ההודעה של חברת הפארמה על מחיקת מניותיה מהמסחר בת"א מבטיחה ביקושים לחברות רבות ומקטינה את משקל הסקטור במדדים המובילים. נתוני המקרו והמיקרו ממשיכים להיות חזקים, אבל בשווקים עלו החששות מדחיית יישום רפורמת המס של טראמפ ל-2019

הרוח החיובית בשווקים נחלשה מעט בשבוע שעבר, אך רעשי הרקע האלה לא ממש משנים את התמונה הכוללת. נתוני המקרו חזקים וזוכים לגיבוי מחזית המיקרו (הדו"חות הכספיים), ציפיות האינפלציה בשיא של 6 חודשים על רקע האצת הפעילות ועלייה במחירי הנפט וסחורות אחרות ועדיין הריבית בכל מקום תישאר נמוכה וגם בארה"ב , השוק היחיד בו מדברים על העלאות ריבית – היא עדיין תישאר מתחת לרמה ההיסטורית הממוצעת. מה בכל זאת גרם למימושים במניות ולעליית תשואות ממשלתיות בשבוע האחרון? אחת הסיבות היא החדשות על דחיית רפורמת המס בארה"ב ל-2019. סיבה אחרת היא רצף נתוני המקרו והצמיחה של החברות – שהעלו את הצפיות לעליית ריבית נוספת. ואולי היתה זו תגובה לגל העליות הארוך שחוו השווקים בתקופה האחרונה.

העלייה בתשואות האג"ח הממשלתי בארה"ב החזירו אותן ל-2.4%, הרמה בה שהו באוקטובר באחרון. עם זאת, בעוד שברוב המקרים עליית תשואות מובילה לבולטות של סקטור הפיננסים בשוקי המניות ולחולשה בסקטורים אחרים – הפעם לא ראינו זאת, מה שעשוי להעיד כי כשעליית התשואות באה על רקע חיובי זה לא בהכרח מבשר רעות לשוקי המניות. בשבוע האחרון בלטו במיוחד עליות בסקטורים כמו צריכה בסיסית ואנרגיה.

בשבוע האחרון פורסמו מעט מאוד נתוני מקרו, בראשם דרישות העבודה הראשוניות, העומדות על 239 אלף לעומת צפי ל-232 אלף; וסנטימנט הצרכנים של מישיגן, שהגיע לרמה של 97.8 לעומת צפי ל-100.8. לא די בנתונים אלה כדי להעיד על מצב המקרו, אך הציפיות לעליית ריבית המשיכו לעלות, כשהשוק מתמחר העלאת ריבית בדצמבר בוודאות, ועוד אחת כבר במארס 2018 בהסתברות של יותר מ-50%. בסך הכל, השוק כבר מגלם בהסתברות של יותר מ-50% שתי העלאות ריבית ב-2018, בנוסף להעלאת ריבית השנה, ומתקרב לצפי של הבנק הפדרלי לעד שלוש העלאות ריבית ב-12 החודשים הקרובים.
באירופה, נתוני המקרו ממשיכים להיות חזקים דבר שלא נעלם מעיניי המשקיעים. מדד מנהלי הרכש, הן של השירותים והן של התעשייה, עלה על הציפיות המוקדמות; מדד מחירי היצרנים עלה ב-0.6% לעומת צפי ל0.4%, כשהעלייה השנתית היא 2.9%. המכירות הקמעונאיות עלו בשיעור של 3.7% שנתי לעומת צפי ל-2.8% בלבד. בגרמניה, הזמנות ממפעלים עלו בשיעור של כמעט 10% שנתי, וגם ברמה החודשית הן עולות ב-1% לעומת צפי לירידה של 1%. עם זאת, הייצור התעשייתי יורד ומדד מנהלי הרכש של השירותים היה פחות גבוה מהצפי. למרות המדיניות היונית מאוד של הבנק האירופי המרכזי, התשואות באירופה עולות יחד עם ציפיות האינפלציה והתחזקות של היורו, והן שלחו את הבורסות באירופה לשבוע חלש במיוחד.
ביפן המשיכה הבורסה במגמה חיובית, במקביל לתוצאות כספיות חזקות מאוד של הפירמות. ברקע, נתוני מקרו חזקים בשוק העבודה, בתחום הייצוא ובמדד מנהלי הרכש של השירותים.

ואולם, למרות החולשה בשבוע שעבר בשווקים עקב דחיית סוגיית המס והתחזקות היורו, כולל התבטאות של נגיד הבנק המרכזי של סין בנוגע למינוף הגבוה במדינה, השוק עדיין חיובי - עם תוצאות כספיות טובות של הפירמות, רמת מינוף שאינה עולה ברוב המדינות ונתוני מקרו חזקים. עליית תשואות כשלעצמה איננה רעה לשווקים מאחר שהיא לא צפויה להערכתנו להמשך בקצב מהיר.

בישראל

השוק בישראל מושפע מדברי שר האוצר, משה כחלון, על תוכניתו להוריד מסים למשתכרים 11 אלף שקל ומעלה, בנוסף לאיתות כי יוריד גם את מס החברות. לכך מתווספים נתוני האבטלה הנמוכה, וההסתברות הנמוכה מאוד להעלאת ריבית לפני 2019.

גרף של ציפיות האינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות 

הציפיות לאינפלציה בשוק המקומי מוסיפות להיות נמוכות מאוד והדבר בולט במיוחד בהשוואה עולמית. השבוע צפוי להתפרסם מדד המחירים לאוקטובר שלהערכתנו עלה ב-0.2%, אחרי העלייה המפתיעה של 0.1% בספטמבר. במקביל, הלמ"ס תפרסם את מדדי הדיור האזוריים החדשים שלה שיספקו תמונה נרחבת יותר בשבעת האזורים המרכזיים בישראל. למחרת יפורסמו נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השלישי.

מה עושים השבוע?

1. מניות – נטישת מיילן את ת"א תתרום לביקוש למניות בשוק המקומי
בניגוד לשבועות האחרונים, השבוע החולף התאפיין במגמה מעורבות בשוקי המניות בעולם, כאשר ברובם הנטייה היתה לירידות למעט במזרח אסיה.
עונת הדוחות הכספיים בארה"ב נמצאת לקראת סיום, כש-457 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דוחות כספיים. 336 מהן היכו את התחזיות עם גידול של יותר מ-4.6% ברווח מעל התחזיות ועליה של כמעט 1% בהכנסות מעל הציפיות. בסך
הכל, צפויה עונת הדוחות הטובה ביותר זה כמה שנים, עם גידול של כ-7.2% ברווח ומעל 5% במכירות.

טבלה המציגה תמחור ישראל, גרמניה וארה"ב 

בשוק המקומי צפויה להיפתח עונת הדו"חות ולאור התוצאות בעולם נראה כי יש למה לצפות מבחינת שיעורי הצמיחה והרווחיות בחברות – אשר תומכים בחשיפה למניות מקומיות. בנוסף, מחיקת מיילן מבורסת תל אביב, שעליה נודע בסוף השבוע, אמורה לייצר ביקושים חזקים לחבורת אחרות במדדים ומי שייהנו מכך צפויות להיות בעיקר החברות במדד ת"א 90 ופחות מכך החברות בת"א 35, שבו יותר חברות דואליות שמחיריהן מושפעים בעיקר מההתפתחויות בחו"ל. החשיפה של מיילן בשוק תעודות הסל המקומי היא כמיליארד ₪ שיוזרמו לחברות הנותרות האחרות במדדים.
היציאה של מיילן מהבורסה בת"א היא חדשות טובות לשוק הישראלי גם בגלל סיבות נוספות. היא תקטין את משקלו של סקטור הפארמה במדדים המובילים ותהפוך את סקטור הפיננסים לגדול ביותר בת"א 35 במקום הפארמה. היא תוציא מהבורסה מניה שאין לה קשר משמעותי לפעילות בשוק המקומי – ולעומת זאת תאפשר הגדלת חלקן במדדים של חברות שיש להן פעילות בישראל.

במבט על, מצבו של שוק המניות המקומי טוב, ויש להזכיר כי בהשוואה לשווקים בעולם, הוא רשם תשואת חסר משמעותית ברבעון האחרון. גורמים אלה, יחד עם העובדה שמחירי המניות בישראל נראים אטרקטיביים יחסית לעולם, ממשיכים לתמוך בחשיפה גדולה לשוק המניות המקומי. עונת הדוחות בשוק המקומי מתקרבת – והציפיות הן כי חברות רבות, בעיקר מהשורה השנייה, יפרסמו דוחות טובים, גם אבסולוטית וגם בגלל הטיה לרעה שראינו בדוחות הרבעון השני. כל אלה תומכים בהמשך השקעה במניות בשוק המקומי.
לצד החשיפה לישראל, אנו ממשיכים להמליץ על פיזור התיק המנייתי הגלובלי גם מחוץ לארה"ב לשווקים כמו גרמניה ולמדינות מזרח אסיה, שנהנות מהאצה בפעילות הכלכלית, מזרימת כספים גדולה ומגאות במיוחד בסקטור הטכנולוגיה והשבבים, שהמדדים שם מוטים כלפיהם.

2. אג"ח – מתמקדים בדירוגים הגבוהים, גם בחו"ל
המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני העולמי ממשיכים להיות נמוכים בכל הדרוגים עם דגש על דירוגים נמוכים אשר ממשיכים לשמור על שפל. התשואה השוטפת של האג"ח הקונצרני הדולרי תמשיך לחפות על עליית התשואות הממשלתיות המגלמת את עליית הצפי לעלייה איטית בריבית. לאורך זמן, התשואה השוטפת באג"ח חו"ל צפויה להמשיך לעלות – ולכן האטרקטיביות של האפיק הזה ממשיכה לבלוט. במח"מ של כ-4 שנים ניתן כיום להרכיב תיק קונצרני דולרי עם תשואה לפדיון של כ-3.5%.

טבלה המציגה את מרווחי אג"ח קונצרני 

בשוק המקומי, שטף ההנפקות ממשיך להיספג בקלות רבה יחסית וליהנות מביקושים חזקים. מתחילת השנה הונפקו אג"חים קונצרנים בהיקף של כ-70 מיליארד ₪.
בחשיפה לאג"ח המקומי, אנו ממשיכים להמליץ על טיוב תיק האג"ח לדירוגים גבוהים יותר של A ומעלה.

3. תיק השקעות – שוקי המניות והאג"ח ממשיכים לשמש אבן שואבת
מחירי המניות בשוק המקומי נראים יחסית אטרקטיביים בהשוואה לעולם וגם מחירי האג"ח הקונצרני בעיקר בדרוגים הגבוהים נהנים מביקוש חזק עקב שיפור במצב הכלכלי, חיפוש תשואה וחששות נמוכים מעליית תשואות. להערכתנו, כל התנאים עדיין תומכים בנטילת סיכון.

טבלה המציגה את תיק האג"ח 

לאור העלאת תחזיות האינפלציה של חזאים רבים, בצד העובדה כי הריבית בישראל לא צפויה לעלות עד 2019, ייתכן כי לאחר 4 שנים אנו עשויים לחזור למצב של ריבית ראלית שלילית – מה שיתמוך עוד יותר בחיפוש של משקיעים אחר חלופות השקעה ועשוי לתמוך בשוקי המניות והאג"ח המקומיים.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף