בעוד שבסין נרשמה התמתנות משמעותית בקצב הנדבקים והנתונים מצביעים על חזרה הדרגתית לשגרה, הנגיף התפשט בשבועיים האחרונים למדינות מפותחות נוספות בעולם ובינהן איטליה גרמניה ספרד וצרפת.


הממשלות בעולם ובסין נוקטות צעדים חריפים וחסרי תקדים בהיקפם על מנת לעצור את התפשטות הנגיף, בין היתר, סגירת מפעלים (פגיעה בשרשרת היצור הגלובלית) מגבלות על תנועה וביטול טיסות ואירועים המוניים – הצעדים הללו אמנם צפויים לפגוע בצמיחת הכלכלה העולמית בטווח הקצר אך מנגד צפויות למגר את נגיף הקורונה, כפי שראינו בסין שחוזרת בהדרגה לשגרה.
התפשטות הנגיף מסין למדינות המערב הובילו השבוע את הפד האמריקאי לנקוט בצעד מפתיע ולהוריד את הריבית בחצי אחוז בדומה להורדת הריבית בקנדה ואוסטרליה. ההחלטה על הפחתת ריבית שלא בישיבה רגילה לא אירעה מאז 2008 והגבירה את החששות בשווקים. בנוסף לצעדים המונטאריים של הפחתות ריבית, ממשלות רבות נקטו גם בצעדים פיסקליים של הרחבת קווי האשראי לבנקים מסחריים ומתן סובסידיות לחלק מהעסקים שנפגעו. ראינו זאת בסין והונג קונג ולאחרונה גם באיטליה ובגרמניה כשהצפי הוא שמדינות נוספות יפעלו באופן דומה.

לאור הצעדים הגלובליים מרחיקי הלכת ולאור הנתונים המעודדים אודות חזרתה ההדרגתית של סין לשגרה אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד. התנודתיות החדה בשבוע האחרון באה לידי ביטוי גם בעקום האג"ח האמריקאי שירד השבוע לרמות שפל היסטוריות כשהתשואה ל 10 שנים נמוכה מ 1% ועומדת על 0.76%.
בארה"ב, פורסמו השבוע נתונים חיוביים, נתוני התעסוקה היו מצויינים, עם גיוס של 273 אלף עובדים בחודש פברואר (כשהצפי היה 175 אלף) בנוסף שיעור האבטלה ירד לרמה נמוכה של 3.5%. בנוסף מדד מנהלי הרכז ISM שירותים עלה בפברואר במפתיע ב 1.8 נקודות לרמתו הגבוהה ביותר בשנה האחרונה 57.3 נקודות (צפי 54.9). גם מדד ה ISM במגזר התעשייה הפתיע בירידה מתונה ל 50.1 נקודות (צפי 50.5) וזה למרות סגירת המפעלים בסין.

בישראל, צעדי המנע של משרד הבריאות צפויים לפגוע בטווח הקצר בפעילות הכלכלה המקומית ולהוביל לעלייה בגירעון בעקבות הירידה בתיירות הנכנסת והיוצאת – מגמה שצפויה להחריף לאור צעדי המנע של משרד הבריאות. הוועדה המוניטרית התכנסה והחליטה שלעת עתה אין צורך להפחית את הריבית אך להערכתנו האפשרות של הפחתת ריבית בישראל עדיין עומדת על הפרק בייחוד לאור הפחתות הריבית בארה"ב ובעולם.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- התרחקות מסקטורים: תעופה, תיירות, אנרגיה. התמקדות במניות שיהנו מהריבית הנמוכה (כדוגמת נדל"ן). הימנעות מפוזיציות בודדות גדולות מידי

התפשטות הנגיף במדינות המערב והחשש מהתפשטותו בארה"ב הובילו בשבועיים האחרונים לירידות חדות בשווקי המניות ולעליה במדד הפחד לרמה של כ 42 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008. בסיכום שבועי מדד ה S&P500 עלה 0.6%+ ומתחילת השנה ירד ב 9.4%- ומדד הנאסד"ק עלה בשבוע האחרון 0.1%+ אך מתחילת השנה ירד 8%- . מדדי המניות באיטליה צרפת וגרמניה ירדו בחדות ומחיר הזהב עלה ושבר שיא של 7 שנים .

לאור הצעדים הגלובליים שנעשים, הכוללים מגבלות על תנועה וביטול טיסות ואירועים המוניים ולאור הידיעות החיוביות אודות הירידה בקצב הנדבקים בסין והדיווחים על חזרה הדרגתית לשגרה, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד בתיקי ההשקעות בשל העובדה שאי הוודאות עדיין גבוהה וקשה להעריך האם גל הירידות כבר מאחורינו ולכן לא ניתן לומר אם הנקודה הנוכחית נוחה להיכנס לשוק או שמא מוקדם מדי. עם זאת, בעתות כאלה חשוב להיזכר בדברי
המשקיע האגדי פיטר לינץ', שאמר: "הרבה יותר משקיעים הפסידו כסף בניסיון לחזות את השוק, מאשר הפסידו בגלל הירידות בשוק" הניסיון לתזמן את השוק נועד מראש לכישלון. הכלכלה העולמית ממשיכה לצמוח, גם אם בקצב איטי יותר, הריביות נשארות אפסיות, אלו גורמים מאוד משמעותיים. מי שבכל זאת חושש מהתנודתיות ומעוניין לבחון שינויים בתיק ההשקעות כדאי להתמקד בשווקים שפחות חשופים להשלכות כדוגמת ארה"ב וישראל. אנו ממליצים לוודא שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת.

2. אג"ח - אג"ח מדינה ממזער תנודתיות בתקופה כזו. קרנות כספיות מהוות פתרון לכספים הנזילים.

בשבוע שחלף נרשמה תנודתיות גבוהה שהגיעה לשיא ביום המסחר האחרון של השבוע. על רקע ירידת התשואות החדה בארה"ב בסוף השבוע הפער השלילי בין אג"ח ממשלת ישראל ל 10 שנים לאג"ח המקבילה בארה"ב הצטמצם ל 28 נקודות. עקום האג"ח הישראלי ממשיך להיות תלול בהשוואה לשוקי האג"ח ברוב העולם המפותח והעובדה כי ישראל צפויה להצטרף למדד האג"ח העולמי באפריל 2020, הן חלק מהסיבות להשקעה בשוק האג"ח הישראלי.

כל הסיבות להחזיק צמודים - ההתפתחויות סביב וירוס הקורונה והצעדים שנעשים על מנת למגר אותו פוגעים בשרשרת האספקה העולמית מה שצפוי להביא לעליית מחירים. העובדה שהממשלה החדשה שתוקם תצטרך לפעול להקטנת הגרעון של מדינת ישראל והעובדה שאנחנו נמצאים בפתחה של עונת המדדים הגבוהים עונתית בה הביצועים של הצמודים בולטים לטובה כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. להערכתנו, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות.
בקונצרני , מרווחי האשראי נפתחו בצורה משמעותית, ביחס לשנים האחרונות. בהנחה שהכלכלה תמשיך לצמוח והריביות יוותרו נמוכות, נוצרת בימים אלה הזדמנות השקעה בלא מעט אג"חים קונצרניים.


3. תיק השקעות– שילוב אפיקים מסייע למזעור התנודתיות בתיק
על רקע התפשטות הקורונה למדינות המערב ולאור התנודתיות החדה בשווקים, טוב להיזכר כי הדברים המרכזיים שמסייעים לנו בהשקעות הם יכולות ההתמדה והמשמעת.

למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר, חייבים לזכור כי מגמות המרכזיות בשווקים הן הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו ההחלטה הסבירה ביותר היא שמירה על הרכב תיק יציב.
הדרך הנכונה להתמודד מול הלקוחות היא שילוב מרבי של אפיקי השקעה.
השקעה בקרנות כספיות יכולה להוות פתרון נח כחניית ביניים, עבור לקוחות הממשים ני"ע בארץ ובחו"ל.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף