לאחר שבוע של אופטימיות זהירה בעקבות יחסי ארה"ב-סין, מעצרה של בכירה בענקית הטכנולוגיה הסינית שלח את השווקים מטה. בישראל כיוון הריבית כבר ברור, ממתינים לבהירות נוספת מצד בנק ישראל בנוגע לעיתוי המשך ההעלאות

​בעוד שבישראל מדליקים נרות ומגרשים את החושך, בעולם - שבוע מטלטל נוסף עבר על שוק ההון, בחסות המטוטלת של היחסים בין סין לארה"ב.
לאחר שבשבוע שעבר התעוררה אופטימיות בנושא, כאשר דונלד טראמפ אמר כי לא יעלה עוד את המכסים על סחורה מסין, בימים האחרונים שוב הידרדר המצב – לאחר שמנג ואנז'ו, בכירה בחברת הטכנולוגיה הסינית HUAWEI ובתו של המייסד, נעצרה בקנדה – לבקשת ארה"ב. העילה למעצר – החשד שהחברה הפרה את הסנקציות נגד איראן.

על הבורסות בארה"ב אמנם עבר שבוע מסחר מקוצר (ביום רביעי הוכרז יום אבל בעקבות מותו של ג'ורג' בוש האב, הנשיא לשעבר), אך הן סגרו את השבוע בירידות חדות, כשמדד הפחד VIX – הגיע לרמה של 23, לאור התנודתיות הגוברת.
גם על הנפט עבר שבוע מטלטל, כאשר אופ"ק ורוסיה הודיעו על קיצוץ בתפוקת הנפט שלהן במטרה לבלום את ירידת מחירי הנפט שהגיעו השבוע ל 52 $ לחבית. זאת, למרות התנגדותו של טראמפ למהלך.

בארה"ב, נתוני המקרו מעידים על כך שבנובמבר נוספו למשק 155 אלף מועסקים בלבד – לעומת תחזית לתוספת של 198 אלף. הנתון לחודש אוקטובר תוקן מטה – תוספת של 237 אלף מועסקים, במקום הערכה קודמת של 250 אלף. שיעור האבטלה עדיין בשפל של 49 שנה – 3.7%; ואילו שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בנובמבר היה 62.9% בהתאם להערכות. נתון מרכזי שממנו ניתן לגזור על פעילות הסקטור העסקי הי עלות השכר לשעה שטיפסה ב 3.1% לעומת נובמבר שעבר – גם כן בהתאם לתחזית.
ג'רום פאוול, נגיד הבנק הפדרלי, אמר ביום שישי כי "שוק התעסוקה חזק מאוד", ולפי הערכות בשוק, הנתונים מאפשרים לבנק הפדרלי מרווח תמרון לגבי קצב העלאת הריבית ב 2019. נתוני מקרו נוספים שפורסמו בשבוע החולף היו של מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לדצמבר שעמדו על 97.5, לעומת תחזית ל 97.1, ובדומה לנובמבר. מדד פעילות מגזר השירותים של ISMעלה בנובמבר לרמה של 60.7, לעומת תחזית ל 59.2.

עקום התשואות בארה"ב מוסיף להשתטח, התשואות ל 5 שנים אף נמוכות מאלו לשנתיים ועולה החשש להאטה בקצב הצמיחה. החוזים מתמחרים העלאת ריבית נוספת בדצמבר בסבירות של למעלה מ 70%, וכן של העלאה יחידה נוספת ב 2019 (בסבירות של למעלה מ 50%).
לאור הירידות בשוק המניות והחולשה המאפיינת את סקטור הנפט, מרווחי הקונצרני בעיקר ב HY נפתחים, הדבר מתבטא בכמות ההנפקות ב 2018 שקטנה ב 11% לעומת 2017 .

בישראל, פורסם בשבוע החולף כי הגירעון הממשלתי ב 12 החודשים האחרונים היה 3.5% מהתמ"ג - ירידה מ 3.6% באוקטובר. להערכת בכירים במשרד האוצר, הגירעון ב 2018 יסתכם ב 3% עד 3.2%, בעוד היעד היה 2.9%.
השבוע יפורסם פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל, ממנו ניתן יהיה לקבל תמונה ברורה יותר על תוואי הריבית העתידי, כמו כן ביום שישי יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר כשהצפי הוא לירידה של 0.1%-0.2%.
ביום שישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, שאמור להיות 0.1%-.

באירופה ניכרות גם כן ההשפעות של החששות ממלחמת הסחר, כמו גם התקרבות הברקזיט. נתוני צמיחת החברות במגזר הפרטי בגוש היורו היו הנמוכים ביותר זה למעלה משנתיים, והמדד המשולב של התעשייה והשירותים בגוש הגיע בנובמבר ל 52.7, לעומת 53.1 באוקטובר.

ביום שלישי השבוע יופנו כל העיניים אל בריטניה שם יצביע הפרלמנט על עקרונות הברקזיט. קשיים נוספים בתהליך עלולים להפיל את הבורסות באיחוד – ולגרור אחריהם בורסות נוספות.
עקום התשואות בארה"ב

מה עושים השבוע ?


1. מניות – שוק המניות של ישראל אי של יציבות.
כאמור, שבוע אדום עבר על הבורסות, במיוחד בארה"ב – כאשר מדד S&P ירד ב 4.6%-, מדד הנאסד"ק צנח ב 4.9%- והדאו ג'ונס איבד 4.5%-. בסיכום שבועי, צנח שווי המניות בוול סטריט בטריליון דולר! ואולם מאז תחילת 2018, התמונה נראית הרבה פחות גרוע: S&P ירד ב 1.5%- בלבד בתקופה זו והנאסד"ק אף הוסיף 1%+.
בעולם, הירידות מתחילת השבוע היו מעט פחות חדות כשמדד דאקס 30 איבד 4.2%- והשלים ירידה של 16.5%- מאז תחילת השנה; הניקיי ירד בשבוע שעבר ב 3%-, וב 4.8%- מתחילת השנה; ואילו ההאנג סנג סיכם את השבוע החולף במינוס 1.7%-, ובסך הכל צלל ב 12.9%- מראשית השנה. המסקנה המתבקשת היא שלא תמיד השוק האמריקאי מהווה הגנה בתקופות של ירידות, במיוחד כשהמחירים היחסיים שם יקרים יותר משאר השווקים.
בישראל ראינו גם כן ירידות, מאותן סיבות שטלטלו את הבורסות הגלובליות אך בצורה מתונה יותר, מדד ת"א 35 ירד ב 2.1%- ומדד ת"א 90 0.5%- בלבד. מתחילת השנה, מדד ת"א 35 עלה ב 5.7%+, מדד ת"א 90 עלה ב 3.7%+ ואילו מדד הבנקים זינק ב 10.4%+. השקעה בבורסה המקומית נראית מעניינת מתמיד הן לאור התשואות הבולטות מתחילת השנה, בוודאי בהשוואה לבורסות העולם, הן לאור המכפילים הזולים מאשר ארה"ב והן לאור חוזקת הכלכלה המקומית והריבית שצפויה להיוותר נמוכה.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – בתוואי ריבית עולה, מתמקדים באג"ח בדירוגים גבוה ומח"מ לא ארוך
בארה"ב, עקום התשואות השתטח בשבוע החולף – ולראשונה מאז 2007, המרווח באג"ח לשנתיים גבוה מזה של 5 שנים. המרווח לאג"ח לשנתיים עד עשר שנים הגיע גם כן לשפל.
על רקע ההאטה האפשרית בקצב עליית הריבית בארה"ב, נראה כי החשיפה לאג"ח הדולרי בריבית משתנה כבר אינה משתלמת – וסקטור זה ממשיך בירידות. על רקע המשך התנודתיות בשוק האג"ח האמריקאי, אנו ממליצים על חשיפה דולרית קצרצרה באמצעות מכשירים כדוגמת קרנות כספיות דולריות או אג"ח קצרצרים בדירוגים גבוהים מאוד.
בישראל, האג"ח הממשלתיות צמודות המדד עלו בשבוע שעבר, בעוד הלא צמודות שמרו על רמתן הקודמת. השוק הקונצרני הושפע מהמשך הירידה באג"ח של חברות הנדל"ן הזרות, שהפילו את התל בונד גלובל ב 3.4%-. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לאג"ח איכותי בדירוג גבוה במח"מ לא ארוך על חשבון חשיפה לאג"ח ממשלתיות וזאת על מנת להקטין תנודתיות ולקבל תשואה תיק אג"ח גבוהה יותר.
מי שממשיך להוביל את הביצועים בשוק האג"ח המקומי הוא מדד התל בונד דולר, שעלה בשלושת החודשים האחרונים ביותר מ 3.2%+. ביצועי המדד יחד עם התחזקות הדולר, ממשיכים להצדיק את ההמלצה שלנו להיצמד לאג"חים צמודי דולר כדי ליהנות מהריבית הדולרית הגבוהה ולנצל את ההגנה שמספק הדולר על תיק ההשקעות, לאור הקורלציה השונה משאר חלקי התיק.

3. תיק השקעות – לא "לחפש פינות", בעולם מורכב מוודאים שתיק ההשקעות יהיה פשוט (בק טו בייסיק)
לאור העובדה כי הריבית תעלה בהסתברות גבוהה בשנת 2019 ותגרום לתנודתיות גבוה יחסית ברכיב האג"חי, חשוב להקפיד על מספר עקרונות מרכזיים:

- להימנע ממח"מ ארוך – להתמקד במח"מ עד שנתיים
- לחפש תשואה שוטפת גבוהה שתגן מפני הפסדי ההון – להתמקד באג"ח קונצרני ולשלב חשיפה למניות
- לנסות להקטין תנודתיות - להתמקד באג"ח בדירוגים גבוהים
- להיחשף לאסטרטגיות המותאמות לתקופה של שינוי בריבית

באופן כללי השנה תיק ההשקעות "חוזר לבסיס" BACK TO BASICS)) - יותר מניות מוכרות, יותר נכסים פשוטים ומוכרים, יותר פיזור.
 
איך צריך להראות תיק אג"ח


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף