חששות מחודשים ממיתון בארה"ב יחד עם הורדת תחזיות הצמיחה באירופה החזירו בשבוע החולף את התנודתיות לשווקים והזכירו למשקיעים את הצורך בשילוב אפיקים בתיק ההשקעות כדרך מרכזית להתמודדות עם שינויים מהירים בשווקים

​שבוע המסחר הראשון של פברואר הזכיר למשקיעים עד כמה ייחודי היה חודש ינואר. העליות החדות שנמשכו שישה שבועות רצופים נגדעו במהלך השבוע החולף וגררו איתן גם ירידה של 5% במחירי הנפט וירידת תשואות באג"ח הממשלתי של הכלכלות המובילות.
מי שמחפש את הגורמים הנקודתיים לירידות בשבוע האחרון, לא יתקשה בדיעבד להצביע על שורה של גורמים אפשריים. הפד של ניו יורק פירסם את המודל שלו לחיזוי מיתונים שהצביע על עלייה בהסתברות למיתון בארה"ב בשנה הקרובה – מה שעורר מחדש את החששות להאטה בכלכלה. בנוסף, הבית הלבן הדליף מסמך פסימי לקראת מפגש נוסף של שיחות הסחר עם סין ביום שישי הקרוב ובעיקר ראינו הורדת תחזיות צמיחה באירופה ובבריטניה.

בחזית המקרו בארה"ב, אשראי הצרכנים עלה בדצמבר לראשונה אי פעם אל מעל ל 4 טריליון דולר – אך טיפס בקצב הנמוך זה שלושה חודשים. ריבית המשכנתאות רשמה ירידה מ 4.46% בשבוע הקודם, ל 4.41%.

באירופה, הנציבות האירופית הורידה משמעותית את תחזית הצמיחה של היבשת לשנתיים הקרובות. ל 2019 צופה הנציבות צמיחה של 1.3%, לעומת תחזית קודמת של 1.9%; ואילו ל 2020, תחזית הצמיחה היא 1.6%. זאת, לאחר צמיחה של 1.9% ב2018. גם הבנק המרכזי של בריטניה עדכן את תחזית הצמיחה ל 2019
לשיעור של 1.2%, לעומת תחזית קודמת של 1.7%, והשיעור הנמוך ביותר מאז 2008.
על רקע זה נפלו בחמישי תשואות האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל 10 שנים לשפל של 0.1%, וריבית הליבור צנחה חדות ב0.04% ל2.7% (הירידה היומית החדה מאז 2009). באיטליה, התשואות ממריאות ל 3% לאחר הנמכת תחזיות הצמיחה ל-2019 מ 1.2% ל0.2% (הגירעון של 2019 הניח צמיחה 1.6%).

בישראל, שיעור האבטלה ב-2018 ירד ל 4.0%, כך נרשמו 9 שנים ברציפות בהן ירדה האבטלה בישראל – הישג מרשים גם בקנה מידה בינלאומי. במקביל, שיעור ההשתתפות ירד קלות ב 2018, ולמעשה נותר כמעט ללא שינוי ב 5 השנים האחרונות. יחד עם זאת, המגמה ב 2 הרבעונים האחרונים מחזקת את הערכתינו שמגמת השיפור בשוק העבודה הגיעה למיצוי וקצב הגידול בתעסוקה צפוי להאט השנה, דבר שיוביל לעלייה מתונה בשיעור האבטלה בשנתיים הקרובות. נתוני התעסוקה לחודש דצמבר היו מעורבים. שיעור האבטלה עלה ל-4.3% (4.1% בשלושת החודשים הקודמים), בעיקר בשל עלייה מקבילה בשיעור ההשתתפות ל 64.1%.

לאחר 8 שנים של ירידה עקבית, היחס חוב-תוצר של ישראל עלה קלות ב 2018 ל 61.2% (לעומת 60.5% ב‑2017), על פי האומדנים הראשוניים של משרד האוצר, כאשר פיחות השקל מול הדולר בשנה החולפת (שהגדיל את החוב בדולרים) תרם רבות לכך. העלייה ביחס חוב לתוצר הביאה לכותרות שמזהירות מההשפעה השליליות על תשואות האג"ח, אך להערכתנו החששות הללו מוקדמים; על רקע הירידה בחוב לתמ"ג בשנים האחרונות, רמתו בהשוואה בינלאומית, יתרות המט"ח הגבוהות ובעיקר הצמיחה הכלכלית הטובה בהשוואה בינלאומית. גם חברת הדירוג הבינלאומית S&P תומכת בעמדה זו בכך שאשררה את דירוג החוב של ישראל על AA מינוס, עם אופק יציב.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שהמצב הפיסקאלי הנוכחי יחייב את הממשלה במהלך השנתיים הקרובות לרסן את קצב הגידול בהוצאות או להגדיל את ההכנסות על ידי העלאת מיסים.
ביום שישי הקרוב צפוי להתפרסם מדד המחירים לחודש ינואר. מדד ינואר צפוי להערכתנו לרדת ב 0.3%-0.4%, על רקע ירידה עונתית בהלבשה, הנעלה, דלק ודיור שתקוזז בחלקה בעלייה במחירי החשמל והמים. בשנה הקרובה אנו צופים אינפלציה של 1.1%.


מה עושים השבוע ?


1. מניות – התמחור הנוח ממשיך לתמוך בחשיפה לשוק המקומי
שווקי המניות שפתחו את השבוע החולף בעליות חדות, סיימו אותו בירידות ולכן השונות בין השווקים גדולה. בסיכום השבוע, רשמו הנאסד"ק ו-S&P 500 עליות קלות, של 0.5% ו 0.1%, בהתאמה (הנאסד"ק עלה ב 10% מתחילת ינואר, ו-S&P הוסיף 8%). מנגד, מדד ת"א 35 שירד בשבוע האחרון ב 1%, השלים מתחילת 2019 עלייה של 5.1%.
בשווקים אחרים המצב היה פחות טוב. הדאקס 30 הגרמני ירד ב 2.5%, והתשואה שלו מראשית 2019 היא 3% בסך הכל. הניקיי היפני ירד ב 2.2%, לתשואה של 1.6% מתחילת השנה, ואילו ההאנג סנג הסיני עלה ב 0.1%, וב 8.1% מראשית השנה.
השבוע תיכנס עונת הדו"חות הכספיים בארה"ב לישורת האחרונה. בשבועות האחרונים כבר פרסמו מעל 300 חברות מתוך ה- SP500 תוצאות לרבעון הרביעי ול-2018 כולה. לפי שעה נראה כי גם הפעם החברות מצליחות להפתיע לטובה לגבי הרבעון האחרון, אך עיקר החששות מתמקדים בתחזיות החברות לגבי 2019, עם התפוגגות השפעות רפורמת המס של טראמפ ועל רקע העימות בנושאי הסחר מול סין, המהווה נתח גדול במכירות של חברות רבות. עונת הדו"חות צפויה להמשיך לעמוד במוקד העניינים גם השבוע וככל שהחברות יצליחו לעמוד בצפי ולא להוריד תחזיות קדימה – הן ימשיכו לתמוך במגמה החיובית בשווקים ובחידוש אמון המשקיעים וחזרתם לשוק.
לקראת סוף החודש צפויה להתחיל גם בתל אביב עונת הדו"חות לרבעון הרביעי ולסיכום 2018.
אחרי הירידות של השבוע האחרון, אנחנו די קרובים כעת למחירים של לפני שנה בדיוק במניות, כך שלמעשה המניות לא עשו כלום - אבל החברות כן. החברות המשיכו לצמוח, כך שהמשמעות היא שהיום שוק המניות זול ממה שהיה לפני שנה. להערכתנו ברמות התמחור הנוכחיות צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – אחזקת אג"ח קונצרני עד לפדיון תסייע להתמודד עם התנודתיות
בשוק המקומי המגמה החיובית ממשיכה, כאשר בשבוע האחרון בלטו האג"חים השקליים בדירוגים הגבוהים (תל בונד שקלי 50, ללא חברות הנדל"ן האמריקאי). תל בונד שקלי 50 בלט בתשואה של 2.1% מתחילת השנה.
גם אחרי העליות של ינואר, מעניין לשים לב כי בהסתכלות על רמות המרווחים – המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה. מדד כמו תל בונד 60 שנסחר היום במרווח של 1.4%, נסחר בינואר שנה שעברה במרווח נמוך יותר ב-0.3%. בפעם האחרונה שהמרווח היה הקרוב לרמה הזו זה דצמבר 2016. באג"חים בדירוגים הגבוהים יותר אנחנו רואים אטרקטיביות גודלה יותר –בדירוגי - AA אנחנו מדברים על מרווח של 1.50% לעומת 1.37% לפני חצי שנה או אפילו 1.11% בתחילת 2018. בשורה התחתונה – השוק אטרקטיבי יותר היום מאשר לפני שנה באג"ח.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – פיזור אפיקי מסייע להתמודד עם רעשי הרקע
הפתיחה של חודש פברואר ממחישה כי אכן העליות החדות בינואר לא מייצגות את המשך 2019. להערכתנו, בשנה הקרובה נראה לא מעט עליות וירידות בשווקים, כך שתיק ההשקעות צריך לדעת להתמודד עם מצב כזה. לפיכך, תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את הפתרון האידאלי לתנודתיות לשנת 2019.
חשוב תמיד לזכור שאנחנו מחזיקים נכסים שונים בתיק ההשקעות, לא בשביל שכולם יעלו ביחד (כי זה קורה לעתים רחוקות), אלא כדי לקבל תוחלת תשואה חיובית לאורך זמן. אחת הטעויות של משקיעים רבים היא שהם ממהרים למכור את מה שירד ולהגדיל את הנכסים שעלו. תהליך זה יוצר תיק השקעות פחות מאוזן ופחות מותאם לתקופות כאלה. האתגר הוא להצליח לשמור בתיק גם את החשיפה למרכיבים שהפסידו אבל יש להם תפקיד חשוב בתמהיל התיק, לדוגמה גם דולר שתיפקד מתחילת השנה פחות טוב, אך בלט לטובה בשבוע האחרון.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף