כשטראמפ מעלה במפתיע מכסים על יבוא מסין והשווקים בעולם חוטפים, אנחנו מעדיפים להגדיל חשיפה למניות בישראל שממשיכות ליהנות ממומנטום חיובי, כלכלה חזקה (חכו לנתוני הצמיחה השבוע) ותמחור נוח יותר מהשווקים בעולם (עוד רגע תיפתח עונת הדו"חות בישראל)

​שבוע המסחר במניות בישראל נפתח בצל הירידות החדות ביותר בשוקי המניות בעולם מאז תחילת 2019. וכאילו לא די בכך, ירידות חדות של כ-11% במניות טבע פתחו את המסחר בת"א, על רקע תביעה בגין העלאות מחירים חריגות בארה"ב.

חגיגות 71 שנות העצמאות הסתיימו אמנם, אך השבוע נקבל תזכורת לעוצמתו של המשק הישראלי. ביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה לרבעון הראשון ולהערכתנו הם צפויים להיות גבוהים משמעותית מהצפוי ולהצביע על צמיחה מהירה במיוחד של כ-5%. בכלל, מי שיבחן את הישגי המשק הישראלי ב-30 השנים האחרונות יקבל נתונים מצוינים שאין עוד כלכלה מבין מדינות ה-OECD שהגיעה אליהם, כמו צמיחה של כ-1000% בתוצר בין 1987 ל-2017 וירידה דרמתית בחוב הציבורי.

עוד השבוע (רביעי) צפוי מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל לעלות ב 0.5%+, מה שממשיך להצביע על משק מקומי צומח וחזק; גם אם יעלה המדד בשיעור נמוך מהצפוי, עדיין המדד שאחריו יהיה גבוה גם הוא. זאת אחרי העלייה הגבוהה מהצפוי בשני המדדים האחרונים. על רקע העלייה המהירה במחיר הנפט בחודש אפריל, אנחנו מעדכנים את התחזית שלנו ל 12 החודשים הבאים ל 1.4%.

השבוע ייערך בישראל האירוויזיון, תחרות המוסיקה מהגדולות בעולם, ועל אף שהיא צפויה לייצר הכנסות מתיירות עדיין לא ברור אם יהיו לה השפעות גדולות יותר. בינתיים, הנתונים האחרונים של הכלכלה הישראלית ממשיכים להיות חזקים גם בלי זה. השכר הממוצע במשק המשיך לעלות בקצב מהיר (3.8%) כמעט בכל הענפים. על רקע שלל הנתונים האלה מצפים בשווקים להחלטת הריבית של בנק ישראל ביום שני הבא (20 לחודש). אין ספק כי הנתונים תומכים בעליית ריבית במשק הישראלי, אך להערכתנו לא צפויה כזו בטווח הקרוב לנוכח דברי הנגיד כי ימתין לראות עלייה באינפלציה, על רקע ההתחזקות של השקל שנמשכה גם בשבוע שעבר וגם לנוכח העובדה שגל עליות הריבית בעולם (במיוחד ארה"ב) נעצר בשלב זה.
מה עשינו בישראל ב30 שנה

מלחמת הסחר עולה שלב


באופן בלתי צפוי, העלתה ארה"ב ביום שישי מכסים על יבוא מסין ל 25% (לעומת 10% עד כה) על סחורות בהיקף של מעל 200 מיליארד דולר. ההכרזה הזו באה אחרי שנשיא ארה"ב טראמפ צייץ בטוויטר בתחילת השבוע שהשיחות עם סין בנושא הסחר מתקדמות לאט מידי לטעמו. הכרזת טראמפ הובילה לירידות חדות במהלך השבוע האחרון, אך לאחר הטלת המכסים ובמקביל להתקדמות בשיחות ראינו דווקא עליות בשווקים ביום שישי.
למרות החששות מהשלכות מלחמת הסחר על המחירים בארה"ב, בינתיים האינפלציה ממשיכה להפתיע כלפי מטה. מדד המחירים לאפריל שפורסם בשבוע האחרון עלה בשיעור נמוך מהצפוי של 0.3% (צפי 0.4%) ומדד הליבה עלה ב 0.1% בלבד (צפי 0.2%). הגורמים האלה תומכים במדיניות הפד שלא להעלות לפי שעה את הריבית בארה"ב.
מחיר הנפט (62$) סוגר שבוע שלישי רצוף של ירידות, על רקע המאבק המתמשך בין ארה"ב לאיראן וחוסר הוודאות בנוגע להשלכותיו על מחירי הנפט.


מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- הכלכלה המקומית ממשיכה להיות חזקה ולתמוך בחשיפה גדולה למניות בישראל
שוק המניות בישראל ממשיך את המומנטום החיובי ונתמך ע"י כלכלה איתנה ותמחור נוח יותר מהשווקים בעולם. השוק נהנה משילוב גורמים ייחודי הקיים בארץ: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית של המשק, הריבית הנמוכה ומהעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם.
להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. תומכים בכך גם הנתונים על חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות – מה שצפוי לחזק עוד את המגמה המקומית.
בסיכום שבועי מדד S&P500 ירד 2.2%- ומדד הנאסד"ק ירד 3%-. באירופה מדד ה DAX30 ירד 2.8%- ומדד הניקיי היפני ירד 4.1%-. על אף הירידות במדדי המניות בעולם, תשואות המדדים הניבו תשואות נאות מתחילת השנה, כשמדד הנאסד"ק עלה 19.3% ומדד ה S&P500 עלה 14.9%. בשוק המקומי המדדים עלו בשיעורים נמוכים יותר כך שיש להם עוד לאן לשאוף – גורם נוסף התומך בחשיפה גדולה לשוק הישראלי.
הירידה במניית טבע עם פתיחת המסחר השבוע היא חלק ממגמה שאנו צפויים לראות בכל העולם במניות החברות הגנריות בשבוע הקרוב. זאת לאחר שיותר מ 40 מדינות בארה"ב הגישו תביעה כנגד חברות תרופות בשל העלאת מחירים של תרופות גנריות. לפי כתב התביעה, לאחר 5 שנות חקירה, נראה כי יש עדויות מוצקות לכך שהחברות עמדו במרכז קנוניית העלאת מחירים והיו שותפים להונאה בהיקף של מיליארדי דולרים על חשבון הציבור האמריקאי.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- חשיפה לצמודים ממשיכה להיות חיונית בתקופה הנוכחית
האג"ח הצמוד בשוק המקומי ממשיך לבלוט בביצועים טובים יותר מהאפיק השקלי – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח צפי להמשך פרסום מדד מחירים חיובי גבוה ביום רביעי הקרוב – וזה לאחר שתי הפתעות חיוביות בחודשיים הקודמים. כמו כן, העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תהיה מעל מרכז היעד של בנק ישראל תומכת בחשיפה לאפיק. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם ולא נראה שזה ישתנה בקרוב.
בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.
המדדים הבולטים מתחילת שנה הם הצמודים הקונצרנים כאשר מדד תל בונד 60 עלה 4.2%, לעומת עלייה של 2.9% בתל בונד שקלי 50. מדד התל בונד תשואות שקלי בעלייה של 6.4% מתחילת השנה. השבוע ייתכן כי נראה תנודתיות מוגברת במדדי התל בונד, במיוחד ביום חמישי על רקע עדכון המדדים החצי-שנתי.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.

איך אמור להראות תיק אג"ח
 

3. תיק השקעות – סבלנות וניהול תיק השקעות מפוזר עם חשיפה למניות תסייע ללקוחות
לנוכח התנודתיות שעשויה לאפיין את המסחר בימים הקרובים, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ובשילוב המצב הביטחוני המקומי אליו אנו עדים כיום, יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולהתעלם מהפסיכולוגיה.
להערכתנו הדרך הנכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן אשר מאפשרת חשיפה מנייתית וסקטוריאלית בפיזור רחב וללא מגבלות.
עבור רוב הלקוחות, השקעה באג"ח המהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות היא רכישת אג"ח עד לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות.
נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף