דוח תעסוקה חזק בארה"ב ועלייה באמון הצרכנים החזירו עליות לשווקים בנק ישראל מאותת על מיקוד ברכישות מט"ח  השבוע צפויות החלטות ריבית בארה"ב ואירופה, בחירות בבריטניה והחלטה לגבי מכסים על יבוא מסין – הכינו את תיק ההשקעות לתנודתיות בטווח הקצר


העליות בשוק האמריקאי בסוף השבוע החולף הובילו לפתיחת שבוע חיובי במניות ואג"ח בישראל. נתוני תעסוקה חזקים בארה"ב לצד עלייה באמון הצרכנים, שינו את המגמה השלילית שליוותה את חזרת המשקיעים מחג ההודיה בתחילת השבוע.

עם זאת, השבוע הקרוב צפוי לרכז עניין רב בשל לוח אירועים עמוס. ביום רביעי תפורסם החלטת ריבית בארה"ב, כאשר אמנם לא צפוי שינוי, אך הבנק המרכזי האמריקאי צפוי לעדכן תחזיות ולקיים מסיבת עיתונאים – שני אירועים שעשויים להשפיע על השווקים בטווח הקצר. בנוסף, יום לאחר מכן צפויה החלטת ריבית ראשונה של הנגידה החדשה באירופה, כרסטין לגארד. היא לא צפויה לשנות את המדיניות היונית של דראגי. באותו יום מתקיימות בחירות כלליות בבריטניה. עד יום שישי, יידרש טראמפ להכריע אם להוציא לפועל את הטלת המכסים על כל יבוא המוצרים מסין או לדחות את המועד עד לחתימת הסכם הביניים בין הצדדים וכמובן להחלטה הזו עשויות להיות השלכות קצרות טווח משמעותיות, בייחוד אם יוחלט שלא לדחות את הטלת המכסים.

בינתיים, נראה כי נתוני המקרו החזקים של שוק האמריקאי מרחיקים מאוד את הדיבורים על מיתון – הסוגיה שהטרידה מאוד את השווקים רק לפני שבועות ספורים. נתוני התעסוקה הפתיעו לטובה עם תוספת של 266 אלף משרות, לעומת צפי של 186 אלף משרות כך שהממוצע בשלושת החודשים האחרונים עמד על 205 אלף משרות. שיעור האבטלה ירד ל 3.5%, השיעור הנמוך ביותר מאז 1969. גם יתר נתוני המקרו מהשבוע החולף היו חזקים. עלות השכר לשעה ממשיכה לעלות בשיעור שנתי של 3.1% מול נובמבר אשתקד ומדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת משיגן עלה לרמה של 99.2 נקודות, כשהצפי היה ל 97. יחד עם הנתונים על הגידול ברכישות הצרכנים ב-Black Friday וה- Cyber Monday, נראה שהצריכה הפרטית בארה"ב ממשיכה להפגין עוצמה.

במגזר העסקי, מדד מנהלי הרכש (ISM) למגזר השירותים עדיין ממשיך להצביע על התרחבות ועמד על 53.9 נקודות, אם כי פחות מהצפי של 54.5 נקודות. במגזר התעשייה מפגין המדד חולשה וניצב מתחת לרמת 50 הנקודות (הרמה המאותתת על התרחבות כלכלית). נראה כי רמת מדדי מנהלי הרכש מושפעת בעיקר מהתנודתיות במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין.

 בגוש האירו המכירות הקמעונאיות ירדו בשיעור של 0.6%- והתכווצות מפתיעה נרשמה בהיקף ההזמנות ממפעלים בגרמניה 0.4%- לעומת צפי של 0.3%+ ובייצור התעשייתי הגרמני -1.7%- לעומת צפי של 0.1%+ בנוסף השביתות בצרפת במחאה על השינויים במערכת הפנסיה עלולות להשפיע לשלילה על נתוני המאקרו בצרפת.

בישראל


בנק ישראל מאותת שהמדיניות בתקופה הקרובה תהיה דרך התערבות בשוק המט"ח תוך אמונה כי בדרך הזו תהיה השפעה יעילה יותר על האינפלציה, בעיקר בזכות יכולת התמרון הרחבה יחסית של הבנק בשוק זה. לאור זאת, ראינו את הבנק מתערב כמה פעמים במסחר במט"ח בשבועות האחרונים כאשר בחודש נובמבר כולו הבנק רכש מט"ח בהיקף של 1.3 מיליארד דולר לאחר רכישות של 314 מיליון דולר בלבד בחודש אוקטובר.


מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- ביצועים חזקים למניות בישראל תומכים בשמירה על חשיפה גבוהה
שלל ההחלטות והאירועים הצפויים השבוע, עשויים להוביל לתנודתיות מוגברת בטווח הקצר בשוקי המניות. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים.
השוק הישראלי ממשיך לבלוט ב בסטיית תקן נמוכה, תמחור הוגן וסביבת מקרו תומכת ולכן מאוד מתאים להוות את העוגן של הרכיב המנייתי.

האפשרות לירידת ריבית בישראל במהלך החודשים הקרובים מספקת תמיכה נוספת. מדדי המניות המובילים בשוק בישראל צפויים (בהיעדר הפתעות) לסיים את שנת 2019 עם תשואות נאות בהובלת מדד ת"א 90 שעלה מתחילת השנה כ 35.5%+. מדד ת"א 35 רשם עלייה מתחילת השנה של כ 14.6%+. השקעה בקרנות נאמנות מנייתיות הניבה בשנה החולפת ביצועים חזקים מאוד, עם תשואה ממוצעת של מעל 25%. לאור זאת, אנו ממשיכים להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל.

בארה"ב שבוע המסחר שנפתח במגמה שלילית על רקע המתיחות סביב מלחמת הסחר נסגר לבסוף עם תשואה חיובית בתמיכת נתוני תעסוקה מעודדים בארה"ב ועלייה במדד אמון הצרכנים, זאת יחד עם המכירות החזקות ב Black Friday וב- Cyber Monday החזירו חלק ממדדי המניות בארה"ב לרמות שיא. מדדS&P500 עלה בכ 1.1%+ בסוף השבוע החולף ומתחילת השנה עלה כ 25.5%+ . מדד ה Nasdaq רשם עליה של 1.1%+ בסוף השבוע החולף ומתחילת השנה רשם עלייה של כ 30.5%+.
בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.
מבנה תיק מניות מומלץ

2. אג"ח בארץ- עקום תלול, ביקוש איתן ואפשרות לירידת ריבית, תומכים בחשיפה מלאה
אג"ח דולרי- המח"מ הקצרצר ממשיך להגן על המשקיעים מתנודתיות גבוהה ומתאים לרוב הלקוחות
עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020 צפוי לחדד את היתרון הזה בעיניים של משקיעים זרים, כאשר הסיכוי להרחבה מוניטארית מקומית בעקבות ההרחבות בעולם עשויים להגביר עוד יותר את האטרקטיביות של האג"ח בישראל.

למרות שהאינפלציה נמצאת בתחום הנמוך של היעד, האפיק הצמוד ממשיך להוות חלק נכבד מתיק האג"ח (אם כי החלק שלו נמוך מהשקלי). האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1%.
במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים בינויים-גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים לשמור על חשיפה לצמודים לאור הצפי להתמודדות הממשלה החדשה שתהיה עם נושא הגירעון, אך האפיק השקלי עדיין מקבל משקל גדול יותר בתיק. על רקע התשואות הנמוכות יחסית באג"ח הקונצרני, אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
מבנה תיק אג"ח מומלץ

3. תיק השקעות– לקראת שבוע תנודתי מנהלים היטב את הסיכונים בתיק
תיק ההשקעות צריך לשקף את החששות בשווקים מפני תנודתיות אפשרית, כמו שעשויה לבוא בשבוע הקרוב משלל האירועים הצפויים, החל מהחלטות הריבית בארה"ב ובאירופה, הבחירות בבריטניה והאפשרות להטלת מכסים על סין.
בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה ויורדת וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, אנו ממשיכים להמליץ על שילוב של אפיקי השקעה על מנת ליצור תמהיל מוצרים המציגים מדד שארפ גבוה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.
מבנה תיק השקעות מומלץ


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף