בשבוע האחרון היה זה תורה של אירופה להוביל את העליות בשווקים, הודות לנתוני מאקרו חזקים, חולשת היורו והתקדמות במשא ומתן על תנאי הברקזיט. הריבית בארה"ב תעלה בוודאות שבוע הבא ותמשיך לעלות לפחות פעמיים בשנת 2018

במקביל לגשם שערך ביקור בישראל בשבוע שעבר, מבול של נתוני מאקרו טובים לרוב ניחת על השווקים בחו"ל - בהובלת אירופה וארה"ב הבורסות עלו בהתאם, אך הפעם בהובלת אירופה; ושוב קיבלנו הוכחה שמגמת הצמיחה העולמית נמשכת ואף מתרחבת.

בארה"ב, הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על התרחבות הכלכלה, אולם בקצב איטי יותר, כשמדד מנהלי הרכש - הן של השירותים והן של התעשייה - יצא ברמה נמוכה מהצפי. הזמנת מוצרים בני קיימא עלתה על הציפיות; הנתון החשוב ביותר – שינוי מספר המועסקים – עלה אף הוא על הציפיות, עם תוספת של 228 אלף משרות, לעומת תחזית לתוספת של 198 אלף.
שיעור האבטלה ממשיך להיות בשפל של 4.1%, כמעט אבטלה חיכוכית (שלא נגרמת ממחסור במקומות עבודה), אך שיעור ההשתתפות בשוק העבודה נותר נמוך, ברמה של 62.7%, ושכר העבודה עלה פחות מהצפי בשיעור של 0.2% חודשי לעומת צפי לעלייה של 0.3%.

באוקטובר, אשראי הצרכנים בארה"ב עלה לרמתו הגבוהה ביותר זה 11 חודשים; ושווי משקי הבית ברבעון השלישי שוב שבר שיא – 96.9 טריליון דולר, גבוה ב-8% מאשר ברבעון המקביל ב-2016. עם זאת, ביטחון הצרכנים ירד מרמה של 98.5 בנובמבר לרמה של 96.8 נקודות בדצמבר, לעומת התחזית לעלייה ל-99..
באירופה הנתונים ממשיכים להיות טובים, כאשר בניגוד למגמה בארה"ב, מדד מנהלי הרכש ממשיך לעלות בקצב גבוה; מדד המחירים ליצרן עולה מעל התחזית בשיעור של 0.4% לעומת 0.3% ו-2.5% בשנה האחרונה; התמ"ג עולה בשיעור של 0.6% בהתאם לתחזית; והתמ"ג השנתי עולה ב-2.6% - השיעור הגבוה ביותר בשש השנים האחרונות. למרות הנתונים החזקים, השוק איננו צופה העלאת ריבית ב-2018. גם בסין מדד מנהלי הרכש היה חזק יחסית, ונתוני היצוא והיבוא עלו על התחזיות. כל אלה ממשיכים לתמוך בשווקים הפיננסיים ובתאווה לסיכון - מה שבא לידי ביטוי בשבוע הטוב שעבר על שווקי המניות בעולם.

התשואות בארה"ב חזרו מעט לעלות בעקבות הרפורמה במסים, נתוני המקרו הטובים והעלייה הקלה בציפיות האינפלציה, למרות ירידה של כ-2% במחירי הנפט וירידה במחירי חומרי הגלם האחרים בהובלת החיטה והסוכר, שירדו ביותר מ-5%.
בעקבות הנתונים האחרונים ובהמשך למגמה של החודשיים האחרונים, ההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב בשבוע הבא לרמה של 1.5% היא יותר מ-98% - כלומר, העלאה היא כמעט ודאית. באשר לעתיד, השוק מניח בהסתברות של מעל 65% שתי העלאות ריבית ב-2018, כשההסתברות לשלוש העלאות היא פחות מ-40%.
גם בקוריאה ראינו בסוף נובמבר העלאת ריבית לרמה של 1.5% - כשזוהי העלאת הריבית הראשונה במדינה במזרח אסיה לראשונה מאז 2014. בסך הכל ניתן לומר שלאור הצמיחה העקבית הגבוהה באופן יחסי כרגע בעולם, תוואי הורדת הריבית הגלובלי נעצר. נתוני המקרו בעולם ממשיכים להצביע על מגמה של התרחבות ברוב האזורים הגיאוגרפיים, והריבית חוזרת להיות רלוונטית ביותר ויותר מדינות – לא בגלל אינפלציה, אלא בשל הצמיחה.

בישראל

בישראל, מדד הבנקים ממשיך להפגין עוצמה, בהתאם למגמה בעולם וזאת בניגוד לשאר הסקטורים השבוע. שוק האג"ח ממשיך להיות חזק, וציפיות האינפלציה עלו מעט, למרות המדדים הנמוכים הצפויים בחודשים הקרובים.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות 


המרווחים בשוק האג"ח הקונצרניות ממשיכים לשמור על רמות נמוכות מאוד, כאשר ההנחה היא שתוכנית המס של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המורידה את מס החברות מ-35% ל-20% בלבד, במטרה לעודד את החברות האמריקאיות הגדולות להשקיע בתוך המדינה - תקטין עוד יותר את היצע החוב. השיפור במצב הכלכלי ובמאזני החברות גם תומך במגמה, יחד עם תוואי ריבית עולה.

מה עושים השבוע?

1. תיק המניות – תנאי הרקע ממשיכים לתמוך בחשיפה גבוהה
באירופה, התקדמות במשא ומתן על תנאי הברקזיט, בין בריטניה לאיחוד האירופי הקפיצה את מניות הבנקים וחברות ההייטק, שמשכו למעלה את הבורסות. המדד הכלל אירופי, יורוסטוקס 600, סגר את השבוע בעלייה של 1.4%. במהלך המשא ומתן, הגיעו הצדדים להסכמה באשר לדרישות ההון בבנקים האירופים – וההסכמה הזו מותירה את הבנקים במצב טוב הרבה יותר, כשכעת רבים מהם נמצאים בעודף של הון.


גם בארה"ב, הבנקים, יחד עם התעשייה, המשיכו להיות הסקטורים המובילים, ומדד הבנקים בארה"ב עלה בכ-16% ברבעון האחרון. את השבוע האחרון סגר הדאו ג'ונס בעלייה שבועית של 0.4%, כמו גם מדד S&P – כשעבור שניהם היה זה השבוע החיובי השלישי ברציפות.
בהתאם למגמה האופטימית הכללית, קצב הירידות בבורסה הסינית נחלש מעט, וגם ברזיל - עם פיחות של יותר מ-1% בשבוע האחרון - חזרה לעלות.

אצלנו, מנגד, מדדי המניות חזרו לרדת, למעט מדד הבנקים אשר ממשיך להציג עוצמה בהתאם למגמה בעולם. ישראל ממשיכה להיות מעניינת באפיק המנייתי. אנו רואים הנפקות אקוויטי שמצליחות יחסית, כמו למשל זו של ישראל-קנדה ויעקובי – ובסך הכל, נראה שהשוק צמא לאקוויטי. אין חששות מעליית ריבית בטווח הנראה לעין - להפך. בנק ישראל רק מחכה לפיחות. גם האינפלציה עדיין נמוכה ביחס להשוואה עולמית. כל אלה אמורים לתת עוד גב לאפיק המנייתי.
קבלת ההחלטות שלנו היא לפי סקטורים – ובסך הכל, אנחנו מרגישים בנוח עם האפיק הפיננסי בכל העולם – גם באירופה, גם בישראל וגם בארה"ב. השקעה כזו מגנה מפני עליית הריבית וגם מונעת מסוגיית המס. בנוסף, למרות העליות החזקות, השווי של הסקטורים המומלצים לא נעשה יקר מדי ביחס לשוק.

2. אג"ח – הצמיחה דוחפת את הריבית למעלה
שוק איגרות החוב ממשיך להיות חזק וציפיות האינפלציה ממשיכות לעלות ומשלימות את אחד החודשים החזקים בעליית ציפיות האינפלציה בשנים האחרונות, וזאת למרות המשך התחזקות השקל וכניסה לתקופה של מדדים שליליים ו/או נמוכים. סך הכל, אנו מעריכים שציפיות האינפלציה עדיין נראות סבירות ולכן יש מקום לאג"ח צמודי מדד בתיקים.

טבלה המציגה את המרווחים באג"ח הקונצרני 

בשלושת החודשים הקרובים, עם צפי למדדים שליליים ותנודתיות גבוהה, אנו פחות חוששים מעלייה באינפלציה, והתשובה שלנו לתיק ההשקעות היא לקנות אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה, שמתואמות עם המתרחש באפיק הממשלתי.
לצד השקעה בא"ח המקומי אנחנו ממשיכים להמליץ על שילוב של אג"ח חו"ל בתיקים, קצב עליית הריבית המתומחר בשוק מאפשר לקבל תשואות גבוהות מאשר בשוק המקומי גם במכשירים קצרים כתחליפי פיקדון כמו קרנות כספיות דולריות.

3. תיק השקעות – עליית הריבית צפויה להשפיע על רווחי ההון
כאמור, להערכתנו, תוואי הורדת הריבית בעולם כבר מאחורינו, וכרגע יש הסתברות גבוהה יותר לעליית ריבית. במילים אחרות, פוטנציאל רווחי ההון באג"ח ממשלתיות בעולם נמוך יחסית ולכן אנו יושבים במח"מ ממוצע של כ 3.5-4 שנים.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק ההשקעות

לאור ציפיות האינפלציה הסבירות, הן בישראל והן בהשוואה בינלאומית, אנחנו עדיין חשופים יותר לאפיק השקלי, בעיקר דרך אגרות חוב ממשלתיות אך גם קונצרניות ולאפיק הצמוד דרך איגרות החוב הקונצרניות המדורגות גבוה (קבוצת ה AA) ומעט אגרות חוב ממשלתיות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף