השוק לא התרגש מהטלת המכסים על יבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב ובעיקר התעודד מנתוני המאקרו המצוינים ומההתפתחויות הגיאופוליטיות, בהן הפגישה הקרובה בין טראמפ לשליט צפון קוריאה, קים ז'ונג און. השווקים מתמחרים סיכוי של מעל 80% שהריבית לא תעלה השנה באירופה, מה שימש

​בניגוד גמור לקודמו, השבוע המלא הראשון של חודש מרץ נפתח בשווקים בעליות חדות במניות, על רקע פרסום נתוני מאקרו טובים כולל בתחום התעסוקה, הידיעות על הפגישה המתגבשת בין נשיא ארה"ב טראמפ לשליט צפון קוריאה קים ז'ונג און ועל רקע רגיעה מסוימת בחששות ממדיניות הסחר החדשה של הממשל האמריקאי. זאת למרות שטראמפ יישם את החלטתו להטיל מכסי מגן בנוגע לייבוא פלדה ואלומיניום, אם כי בסופו של דבר היא היתה מרוככת, לאחר שחלק מהמדינות הוחרגו (קנדה ומקסיקו).

לפי שעה, נתוני המאקרו החיוביים שולטים בשווקים. נתוני שוק העבודה האמריקאי שהתפרסמו המשיכו להיות טובים – אמנם פחות מהצפוי, אך לא נראה כי בשלב זה יש בהם סיבה לדאגה. סקר ADP הצביע על תוספת משרות של 235 א' לעומת תחזית ל 200 א'; דרישות העבודה הראשוניות היו 231 א' - מעט מעל התחזית; ותוספת העובדים הגיעה ל 313 א' - המספר הגבוה ביותר מאז יוני 2016, כשגם נתוני החודשים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. שיעור האבטלה היה 4.1% לעומת צפי ל 4%, עקב עלייה של שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ל 63%.

השכר השעתי עלה ב 0.1% לעומת צפי לעלייה של 0.2% וכך גם השכר השנתי עלה בשיעור של 2.6% - עדיין גבוה, אך פחות מהנתון של 2.9% שנרשם בשבוע שעבר. בשורה התחתונה, ראינו נתוני מאקרו חזקים עם לחצי שכר מתונים עד גבוהים, גורמים שבשילוב עם הטלת מכסים וגירעון בתקציב המדינה מבטיחים כי האינפלציה תמשיך לזחול מעלה והריבית תעלה בשלוש או ארבע פעמים השנה.

דראגי מספק תמיכה לשווקי המניות באירופה

נגיד הבנק המרכזי האירופאי, מריו דראגי, הבטיח להמשיך במדיניות המרחיבה בגוש היורו, אף שהנתונים הכלכליים של הגוש מוסיפים להיות חזקים. הוא אמנם השמיט את האמירה בדבר המשך רכישה של נכסים ככל שיהיה בכך צורך, אך ההתחייבות לשמור על הרחבה מוניטארית ממשיכה לספק תמיכה לשוקי המניות ביבשת, שגם כך נהנים מתמחור זול יחסית לשנים האחרונות. הבנק העלה את תחזית הצמיחה לאירופה ל 2.4% ב 2018, לעומת תחזית קודמת של 2.3%, אך מעריך כי ב 2019 הצמיחה תרד ל 1.9%, וב 2020 ל 1.7%. עם זאת, הבנק הוריד את תחזית האינפלציה ל 1.4% ב 2018 וב 2019, כאשר הוא סבור כי גם ב 2020 אירופה לא תגיע ליעד האינפלציה – מה שעשוי להוביל לדחייה נוספת במועד עליית הריבית ביבשת. בעקבות דברי דראגי, תשואות האג"ח הממשלתיות ירדו מעט וההסתברות לכך שעליית הריבית תדחה עוד יותר ולא תועלה ב 2018 עלתה ליותר מ 80%.

נתוני הכלכלה האירופאית ממשיכים להעיד על צמיחה חזקה, עם עלייה של 0.6% ברבעון ושל 2.7% בשנה האחרונה. מדד מנהלי הרכש של התעשייה והשירותים היה מעט מתחת לתחזיות, אך הוא עדיין מצביע על התרחבות הכלכלה.

גם ביפן הנתונים ממשיכים להיות טובים, עם צמיחה חזקה, אינפלציה חיובית ויין שחוזר להיחלש. נתוני התמ"ג שהתפרסמו מעידים על צמיחה שנתית של 1.6% וצמיחה רבעונית של 0.2%-0.4% מעל הצפי. למרות שוק העבודה הלחוץ והצמיחה הגדולה, לחצי האינפלציה ביפן נשארים נמוכים ומבטיחים את המשך המדיניות המוניטרית המרחיבה. השווקים המתעוררים ממשיכים להיות חיוביים, עם עלייה של יותר מ 5% מתחילת השנה ויותר מ 3% בשבוע האחרון.

ישראל

בשוק המקומי, הפתיע שיעור האבטלה כשירד לשפל היסטורי של 3.7% בינואר (על פי נתון מנוכה עונתיות), לעומת 4.0% בסוף 2017. יחד עם זאת, בניגוד לחודש שעבר עיקר הירידה באבטלה נובעת מקיטון במספר המועסקים, כאשר שיעור ההשתתפות ירד ל 63.6% (לעומת 64.1% בחודש הקודם).

גרף המציג את ציפיות הלאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות 

הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לשבוע שעבר. המכסים על יבוא אלומיניום ופלדה שממשלת ארה"ב מתכננת, לא צפויים להשפיע על האינפלציה בישראל בטווח הקצר. רק במידה ויתרחש שינוי משמעותי במחירים העולמיים הדבר ישתרשר למחירים בישראל, אך ההשפעה תורגש בעיקר במדד תשומות הבנייה.

מה עושים השבוע?

1. מניות – פערי התמחור בין השווקים תומכים בשילוב מניות זולות כדוגמת אירופה וישראל
הנתונים שהתפרסמו הובילו לביצועים חזקים במניות, בגרמניה עלתה הבורסה ב 3.6% בשבוע האחרון, העלייה הגבוהה ביותר מאז סוף 2016.
בשוק האמריקאי הוביל את העליות מדד הנאסד"ק, שהוסיף 4% והגיע לשיא של כל הזמנים – לאחר שעלה ביותר מ 9% מתחילת שנה. מדד S&P 500 עלה השבוע ב-3.5%, והדאו ג'ונס ב 3.3%. שניהם רחוקים באחוזים בודדים מהשיא שקבעו בתחילת ינואר.

הרכב המציג את מבנה תי מניות העולמי 


הסקטורים החזקים של השבוע האחרון היו טכנולוגיה, תעשייה, צריכה מחזורית וחומרי גלם – סקטורים המושפעים פחות מעליית הריבית הצפויה. הסקטורים החלשים יותר היו נדל"ן וצריכה בסיסית.
השילוב של צמיחה עם רגיעה פוליטית וחשש נמוך מהעלאת ריבית ואינפלציה מחזיר את אירופה לתפקד טוב. תמכה בכך גם היחלשות היורו מול הדולר, על רקע דברי דראגי כי הריבית לא תעלה עוד הרבה זמן.
בישראל, לעומת זאת, שוק המניות הציג חולשה, בעיקר במדדי הנדל"ן והתקשורת שירדו ב 5% ו 10%, בהתאמה, מתחילת השנה.

המגמה המורגשת כבר כמה חודשים בעולם, ממשיכה עם פעילות מואצת באירופה וארה"ב. בעוד שבאירופה היא לא צפויה להוביל לעליית ריבית, בארה"ב דווקא כן. הפעילות המואצת בשאר העולם כרגע לא גוררת אינפלציה חריגה או ציפיות משמעותיות להעלאת ריבית בטווח הקצר. הפירמות ממשיכות לנפק תוצאות ותחזיות חיוביות ושוק המניות מתפקד טוב יותר משוקי האג"ח ברוב האזורים בעולם, למעט הודו - שם נראית חולשה מתחילת השנה עקב חששות לשחיתות. נכון לעכשיו, הטלת המכסים בארה"ב לא משפיעה על השווקים, גם לא על ברזיל שאמורה להיפגע מהמהלך, לכן, גישת ההשקעה שלנו ממשיכה להתמקד בחשיפה גבוהה יחסית למניות, תוך שמירה על פיזור גיאוגרפי רחב, בשילוב מניות באירופה וישראל.

2. אג"ח – שומרים על מח"מ בינוני-נמוך
בשבוע האחרון בלטו בעולם דווקא האג"חים בדירוגים הנמוכים, כאשר לאחר תקופה של חולשה, נהנו בשבוע האחרון מהשיפור בביצועים בשוקי המניות ובמחיר הנפט שחזר לעלות והוסיף 1.5% בשבוע האחרון. ציפיות האינפלציה המשיכו לשמור על רמות גבוהות יחסית שמאפיינות אותן מאז תחילת השנה, כאשר תשואות האג"ח ל 10 שנים חזרו לעלות לכיוון 2.9%.

בשוק המקומי ראינו בשבוע שחלף את המרווחים נפתחים בקצב מהיר יותר מאשר בעולם. מדד תל בונד תשואות ירד בכ 1% והשלים ירידה של כמעט 2% מתחילת השנה. הדבר תומך בהמלצה שלנו להתמקד בתקופה הנוכחית בעיקר בדירוגים גבוהים, על רקע העלייה בתנודתיות בשווקים.
אנו מעדיפים לשמור על מח"מ בינוני נמוך בשוק איגרות החוב העולמי, ולשמור על עודף חשיפה קל לשקלים מול צמודים בשוק האג"ח המקומי, וכן להיות בחשיפה נמוכה למט"ח.

3. תיק השקעות – שילוב אפיקים יפחית את התנודתיות ללקוחות
בניגוד לעולם, שוק ההון המקומי תפקד פחות טוב, הן באפיק המנייתי והן באפיקי האג"ח – מה שממשיך לתמוך בהמלצות שלנו לגוון את כל מרכיבי התיק גם לעולם – הן במניות והן באג"ח. השקל חזר להתחזק בשבוע החולף, כשמאז אמצע פברואר עלה ביותר מ 3% מול סל המטבעות ומחק את רוב הירידה שלו מתחילת השנה. גם כאן אנו ממשיכים להמליץ לגדר את רוב החשיפה המטבעית, מאחר שהיא מכניסה בעיקר תנודתיות לתיק ההשקעות ולהערכתנו התנודתיות הזו לא צפויה להיעלם בקרוב.

טבלה המציגה כיצד צריך להיראות תיק האג"ח 


השילוב של שקל שחוזר להתחזק ולחצי אינפלציה נמוכים גם כך מבטיחים, לפחות כרגע, המשך מדיניות מוניטרית מרחיבה בשוק הישראלי – מה שאמור לתמוך בהמשך חשיפה גדולה לשוק המניות המקומי.

מתוך הבנה שהשנה אפיקי ההשקעה המרכזיים יניבו תשואה חיובית, אולם תוך תנודתיות גדולה מהעבר, יש הגיון בשימוש מוגבר במוצרים המשלבים מספר אפיקים במטרה להפחית את התנודתיות בתיקי הלקוחות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף