בראש האירועים השבוע - פתיחת עונת הדו"חות לרבעון הרביעי של 2019 בארה"ב (בשלישי) וחתימה חגיגית על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין (ברביעי). בישראל, הריבית ללא שינוי, אך בנק ישראל הדגיש כי היא תישאר או תרד – מה שממשיך לתמוך באג"ח ומניות ישראל.

למרות החששות בשווקים בשל חיסול סולימאני, השבוע המלא הראשון של 2020 בשווקים המשיך את המגמות החיוביות של 2019 במניות ובאג"ח - והשבוע הוא צפוי לקבל רוח גבית משני כיוונים נוספים. האחד הוא פתיחת עונת הדו"חות לרבעון הרביעי בארה"ב ביום שלישי השבוע והשני יתרחש יום לאחר מכן, כשארה"ב וסין יחתמו על השלב הראשון בהסכם הסחר ויעברו לאחר מכן לשיחות על הסכם מלא. החתימה הזו צפויה להסיר את אחת העננות המכבידות ביותר על השווקים בשנה האחרונה.

נתוני המקרו של השבוע החולף תמכו במגמות החיוביות. בארה"ב פורסם דו"ח התעסוקה לדצמבר שהצביע אמנם על המשך צמיחה, אך נמוכה במקצת מהצפוי. לשוק התעסוקה נוספו 145 אלף משרות חדשות, לעומת צפי של 160 אלף, והשכר השעתי הממוצע עלה ב 2.9% כשהצפי היה ל 3.1%. חרף הדוח הפושר, ממוצע תוספת המשרות בשלושה חודשים האחרונים עדיין גבוה ועומד על 184 אלף משרות; יחד עם השיפור בסקרי הציפיות לרבעון הרביעי נראה כי מצבו הטוב של שוק התעסוקה וסביבת האינפלציה הנמוכה ממשיכים לתמוך ברמות הריבית הנוכחיות.

בשבוע החולף פורסם גם מדד מנהלי הרכש – אומדן לפעילות כלכלית עתידית – שהפתיע לחיוב והגיע לרמה של 55 נקודות בענף השירותים, הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט האחרון ומצביע על צפי להמשך צמיחה נאה של מגזר השירותים. נתוני התעשייה, לעומת זאת ירדו לרמה של 47.2 נקודות נמוך מהצפי והקריאה החלשה ביותר מזה כעשור. השבתת חברת התעופה בואינג מהווה משקולת שלילית על הענף, אך הסכם הסחר הצפוי מול סין צפוי להביא לשיפור ולספק רוח גבית לענף.

בגזרה הפוליטית, לאחר החששות בשווקים בשבוע שעבר שגרמו לזינוק בנפט, התגמול האיראני אחרי חיסול סולימאני הרגיע את החששות והוריד את מחיר הנפט חזרה ל-59$. עקום התשואות עלה מעט השבוע והגיע לתשואה של 1.82% לאג"ח של 10 שנים.


בישראל


בנק ישראל הותיר בשבוע החולף את הריבית על כנה (0.25%) וציין כי היא תישאר ברמתה למשך זמן ממושך או תרד כדי שהאינפלציה תתייצב סביב היעד. הנגיד אמיר ירון אמר כי בנק ישראל חזר לרכוש מט"ח בחודשים האחרונים (בדצמבר 2.3 מיליארד דולר לאחר שבנובמבר רכש 1.3 מיליארד דולר), משום שהשקל התחזק מעל ומעבר למה שניתן היה לצפות מהנתונים המאקרו כלכליים של המשק, כשחלקם גורמים פיננסיים קצרי טווח. להערכתנו, במידה והשקל ימשיך להתחזק, הפחתת ריבית במהלך המחצית הראשונה של 2020 עדיין על הפרק – וזאת בניגוד לרוב השווקים המפותחים האחרים.

חטיבת המחקר של בנק ישראל הורידה מעט את תחזיות האינפלציה ל 2020 לכ 1% בלבד. כמו כן הצמיחה ב2020 תהיה נמוכה מתחזית קודמת ותהיה 2.9%, בשל השפעת המשמעת התקציבית הצפויה לאחר הרכבת הממשלה הבאה.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- חשיפה גבוהה וסלקטיבית לישראל ממשיכה להיות הנדבך המרכזי בתיק המניות; סקטורים ישראלים מועדפים – בנקים וטכנולוגיה

שבוע חיובי בשווקים בעולם- שנת 2020 התחילה חיובית אך עם חששות לאור חיסול הבכיר האירני ע"י ארה"ב. בשבוע המלא הראשון של השני המשיכו העליות היפות ורגיעה בגזרה הפוליטית, לאחר תגובת איראן לחיסול. הנאסד"ק עלה בסיכום שבועי 1.8%+ ומתחילת השנה 2.3%+ ומדד S&P500 עלה השבוע 0.9%+ ומתחילת השנה 1.1%+. חתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין, הצפויה ביום רביעי השבוע, ממשיכה לתמוך באווירה החיובית בשווקים כמו גם סביבת הריביות הנמוכות בארה"ב ובעולם והבחירות הצפויות בארה"ב.

ביום שלישי השבוע תיפתח עונת הדוחות בארה"ב לרבעון הרביעי של 2019. הציפיות לעונת הדו"חות הזו נמוכות במיוחד, כאשר ההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים ציפיות נמוכות הן לרוב קרקע פורייה להפתעות חיוביות ולביצועים טובים כך ששווה לעקוב. כמו בכל עונה, גם הפעם הבנקים יהיו הראשונים לדווח.

השבוע תלווה אותנו גם חתימת השלב הראשון בהסכם הסחר בין סין לארה"ב, אך לצד האופטימיות נראה כי הנושא ימשיך להטריד את השווקים על רקע פתיחת השיחות עלהסכם סחר מלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ושיש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי.

שוקי המניות בישראל המשיכו לבלוט בשבוע האחרון, כאשר ת"א 90 עלה 2.2%+ מתחילת השנה ות"א נדל"ן עם 1.4%+ אחד המדדים שנראה כי חמקו מעיניהם של המשקיעים הוא דווקא ת"א טכנולוגיה שמתחילת השנה כבר עלה 5.7% וזאת לאחר שב 2019 עלה 55.3%, כמעט פי שניים מהתשואה השקלית של הנאסד"ק ופי שלושה מת"א 125. העובדה שמדובר בתחום שרוב הציבור והמוסדיים המקומיים לא היו חשופים אליו בבורסה המקומית עד היום, מראה כי יש בו פוטנציאל לעליות נוספות מעבר לעובדה שרוב החברות בו בעלות פוטנציאל צמיחה נאה. בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח בארץ- אפשרות לירידת ריבית וביקושים ערים בהנפקה הדולרית של ממשלת ישראל תומכים בחשיפה; אג"ח דולרי- אחרי עליית התשואות, מח"מ קצרצר ממשיך להגן על המשקיעים מתנודתיות גבוהה

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. הביקושים החזקים בהנפקת האג"ח הדולרי של ישראל בשבוע החולף (ביקוש של 20 מיליארד דולר לסחורה בהיקף 1.5 מיליארד דולר), מצביעים על העוצמה והעניין שירכז השוק המקומי עם צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020. בהנפקת האג"ח הדולרי הממשלתי השבוע ישראל גייסה 1.5מיליארד דולר ל-30 שנה במרווח 115 נקודות בסיס ומיליארד דולר ל-10 שנים במרווח 68 נקודות בסיס.
במבט קדימה, אנו מתחילים להיערך לתקופת המדדים הגבוהים שצפויה ממרץ. לרוב, הרבעון השני של השני מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. אז אמנם מדד ינואר צפוי להיות שלילי (עונתית), אך יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברותבדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. בניתוח היסטורי, המרווח הממוצע של הדירוגים הגבוהים (AA-) קרוב לרמתו הממוצעת בעשור האחרון וזאת לעומת מרווח נמוך מהממוצע בדירוגים הנמוכים יותר. במקביל, אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, כאשר אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים. גם החשיפה דרך מדד זה מאפשרת הגדלת חשיפה לצמודים.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר, כפי שראינו בעליית התשואות של השבוע שעבר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– לפני תקופת המדדים הגבוהים - להתחיל לבחון את החשיפה לאג"ח צמוד בתיקים, כחלק משילוב אפיקים רחב

מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים היו מתכון מנצח ב- 2019 והם ימשיכו לבלוט גם ב-2020. כחלק מהפיזור, בתקופה הקרובה אנו ממליצים לבחון את הקצאת הצמודים בתיק וזאת לקראת עונת המדדים הגבוהים ברבעון השני. החשיפה לצמודים עשויה להיות מעניינת באפיק הממשלתי, אך בעיקר בקונצרני המדורג גבוה.

את 2020 אנו מתחילים בהמלצה מרכזית על ישראל במניות ובאג"ח לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתמחור הנוח.
מיקוד הראל לתיק השקעות

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף