השבוע הראשון במחצית השנייה של 2018 בעולם נפתח בעליות בשווקים, למרות המכסים שסין וארה"ב מטילות זו על זו. בישראל, ירידות חדות בשוק האג"ח בשונה מהמגמה בעולם

המגמות שהפגין השוק המקומי בשבוע האחרון היו מנותקות מההתפתחויות בעולם. היפרדות מהעולם לרוב לא נמשכת למשך תקופה ארוכה מדי, כך שאפשר לצפות לשינוי מגמה. וכך, בעוד שבעולם ראינו ירידת תשואות באג"ח הממשלתי שגררה ביצועים טובים באג"ח הקונצרני וירידת מרווחים, בשוק המקומי ראינו חולשה בכל רמות הדירוג; ציפיות האינפלציה אצלנו המשיכו לעלות, בעוד שבעולם לא ראינו שינוי; והתחזית לעליית ריבית בשוק המקומי עלו – בעוד שבארה"ב הן דווקא ירדו.
בעולם, השבוע החולף היה בסימן נתונים מעורבים. בעוד שבאמצעי התקשורת הכלכליים התמקדו בעיקר במלחמת הסחר ההולכת ומתגברת וכניסת המכסים של ארה"ב על סחורות סיניות ותגובת הנגד, נראה שהשווקים דווקא שמו את החששות האלה בצד. השבוע הראשון של המחצית השנייה של 2018 החל בעליות בהובלת מגזר הטכנולוגיה, כאשר שוקי האג"ח רשמו את רצף העליות הארוך ביותר שראינו עד כה ב-2018; התשואות ל-10 שנים ירדו לכ-2.8%, מה שתידלק את העליות גם באג"ח הקונצרני, שהתחזק בכ-1.5% בתוך שבועיים.

בניגוד לשוק המקומי שבו נרשמה עלייה בציפיות האינפלציה בשבוע האחרון, בעולם ציפיות האינפלציה לאירדו והנפט המשיך לטפס והגיע ל-75 דולר לחבית. עם זאת, ההסתברות לשתי העלאות ריבית נוספות עוד ב-2018 המשיכה בשבוע החולף לרדת וכעת היא נמוכה מ-50%, למרות עליות המחירים.

הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות חזקים

מדד מנהלי הרכש של התעשייה שפורסם השבוע היה מעל 60 – קרוב לשיא של פברואר, כאשר גם בתחום השירותים אנו ברמות שיא. ההזמנות ממפעלים עלו ב-0.4%, לעומת צפי לעמידה במקום. מדד מנהלי הרכש המשולב של התעשייה והשירותים היה מעל התחזיות, ברמה של 59.1.
גם בחזית התעסוקה – הפרמטר המרכזי של השבוע האחרון – החדשות היו מפתיעות לטובה. מספר המועסקים עלה ב-213 אלף, לעומת תחזיות ל-195 אלף. שיעור האבטלה עלה במפתיע ל-4%, אך זאת בעיקר בשל גידול בשיעור ההשתתפות כך שאלה לא באמת חדשות רעות. האכזבה היתה דווקא מההאטה בקצב גידול השכר שהתמתנה ל-2.7% לעומת צפי ל-2.8%. הנתון הזה מעיד על התמתנות אפשרית בלחצי האינפלציה וזו אחת הסיבות לירידת התשואות ולירידת הצפי לעליית ריבית ב-2018.
באירופה, רגיעה בחזית הפוליטית בגרמניה (הסכם בנוגע לפליטים) יחד עם ציפיות להליך ברקזיט קל ופשוט מהציפיות, שלחו את היורו להתחזק בשבוע שעבר לראשונה מזה כחודש - ואת שווקי המניות לעלייה.
נתוני האבטלה הצביעו על ירידה במאי ל-8.4%, בדומה לאפריל, והרמה הנמוכה ביותר בעשר השנים האחרונות. מדד מנהלי הרכש של השירותים והתעשייה המשיך להצביע על התרחבות בקצב איטי יחסית לתקופה שלפני כמה חודשים, אך זהו עדיין קצב נאה. קצב המכירות הקמעונאיות נשאר נמוך, אפילו מתחת לתחזית.

בשוק המקומי, צפויה מחר הודעת בנק ישראל בנוגע לריבית, ואנו מעריכים כי הבנק ישמור על תחזית קצב העלאת הריבית הקודמת שלו. עם זאת, נראה כי אי הוודאות הקשורה לנושא הריבית בשוק המקומי גברה בסוף השבוע, לאחר ההודעה של הנגידה קרנית פלוג כי לא תמשיך בתפקידה לתקופת כהונה נוספת. המשמעות היא שקשה להעריך מה תהיה מדיניות בנק ישראל לקראת סוף 2018 והאם הריבית תעלה כפי שהוא העריך בעדכונים האחרונים, אך יש לזכור כי ההחלטה מתקבלת לא רק על ידי הנגיד אלא על ידי הוועדה המייעצת וכי ההרכב שלה לא צפוי להשתנות בקרוב. גם האינפלציה שצפויה להישאר נמוכה לא אמורה לגרום לשינוי דרמתי במדיניות הריבית – בלי קשר לזהות הנגיד העתידי שייבחר.
מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – מלחמת הסחר פחות מטרידה את השווקים ולכן צריך לשמור על חשיפה גבוהה
למרות הדיבורים על מלחמת הסחר וההשלכות שעשויות לה, נראה כי בשוקי המניות שולטת כרגע גישת "יהיה בסדר" – כפי שאפשר ללמוד מהעליות שראינו בשבוע החולף. הנאסד"ק עלה בשבוע החולף ב-2.4%; מדד S&P 500 עלה ב-1.5%; והדאו ג'ונס טיפס ב-0.8% בסך הכל. באירופה נרשמו עליות של כ-1%.
למעט ענף הטכנולוגיה והבריאות, הסקטורים תלויי הריבית היו אלה שבלטו השבוע בהובלת התשתיות, התקשורת והצריכה הבסיסית – בעיקר בשל הירידה בצפי לעליית ריבית. באירופה בלטו במיוחד הסקטורים שרשמו את הביצועים החלשים ביותר מתחילת השנה – הבנקים ותעשיית הרכב. במקרה של הרכב, העליות באו בין היתר על רקע ההודעה כי נשקלת הורדת מכסים וזאת בהמשך לחששות להטלת מכס אמריקאי על מכוניות אירופאיות. מבחינת התמחור, השווקים באירופה ממשיכים להיראות אטרקטיביים יותר מהשוק האמריקאי.

במבט לשבועות הקרובים, עונת הדוחות נמצאת בפתח וטרם ראינו אזהרות רווח, אלא להפך. אנליסטים העלו בחודש האחרון את תחזיות הרווח שלהם, מה שמחזק את ההערכה כי לפנינו עוד עונת דוחות חזקה. כרגע מצפי בשווקים לעלייה של כ-8% ברווחיות הממוצעת – מה שימשיך את המגמה החזקה של השנה החולפת ועשוי לתמוך בביצועים של שוקי המניות בתקופה הקרובה.

שווה לומר מלה על יפן. למרות נתונים טובים בתחום מנהלי הרכש וחולשתו הנמשכת של היין, הבורסה היפנית לא מתפקדת בשבועות האחרונים. הניקיי הוא כרגע המדד הגרוע ביותר מבין הבורסות הגדולות מתחילת השנה, בעיקר עקב החששות ממה שקורה באסיה ומההשלכות של מלחמת הסחר ופחות בשל הנתונים המגיעים מיפן עצמה. המכפיל של מדד הניקיי הוא 16.7 - מהנמוכים שראינו בעשרות השנים האחרונות, למעט שנת 2008 וזו בהחלט סיבה לא רעה לשמור על חשיפה (לאורך זמן) לשוק זה.

השוק המקומי הושפע בשבוע החולף מעליית הציפיות לעליית ריבית, מה שבא לידי ביטוי בעיקר במניות חברות הנדל"ן והחברות הקטנות, שממשיכות להציג חולשה גדולה יותר מהצפי הנגזר מהתוצאות העסקיות שלהם. לאור הערכתנו בנוגע לריבית, אנו ממשיכים לדבוק בהמלצה על חשיפת יתר לשוק המניות המקומי. בנוסף, איננו מעריכים כי המגמה השלילית תוכל לאפיין את השוק לאורך זמן – במיוחד אם יימשכו העליות במניות בעולם.
מבנה תיק מניות
2. אג"ח – בעולם המגמה כבר השתנתה לטובה, בשוק המקומי עדיין לא
באפיק הקונצרני בולטת שונות בין השוק המקומי לעולם. בעוד שהתשואות באפיק הממשלתי בארה"ב יורדות כבר כמה שבועות ברציפות וגוררות אחריהן את האג"ח הקונצרני, בשבוע החולף ראינו גם את המרווחים בשוק הקונצרני יורדים לראשונה זה שלושה חודשים. באירופה, שוק האג"ח הקונצרניות תפקד אף הוא היטב, לאור ירידת התשואות באיטליה ורגיעה בחששות לגבי הפגיעה שעלול גוש היורו לספוג כתוצאה ממלחמת הסחר המתחממת.
מנגד, בישראל, מדדי האג"ח הקונצרניות ירדו בחדות בשבוע החולף, וחלקם השלימו ירידות של יותר מ-3% בחודש האחרון, בהובלת איגרות החוב הקונצרניות השקליות. המרווחים באג"ח הקונצרני, במיוחד בדירוגים הנמוכים, חזרו לא מעט חודשים לאחור. בהינתן התנודתיות הזו, להערכתנו, אחזקה של אגח קונצרני בדירוג גבוה במחמ קצר של עד שנתיים תמשיך להעניק תשואות עודפות ובסיכון נמוך ביחס לאגח מדינה.
טבלה המלאה איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – תשואות אטרקטיביות באג"ח הדולרי הקצר וגם הארוך
הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים בכל העולם: האבטלה בירידה, מרווחי האג"ח הקונצרניות בירידה והמשקיעים צופים עליית ריבית בקצב איטי יחסית. האיום העיקרי על השווקים, נכון לעכשיו, הוא הסוגיות הגיאופוליטיות – כולל, כמובן, סוגיות הסחר.
ההתנהגות השווקים בשבועיים האחרונים מצדיקה חשיפה לחול באג"ח. כשלוקחים בחשבון תנודתיות, תשואה, ועלויות ללקוח (כולל מס) מגיעים למסקנה שקרנות כספיות דולריות יכולות להוות תחליף עדיף להשקעה באג"ח חו"ל בין אם בצורה ישירה ובין אם באמצעות קרנות אגח חול.
באפיק המנייתי, אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. שווקים כמו ישראל, אירופה ויפן נמצאים בתמחור מעניין.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף