התנודתיות הגבוהה מקשה בעת הנוכחית על תמחור השווקים ולא תומכת ב"לקיחת פינות". הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים ויחד עם הדו"חות הכספיים הם מצדיקים המשך חשיפה למניות ומח"מ לא ארוך

התיקון בשווקים הפיננסים נמשך בשבוע החולף, כאשר מדדי המניות ירדו בממוצע ביותר מ-5% והדולר התחזק מול סל המטבעות ביותר מ-1.5%. זהו רצף הירידות החזק ביותר ב-5.5 השנים האחרונות, שלווה בתנודתיות שכמוה לא ראינו מאז 2011. פרשנויות רבות כבר ניתנו לירידות האלה – וכולן הגיוניות. הנקודה המרכזית היא ששווקים יודעים גם לרדת, בוודאי שאחרי רצף עליות ארוך כל כך ותנודתיות נמוכה מאוד.

בשבוע הקרוב אנו צפויים לאינדיקציה משני פרמטרים שצפויים לספק תשובה חלקית לחלק מהחששות בשווקים. אם השווקים מוטרדים מהזינוק באינפלציה ובשכר שעשויים להוביל לעליית ריבית מהירה יותר, הרי שנתוני האינפלציה (מדד המחירים לצרכן) יחד עם נתוני מדד המחירים ליצרן עשויים לשפוך מעט יותר אור ולהוביל לשינוי בציפיות השוק.

מה בעצם קורה כאן?

מה בעצם קורה כאן? תשואות האג"ח עלו, וסוף סוף הן מהוות אלטרנטיבה ראויה למניות – כך שהכסף חושב פעמיים אם להמשיך בשוק המניות, או לפנות לאג"חים. למרות הירידות, המצב הכלכלי בעולם מזמן לא היה טוב יותר. לו היה חשש ממיתון או משבר כלכלי, היינו צריכים לראות פתיחה של מרווחים באג"ח הקונצרני – שלא נראית כרגע, כך שזה סימן חיובי. הנתונים ממשיכים להיות טובים – כלומר, החשש שעליית התשואות תוביל למיתון לא נראה באופק.
בארה"ב, הנתונים הכלכליים שהתפרסמו בשבוע החולף הוסיפו להיות חזקים, ולהצביע על התרחבות הכלכלה. הדולר התאושש מעט מחולשתו הארוכה, ועלה ביותר מ-1.5% מול סל המטבעות. מדד מנהלי הרכש של השירותים עלה כמצופה, ומעיד על ההתרחבות הגדולה ביותר מאז 2013; מדד מנהלי הרכש של התעשייה עלה מעל התחזית והצביע על התרחבות חזקה; ואילו דרישות העבודה הראשוניות יצאו מתחת למצופה, עדות נוספת לעוצמתו של שוק העבודה.

ציפיות האינפלציה הארוכות ירדו, לאור ירידה של 10% במחירי הנפט בשבוע האחרון. החששות מפני אינפלציה קשורים בין היתר לגידול הצפוי בגירעון האמריקאי בעשר שנים הקרובות, כתוצאה מהורדת מסים מחד והשקעה מסיבית מתשתיות מאידך. בטווח הקצר, שני מהלכים אלה אמורים להגדיל את שיעור הצמיחה בשוק האמריקאי - מה שהוביל לעליית התחזיות לצמיחה, ולהערכה כי ברבעון הראשון של 2018, יהיה שיעור הצמיחה במשק האמריקאי קרוב ל-3%.
גם באירופה נרשמה חולשה בשווקים, כאשר ביום שישי המשיכו הבורסות שם לרדת ונסגרו לפני העליות בארה"ב. עם זאת, גם באירופה הדוחות טובים, הצמיחה חזקה ונתוני המיקרו כפי שהם משתקפים בדו"חות החברות מעודדים.
מי סבלו הכי הרבה? השווקים המתעוררים שפגיעים יותר, מאחר שעלו בעוצמה רבה יותר. מי שהוביל את הירידות היתה הבורסה בסין עם ירידה של כ-10%. מה עוד שלרוב הכסף נכנס אחרון לשווקים המתעוררים - ויוצא מהם ראשון. קל ללחוץ על הכפתור כשיש רעשים ולמכור שווקים מתעוררים, ומשקיעים שרוצים להוריד את החשיפה המנייתית מרגישים נוח יותר למכור שווקים מתעוררים בתקופה כזו.

בישראל

השבוע נפתח בצל המצב הביטחוני, אך קשה לדעת כיצד הוא ישפיע על השווקים, אם בכלל. ההיסטוריה מלמדת כי כל מי שניסה לתזמן את השוק עד היום נכשל.
אם נבחן את הנתונים הכלכליים, מסיכום נתוני 2017 רואים שהייתה זו שנה תשיעית ברציפות של ירידה בשיעור האבטלה, שירד ל-4% בדצמבר בהשוואה ל-4.3% בנובמבר.

גרף המציג את ציפיות האינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו ב-1.4% בדצמבר, אך עלו ב-9% ב-2017 כולה – כך שלמרות האטה מסוימת בצריכה לקראת סוף השנה, המגמה עדיין חיובית. הציפיות לאינפלציה עלו גם בשבוע החולף – בטווחים קצר-בינוני, כשהן נתמכות בפיחות של 2% בשקל מול סל המטבעות מתחילת השנה.

מה עושים השבוע?

1. מניות – לא מקטינים חשיפה, אירופה ממשיכה להיראות אטרקטיבית מארה"ב
במבט על, הירידות בשוקי המניות באו במקביל לירידות בשוקי האג"ח כך שנראה כי המשקיעים לא ממהרים לקבל החלטות אלא ממתינים לרגיעה בשווקים. כשייפסק "הרעש", להערכתנו משקיעים ימשיכו להשקיע במניות, כשאלה שאינן יקרות אמורות להציג ביצועים טובים יותר מהאלטרנטיבות.
בארה"ב, הדו"חות הכספיים המשיכו להיות חזקים, כאשר 340 חברות ממדד S&P כבר פרסמו דוחות. המגמה של איכות הדו"חות אף התעצמה, והחברות שפרסמו בשבוע החולף היכו את תחזית ההכנסות ביותר מ-1.24%, ואת תחזית הרווחים ביותר מ-4.5%. באופן אבסולוטי, נרשם גידול של יותר מ-8% בהכנסות, ויותר מ-15% ברווחים. המאכזבות הגדולות היו חברות האנרגיה, שפיגרו אחרי התחזיות הגבוהות מאוד, אף שרווחיהן גדלו ב-85% וההכנסות עלו ב-16.5%.


פאי המציג מבנה תיק מניות עולמי 

גם באירופה ניתוח הדוחות הכספיים של החברות שפרסמו עד עתה מצביע על מספרים חזקים עם גידול של מעל 5% מההכנסות מול הצפי וגידול של מעל 7% ברווחים מול הצפי. באופן אבסולוטי, ההכנסות גדלו במעל 8% והרווחים במעל 50% כך שגם כאן ניתן לראות שהחברות מספקות את הסחורה והמכפילים אפילו יורדים לעומת השנתיים האחרונות. כל זאת תומך בהמלצות שלנו מהחודשים האחרונים להגדיל חשיפה לשווקים באירופה על חשבון החשיפה לארה"ב.
התופעה הזו נכונה גם לגבי מזרח אסיה. ביפן, העידו הדוחות כספיים על עלייה של יותר מ-50% ברווחים ושל יותר מ-5% בהכנסות. החולשה הגדולה ביותר נרשמה בשבוע החולף בשווקים המתעוררים. כמו שלמדנו מההיסטוריה, שווקים אלה סופגים תמיד את מירב הנזק כאשר השוק יורד.
למעט התמחור, בעיקר בארה"ב, וחששות הקשורים לגירעון ואינפלציה, גם כן בעיקר בארה"ב – הרי שבסך הכל, הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים מאוד, מצב הרווחיות של הפירמות משתפר בצורה חזקה וכל אלה תומכים בהמשך החשיפה לאפיק. החשיפה הגבוהה ביותר שלנו בתיק המניות ממשיכה להיות ישראל. מחירי המניות בישראל לא גבוהים וגם שיעורי הרווח סבירים במושגים היסטוריים. ישראל גם נתפסת כשוק דפנסיבי בהשוואה עולמית ולפיכך המשך חשיפה לשוק המניות המקומי נראית נכונה. שיעור החשיפה למניות כרגע עומד על כ-85% מהחשיפה המקסימלית.

2. אג"ח – העדפה למח"מ קצר יותר
כשבוחנים את שוק האג"ח העולמי, ניתן ללמוד שאין כרגע חשש מבחינת רמת המינוף של הפירמות, לעומת 2011 בה ראינו את מרווחי תשואות אגרות החוב הקונצרניות נפתחים באופן משמעותי מול אג"ח ממשלה. אחרי עליית התשואות שנרשמה בשוק האמריקאי, אין ספק כי רמת התשואות באג"ח הקונצרני הדולרי הפכה אטרקטיבית יותר. ניתן כיום להרכיב תיק אג"ח קונצרני דולרי במח"מ בינוני של 3.5-4 שנים בתשואה גלומה של כ-3.8%, כך שגם מי שמעדיף לנטרל את החשיפה המטבעית עדיין יכול להרוויח יותר מתיק דומה ברמות הסיכון והדירוג האלה בשוק המקומי.

טבלה המציגה את הרווחים באג"ח הקונצרני 

גם ישראל הצטרפה למגמת עליית התשואות הממשלתיות וירידה גם בשוק האג"ח הקונצרני. בעיתוי הנוכחי להערכתנו לא נוצרו הזדמנויות משמעותיות בדירוגים הנמוכים. אם כבר, הרי שהפגיעה העקיפה בדירוגי הביניים ומעלה יצרה יותר אפשרויות השקעה מעניינות. בעיתוי הנוכחי שמתאפיין בתנודתיות גבוהה מומלץ לקבל החלטות השקעה לא רק על סמך הדירוג אלא גם על אופי ופעילות החברה.

3. תיק השקעות – לא מחפשים הזדמנויות בנקודות קיצון
קשה לתמחר את השווקים כרגע לאור התנודתיות הגבוהה. לאור זאת, אנו ממליצים בעת הנוכחית להימנע משינויים קיצוניים בתיקי ההשקעות או מחיפוש הזדמנויות בנקודות קיצון, תוך הגדלה או הקטנה של חשיפה לנכסים מסוימים בהיקף גדול מהתיק.

טבלה  המציגה איך צריך להיראות תיק האג"ח 

מה שכן ניתן לומר באופן ברור שיש כיום עדיפות למח"מ קצר יותר מאשר לפני שבוע או שבועיים ואפילו למרכיב מסוים של אג"ח צמוד. השקל נחלש מול הסל בכ-3% מתחילת השנה, כפי שתמיד קורה בעת ירידות בשווקים והישארות ברמות אלה תעלה את תחזיות האינפלציה אצל החזאים וגם את האינפלציה בפועל. יחד עם עליית התשואות בשווקים הדבר מחזק את הצורך במח"מ לא ארוך ובחשיפה לצמודים. יש לזכור שהשוק המקומי נהנה מצמיחה יפה ועודף גדול בתקציב ולכן סיכוי גבוה שהאוצר ינסה להמשיך ולהוריד מחירים כמו בשנים האחרונות – ולכן החשיפה לצמודים צריכה בכל זאת להיות מדודה.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף