בזמן שחגגנו, בעולם התאפיין המסחר בתנודתיות חדה בעקבות החרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מה עוד תרם לתנודתיות וכיצד להקטינה בתיק ההשקעות?

​בזמן שאצלנו חגגו את הפסח ובשוק המקומי ימי המסחר היו מקוצרים ודלילים יחסית, בעולם ראינו תנודתיות גבוהה יותר בשבוע החולף. לשינויים המהירים והחדים בשוקי המניות והאג"ח בעולם תרמו בשבוע האחרון לפחות שלושה גורמים:
החרפה ברטוריקה של מנהיגי ארה"ב וסין בנוגע למלחמת סחר. מה שהחל בהודעה של טראמפ לפני החג על מכסים של כ-50 מיליארד דולר, זכה באמצע השבוע החולף לתגובת נגד של סין והטלת מכסים בהיקף דומה על סחורות אמריקאיות. זה הגיע לשיא ביום שישי האחרון, כשטראמפ הודיע כי הוא שוקל מכסים נוספים בהיקף של 100 מיליארד דולר – מה שהוביל לירידות החדות שראינו במהלך המסחר בארה"ב בסוף השבוע.
להערכתנו, החרפה של מלחמת הסחר מייצרת עדיפות להשקעה במניות ערך ובעיקר יותר במניות מקומיות מאשר מניות של חברות גלובליות, שהיו מהנפגעות המרכזיות של הטלטלה הנוכחית. החברות האלה, ובראשן חברות הטכנולוגיה הגדולות, היו בין אלה שהובילו את העליות בשווקים בשנה האחרונה. המניות המקומיות, רובן מניות מיד קאפ וסמול קאפ, פחות מושפעות ממגבלות סחר ובנוסף אף עשויות ליהנות מביצועי יתר בתקופה הקרובה.
נושא מלחמת הסחר צפוי להמשיך לעמוד במרכז העניינים גם השבוע וייתכן כי נמשיך לשמוע התבטאויות משני הצדדים בנושא.

מחזורי מסחר קטנים בכ 25% בשוקי המניות בעולם העצימו את התנודתיות. לא רק אנחנו חגגנו. בעולם הנוצרי ציינו גם את ה-EASTERבשבוע החולף, מה שהוביל לחופשות של שחקנים רבים בשווקים.

טבלה עם ביצועי מדדי מניות השבוע ומתחילת שנה

נתוני מאקרו פושרים שיצאו בשבוע האחרון מכיוון ארה"ב וגם בגוש היורו. בראש נתוני המקרו של השבוע האחרון בארה"ב היו דווקא נתוני התעסוקה, שפורסמו ביום שישי. דו"ח התעסוקה למרץ היה מאכזב, שכן הצביע על תוספת מועסקים של 103 אלף בלבד, לעומת צפי של מעל 185 אלף עובדים. זו תוספת המשרות הנמוכה ביותר מזה כחצי שנה. שיעור האבטלה במרץ נשאר 4.1%, לעומת צפי לירידה ל 4.0% וזאת למרות ששיעור השתתפות דווקא ירד ל 62.9%, לעומת צפי של 63%. מנגד, השכר השעתי – נתון שאחריו עוקבים רבים כאיתות לגבי אינפלציה עתידית – עלה ב 2.7%, בהתאם לצפי.
גם נתונים אחרים היו מעורבים. כך למשל מדד מנהלי הרכש לתעשייה היה בחודש שעבר 59.3 נקודות, לעומת צפי של 60.1. במגזר השירותים עמד הנתון על 58.8 נקודות, לעומת צפי של 59.
גם באירופה היו נתוני המקרו של השבוע האחרון נמוכים מעט מהצפי. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים היה 54.9, לעומת צפי של 55, בגרמניה הנתון היה נמוך יותר (53.9 לעומת צפי 54.2) וגם בבריטניה (51.7 לעומת צפי של 54). האינפלציה בגוש היורו היתה בהתאם לצפי, 1.4%.

ישראל

בסיכום ימי המסחר הקצרים של חול המועד, חווינו בעיקר ירידות. כאשר שוק המניות ירד בכ 3% ורוב מדדי התל בונד ירדו בשיעור של 0.3% - 0.4% וירידות חדות יותר נרשמו במדדי התל בונד תשואות. מדדי האג"ח הממשלתיות ירדו בכ 0.2%.
כמו בעולם, גם בשוק המקומי ראינו תנודתיות גדולה בשוק המט"ח. השקל, שהיה המטבע הכי חזק מול כל המטבעות בשנתיים האחרונות, נחלש מתחילת השנה מול סל המטבעות. במבט קדימה, לא ניתן לנחש איזה מטבע יעשה את התשואה הגבוהה ביותר מול השקל והאם השקל ימשיך לשמור על עוצמתו, כך שמי שמעוניין בחשיפה למט"ח בתיק ההשקעות כהגנה מסוימת, נדרש להערכתנו לבחור באסטרטגיה של פיזור על סל רחב של מטבעות, אשר מפחיתה סיכונים ומאפשרת ריבית גבוהה מהריבית האפסית בשוק המקומי.

מה עושים השבוע ?

1. מניות – תמחור אטרקטיבי יותר באירופה וישראל, מיקוד במניות מקומיות

שוקי המניות באירופה וביפן הפגינו בשבוע האחרון ביצועי יתר על פני השוק האמריקאי והדבר תומך בהמלצה שלנו להגדיל חשיפה לשווקים אלה. לא רק ביצועי היתר תומכים בהמלצה, אלא גם התמחור האטרקטיבי יותר, ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות באירופה המרגיעות את השווקים וההבטחה של דראגי כי המדיניות המוניטארית באירופה תישאר מרחיבה עוד זמן רב.
מניות מקומיות במדינות הללו, שאינם תלויות בהסכמי סחר גלובאליים כאלה ואחרים, עשויות להניב תשואה גבוהה יותר ואף להיות פחות תנודתיות.
השבוע צפויה להיפתח עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון בארה"ב. לפי התחזיות, זו צפויה להיות עונה טובה עם זינוק של 17% ברווחים של חברות S&P500 ועלייה צפויה של יותר מ 6.5% בהכנסות. באירופה וביפן הדו"חות יחלו להתפרסם רק בשבועות הקרובים ולאור ההפתעות החיוביות בשני הרבעונים האחרונים, המשך הצמיחה שם צפוי לתמוך בחשיפה למניות באזורים גיאוגרפיים אלה.
סיבה נוספת שעשויה לתמוך בביצועי יתר לשווקים מחוץ לארה"ב היא העובדה שקשה להעריך שביצועי היתר של השוק האמריקאי בשלוש השנים האחרונות יוכלו להימשך לאורך זמן. יש לפיכך הגיון בהגדלת חשיפה למניות באירופה ע"ח הקטנה מסוימת בארה"ב.
בשוק המקומי רק הסתיימה עונת הדו"חות לסוף 2017 וראינו שונות גדולה בין המניות בתקופה האחרונה. בעונת הדו"חות בלטו במיוחד הבנקים וחברות הביטוח, אשר אחרי עליות נאות רשמו בשבוע האחרון ביצועים חלשים במיוחד. אנו ממשיכים לתמוך בחשיפה לשוק המניות המקומי גם במבט קדימה, בעיקר באופן סלקטיבי דרך בחירת מניות ושילוב עם מדדים סקטוריאליים.
מבנה תיק מניות עולמי

2. אג"ח – המשך טיוב תיק האג"ח והגדלת חשיפה למט"ח

לאחר ששבוע נוסף אופיין בירידות חדות יותר במדדי תל בונד תשואות ובאג"חים המדורגים נמוך, בהובלת אג"חים מקבוצת אידיבי, שיכון ובינוי, אנו ממשיכים להמליץ לעלות בדירוגי ההשקעה, שם המרווחים אינם במגמת הצטמצמות אמנם אך גם לא במגמת התרחבות והתנודתיות בהן קטנה בצורה משמעותית.
להקטנת התנודתיות, אנו ממליצים להגדיל חשיפה למט"ח ממספר סיבות מרכזיות: הריבית בישראל נמוכה ביחס לעולם, השקל הינו המטבע החזק בעולם בשנתיים האחרונות, תהליך הפחתת הריבית בעולם הגיע לסיום ולאורך שנים יש התכנסות לממוצע של שערי המט"ח.
המסקנה קדימה: יש סבירות שהשקל לא ימשיך להתחזק מול כל המטבעות בעולם, במטבעות אחרים יש ריבית גבוה יותר מהשקלולכן מה שצריך לעשות בתיקי ההשקעות של הלקוחות זה לשלב אג"חים קצרים מחו"ל עם פיזור מטבעי רחב (לא להמר על מטבע ספציפי).
טבלה המציגה איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – שורה תחתונה מה עושים בתיק ההשקעות?

אנו ממליצים על פיזור ושילוב כל האפיקים בתיק כדי למתן תנודתיות - מניות, איגרות חוב וגם חשיפה מסוימת למט"ח. לאור זאת, אנו ממליצים כיום על שימוש במכשירים שבנויים בדיוק למטרת הפחתת התנודתיות, דוגמת קרנות 10/90.
מי שיש לו דולרים נזילים בחשבון יכול ליהנות מהריבית הדולרית הגבוהה, דרך כמו חשיפה לאג"ח חו"ל או מכשירים סולידיים יותר כמו קרנות כספיות נקובות בדולר.
בחשיפה המנייתית אנו ממשיכים להמליץ על אירופה ובעיקר גרמניה שמעניינות להערכתנו לאור התמחור האטרקטיבי, למרות התנודתיות המאפיינת את האפיק כולו.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף