יום לאחר פסגת מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה (יום ג') צפויה החלטת ריבית בארה"ב (ד'), בהמשך השבוע צפויה גם החלטת ריבית באירופה (ה') בין לבין, שלל נתוני מקרו, כולל אינפלציה בארה"ב, אירופה וישראל, ישפיעו על תחזיות הריבית בשווקים רבים


סוף השבוע החולף בעולם עשוי להיות מיקרו-קוסמוס של השבוע העמוס הצפוי לנו: אירועים שתוצאותיהם נראות צפויות, אך עדיין יתכנו הפתעות. כך הייתה פסגת ה-7G בסוף השבוע, אחד האירועים שלרוב פוטנציאל ההפתעה שלהם קטן, כי הודעות הסיכום מנוסחות מבעוד מועד. אך כפי ש"פוצץ" טראמפ את הוועידה, איש עדיין אינו יודע מה צפוי להיות בפגישתו עם מנהיג צפון קוריאה ביום שלישי השבוע. כולם צופים שיום לאחר מכן הבנק המרכזי בארה"ב יעלה את הריבית, אך ההתמקדות היא בתחזיות המעודכנות של הבנק שמכאן כנראה עשויה לבוא הפתעה. גם הבנק המרכזי האירופי יום לאחריו עשוי להפתיע, כשהוא אמנם לא צפוי להעלות את הריבית – אך בשווקים ממתינים לשמוע מה הוא מתכנן קדימה. בין לבין צפויים שלל נתוני מקרו בכלכלה העולמית, כולל מדדי מחירים מפתיעים, ובכלכלה המקומית צפויים נתוני צמיחה ואינפלציה שצפויים להשפיע על תחזיות השוק לריבית בישראל.
פסגת ה-G7בסוף השבוע האחרון הסתיימה בפיצוץ, לאחר שנשיא ארה"ב "שבר את הכלים", הודיע בדיעבד שהסיכום איננו על דעתו וכינה את ראש ממשלת קנדה "חלש ולא ישר". כך, גם רוחותיה של מלחמת הסחר עדיין נישאות באוויר, לאחר שהאופטימיות בנוגע להשגת הסכמות בסוף השבוע התפוגגה.

הנתונים הכלכליים שפורסמו בשבוע האחרון ממשיכים להיות טובים, אך נראה כי המיקוד צפוי דווקא במה שצפוי השבוע: רגע לפני הודעת הריבית בארה"ב ביום רביעי ועדכון תחזיות הפד לגבי הריבית, ביומיים הראשונים של שבוע המסחר בארה"ב אנו צפויים לראות הנפקות אג"ח ממשלתי בהיקף של 193 מיליארד דולר – מה שעשוי להשפיע על התשואות בשווקים. רגע לפני גם יפורסמו נתוני האינפלציה בארה"ב, כשהתחזית היא לאינפלציה של 2.7% ואינפלציה בסיסית של 2.2% - הקצב הגבוה ביותר בשש השנים האחרונות. הנתונים האלה רק מגבירים את התנודתיות בשווקים בציפייה לראות האם ידבר הפד על צפי להעלאת ריבית רביעית השנה. כרגע, הסבירות להעלאת ריבית רביעית הנגזרת מהשווקים ירדה למעט יותר מ-30%.
גם באירופה הנתונים הכלכליים מוסיפים להעיד על התרחבות, אך בקצב איטי יותר מהצפוי, כשנתוני הייצור התעשייתי חלשים יחסית. עם זאת, מדד מנהלי הרכש עדיין מצביע על צמיחה, והוא מתואם יותר עם התמ"ג.


הודעת הריבית של הבנק המרכזי האירופי צפויה השבוע לרכז עניין רב. השוק לא מתמחר העלאת ריבית בגוש היורו בטווח הנראה לעין ואפילו מעניק הסתברות מסוימת להורדת ריבית בשנה הבאה. אף שכאן אין מחלוקת לגבי תוואי הריבית, מה שצפוי לקבל את המשקל הגבוה יותר הוא סוגיית תוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי, אשר לפי כמה התבטאויות בשבועות האחרונים צפויה לתפוס חלק מרכזי בדיון בישיבה הנוכחית. הסוגיה הזו מעוררת חשש מתנודתיות בשוק האג"ח באירופה, במיוחד לאור העובדה שאחרי רגיעה מסוימת, התשואות ל-10 שנים באיטליה חזרו כמעט לרמתן בשיא המשבר שנרשם לפני שבוע וחצי ונשאלת השאלה כיצד יראה זאת ה-ECB.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

ישראל

גם בשוק המקומי צפויים אוסף נתוני מקרו שעשוי להיות להם משקל לא קטן על ההחלטות הקרובות של בנק ישראל. בין היתר, יפורסמו נתוני סחר חוץ, כאשר השאלה המרכזית היא האם נמשך הגידול החד בייצוא – מה שהיה הסיבה המרכזית להתחזקות של השקל מול הסל בחודש האחרון והוביל לדחיית הצפיות לעליית ריבית בישראל.
ביום שישי צפוי מדד המחירים לצרכן, כאשר המדד צפוי לעלות ב-0.4%-0.5%. בין הגורמים שצפויים לדחוף לעלייה הזו הם עלייה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה ועליית מחירי הפירות והירקות. שנה קדימה אנו צופים אינפלציה של כ-0.9%. להערכתנו, בנק ישראל לא צפוי להתחיל להעלות את הריבית לפני שנת 2019 וגם אז היא תעלה להערכתנו בקצב איטי.
בשבוע החולף נרשמה בעולם עלייה בציפיות האינפלציה, למרות היחלשות הדולר מול רוב המטבעות. גם בשוק המקומי ראינו עלייה בציפיות האינפלציה, בעיקר בטווח הקצר וזאת למרות שמחירי הנפט התייצבו השבוע, אחרי מס' שבועות של ירידות למרות עלייה במלאים.

אז מה עושים השבוע ?

1. מניות – תמחור שוק המניות בישראל מעניין ביחס לעולם
למרות המשך החששות מחולשה בשווקים המתעוררים ראינו את שוק המניות האמריקאי ממשיך לעלות, כאשר הנאסד"ק והראסל 2000 כבר הגיעו לשיא של כל הזמנים, ואילו S&P 500 רחוק כ-4% מהשיא. כל הסקטורים המשיכו להציג תשואה שבועית חיובית (למעט סקטור התשתיות) בהובלת הצריכה המחזורית וחומרי הגלם. דווקא סקטור הטכנולוגיה הוא זה שפיגר השבוע.
ההתפתחויות באיטליה וספרד השפיעו לשלילה על שוקי המניות באירופה, אך ייתכן כי דווקא הודעת הבנק המרכזי האירופי השבוע תתמוך בשווקים, במיוחד אם ישתמע מדבריו כי צמצום הרכישות לא יקרה בקרוב וגם עליית ריבית לא. הגורמים האלה יספקו תמיכה לשוק שנהנה כבר כיום ממכפילים נמוכים בהשוואה לשוק האמריקאי.
ניתוח תמחור שוקי המניות מראה כי המניות הזולות נמצאות באסיה, אירופה וישראל ואילו ארה"ב נסחרת סביב ממוצע התמחור ההיסטורי.
בתל אביב, שוק המניות ממשיך להיות חזק אך עם מחזורים נמוכים תוך השפעה חיובית של החברות הדואליות. מניית טבע ממשיכה לבלוט לחיוב ושוברת מחסומים טכניים, יחד עם המלצות של חלק מהאנליסטים על סקטור כולו. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לשוק המניות הישראלי כמוקד של תיק המניות, כאשר נתוני המקרו של השבוע הקרוב עשויים לתמוך בכך שהריבית לא תעלה השנה – מה שימשיך לתמוך במניות.
מבנה תיק המניות בפאי

2. אג"ח – המרווחים בקונצרני נפתחו, אפשר ליהנות מכך
בשוק האג"ח הקונצרני ממשיכה להיות תנועת מספריים, מחד המרווחים ממשיכים להיפתח בקצב איטי מאד אך עקבי, מצד שני התשואות הממשלתיות התייצבו בשלושת השבועות האחרונים, מה שהוביל להמשך ירידות בשוק האג"ח הקונצרני אולם בקצב איטי יותר כשמדד ה LQD ירד כ4.5% מתחילת שנה, כך שבמבט קדימה פוטנציאל התשואה כעת נראה מעניין.
בישראל, החולשה בשוק התקשורת השפיעה על רוב שוק האג"ח הקונצרני, בעיקר על אי.די.בי ובזק. אגרות החוב הקונצרניות בדירוגים הגבוהים עלו כשתל בונד 20 עלה 0.04%+ , לעומת מדד ממשלתיות כללי ירד השבוע 0.28%-.
במבט לעתיד, הריבית הנמוכה, התוצאות העסקיות הסבירות והרוח גבית משווקי העולם, ובעיקר מארה"ב, אמורים להמשיך לתמוך בשוק, עם גידול בהסתברות לשיפור בשוק האג"ח הקונצרניות עקב המרווחים הגבוהים בהשוואה למה שקורה בעולם וציפייה נמוכה להעלאת ריבית בטווח הקרוב.
טבלה המתארת איך צריך להראות תיק האג"ח


3. תיק השקעות – היערכות לתנודתיות בשבוע מרובה אירועים
לסיכום, הצמיחה הכלכלית ממשיכה להיות חזקה, עם רוח גבית מצד ארה"ב וסין - שתי הכלכלות החזקות בעולם. אירופה סובלת אמנם מחוסר יציבות פוליטית, המשפיע על הכלכלה, אך גם משאיר את הריבית ברמה נמוכה ואת המטבע בחולשה יחסית – מה שמסייע לפירמות.
פסגת צפון קוריאה-ארה"ב והודעות הנגידים של ארה"ב ואירופה ייתנו את הטון בשבוע הקרוב, כשבאירופה הבנק המרכזי מוסיף להיות יוני מאוד, ואילו בארה"ב אמנם קשה יותר לדעת - אך היוניות של שאר העולם תקשה על מהלך חזק של תשואות עולות לאורך זמן.
על רקע הפוטנציאל הגדול לתנודתיות בשווקים בשבוע כזה, חשיפה לאג"ח קונצרני בעיקר מדורג גבוה במח"מ עד שנתיים כתחליף לאג"ח מדינה עשויה לתרום לביצועי התיק. גם בשבוע החולף, חשיפה מסוג זה הסבה ללקוחות תשואה חיובית בניגוד לירידה של 0.28%- במדד ממשלתיות כללי. בתנאי השוק הנוכחיים אין סיבה לעבור מאג"ח קונצרני לאג"ח ממשלתי - למי שמחפש להקטין תנודתיות ומצד שני ליהנות מפתיחת המרווחים הקונצרניים, טוב שיתמקד באג"חים הקונצרניים המדורגים גבוה ובמח"מ קצר יחסית.
להערכתנו, בתנאי השוק הנוכחיים ובהסתכלות קדימה, קיים סיכוי גבוה שתיק הכולל אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים במח"מ עד שנתיים יניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה באג"ח ממשלתי ובנוסף, סטיית התקן של תיק קונצרני קצר תהיה נמוכה יותר ממדד אג"ח ממשלתי.
לנוכח המשך עליית הריבית הדולרית הקצרה בארה"ב, אנו ממשיכים להמליץ להעדיף השקעה בחלק הקצר של עקום התשואות במוצרים תחליפי נזילות כמו קרנות כספיות דולריות. בסביבת ריבית עולה, יתרון הניהול בקרנות כאלה מקבל חשיבות גבוהה יותר.
אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב באפיק המנייתי הגלובאלי ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. שווקים כמו ישראל, אירופה, יפן, טאיוון ודרום קוריאה נמצאים בתמחור מעניין.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף