עליות בשוקי המניות בכל העולם עם פתיחת השנה החדשה – עלייה התומכת בהמלצה שלנו לשמור על חשיפה גבוהה למניות בתיק ההשקעות. המתנה בשווקים לפתיחת עונת דו"חות כספיים חזקה. למרות היעדר ציפיות לעליית ריבית בישראל, לא מומלץ מח"מ ארוך

2018 נפתחה בסערה לא רק במזג האוויר אצלנו ובארה"ב, אלא גם בשווקים. המניות בעולם פתחו את 2018 בעליות חדות בכל הגלובוס, הנפט וחומרי הגלם עלו, התשואות הממשלתיות הארוכות בארה"ב עלו (המחירים ירדו) ונתוני המקרו הפתיעו לחיוב. מי שלא עלה הן דווקא הציפיות לעליית ריבית בארה"ב, שם עדיין מתמחר השוק צפי ל-2-3 העלאות ריבית ב-12 החודשים הקרובים.

נתוני המקרו מספקים לפי שעה את הסחורה וכפי שהערכנו בתקופה האחרונה הם חזקים וחיוביים בכל השווקים. בארה"ב, עלה בשבוע האחרון מדד מנהלי הרכש של התעשייה לרמה של 59.7 נקודות, לעומת צפי לעלייה של 58.2; מספר כלי הרכב שנמכרו בחודש החולף היה 17.76 מיליון, לעומת צפי של 17.5מיליון. סקר התעסוקה של DP הצביע על תוספת של 250 אלף משרות לעומת צפי של 190 אלף, כשתוספת המשרות בפועל הייתה 148 אלף משרות, לעומת צפי לתוספת של 190 אלף. עם זאת, שיעור האבטלה נשאר ללא שינוי ברמת שפל של 4.1%. השכר הממוצע עלה בשיעור של 0.3% חודשי ו-2.5% שנתי, בהתאם לציפיות; גם מדד מנהלי הרכש של השירותים הצביע על רמה של 55.9 נקודות - נמוך מהצפי של 57.6, ואולם עדיין מעיד על מגמת התרחבות חזקה.

הנתונים הטובים בארה"ב שלחו את תשואות האג"ח הממשלתי למעלה, כמו גם את ציפיות האינפלציה. וכעת ההסתברות שמעניק השוק להעלאת ריבית במארס היא יותר מ-80% - כאשר השוק מתמחר שתיים או שלוש העלאות ב-2018, והתשואה באג"ח לשנתיים עברה את ה-2% לראשונה מאז 2008. הבנק הפדרלי, בישיבתו בסוף דצמבר, העריך כי יעלה את הריבית שלוש פעמים – אך הפרוטוקול שפורסם בשבוע שעבר מעיד על חילוקי דעות בין החברים, שחלקם סברו כי לא די בשלוש העלאות ריבית, בעוד אחרים חששו כי ריבוי העלאות יעכב את עליית האינפלציה.


גם באירופה הנתונים ממשיכים להיות טובים, והעובדה שהיורו התחזק ביותר מ-3% מול הדולר מאז נובמבר לא מורידה בינתיים את מדד האופטימיות - לאחר חולשה מסוימת ברבעון האחרון. מדד מנהלי הרכש של התעשייה והשירותים ממשיך להצביע על התרחבות, עם עלייה חזקה בהתאם לצפי. מדד המחירים ליצרן עולה חזק עקב עליית מחירי חומרי הגלם, ברמה של 0.6% בחודש ו-2.8% בשנה. נציין כי מדד המחירים לצרכן, ללא אנרגיה ומזון, עולה בשיעור שנתי של 0.9% בלבד - מתחת לצפי של 1%.

בישראל

גם בישראל נפתחה 2018 בעוצמה. השקל ממשיך להיות חזק מאוד והמניות ושוק איגרות החוב הקונצרניות ממשיך לתפקד היטב. כמו בעולם, גם בשוק המקומי נתוני המקרו של השבוע החולף סיפקו את התשתית החיובית הבסיסית. הצמיחה ברבעון השלישי של 2017 עודכנה ל-3.5% בשיעור שנתי, קצב מהיר בהשוואה למחצית הראשונה אך נמוך מהאומדן הראשוני (4.1%). הגורם העיקרי לכך היה עדכון חד כלפי מטה של נתוני יצוא חברות ההזנק. בנוסף, הלמ"ס פרסמה את האומדנים שלה לצמיחה השנתית ב-2017 שלהערכתה תעמוד על 3.0% (בדומה לתחזית שלנו).

גרף המציג את ציפיות האינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

התחזית שלנו לצמיחה ב-2018 עומדת על 3.5%. המשמעות היא צמיחה בתוצר לנפש של כ-1.5% ב-2018. התחזית שלנו ל-2018 מעט גבוהה מהתחזית של בנק ישראל, משרד האוצר ושל קרן המטבע הבינלאומית; להערכתנו, הצריכה הפרטית תמשיך להוביל את הצמיחה ב-2018 בשל שיעור אבטלה נמוך, שכר עולה, ריביות נמוכות, ונגישות עולה של הציבור לאשראי. היבוא וההשקעה צפויים לצמוח דרמטית ב-2018 ב-6.2% ו-7.9% בהתאמה, בין היתר על רקע ההשקעות הנרחבות הצפויות במאגר לוויתן והמשך ההשקעות בתחום הבניה והרכב.

לבסוף, היצוא ב-2018 צפוי לצמוח אף הוא למרות שפה המגמה מעורבת, בין השאר כתוצאה מגידול ביצוא של רכיבים אלקטרוניים (המפעל החדש של אינטל) ומהמשך ההתאוששות בסחר העולמי שיפצו על הפגיעה במכירות הקופקסון של טבע והשקל החזק שמכביד על היצואנים באשר הם.

מה עושים השבוע?

1. תיק המניות – נערכים לעונת דו"חות כספיים חזקה
2018 מציגה פתיחה חיובית בשוקי המניות. בלטה במיוחד העלייה בבורסה בברזיל, יחד עם התחזקות המטבע בכמעט 2%, אך גם השווקים המרכזיים פתחו בעליות חזקות ששידרו אופטימיות גדולה לגבי המשך 2018. טוקיו עלתה בכמעט 4%, וכמוה גם הבורסות באירופה. הבורסות בארה"ב עלו בשיעורים נמוכים יותר של 2.5% עד 3.5%, למעט הראסל 2000 שפתח יחסית חלש ועלה ב-1.5% בלבד. גם הנפט, יחד עם שאר חומרי הגלם, המשיך קדימה – ועלה ב-1.5%.

הסקטורים הבולטים היו חומרי הגלם, שעלה בכמעט 7% בהובלת חברות הפלדה, שעלו ביותר מ-10%. בלטו גם מגזרי הטכנולוגיה והאנרגיה, שעלו בכ-6% ו-4%, בהתאמה. לשלילה בלטו סקטור הנדל"ן ותחום הצריכה הבסיסית, לאור עליית תשואות איגרות החוב הממשלתיות. גם באירופה מניות הטכנולוגיה והאנרגיה הובילו את העליות.
עונת הדוחות הכספיים לרבעון האחרון של 2017 עומדת בפתח, כאשר הצפי הוא לעונת דוחות חזקה, עם תחזית לעלייה של יותר מ-12% ברווחים ויותר מ-6% בהכנסות. הסקטורים המובילים אמורים להיות אנרגיה, חומרים וטכנולוגיה – שכולם צפויים להציג גידול של יותר מ-20% ברווחים.

בכל הנוגע לסקטורים, אנחנו מכוונים לאלה שבאופן מסורתי נסחרים במחיר נמוך ביחס למדד, כשהתחזית היא לגידול יפה ברווחים של סקטורים כמו הפיננסים, האנרגיה והתעשייה. כרגע השווקים המתעוררים נראים פחות חזקים, לאור התמחור והדולר, אך כל עוד השוק טוב – גם הם ימשיכו להערכתנו לתפקד בצורה טובה.
אירופה שרשמה במהלך 2017 תשואות חסר בגלל המטבע, לא תניב להערכתנו ביצועים כאלה לתוך 2018. בגלל המהלך החזק של היורו והעובדה שפער הריביות לטובת הדולר עלה משמעותית – בעת חשיפה לאירופה, אנו מעדיפים לגדר יורו, שכן עלות הגידור אפסית. שווקים מפותחים אחרים שמעניינים אותנו השנה הם מזרח אסיה ויפן. ממשיכים עם ההמלצה להסיט השקעות לשווקים אלה.

בישראל, שווקי המניות בהתאם למגמה בעולם פתחו חזק את 2018 וברמות התמחור הנוכחיות יש להם את כל התנאים לבלוט בביצועים בשנה הקרובה בהשוואה לשווקים בעולם. מדד ת"א 90 עלה כבר מעל 3% מתחילת שנה, כאשר הסקטורים המובילים היו ביומד, אנרגיה וביטוח. על ישראל לקבל משקל.

2. אג"ח –תשואה שוטפת גבוהה יותר בחו"ל
עליית התשואות הממשלתיות בארה"ב לא תורגמה לעליית תשואות בקונצרני אלא להפך – לירידת מרווחים. בניגוד לשוק המקומי, אג"ח קונצרני במח"מ ארוך (כמו רוב מדדי האג"ח הקונצרני בארה"ב, לדוגמא ה-LQD) התנהגו פחות טוב. המח"מ של מדד כמו LQD עומד על 8.5 שנים עם תשואה גלומה של כ-3.5%, כאשר בתיקי ההשקעות של אג"ח חו"ל ניתן כיום להגיע לתשואה גלומה דומה במח"מ 4. אנו ממשיכים להמליץ על גיוון התיק דרך אג"ח קונצרני דולרי מגודר מט"ח. גם אחרי עלויות הגידור, התשואה המתקבלת באג"ח חו"ל לתשואה שניתן לקבל בשוק המקומי – אבל ברמת דירוג גבוהה יותר.


טבלה המציגה את המרווחים באג"ח הקונצרני 

בשוק המקומי הנפקות האג"ח ממשיכות לקבל ביקושים חזקים, מה שמצביע על הרבה כסף אשר מחפש תשואה. שוק האג"ח הקונצרני המקומי, במיוחד בדרוגים נמוכים תיפקד טוב ב-2017, אך נראה כי למרווחים נמוכים למדי. בדירוגים הגבוהים יותר המרווחים גדולים יותר, כאשר המרווח בתל בונד 60 עומד על 1.09 במח"מ של 4.

3. תיק השקעות – אין הצדקה למח"מ ארוך
הכלכלה העולמית ממשיכה בתנופה כפי שצפינו. ציפיות האינפלציה מעט מרימות ראש בארה"ב ומובילות לעליית תשואות קלה. אנחנו עדיין מעריכים 2 העלות ריבית בשנת 2018 בארה"ב. חולשת הדולר גם תורמת לתשואות, בעיקר בשווקים מתעוררים.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק השקעות 

להערכתנו, לאור עליית המדרגה בפעילות הכלכלית בעולם יחד עם עליית מחירי חומרי הגלם, מחירי הנדל"ן והירידה באבטלה אין הצדקה להיות במח"מ ארוך גם בישראל למרות ההערכה כי הריבית לא תעלה.
כרגע ממתינים לעונת הדוחות הכספיים הבאה עלינו לטובה עם ציפיות מאד גבוהות שיהיה מעניין לראות אם יתממשו. עד אז שומרים על חשיפה גבוהה למניות.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף