפיות בשוק נמוכות מכך.

בקונצרני, אנחנו מתמקדים בהפחתת סיכונים ע"י התמקדות בשתי אסטרטגיות: "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים לפדיון והתמקדות באג"ח מדורגות בעלות תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת. גישות אלו מאפשרות ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות, כפי שאנו עשויים לראות בחודשים הקרובים.

שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי להורדות ריבית. ביתרות הדולריות נבחן מימוש רווחים מתחילת השנה באג"חים הבינוניים והארוכים ונעבור בינתיים למח"מ דולרי קצר, ע"י שילוב פיקדונות וקרנות כספיות - כל עוד העקום האמריקאי הפוך.
מבנה תיק אג,ח מומלץ


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף