גל נוסף של הורדות ריבית בעולם וירידה בתשואות האג"ח הממשלתי. מלחמות הסחר והמטבעות ממשיכים לייצר תנודתיות בשווקים. עם סיום עונת הדו"חות בארה"ב, בישראל עונת הדו"חות בעיצומה והשבוע הבנקים במוקד

שבוע המסחר המקוצר בישראל (בעקבות 9 באב) נפתח היום (ב') בצל החרפת התנודתיות בשווקים בעולם – גם הפעם על רקע עוד ציוץ של טראמפ והבטחה למכסים נוספים במסגרת מלחמת הסחר עם סין. בניגוד לעבר, עליית המכסים המתוכננת כעת תפגע כנראה ישירות בצרכן האמריקאי, לכן ייתכן שלמרות ההצהרות הלוחמניות טראמפ יידרש לגלות גמישות במהלך החודש.
התנודתיות בשבוע החולף אפיינה לא רק את שוקי המניות, אלא גם את האג"ח הממשלתי, לצד ירידה חריגה במחיר הנפט והסחורות. מחיר הנפט השיל משיאו באפריל כ 18%.
במקביל ועל רקע החששות מהשלכות מלחמת הסחר על הכלכלה העולמית, הודיעו בסוף השבוע שלושה בנקים מרכזיים (תיאלנד, הודו וניו זילנד) על הורדת ריבית מפתיעה - מה שמעיד כי הורדת הריבית הדולרית לפני שבועיים מחלחלת לכל השווקים בעולם.
הורדות הריבית ממשיכות לתמוך בחשיפה לשוקי המניות כמו גם עונת הדו"חות המתקרבת לסיומה בארה"ב. מרבית החברות דיווחו על הכנסות ורווחיות מעל הצפי, כלומר היכו את התחזיות הנמוכות. עד עתה פרסמו 380 חברות מתוך S&P500, כאשר מבין הענפים בלטו בצמיחה סקטור הבריאות, צריכה מחזורית והנדל"ן על רקע הורדת הריבית. ברבעון השלישי צפויה ירידה מתונה ברווחיות. 

בגזרה הסינית


הדינמיקה השלילית על רקע שיחות הסחר שהביאה ל"הפסקת האש" בין ארה"ב לסין, החזיקה מעמד בקושי חודש ימים, כאשר נשיא ארה"ב הודיע במפתיע כי יטיל החל מה 1 בספטמבר מכס בשיעור של 10% על כל היבוא מסין שעדיין לא ממוסה עד כה - בהיקף של כ 300 מיליארד דולר. הנשיא הסביר את המהלך באי עמידה של הסינים בהבטחותיהם להגדלת רכישת מוצרי חקלאות אמריקאים. בתגובה סין הודיעה על צמצום עד כדי הפסקת יבוא מוצרים חקלאיים מארה"ב. במקביל, אפשר הבנק המרכזי בסין ליואן להיחלש מול הדולר לרמה הנמוכה ביותר מאז 2006.
בניגוד לעליית המכסים בעבר, שבעיקר העלו את המחירים ליצרנים, הפעם המכסים יפגעו בצרכן האמריקאי ישירות. המכסים יעלו את המחיר של מגוון מוצרי יבוא (כגון אלקטרוניקה והלבשה), מה שיבוא לידי ביטוי ישירות בעלייה באינפלציה ולפגיעה בצריכה. העלייה עשויה לפגוע בתמיכה בנשיא ולכן, ייתכן שלמרות ההצהרות טראמפ יגלה גמישות בנושא בחודש הקרוב.

בישראל


לאחר הייסוף המהיר בשקל ביולי ועל רקע הורדת הריבית בארה"ב, בנק ישראל הוריד מהפרק אפשרות של העלאת ריבית השנה. אנו צופים שבמקרה של המשך ייסוף בנק ישראל יתערב בשוק המט"ח. גם בתחום האינפלציה לא צפוי לחץ על בנק ישראל, שכן הציפיות לאינפלציה ירדו בשל הירידה במחירי הנפט והתחזית שלנו ל-12 החודשים הקרובים עודכנה כלפי מטה.
בינתיים, נראה כי נתוני המקרו במשק מעורבים. סך כניסות התיירים ביולי דרך האוויר ירד קלות, יציאות הישראלים לחו"ל חצו גם השנה את רף המיליון. בנוסף, הרכישות בכרטיסי אשראי המשיכו לעלות לשיא חדש גם ביוני, הנתון ממשיך להצביע על חוזקה בצריכה הפרטית. מנגד, נתוני שוק העבודה ליוני היו חלשים, אך הרמה הנוכחית עדיין מצביעה על שוק עבודה הדוק.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- שוק המניות בישראל מפגין יציבות מול התנודתיות בעולם; עונת הדו"חות עשויה לייצר הזדמנויות נקודתיות.
עונת הדו"חות בת"א בשיאה והשבוע הבנקים במוקד. היום (ב') דיווח מזרחי, שחזר לחלק דיבידנד ופרסם דו"ח טוב מהצפי בזכות מדדי מחירים גבוהים, אבל נראה שהמחצית השנייה צפויה להיות פחות חיובית בין היתר בשל מדדי מחירים נמוכים יותר. שאר הבנקים שיפרסמו בהמשך השבוע צפויים להציג דו"חות טובים, בעקבות המדדים הגבוהים וגם בשל מימוש אחזקות בישראכרט, שבא ובסופר-פארם. מחר יפרסמו הבינלאומי ושטראוס; מחרתיים לאומי, דיסקונט ושופרסל וביום חמישי אלביט. הדו"חות עשויים לייצר הזדמנויות במיוחד על רקע התנודתיות בשווקים.
את התנודתיות הזו ראינו היטב על רקע מלחמת הסחר, כאשר מדדי המניות בארה"ב רשמו שינויים חדים תוך-שבועיים, בעוד ששוק המניות בישראל הפגין עוצמה יחסית. סטיית התקן של השוק המקומי נמוכה מהשוק האמריקאי כאשר לצד ירידות חדות בארה"ב השוק המקומי הפגין יציבות יחסית. בסיכום שבועי אמנם התשואה בארה"ב לא הייתה רחוקה מזו של ישראל (מינוס 0.6% ל S&P500 ות"א 35), אך במהלך השבוע S&P500 הספיק גם לרדת ב 2% ולתקן.
על רקע זה ולאחר הורדות הריבית בארה"ב ובעולם וההבנה שבישראל הריבית לא תעלה בזמן הקרוב, המיקוד להמשך השנה, הוא השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בתקופות של שנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח בארץ- גלישה על העקום ושמירה על תיק מאוזן במח"מ בינוני כדי ליהנות מעקום התשואות התלול בישראל.
    אג"ח דולרי- תשואות ממשלתיות בשפל תומכות במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר .
ביום חמישי השבוע יפורסם מדד המחירים לצרכן בישראל לחודש יולי, כאשר הצפי שלנו הוא ללא שינוי. בשל הייסוף בשקל והירידה החריגה במחיר הנפט והסחורות (בעקבות ההודעה של טראמפ על מכסים נוספים על יבוא מסין), התחזית שלנו לאינפלציה ל 12 החודשים הבאים עודכנה ל 1% בלבד. בהתחשב בנתונים אלה ובהבנה כי לאחר הבחירות תידרש כל ממשלה שתוקם למהלך משמעותי לצמצום הגירעון, אנו ממשיכים לשמור על המרכיב הצמוד בתיק ההשקעות ופועלים למען תיק מאוזן.
האג"ח הממשלתי בישראל בלט בשבוע החולף, בעיקר באפיק השקלי וזאת על רקע ירידת התשואות העולמית. מתחילת השנה השלים התל בונד שקלי בנקים וביטוח 7.2%+ ומדד התל בונד 60 סיפק 6.7%+. אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר) ושמירה על מרכיב של אג"ח קונצרני בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח מוגבל בכל תיק.
במיוחד אחרי העליות שנרשמו באג"ח הממשלתי הדולרי בשבועות האחרונים, להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגרסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו בשבוע האחרון ובמהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור בינתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות כפי שאנו עשויים לראות במהלך המחצית הנוכחית.

איך מומלץ להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות– הפחתה של הסיכונים ע"י שילוב אפיקים עם קורלציה נמוכה.
בחודשים האחרונים אנחנו מתמקדים בהפחתה הדרגתית של הסיכונים ע"י 4 פעולות מרכזיות, כאשר הפעולה המרכזית שחשוב לעשות בכדי להקטין סיכונים ותנודתיות היא שילוב מספר רב של אפיקי השקעה, תוך איתור קורלציות נמוכות בין נכסים שונים. לכן, אנו מבינים שחשוב במחצית השנייה לשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות בתיק. אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר.

כמו כן, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובכך נרצה לייצר ללקוח וודאות בתשואה ולגרום לו להתמיד.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה
 


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף