האמריקאים מצפים להעלאת ריבית עוד השנה, על רקע נתוני מקרו מצוינים ושוק תעסוקה חיובי, אך ללא לחצי שכר ועם ירידה בשיעור ההשתתפות. באירופה המשך ההרחבה המוניטרית של דראגי והיחלשות היורו שהובילו לעליות נאות בשבוע האחרון באג"ח ובמניות בעיקר בגרמניה

שבוע חיובי נוסף עבר על השווקים בעולם, שנתמכו ברוח החיובית באירופה בשילוב עם עונת הדוחות המעולה שלראשונה מזה תקופה ארוכה בולטת לטובה לא רק בארצות הברית, אלא גם באירופה ואסיה. אלו סייעו לשבירת שיאים של רמות המחירים בכל המדדים, בעיקר בארה"ב. גם השווקים המתעוררים חזרו לעלות אחרי כמה שבועות של ביצועי חסר ומחיר הנפט כבר חצה את רף ה-55 דולר לחבית.


ההסתברות לעליית ריבית בארצות הברית בדצמבר מגולמת בשווקים במלואה ועומדת כבר על 92%. בבריטניה הועלתה הריבית ב-0.25% לשיעור של 0.5%. העלאת הריבית הצפויה בארה"ב תהיה גם האחרונה של הנגידה היוצאת ג'נט ילן - אחרי שכצפוי, הכריז הנשיא דונלד טראמפ על מינויו של ג'רום פאוול לנגיד הבא.

במקביל לעונת הדו"חות הגלובלית המצוינת, גם נתוני המקרו טובים, אם כי בחלק מהמקרים ניכרים בהם טביעות האצבעות של ההוריקאנים שפקדו את ארה"ב. בארה"ב ההכנסה הפרטית עלתה ב-0.4%, ההוצאה הפרטית ב-1% ומחירי הדיור עלו כמעט ב-6%. בתחום התעסוקה, סקר ADP הצביע על תוספת של 235 אלף עובדים בעוד שתוספת המועסקים בפועל עמדה על 261 אלף - פחות מהתחזיות ל-310 אלף, אך נראה כי כאן היו אלה סופות ההוריקאנים שעיוותו את הנתונים. בשילוב הנתונים האחרים, כולל המשך התרחבות במדד מנהלי הרכש בתעשייה ובשירותים, אנו רואים שוק עבודה חזק, למרות ירידה בשיעור ההשתתפות ועליית שכר נמוכה מהתחזית.


באירופה, עליית הבורסות, יחד עם המשך ההרחבה המוניטרית לתקופה ארוכה יחסית שעליה הכריז מריו דראגי, מורידות את שער היורו – ומעלות את מדדי המניות והאג"ח, עם בולטות במגזרי הטכנולוגיה, האנרגיה והנדל"ן, בדומה לארה"ב. הבורסה של גרמניה היא הטובה ביותר בשבוע שעבר, ומתחילת השנה מציגה כבר ביצועים דומים למדד ה-S&P 500.
מזרח אסיה ממשיכה להיות יעד השקעתי מעניין, כאשר שווקים כמו טייוואן ודרום קוריאה בולטים בנתונים חזקים ובביצועים מצוינים בבורסות. ביפן עלתה הבורסה בכמעט 10% באוקטובר אחרי תוצאות הבחירות שמבטיחות את יכולתו של ראש הממשלה להעביר את הרפורמות שהוא מתכננן ולאור דו"חות כספיים מצוינים של החברות.

בישראל

שר האוצר, משה כחלון, הודיע על תוכניתו להוריד מסים למשתכרים 11 אלף שקל ומעלה, בנוסף לאיתות כי יוריד גם את מס החברות. התוכנית החדשה היא סימן חיובי עבור המשקיעים, ועשויה להפיח רוח חדשה בשוק המניות המקומי, לצד דיבורים על הפחתת מס החברות במקביל לארה"ב.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה כי שיעור האבטלה בספטמבר נותר ללא שינוי והוא עומד על 4.1%, רמת שפל היסטורית של יותר משני עשורים. בדצמבר נראה עוד שלב בהעלאה ההדרגתית של שכר המינימום – ל-5,300 שקלים.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות 

למרות הנתונים הטובים, העלאת הריבית עדיין נראית רחוקה מאוד, ולהערכתנו תגיע לא לפני 2019. גם ציפיות האינפלציה ממשיכות להיות נמוכות - אף יותר מהמגמה בעולם. בשבוע האחרון ראינו עלייה קלה בציפיות האינפלציה בטווח הקצר-בינוני, בעוד שדווקא בטווח הארוך ראינו ירידה קלה.

מה עושים השבוע?

1.מניות – הדו"חות הכספיים וסביבת המקרו תומכים בתיק מניות גלובלי עם חשיפה גדולה לגרמניה ולמזרח.
מדד נאסד"ק 100 הוביל את עליות השערים בארה"ב בשבוע שעבר, עם פרסום דוחות אפל ופייסבוק שהיכו את התחזיות. עונת הדו"חות הכספיים בארה"ב נמצאת לקראת סיום. 407 חברות כבר פרסמו דוחות מתוך S&P500, ו-301 מהן היכו את התחזיות עם גידול של יותר מ-4.6% ברווח מעל התחזיות ועליה של כמעט 1% בהכנסות מעל הציפיות. עם תום עונת הדוחות, התחזית היא לגידול ממוצע של 7.2% ברווח ויותר מ-5% במכירות – במה שצפויה להיות העונה הטובה ביותר זה שנים. סקטור הטכנולוגיה היה החזק ביותר בשבוע שעבר, יחד עם האנרגיה חומרי הגלם והנדל"ן. כל אלו הובילו את מדדS&P 500 לשיא נוסף.

אנו ממשיכים להתמקד באפיק המנייתי לאור העובדה כי שווקי המניות הגלובליים ממשיכים להיות חזקים, כשהם נתמכים על ידי צמיחה כלכלית כמעט בכל האזורים הגיאוגרפיים בעולם. יחד עם אינפלציה נמוכה ותוואי עליית הריבית המוגבל, סטיות התקן ממשיכות להיות נמוכות וניתן לנצלן כדי לבצע הגנות באמצעות אופציות בעלות נמוכה. השווקים המועדפים עלינו כרגע הם במיוחד אלה שנהנים מתמחור זול ובראשם אירופה (בעיקר גרמניה) ואחריה מזרח אסיה. הנתונים הכלכליים באירופה מעולים – כשתמחור שוק המניות וגם הריבית נמוכים מאשר בארה"ב, והפוטנציאל לשיפור רווחי החברות גבוה, בעוד שבארה"ב רווחי החברות כבר בשיא. אשר לגרמניה, נראה שהיא הנהנית הגדולה מהיורו החזק והריבית האפסית. ההעדפה היא לחברות בעלות שווי שוק בינוני במדינה (מיד קאפ), בהן נמצאות החברות הנהנות מהשיפור בכלכלה המקומית, בדומה לחברות הנסחרות במדד ת"א 90 הישראלי.

גם ביפן דוחות החברות טובים כאשר רווחי החברות עלו בשיעור של 38% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ואילו ההכנסות עלו בשיעור של יותר מ-8% מול הרבעון המקביל אשתקד.
בשוק המקומי נרשמו בשבוע שעבר ירידות כמעט בכל המדדים המובילים בעיקר בגלל דו"חות טבע והחשש של המשקיעים מהורדת דירוג של החברה לרמת זבל. טבע צפויה לרכז עניין רב גם השבוע, לאור הצניחה במניה בשבוע שעבר והדיווחים האחרונים כי המשקיע לן בלווטניק בוחן השקעה של 3 מיליארד דולר בחברה. ובעוד טבע וסקטור האנרגיה מכבידים על ביצועי השוק המקומי, סקטור הפיננסים ממשיך להיות חזק יחד עם הנדל"ן. בסה"כ שוק המניות המקומי נסחר ברמות תמחור נוחות ומאפשר בחירה פרטנית של מניות והשגת ביצועים חיוביים גם כאשר ביצועי המדדים המובילים פושרים.

2. אג"ח – ממשיכים לשלב אג"ח חו"ל מגודר מט"ח
מדדי האג"ח הקונצרניות בעולם השלימו עלייה של יותר מ-6% מתחילת השנה וממשיכים להיות חזקים, לאור הערכה שרפורמת המס של טראמפ תעבור ותשפיע על ירידה בהיצע אגרות החוב הקונצרני. ירידת היצע הנפקות האג"ח בארה"ב צפוי לתמוך בצמצום נוסף של המרווחים.

אנו ממשיכים לשפר את תיק האג"ח ועוברים לאג"ח בחו"ל – למרות ואולי בגלל עליית הריבית הצפויה בדצמבר. עליית הריבית בארה"ב היא חדשות טובות – כולם מצפים לה ומתכוננים לכך, וגם התשואות הדולריות כבר עלו ומשקפות את עליית הריבית. הוספת אג"ח חו"ל מגודר מט"ח עשויה לתרום להקטנת סטיית תקן ולשיפור התשואה (מתאם נמוך).

טבלה המשווה בין המרווח/מדד היום לעומת דצמבר 2016 

בשוק המקומי, התשואות חזרו לרדת בהתאם למגמה בעולם, ושוק החוב ממשיך להיות חזק בכל הדירוגים, גם כן בהתאם למגמה העולמית. מחירי האג"ח הקונצרניות בישראל קורצים בהשוואה עולמית, בעיקר בדירוגים הגבוהים הנהנים מביקוש חזק עקב שיפור במצב הכלכלי, חיפוש תשואה וחששות נמוכים מעליית תשואות.

3. תיק השקעות – תנאי הרקע תומכים בהגדלת מניות ואג"ח קונצרני
הצמיחה הכלכלית החזקה בעולם והריבית האפסית, שצפויה להישאר נמוכה מאוד למשך זמן רב, יחד עם האינפלציה הנמוכה והכסף שמחפש פתרונות השקעה – ממשיכים לתמוך בשוקי האג"ח והמניות הגלובליים. אנו רואים חשיבות בהגדלת המשקל של אג"ח חול מגודר מט"ח בתיקי ההשקעות. להערכתנו, מדובר באפיק שיהיה רלוונטי בשנים הקרובות – בדיוק כמו שהיום איש אינו יכול לדמיין את תיק ההשקעות שלו ללא מניות חו"ל. להערכתנו, מרכיב אג"ח חו"ל בתיקי ההשקעות בישראל יגדל בהדרגה ל-20%-30% בתוך שלוש שנים.

טבלה המציגה את תמהיל התיק והמח"מ 

בשוק המקומי אנו ממשיכים לנהל תיק אג"ח עם הטיה לאפיק השקלי, לאור היעדר החשש מאינפלציה והעלאת ריבית. המח"מ המועדף כיום הוא כ-4 שנים, לאור ההערכה כי לא ניתן לצפות לרווחי הון בחלק הארוך של העקום ולאור התנודתיות בחלק זה של העקום, כפי שראינו ב-3 החודשים האחרונים.
חשיפה למניות מומלצת בכל תיק שניתן לעשות זאת, לאור הערכתנו כי זה האפיק האטרקטיבי ביותר להשקעה. בהשקעה בתיקי השקעות (אג"ח ללא מניות או עם מרכיב מנייתי מוגבל) אנו גם רואים יתרון בשילוב קרנות נאמנות בעלות היקף נכסים שאינו גבוה – המאפשרות לבצע תוך זמן קצר קיצור או הארכת מח"מ ולשנות במהירות את הרכב תיק המניות, בהתאם להתפתחויות בשוק ודו"חות החברות המתפרסמים.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף