טראמפ ממשיך לככב בתחום הכלכלי לאחר שהכריז על הכפלת המכסים ליבוא מטורקיה. עונת דו"חות בארה"ב מהטובות בהיסטוריה תומכת בחשיפה למניות בפיזור רחב לסקטורים עם צפי לצמיחה עתידית גבוהה. השוק עדיין צופה שתי העלאות ריבית בשנת 2018

היה זה עוד שבוע שבו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השתלט לא רק על מדורי הפוליטיקה בתקשורת, אלא גם על מדורי הכלכלה לאחר שהודיע ביום שישי האחרון כי המכסים על יבוא אלומיניום מטורקיה יוכפלו ל-20% ואילו המכסים על יבוא פלדה מהמדינה יוכפלו ל-50%. התוצאה המידית של ההכרזה הייתה צניחת הלירה הטורקית ב-18% מול הדולר – שגררה נעילה שלילית של השבוע במדדי המניות בעולם, למעט מדדי המניות באסיה (שלא הספיקו להגיב לאירועים). זאת על רקע חששות לגבי יכולתה של טורקיה להתמודד עם המשבר המחריף ופגיעה בבנקים האירופאיים.

הסנטימנט הפסימי נובע מהחשיפה של חלק ממערכת הבנקאות באירופה לטורקיה וכן מהחשש שהתחזקות הדולר תוביל לקשיים להחזר חובות בשווקים מתעוררים נוספים. כך למשל, ראינו את הבורסות בברזיל ורוסיה יורדות בשיעורים חדים ואת המטבעות של כל השווקים המתעוררים נחלשים, לצד עליית תשואות אג"ח – בעיקר במדינות החלשות - וירידת תשואות אג"ח בארה"ב ובמדינות החזקות באירופה.
חולשת המשק הטורקי נובעת מגורמים פוליטיים וכלכליים, אך בסוף השבוע התברר מעל לכל ספק שעוצמת המשבר הנוכחי מרחיבה את טווח הנזק. זאת אף שטורקיה, על 80 מיליון תושביה, היא כלכלה בינונית במונחים אירופיים וכלכלה קטנה במושגים גלובליים. בפועל, המשבר התרחב מגבולות טורקיה וההשלכות שלו הגיעו למדינות כמו רוסיה, ברזיל, מקסיקו, מדינות מזרח אירופה ומדינות מזרח אסיה. להערכתנו, מאחר שהרקע לסיפור הוא גם פוליטי ולא רק כלכלי, קיים סיכוי לפתרון מההיבט הזה, כאשר כל צד ירד מעט מהעץ. נכון לעכשיו, כל עוד אלה הם פני הדברים, הבנקים פגיעים, כמו גם מטבעות של שווקים מתעוררים. מנגד, הדולר וגם היין מתחזקים.

נתוני המקרו הגלובליים שהתפרסמו בשבוע שעבר היו מעורבים. הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להצביע על צמיחה חזקה, עם עלייה בשיעור האינפלציה וגם בשער הדולר שבשלב מסוים תתחיל להשפיע על החברות היצואניות. מדד המחירים ליצרן עלה בשיעור שנתי של 3.3% - מעט מתחת לתחזיות; ושיעור דרישות העבודה הראשוניות היה 213,000 - מעט פחות מהתחזית ומספר נמוך אבסולוטית. מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור שנתי של 2.9% ובשיעור חודשי של 0.2%. המדד המנוטרל עלה בשיעור שנתי של 2.4% - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008.

באירופה, הכול נראה מורכב ואיטי יותר, כאשר הבלגן בטורקיה שלח את מדד הבנקים שם לירידה של 2% - שהשלים ירידה של יותר מ 20% מתחילת השנה. את הירידות החדות ביותר בסוף השבוע רשמו הבנקים הצרפתיים והאיטלקיים, מה שגרם לתשואות אגרות החוב של איטליה ל- 10 שנים לעלות לתשואה של כ- 3%. זאת, לאחר שבאפריל רמת התשואות עמדה על 1.8% בלבד – כלומר, הפסד הון של יותר מ 10% בשלושה חודשים.
הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על התמתנות בקצב הצמיחה, כאשר בגרמניה ההזמנות ממפעלים ירדו בשיעור של 4% בחודש האחרון והייצוא היה נמוך. בצרפת הנתונים נראים מעט טוב יותר, עם גידול של 1.7% בייצור התעשייתי בשנה האחרונה.
ההערכות בשוק היו שלאחר חצי שנה של התמתנות נראה שיפור בחצי השני, גם בעקבות ירידת היורו – מה שיבוא לידי ביטוי בהפסקת רכישות האג"ח בסוף 2018 ובהתחלה של העלאת ריבית בשלהי 2019 – צעדים שהיו אמורים להוביל לעלייה השער היורו. ואולם ההתפתחויות בסוף השבוע האחרון טרפו מעט את הקלפים ושלחו את היורו לשפל של שנה מול הדולר.

ביפן, הנתונים הכלכליים המתפרסמים חזקים מאוד: התמ"ג הרבעוני עומד על 0.5% לעומת צפי של 0.3% והצמיחה השנתית מגיעה כמעט ל-2%, עם עלייה בצריכה הפרטית ובהשקעות. למרות זאת, ראינו עוד שבוע מאכזב בשוק המניות, עקב החשש ממה שקורה בסין והתחזקות של היין עקב עלייה בסיכון בעולם בסוף השבוע, מאחר שרכישת יין היא אחת מאסטרטגיות ההתמודדות עם סיכון עולה בשווקים.

בשווקים המתעוררים, הדברים נראים פחות טוב - עקב מלחמת הסחר, ההתפתחויות בטורקיה, התחזקות הדולר והעלייה בריביות על אג"ח של מדינות בשווקים מתעוררים – מה שמייקר את החזר החובות ומשאיר פחות כסף להשקעות.
בישראל, ציפיות האינפלציה עולות ושוק המניות המקומי, בעיקר של המניות גדולות, ממשיך להיות מהשווקים הטובים בעולם. קצב הצמיחה יורד והפיחות של הסל נמוך בהרבה ממה שנראה בעקבות חוזקו של הדולר.

גרף הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות

מה עושים השבוע ?

1. מניות – דו"חות כספיים מעולים בארה"ב תומכים בפיזור רחב ברמת המניות והסקטורים ובמגזרים עם מוטי צמיחה עתידית
סוף השבוע הסוער מחק את העליות השבועיות בבורסה בארה"ב, ברוב המדדים.
ביצועי הבורסה באירופה, כאמור, סבלו במיוחד מהחשש של פגיעה בבנקים – והמדד הכלל אירופי יורוסטוקס 600 ירד ב 0.8% בסיכום שבועי. גם בורסות אסיה רשמו ירידות, על רקע המתיחות בין טורקיה לסין.
הדבר העיב מעט על סיום אחת מעונות הדו"חות הטובות ביותר בארה"ב - באופן אבסולוטי וגם ברמה השוואתית. כ 451 חברות פרסמו דוחות כספיים, כאשר ההפתעה בהכנסות הגיעה ל 1.38%, וברווחים ל 5.5%. כל הסקטורים, למעט חברות הנפט והגז, הצליחו להפתיע ברווחים, כשסקטורי התשתיות והצריכה של שירותים בלטו במיוחד לטובה.
באופן אבסולוטי, גדלו ההכנסות בשיעור של יותר מ 10%, והרווחים עלו ביותר מ 25%. את המגמה הובילו חברות הנפט והגז, שרווחיהן עלו בשיעור של 130%, חברות חומרי הגלם שרווחיהן עלו ב 55% וחברות הטכנולוגיה, עם עלייה של 40% ברווחים. היתה זו בהחלט עונת דו"חות אמריקאית יוצאת דופן, ואילולא ההתפתחויות שצוינו בחלק הראשון של הסקירה, בוודאי היינו רואים עוד שבוע של עליות בשוק המניות האמריקאי. לשם השוואה, החברות האירופיות הציגו דו"חות הרבה פחות טובים, שאמנם העידו על כך שהצמיחה נמשכת, אך בקצב מתון הרבה יותר, ואילו דו"חות החברות היפניות נמצאים במקום טוב באמצע, בין ארה"ב לאירופה, יחד עם צמיחה כלכלית נאה שנרשמה במדינה ברבעון האחרון.
לסיכום אפשר לומר כי השוק האמריקאי ממשיך במתווה של צמיחה – וכך גם היפני, ואילו באירופה הכל איטי יותר, כהרגלה בתקופה האחרונה.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – מדד תל בונד דולר מוביל את העליות באג"ח הקונצרני המקומי
למרות המהמורות שצוינו לעיל בזירה הגלובלית, השוק מתמחר עוד שתי העלאות ריבית בעקבות נתוני המקרו הטובים. לאור האירועים בגזרת טורקיה בסוף השבוע, והירידה בתשואות של האג"ח הממשלתיות, ראינו מעט פתיחת מרווחים בשוק האג"ח הקונצרניות, אך בשיעור יחסית נמוך בחלק המדורג, ומעט יותר גבוה באג"ח בסיכון גבוה, לאור העובדה שהתשואות כיום גבוהות משהיו בתחילת השנה נוצרו לא מעט הזדמנויות בשוק האג"ח הישראלי.
הזדמנות מרכזית נמצאת בחשיפה לאג"ח צמודות לדולר, בהן התשואה לפדיון גבוהה מרוב מדדי האג"ח האחרים (5.6% תשואה ממוצעת לפדיון) ובנוסף ניתן ליהנות מהגנה דולרית. מתחילת החודש מדד תל בונד דולר רשם עלייה של 1.7% ומוביל את העליות של מדדי האג"ח בישראל.
להערכתנו, בנק' הזמן הנוכחית לא כדאי להאריך מח"מ או להגדיל סיכוני אשראי בתיקי הלקוחות, במיוחד כל עוד התשואה השוטפת באג"ח מדורג גבוה ובמח"מ של כשנתיים מעניינת.

3. תיק השקעות – דולר מהווה הגנה מפני תנודתיות השווקים. מניות ישראל מעניינות.
לסיכום, ארה"ב עושה הרבה רעש בכל הקשור לתחום הגיאופוליטי – ובסוף השבוע החולף, זה התבטא לראשונה גם במחירי המניות. עם זאת, בנטרול רעשים אלה, גם מצב הפירמות וגם מצב הכלכלה נראים טוב. ההמשך יהיה תלוי גם במה שקורה מחוץ לארה"ב, ובמגמה שאליה יפנה הדולר – שכרגע הוא המטבע שכולם רוצים להחזיק אותו, לאחר שרשם שיא של שנה מול סל המטבעות העולמי.
בישראל, להערכתנו, נכון להחזיק חלק מהחשיפה האג"חית באיגרות חוב צמודות לדולר מטעמי הגנה לתיק ותשואה שוטפת גבוהה ביחס לאלטרנטיבות הצמודות מדד והשקליות. ההתפתחויות האחרונות, יחד עם ירידה בצמיחה הצפויה ברבעון השני, מורידות את ההסתברות לעליית ריבית בנק ישראל עוד השנה, ויוצרות הזדמנויות בשוק האג"ח. אנחנו עדיין ממליצים על מח"מ בינוני וחשיפה לשוק הקונצרני, בשילוב מניות - במקביל לדוחות הכספיים הטובים שמתפרסמים.
באפיק המנייתי אנו ממשיכים להמליץ על פיזור גלובאלי רחב ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. השוק הישראלי נהנה מתמחור מעניין. בנוסף, אנו מזהים לא מעט סקטורים מעניינים של חברות שמפתחות מוצרים שבעתיד יקבלו משקל גבוה בכלכלה העולמית כגון: סייבר, פינטק, בינה מלאכותית, מסחר אינטרנטי ועוד. לאור התנודתיות הגבוהה של תחומים עתידיים אלו והקושי לזהות עדיפות של סקטור אחד על פני השני, יש לוודא כי החשיפה מפוזרת ככל הניתן.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף