השבוע שהחל בירידות חדות במניות על רקע החששות בשווקים מנגיף הקורונה – הסתיים בביצועים החזקים ביותר מאז יוני 2019. הגורמים שתמכו בהיפוך המגמה: התמתנות בקצב התפשטות הנגיף מחוץ לסין, נתוני מאקרו חזקים בארה"ב ועונת דו"חות מפתיעה לטובה.

​לצד הנתונים המעודדים, אודות התמתנות קצב התפשטות נגיף הקורונה מחוץ לסין, פורסמו השבוע נתוני מאקרו חיוביים בארה"ב, המצביעים על שוק עבודה איתן, כלכלה צומחת וציפיות חיוביות. זאת בנוסף לפרסום דו"חות כספיים טובים, בעיקר לסקטור הטכנולוגיה. בזכות כל אלה, שוק המניות שהתחיל את השבוע במצב רוח עגום וירידות חדות – סיים אותו כשבוע הטוב ביותר מאז יוני האחרון.

עפ"י דו"חות ארגון הבריאות הבינלאומי, מה 6 לפברואר לא אותרו מקרים של חולים בנגיף במדינות חדשות וזאת לאחר סיום תקופת דגירה של 14 יום מאז החל הסגר במחוז וואהן. הרגיעה הזו תורגמה באופן מהיר לשוק האג"ח האמריקאי ועקום התשואות עלה אמנם מהשפל, אם כי שיפוע העקום בחלק הקצר–בינוני עדיין שלילי – מה שממשיך לגלם צפי לירידת ריבית. התשואה ל 10 שנים עומדת על 1.58%, התשואה ל 5 שנים היא 1.40% והתשואה לשנה 1.49%.

עדיין קיימת אי ודאות בעניין בהשפעה של נגיף הקורונה על הכלכלה הסינית והעולמית ובעיקר חששות לכך שהרבעון הראשון בסין עלול להסתיים בצמיחה אפסית. חששות אלה משפיעים גם לשווקים המתעוררים המשיקים לסין, אך לאור הצעדים הגלובליים שנעשים ולאור שיעור הנדבקים הנמוך באופן יחסי למגיפות קודמות, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר ותתמקד בסין וסביבתה.
לצד נתונים אלו, פורסם השבוע בארה"ב דוח תעסוקה שהצביע על גיוס מרשים של 225 אלף מועסקים בינואר כשהצפי היה ל 160 אלף מועסקים. השכר הממוצע עלה בשיעור גבוה מהצפי (3.1%+ לעומת צפי של 3%). שיעור האבטלה אמנם עלה מעט ל 3.6%, אך זאת תוך עלייה בשיעור ההשתתפות ל 63.4%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2013. עלייה מעודדת נרשמה גם במדדי ה-ISM של חודש ינואר כך שמדד ה ISM שירותים עלה ל 55.5 נקודות (כשהצפי היה 55 נקודות) ומדד ה ISM ייצור עלה ל 50.9 הרמה הגבוהה ביותר בחצי שנה האחרונה (לעומת צפי של 48.5). נראה כי העלייה ב-ISM היא אחת התוצאות של הסכם הסחר עם סין.

נתונים מעודדים נוספים היו בגזרת הדוחות בארה"ב. עד כה דיווחו כמחצית מהחברות ב-S&P 500 (כ-80% משווי החברות), כש 80% היכו את תחזיות הרווח. בין הסקטורים שהפתיעו היו הנדל"ן והטכנולוגיה כשהצפי לשנת 2020 הוא יציבות ברווחיות.

בישראל, הנתונים הכלכליים שפורסמו השבוע היו חיוביים ברובם. סקר המגמות הצביע על האצת פעילות המגזר העסקי בדצמבר ועל עלייה באופטימיות המנהלים לרמת שיא. הגירעון התקציבי ירד בינואר בחדות לרמה של 3.2% (לעומת 3.7% בדצמבר). מנגד, חלה התמתנות בקצב עליית השכר, כך שבסיכום שנת 2019 השכר הממוצע עלה ב- 2% בלבד, שיעור מתון בהשוואה לשנים האחרונות. בשוק המט"ח, בנק ישראל רכש בינואר מט"ח בהיקף של 2.95 מיליארד דולר, היקף הרכישות החודשי הגבוה ביותר מזה עשור וזאת לאחר רכישות של 3.5 מיליארד דולר בחודשיים האחרונים. למרות הרכישות המאסיביות השקל התחזק בימים האחרונים לרמות שיא כנגד סל המטבעות. להערכתנו, במידה והשקל ימשיך להתחזק, הפחתת ריבית במהלך 2020 עדיין על הפרק – וזאת בניגוד לרוב השווקים המפותחים האחרים.

מה עושים בתיק  השבוע?

1. מניות- מי שלא מיהר לצמצם חשיפה בעקבות הירידות – הרוויח מהעלייה השבועית; במבט קדימה ממשיכים להתמקד במניות ישראל ובסקטור הציוד הרפואי בארה"ב

בעקבות הידיעות אודות התמתנות קצב התפשטות הנגיף מחוץ לסין פרסום נתוני מאקרו חיוביים מאוד ופרסום דו"חות כספיים טובים מדדי המניות תיקנו בשבוע האחרון את הירידות שנרשמו בשבועיים הקודמים ורשמו את השבוע הטוב ביותר מאז יוני האחרון. מדד ה S&P500 עלה בשבוע האחרון 3.2%+ ומדד הנאסד"ק עלה בשבוע האחרון 6.1%+.

במבט קדימה, כל עוד נעשים מאמצים גלובליים ושיעור התמותה מתוך סך הנדבקים ממשיך להיות נמוך, סביר שההשלכות יהיו בטווח הקצר בלבד. ניתן להיערך בתיקים בשני היבטים: האחד גיאוגרפי ע"י מזעור חשיפה לשווקים מתעוררים והגדלת חשיפה לישראל. שמצטיינת בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים. הפעולה השנייה היא במישור הסקטוריאלי, ע"י הקטנת החשיפה לסקטורים שהושפעו בצורה משמעותית מהנגיף כמו תעופה ותיירות ומנגד, הגדלת חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. חברות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות (למשל ציוד לחדרי ניתוח, מסכות וכו') אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה.
בנוסף, יש לוודא בתקופות כאלו שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח בארץ- אפשרות לירידת ריבית תומכת באפיק; אג"ח מדינה ממזער תנודתיות בתקופה כזו;
אג"ח דולרי- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי שטוח/הפוך, ישנה עדיפות לפיקדונות וקרנות כספיות דולריות

בניגוד לעולם, בשבוע האחרון ראינו יציבות באג"ח הממשלתי. יציבות זו היתה הוכחה נוספת לחיוניות האג"ח הממשלתי בתיקי ההשקעות בתקופות כאלה. העקום האג"ח הישראלי תלול בהשוואה לשוקי האג"ח ברוב העולם המפותח. בנוסף, העובדה כי ישראל מצטרפת למדד האג"ח העולמי באפריל 2020, הן חלק מהסיבות לאטרקטיביות שוק האג"ח הישראלי.

במבט קדימה, השבוע (יום ו') יפורסם מדד המחירים לצרכן שצפוי להערכתנו לרדת ב-0.4%. מדד זה צפוי להיות המדד השליליהאחרון ובקרוב תתחיל עונת המדדים הגבוהה. לרוב, הרבעון השני של השנה מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברותבדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים להמליץ על גיוון תיק האג"ח גם בחשיפה לסל מפוזר של אג"ח בנקים COCO, המאפשר להיחשף לאותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה לפדיון גבוה משמעותית מהאג"חים ה"רגילים" של הבנקים.

באג"ח הדולרי, התנודתיות החדה של עקום התשואות ובמיוחד בחלק הבינוני והארוך כפי שראינו השבוע, ממחישים כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה תיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב כל אפיקי ההשקעה ככלי למזעור התנודתיות בתיק

בשבוע שעבר ציינו ששלוש המלים המסוכנות ביותר בעולם ההשקעות הן: "הפעם זה שונה" (ג'ון טמפלטון) - והמלצנו שלא למהר לשנות את תיקי ההשקעות, כפי שקורה לא אחת במצבי קיצון. ההמלצה הזו הוכיחה את עצמה לפי שעה. חשוב לזכור כי אנו עדיין בעיצומו של אירוע מתגלגל. אם לא תהיה זו הקורונה, קרוב לוודאי בהמשך השנה יהיו גורמים נוספים לתנודתיות אולי מכיוון הצמיחה בסין, מלחמת הסחר או גורם אחר.
כשרוצים לקבל החלטות השקעה הדבר המרכזי שצריך להוביל זה לא הרגש והתחושות אלא התמדה ומשמעת. למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר, חייבים לזכור כי מגמות המרכזיות בשווקים הן הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו ההחלטה הסבירה ביותר היא שמירה על הרכב תיק יציב. הדרך הנכונה להתמודד מול הלקוחות היא שילוב מרבי של אפיקי השקעה גם אג"ח מדינה וגם קונצרני, גם שקלי וגם צמוד, גם מניות בארץ וגם בחו"ל , מגוון רחב של אפיקים תוך ניצול הקורלציה השונה ביניהם - הם המתכון המנצח לתקופה.
מיקוד הראל לתיק השקעות

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף