דו"ח תעסוקה חזק בארה"ב מצביע על יצירה של מעל 220 אלף מקומות עבודה ביוני – מה שלא תומך בהורדת ריבית של 0.5% בסוף החודש או בארבע הורדות ב-12 החודשים הקרובים, כפי שהשוק מגלם כיום שוקי המניות בארה"ב בשיא – רגע לפני פתיחת עונת הדו"חות לרבעון 2

שוק ההון האמריקאי ממשיך לקבוע שיאים חדשים.

הגורם המרכזי שהוביל לשיאים בשוקי המניות האמריקאים ולשפל בתשואות האג"ח הממשלתי הוא הצפיות להורדת ריבית בארה"ב.

בעוד שנשיא ארה"ב טראמפ ממשיך להבהיר עד כמה הורדת ריבית היא צעד שימריץ את הכלכלה, נתוני התעסוקה החזקים לחודש יוני לא מתיישבים עם צפי להורדת ריבית אגרסיבית של 0.5% כבר בסוף יולי או עם ארבע הורדות ריבית בשנה הקרובה. נכון לרגע זה, מתמחרים השווקים צפי של מעל 90% להורדת ריבית החודש.

נתוני המאקרו שפורסמו בארה"ב בשבוע האחרון היו מעורבים, עם נתוני התעסוקה היו חזקים. בחודש יוני יצרה כלכלת ארה"ב 224 אלף מקומות עבודה, לעומת צפי של 160 אלף שנגזר מהשוק ואחרי שבמאי נוצרו רק 72 אלף מקומות תעסוקה. הממוצע מתחילת 2019 עומד על 172 אלף.

שיעור האבטלה עלה ל 3.7%, אך זאת בזכות עלייה קלה בשיעור ההשתתפות ל 62.9% (לעומת 62.8% בחודש מאי). הנתון החשוב של עלות השכר השעתית, הנחשב לברומטר לקצב האינפלציה, עלה בחודש שעבר ב 3.1% (שנתי), לעומת צפי לעלייה ל 3.2%.

מנגד, מדד מנהלי הרכש בשירותים היה נמוך מהצפוי, 55.1 נקודות לעומת צפי של 56.1 – הרמה הנמוכה ביותר זה כשנתיים. מדד מנהלי הרכש לייצור ניצב ברמה של 51.7 לעומת צפי של 51.0. גרעון הסחר האמריקאי המשיך להתעצם, כאשר מנתוני חודש מאי עולה כי הגרעון זינק לשיא של 55.5 מיליארד דולר.

בעוד קצת יותר משבוע תיפתח עונת הד"וחות בארה"ב לרבעון השני של השנה, אך בשלב זה נראה כי השווקים מתמקדים בעיקר בריבית. לפי שעה הם גם מתעלמים מההתפתחויות במלחמת הסחר, כאשר למרות ההתפתחות החיובית בפסגת ה G20 יש לזכור שלמעשה מה שנמנע זה החרפה בעימות בין הצדדים, שכן לא הושגה התקדמות והמכסים הקיימים לא הוסרו. בחלק מהנושאים הפערים העמוקים בין הצדדים כמעט ולא ניתנים לגישור (במיוחד בנושא טכנולוגיה), והמשא ומתן צפוי להימשך עוד חודשים רבים. השווקים גם מתעלמים בשלב הזה מהעימות מול איראן והתוכניות של ארה"ב להטיל עיצומים נוספים על איראן שעשויים לזעזע את מחיר הנפט. בשבוע האחרוןמחיר הנפט המשיך להתנדנד.

בישראל, מחר (ב') תתכנס הוועדה המוניטארית של בנק ישראל להחלטת ריבית לצד עדכון תחזיות. הצפי הוא שבנק ישראל יאותת שהסיכויים להעלאת ריבית פחתו משמעותית. להערכתנו, התחזית לשיעור האבטלה תעודכן כלפי מטה וייתכן ותחזית הצמיחה לשנה הנוכחית תעודכן כלפי מעלה, על חשבון התחזית לשנה הבאה, בשל היערכות ליבוא מוגבר של רכבים בסוף השנה (שוב שינויי מס). לגבי תוואי הריבית, מכיוון שמאז הפגישה הקודמת הבנקים המרכזיים המובילים בעולם אותתו על התנעה מחדש של המדיניות המרחיבה, אנו צופים שבנק ישראל יאותת שהסיכויים להעלאת ריבית פחתו משמעותית. אנו סבורים שהפעם ההחלטה להשאיר את הריבית ללא שינוי תתקבל פה אחד (בפעם הקודמת חבר אחד תמך בהעלאת הריבית).

באירופה, נתוני התעסוקה החזקים ממשיכים להצביע על השונות בכלכלת גוש האירו שנהנית מיציבות יחסית בביקושים המקומיים, אך סובלת מהחולשה בתעשייה ובסחר העולמי שמהווים משקולת שלילית על הצמיחה.


מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- עוברים לשווקים בעלי סטיית תקן נמוכה ופוטנציאל תשואה עתידי כדוגמת שוק המניות בישראל
על רקע המגמה החיובית בעולם שוק המניות בישראל המשיך במגמה החיובית תוך הבנה שירידת הריבית בארה"ב תתמוך בשווקי המניות ותייצר רוח גבית חיובית גם אצלנו. אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי מתפקד טוב ובסטיית תקן נמוכה, ביחס לשוקי העולם וממשיכים להקצות לשוק הישראלי חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית.

לאחר העליות החדות מתחילת השנה, המיקוד למחצית השנייה, הוא המשך השקעה במניות בשיעורים גבוהים, אולם מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם.
בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, שוק המניות בישראל נהנה מסטיית תקן הנמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.

הביצועים בשוק המניות בישראל בשבוע האחרון מחזקים את משקל היתר לישראל בתיק המניות. עלייה של 30% במניית אזורים וההנפקה למוסדיים של חברת האנרגיה אנרג'יאן תומכים בכך שלפחות חלק מהחשיפה למניות בישראל תהיה דרך מוצרים מנוהלים כמו קרנות נאמנות. גם עדכון מדדי המניות בישראל מחר (ב') אחרי המסחר, תומכים בחשיפה מנוהלת לאור הזדמנויות ההשקעה שמייצרים אירועים אלו.

מבנה תיק המניות

2. אג"ח בארץ- עקום אג"ח תלול וריבית נמוכה, תומכים בהשקעה באג"ח קונצרני לפדיון במח"מ בינוני; באג"ח דולרי- ציפיות מוגזמות להורדת ריבית הפד, תומכת במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצר (כספיות דולריות)
שוק האג"ח הדולרי מושפע באופן קיצוני מהצפי האגריסיבי לארבע הורדות ריבית בארה"ב ב-12 החודשים הקרובים – צפי שאינו מתיישב לפי שעה עם נתוני התעסוקה החזקים של יוני. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל לטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי ולכן ביתרות הדולריות כדאי לבחון מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה וכניסה למחצית השנייה של 2019 עם מח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשוק הישראלי, האפיק הקונצרני ממשיך במגמה החיובית. מתחילת השנה מדד התל בונד תשואות שקלי עלה 9.5% ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 7.4%. לנוכח מבנה עקום האג"ח המקומי התלול – בישראל יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון.

השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות. מבחינת סוגי הצמדה, נרצה להמשיך ולשמור על תיק מאוזן. הריבית האפסית מעודדת אינפלציה. השילוב עם נתוני האבטלה הנמוכים ואפשרות העלאת מיסים לאחר הבחירות, עשויים להמשיך לדחוף את האפיק הצמוד מעלה.
תיק אג"ח מומלץ
3. תיק השקעות– פיזור אפיקים יפחית תנודתיות במחצית השנייה ויאפשר למשקיעים להתמיד ולהרוויח
המיקוד של שוקי המניות והאג"ח בארה"ב בעיקר בנושא הריבית, תוך מה שנראה כהתעלמות משלל גורמים אחרים כמו פתיחת עונת הדו"חות בארה"ב, מלחמת הסחר הנמשכת (למרות ירידת גובה הלהבות) וכו' – עשוי להוביל לתנודתיות גבוהה יותר של השווקים במחצית השנייה.

לאור זאת אנו מתמקדים כיום בפיזור בין מניות ישראל לחו"ל (בעיקר ארה"ב), אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר. אחרי הביצועים החזקים מתחילת השנה, נראה כי המחצית השנייה תהיה תנודתית יותר ולכן יש לבנות תיק שערוך ומוכן גם לזעזועים. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות המאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור. עבור רוב הלקוחות, אג"ח לפדיון בפיזור רחב מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי, תוך ניצול יתרונות דחיית מס.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחתאין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף