מדד ה-VIX קפץ. תשואות האג"ח ל-10 שנים בארה"ב ירדו לרמה הנמוכה ביותר מאז הבחירות בנובמבר 2016 והציפיות לעליית ריבית נדחו עוד. ירידות גם ברוב שוקי המניות בעולם. אך "היסטוריית ההוריקנים" מלמדת שאסור למהר לשנות את תיק ההשקעות

בעוד שארה"ב מתאוששת מנזקי סופת ההוריקן "הארווי" וחברות הביטוח מנסות לאמוד את השלכותיה, בשווקים כבר נושאים עיניים להוריקן של השבוע הנוכחי. עד הימים האחרונים לא התרגשו שוקי המניות והאג"ח מהסופות, אך לנוכח הדיווחים על "אירמה" כאחת הסופות האימתניות ביותר, שהיתה אמורה להגיע לארה"ב אמש, הפעם כבר נראה כי ההשפעה מורגשת.
בימים האחרונים קפץ מדד הפחד (VIX) לכ-12 נקודות, לעומת 10 לפני שבועיים. התשואות ל-10 שנים ירדו ל-2.05% והן ברמה הנמוכה ביותר מאז הניצחון של טראמפ בבחירות בחודש נובמבר, אז הן עלו בחדות על רקע הציפייה לעליית ריבית מהירה יותר ופעילות כלכלית חזקה. הציפיות לעליית ריבית נדחו בימים האחרונים באופן משמעותי, כך שבשנה הקרובה החוזים העתידיים על הריבית לא מתמחרים סיכוי גבוה מ-60% לעליית ריבית באף אחד ממועדי החלטות הפד. בשוקי המניות נרשמו בימים האחרונים בעיקר נטייה לירידות ברוב הסקטורים, למעט אנרגיה, בריאות ותשתיות שחלק מהחברות בהן עשויות להיות מושפעות דווקא לטובה מההשקעות הגדולות שיידרשו לתיקון הנזקים מ"הארווי" וגם מ"אירמה".

גרף המציג את הנזקים מסופות הוריקן 

כפי שניתן להבין, סופות ההוריקן ישבשו מאוד את הנתונים הכלכליים של התקופה הקרובה – מה שעשוי להוביל לכך שגם הפד יתקשה לקבל החלטה על עוד העלאת ריבית. עדות ראשונה לכך קיבלנו כבר בדרישות השבועיות לדמי אבטלה שזינקו בשבוע הראשון של ספטמבר, מאחר שרבים לא יכלו להגיע לעבודה. השלכה אחרת נוגעת לפגיעה הקשה בסופה של "הארוי" בטקסס, המדינה בה נמצאת 24% מקיבולת הזיקוק של נפט בארה"ב. בעקבות הסופה נפגעו חלק משמעותי מבתי הזיקוק ומחיר הדלק המזוקק זינק לשיא של שנתיים – מה שצפוי להשפיע באופן נקודתי על מדד המחירים של חודש ספטמבר. מחיר הנפט הגולמי ירד כי אי אפשר היה להעביר אותו לבתי הזיקוק והמלאי שלו עלה מאד.

באירופה אין הוריקן יש דראגי

רבים ציפו למסיבת העיתונאים של מריו דראגי ביום חמישי האחרון. אך יו"ר הבנק המרכזי האירופי היה זהיר מאוד. מצד אחד הוא הביע אמון בהמשך ההתאוששות בכלכלת אירופה, אך מצד שני הביע חשש מההתחזקות המתמשכת של היורו שעשויה לפגוע בה. הוא דיבר על כך שלצורך המשך השיפור הכלכלי עדיין יש צורך במדיניות מוניטארית מרחיבה בצורה יוצאת דופן, בין היתר לנוכח העובדה שאינפלציית הליבה נשארה נמוכה מאוד.

דראגי הכין את הקרקע להחלטת הריבית הבאה של הבנק האירופי באוקטובר, אך לא ברור אם תוצג בה תוכנית לנסיגה מההרחבה המוניטארית הנוכחית, או שמא תוצג שם תוכנית המשך מצומצמת יותר, כך שכל הצדדים יוכלו לטעון להישגים. בכל מקרה, דראגי אמר כי הריבית תישאר ברמתה עוד זמן רב ופרק זמן משמעותי גם לאחר שתוכנית ההרחבה הכמותית תסתיים.

אינפלציה נמוכה וציפיות נמוכות ממשיכות להיות גם מנת חלקו של השוק המקומי. בשבוע החולף לא השתנו ציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק. ביום שישי השבוע יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. להערכתנו, המדד יעלה ב-0.3%, על רקע עלייה עונתית בסעיפי הנופש, המשך עלייה עונתית במחירי השכירות בשילוב העלייה במחירי הדלק. מחירי הירקות והפריות הטריים, שירדו בשיעור חד בחודשיים האחרונים ותרמו להפתעות המדד השליליות בחודשים יולי ויוני, עשויים להוביל בחודש הנוכחי דווקא לתיקון כלפי מעלה לאור עליית מחירם.

מה עושים השבוע?

1. מניות – בראייה קדימה: המניות בישראל מעניינות יותר מהמניות בארה"ב
ספטמבר נפתח בירידות ברוב שוקים המניות בעולם, למעט באירופה. S&P500 ירד ב-0.4% והנאסד"ק ירד בכ-1%, בעוד שבאירופה עלה הדקס ב-1.33% ויורוסטוקס 50 עלה ב-0.1%. הניקיי ירד ב-2.1%.
הסקטורים שבלטו בשבוע האחרון היו מצד אחד האנרגיה שעלה ב-2.1%, על רקע עליית מחירי האנרגיה במהלך השבוע. מנגד, סקטור הפיננסים הכולל כמובן גם את חברות הביטוח ירד ב-2.4%, על רקע המשך מגמת ירידת התשואות ושחיקת הציפיות לרפורמות וכן הפגיעה הצפויה בחברות הביטוח בעקבות הסופות. מדד הVIX עלה בשבוע האחרון מרמה של 10 ל-12.

בשבוע הקרוב תיתכן תנודתיות מוגברת בשוק המניות האמריקאי על רקע נזקי הסופות. בטווח הקצר, חברות שעשויות להיפגע הן בעיקר מסקטור הביטוח, התעופה, המלונאות וכדומה, אך בהמשך צפויות חברות מסקטורים שונים להרוויח מהוצאות השיקום של הנזקים, כמו חברות הרכב (בעקבות השבתת כלי רכב רבים), חברות בנייה, קמעונאיות שמוכרות ציוד לבית, חברות הפצה וכו'. עם זאת, ההיסטוריה מלמדת כי התנודתיות הגדולה בטווח הקצר מאזנת בין הסקטורים שיכולים להרוויח מהסופות לבין אלה שמפסידים , כך שלמשקיעים ארוכי טווח אין מה למהר לבצע שינויים בתיק ההשקעות.
התנודתיות הזו צפויה להשפיע פחות על שוק המניות המקומי, שממשיך להיראות אטרקטיבי יותר מבחינת תמחור ופוטנציאל תשואה עתידי ולפיכך אנו ממשיכים להקצות לו מעל 50% מהאפיק המנייתי.

2. אג"ח – רווחי ההון ודחיית עליית ריבית הפד תומכים בהגדלת החשיפה לאג"ח חו"ל; תנודתיות המט"ח תומכת בגידור החשיפה המטבעית.
ירידת התשואות באג"ח בארה"ב, שהובילה את התשואות ל-10 שנים לרמה של 2.05% צימצמה בשבוע האחרון את הפער מול אג"ח ממשלתי ישראלי ל-10 שנים לרמה של מינוס 0.35%. דחיית הציפיות לעליית ריבית בארה"ב (שוודאי ישפיעו גם על ציפיות הריבית בישראל) ממשיכות לתמוך בכך שהריבית הקצרה בארה"ב תישאר גבוהה יותר ולפיכך ההמלצות שלנו על אג"ח חו"ל מקבלות משנה תוקף.

טבלה המציגה מה קרה למרווחים השנה 

ההמלצה להעדיף גידור של החשיפה המטבעית מתחזקות בעקבות התנודתיות החזקה של השקל מול הדולר בשבוע האחרון. הירידה החדה של הדולר מדגישה את חשיבות גידור המט"ח, במיוחד כאשר מדובר בהשקעה סולידית כאגרות חוב בחו"ל.
בשוק המקומי האפיק הקונצרני רשם ביצועים נאים בשבוע האחרון, למעט מדד תל בונד גלובל החדש, הכולל את חברות הנדל"ן האמריקאיות, שבלט בחולשתו. באפיק הקונצרני המקומי, לנוכח המרווחים הנמוכים בין הדירוגים אנו ממשיכים לתמוך בטיוב התיק הקונצרני ומעבר לדירוגים גבוהים יותר.

3. תיק השקעות – לא משנים תיקים בגלל סופות ההוריקן
כמו לאחר אירועים פוליטיים חריגים (הבחירות בארה"ב והברקזיט למשל), גם לאחר אירועי טבע קשים מומלץ לא לבצע פעולות נמהרות או קיצוניות. זאת הואיל וברוב המכריע של המקרים, ההשפעה של סופות ההוריקן גם על החברות שסובלות וגם אלה שמגדילות את היקף פעילותן היא השפעה חולפת ומי שמנהל תיק השקעות לטווח ארוך עלול להינזק מתנודתיות נקודתית.

טבלה המציגה את מבנה תיק האג"ח 

עם זאת, מומלץ להביא בחשבון שאחרי המהלך הגדול של האג"ח הארוך בשבועות האחרונים, ניתן לשקול לקצר את המח"מ בתיק ההשקעות – הן באג"ח מקומי והן באג"ח חו"ל. באג"ח בישראל המח"מ המועדף הוא פחות מ-4 שנים וגם באג"ח חו"ל המח"מ הוא כ-3.5 שנים (קצר יחסית למדדי האג"ח בעולם). בארץ אנו ממשיכים להעדיף את האפיק השקלי על פני הצמוד.
בתחום המניות אנו ממשיכים להמליץ לשמור על ישראל כמרכיב הגדול ביותר בתיק המניות, מתוך הבנה כי הביצועים המעולים שהיו לשוק האמריקאי בשנים האחרונות לא יוכלו לחזור על עצמן מדי שנה גם בשנים הקרובות. פיזור התיק גם מחוץ לארה"ב, כולל חשיפה לאירופה ובמשקל מוגבל חשיפה לשווקים מתעוררים – הכוכבים של 2017 עד עתה – צפויים לתרום לביצועים.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף