הפד מאותת על חזרה למדיניות מרחיבה במידה ומגמות השוק ימשיכו. דראגי חוזר למדיניות מרחיבה עם תמריצים למתן אשראי בנקאי חדש באירופה. ירידת התשואות החדה בארה"ב והעליות במניות בעולם תומכים באג"ח ומניות ישראל


בשעה שאנחנו חגגנו את שבועות, גם בשוקי המניות והאג"ח בעולם מצאו סיבות מצוינות לחגיגה. ביטול המכסים המתוכננים של ארה"ב על סחורות ממקסיקו והתבטאויות של ראשי הפד שמהן ניתן היה ללמוד על נכונות להוריד את הריבית הדולרית, הובילו לאחד השבועות החזקים ביותר במניות ובאג"ח.

ההחלטה של טראמפ לבטל את המכסים המתוכננים על מקסיקו, בעקבות ההסכם בנוגע לנושא ההגירה, הגבירה את האופטימיות בשווקים בנוגע לאפשרות לפתור את סכסוכי הסחר השונים בעולם.

במקביל, היחלשות נתוני המאקרו הובילה לעלייה בציפיות להורדת ריבית והיא זכתה לרוח גבית משמעותית מכיוונו של יו"ר הפד פאואל וסגנו קלרידה, שהביעו נכונות לחזור ולנקוט צעדים שיתרמו להאצת הצמיחה והקלה במדיניות המוניטארית. הורדות ריבית בשווקים כמו אוסטרליה, הודו וניוזילנד יחד עם צפי להורדת ריבית ביפן – רק חיזקו את המגמות האלה.

היחלשות נתוני המאקרו בולטת כבר מאז תחילת הרבעון. בשבוע האחרון היו אלה דוח תעסוקה חלש במיוחד לחודש מאי, שהצביע על יצירת 75 אלף מקומות תעסוקה בלבד, פחות ממחצית מהצפי שעמד על 185 אלף. השכר השעתי – נתון מרכזי שבוחן גם הבנק המרכזי – עלה ב 3.1%, קצת פחות מהצפי של 3.2%. שיעור האבטלה נשאר קרוב לרמות השפל של 3.6% ושיעור ההשתתפות 62.8%. כמה ימים קודם לכן פורסם מדד מנהלי הרכש של המגזר היצרני שיצא ברמה של 52.1 נקודות (צפי 53) ומדד השירותים שיצא מעל לצפי ברמה של 56.9 (צפי 55.5 נקודות).

השוק בארה"ב מתמחר בסבירות גבוהה מאד צפי ל 2 הורדות ריבית עוד ב 2019 והורדת ריבית נוספת בטווח של שנה. נראה כי אחת השאלות המרכזיות בשווקים כיום היא מתי תרד הריבית. המשקיעים ניסו למצוא רמזים לכך בדברים שאמרו בשבוע האחרון ראשי הפד – ונראה כי הם לא רמזו שהדבר צפוי כבר ביולי. פאואל אמר כי "מדובר בתקופה של חוסר וודאות, כאשר התחזית החיצונית של הפד' בנוגע לריבית היא הסבירה ביותר כעת. הריביות הנמוכות מאוד בשוק הפכו לאתגר המוניטרי הגדול ביותר של ימינו. אנחנו יודעים כי כלים כאלו עשויים להיות נחוצים בצורה כלשהי בעתיד".

סגנו של פאואל, ריצ'רד קלרידה, הציג גישה יונית יותר וטען כי יש מספר ראיות להאטה בפעילות הכלכלית בעולם וכי הוא איננו מצפה לגידול חד באינפלציה בתקופה הקרובה. בנוסף אמר כי אם עקומת האג"ח תתהפך, כפי שהיא עושה בתקופה האחרונה וזה יימשך לאורך זמן, הוא ייקח את הדברים ברצינות. על רקע הדברים האלה, ראינו בשבוע האחרון את התשואות ל 10 שנים יורדות לרמה נמוכה של כמעט 2%, לעומת 2.5% בתחילת מאי.

באירופה, נתוני המאקרו ממשיכים להיות חלשים. לנוכח החולשה המתמשכת בחודשים האחרונים, חוזר הבנק המרכזי להגדיל את התמיכה בשווקים. בשבוע החולף הודיע נשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי על הפעלה מחודשת של תוכניות המימון לגיבוי אשראי חוץ בנקאי (TLTRO). זאת לאחר שהוא הוריד את תחזית הצמיחה לגוש היורו בשנה הקרובה מ 1.7% ל 1.1% ואת תחזית האינפלציה מ 1.6% ל 1.2%. הבונדסבנק, הבנק המרכזי בגרמניה, הוריד את תחזית הצמיחה של גרמניה מ 1.6% ל1.1%.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

לקראת המדד הגבוה של מאי


ביום שישי השבוע (14 לחודש) יפורסם מדד חודש מאי, אשר להערכתנו צפוי לעלות בכ 0.5%. זה צפוי להיות המדד הגבוה האחרון בסדרת המדדים הגבוהים עונתית. ירידת מחירי הנפט שראינו בעולם בשבועות האחרונים צפויה להשפיע באיחור על השוק המקומי ותבוא לידי ביטוי רק בחודש יולי. בינתיים, בניגוד לעולם, בארץ הציפיות לאינפלציה דווקא עלו קלות בתקופה האחרונה. למרות הצפי למדדים נמוכים בחודשים הבאים, אנו ממשיכים לשמור על מרכיב צמוד בתיקי ההשקעות, כדי להבטיח תשואות ריאליות בתיקי הלקוחות.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- ביצועי היתר של מניות ישראל במאי ותוצאות עונת הדו"חות תומכים בחשיפה גדולה לשוק המקומי
אחרי העליות החדות של התחלת יוני, במיוחד בסוף השבוע, הגיב השוק המקומי בעליות עם פתיחת המסחר לאחר החג. בשבוע החולף עלה מדדS&P 500 ב4.4%+ והנאסד"ק ב 3.9%+ כאשר שני המדדים ביום שישי בלבד רשמו תשואות של 1.7%+ ו 2.2%+ בהתאמה. באירופה, מדד ה30DAX עלה 2.7% ומתחילת השנה עלה 14.1%.

בעוד ששוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה ריאלית. שוק המניות בישראל מפגין יציבות, ביצועים טובים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם.

בשוק המקומי תומכים גם ביצועי החברות ברבעון הראשון, כפי שבאו לידי ביטוי בעונת הדו"חות שהסתיימה זה עתה. ברמה המשוקללת, ההכנסות והרווחים של החברות בישראל בנטרול חברת טבע, צמחו במעל 10%. אחת הנקודות המרכזיות שראוי לתת עליהן את הדעת בעונת הדו"חות החולפת, אשר מחייבת ניתוח מקצועי היא יישום התקן החשבונאי 16IFRS להכרה בעסקאות השכרה וחכירה. החל משנת 2019 שונה התקן כך שחוזה השכירות יבוא לידי הביטוי כנכס מצד אחד וכנגדו התחייבות פיננסית במאזן כאשר בדו"ח נראה את הוצאות השכירות שיחליפו הוצאות פחת והוצאות מימון. יישום התקן יביא לכך שניתן לראות עלייה ברוח התפעולי וה- EBIDTA של החברות – כך שחשוב להבין האם השינוי נובע מהתקן החשבונאי או צמיחת החברות.

 
להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. הורדת הדירוג לטבע בסוף השבוע, שוב הזכירה לנו שלגבי השוק בישראל יש יתרון בשילוב מוצרים מנוהלים.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- מח"מ קצרצר בארה"ב, ארוך יותר בישראל
ירידת התשואות החדה בשוק האג"ח האמריקאי בשבועיים האחרונים הובילה לכך שהשוק בארה"ב כבר מגלם צפי ל2 הורדות ריבית כבר השנה. אם זה מה שכבר מתומחר בשוק האג"ח האמריקאי, אז המסקנה המתבקשת היא שיש כיום יותר סיכון באג"ח האמריקאי לטווחים ארוכים ובינוניים מאשר סיכוי ולכן ביתרות הדולריות אנו ממליצים להתמקד במח"מ קצר כדוגמת קרנות כספיות דולריות.

בישראל התמונה קצת שונה. עקום האג"ח המקומי תלול ועדיין מגלם עליות ריבית. אך בסביבה שבה הנפט יורד, בארה"ב מורידים ריבית והשקל בשיא של כל הזמנים מול סל המטבעות, קשה לראות את נגיד בנק ישראל מעלה ריבית, בטח בצורה משמעותית. לאור זאת, יש הגיון להשקיע בשוק האג"ח הממשלתי והקונצרני בישראל במח"מים יותר ארוכים.

ביום שישי הקרוב יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי בישראל, כאשר צפי האנליסטים הינו למדד חיובי של 0.5%+. מדד זה יסגור את עונת המדדים החיובים של החודשים האחרונים. תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים עומדת על 1.3% בשל עליית הארנונה בינואר. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים, לנוכח התנודתיות הגבוהה שלהם בעת פרסומי מדד.

בנוסף לאפיק הצמוד שמתפקד היטב בתיקים וחיוני בביצועים מתחילת חודש יוני, בשבוע החולף שוק האג"ח נהנה מירידת התשואות בעולם, ונתן חיזוק חיובי גם לקונצרנים. לאור זאת, שמירה על הצורך באיזון בתיקי ההשקעות בין האפיק השקלי לצמוד הכרחי. מתחילת חודש יוני, אג"ח כללי עלה ב 0.7% ומתחילת השנה עלה 4.8%+, בעוד תל בונד 60 עלה מתחילת החודש 0.8% ובלט בתשואה של 5.6%+ מתחילת השנה.

מתחילת השנה השלים תל בונד תשואות השקלי עלייה של 7%+ ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 5.7%+.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי תהיינה תקופות השנה בהן שוק האג"ח יסחר בתנודתיות חדה. לאור זאת, אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות– מתמקדים במניות בישראל וממשלתי וקונצרני מדורג במח"מ בינוני

על רקע התנודתיות של חודש מאי והתיקון החד מתחילת חודש יוני, שמירה על פיזור בין מניות ישראל לחו"ל, אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים וחשיפה לדולר כהגנה על התיק התבררה כמתכון מנצח. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולנסות להתגבר על הפסיכולוגיה. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

לנוכח התנודתיות בזירה הכלכלית והפוליטית, הסכמי הסחר ותוואי הריבית בעולם, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה אחרי נתון, או חודש אחד > התמדה ומשמעת לאורך זמן.

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי.אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף