מדד המחירים צפוי לעלות ב-0.4%, אך בנק ישראל מאותת כי הוא לא ממהר להעלות את הריבית, לאחר שגם פרוטוקול הפד מצביע על האפשרות שהריבית תישאר השנה ללא שינוי. עונת הדו"חות בארה"ב נפתחת בצל תחזיות נמוכות – מה שמגדיל את הסיכוי שהפתעות חיוביות יובילו לעליות.


אחרי אתגרי השבוע האחרון, בראשם הבחירות והחלטת הריבית בישראל, השבוע צפוי שוק ההון המקומי להתמודד עם התחזיות למדד מחירים גבוה מהצפוי, עם פתיחת עונת הדו"חות בארה"ב ועם חג הפסח המתקרב, שמתאפיין לרוב במסחר דליל שעשוי להיות גם תנודתי בנכסים השונים.

השווקים הגיבו באדישות לדרמות הפוליטיות שחתמו את מערכת הבחירות בישראל ושיקפו הערכה כי מה שהיה הוא שיהיה. מעניין יהיה לראות כיצד הם עשויים להגיב להפתעת מדד נוספת, אחרי ההפתעות במדדי ינואר ופברואר. מדד מרץ שיפורסם מחר (יום שני) צפוי לעלות ב-0.4%, כאשר לאור מדדי המחירים הגבוהים הצפויים בחודשים הקרובים (גבוהים עונתית), צפוי קצב האינפלציה השנתי לעלות ל 1.3%. אין ספק כי הפתעות נוספות כלפי מעלה יעלו מחדש את הסיכוי שמתמחרים השווקים לעליית ריבית בישראל.

בשבוע האחרון החליט בנק ישראל שלא לשנות את הריבית (0.25%), כאשר בהודעה לעיתונות הוא גם לא רמז על כוונה להעלות אותה בקרוב. תחזית מחלקת המחקר של הבנק, יחד עם דברי הנגיד נשאו בעינינו אופי "יוני". הודגש שהוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר ואם יימשך הייסוף בשקל הוא עלול לעכב את עליית האינפלציה.

במסיבת העיתונאים שאחרי ההחלטה, הדגיש נגיד הבנק ש"במידה והעלאת הריבית בארה"ב אכן תושהה, מרחב התמרון להעלאת הריבית בישראל יפחת במידת מה". בנוסף, הנגיד הוסיף ש"במידת הצורך, הוועדה תוכל להמשיך לקיים מדיניות מוניטרית מרחיבה למשך זמן יותר ממושך, באופן שיהיה עקבי עם השגת יעדי המדיניות". בשורה התחתונה, אנחנו נשארים תחת הרושם מהחודשים האחרונים שהריבית תעלה ב-2019 פעם אחת לכל היותר – בסוף השנה. במקביל, חטיבת המחקר פרסמה את תחזיותיה המעודכנות; כפי שהערכנו התחזית ל-2019 עודכנה קלות כלפי מטה ל-3.2% והאינפלציה עודכנה קלות כלפי מעלה ל-1.5%. תוואי הריבית החזוי של חטיבת המחקר נשאר על 0.5% בסוף הרבעון השלישי של השנה.

בינתיים, נראה כי בארה"ב פרוטוקול הפד שפורסם מעיד כי ראשי הבנק המרכזי האמריקאי מאמינים דווקא כי ההתפתחויות הכלכליות יחייבו להשאיר את הריבית ללא שינוי עד סוף השנה. לפי שעה, השוק כבר מגלם סיכוי לא קטן שהריבית בארה"ב תישאר ב-2019 ללא שינוי.

אין ספק כי שוקי המניות אהבו את המסרים האלה כאשר על רקע המשך העליות במניות, גם הנפט המשיך במסע מעלה. הנפט מציג את רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 2016, על רקע קיצוצים בתפוקת סעודיה ורוסיה וחששות מההסלמה בלוב. מחיר הנפט הגיע ל64$. ייתכן שההנפקה המתוכננת של חברת הנפט הלאומית של סעודיה, Aramco, שהייתה אחד הנושאים המדוברים של השבוע האחרון, תרמה לעלייתו.

באירופה- כצפוי, השאיר בשבוע האחרון נגיד הבנק המרכזי, מריו דראגי את הריבית ללא שינוי. בנוסף, לאחר שמשקיעים רבים נערכו לקראת יום שישי האחרון עם האפשרות שבריטניה תצא באופן חד צדדי מהאיחוד האירופי, קיבלה המדינה את אישור ראשי האיחוד לדחיית ההכרעה בנושא עד לסוף אוקטובר השנה. בסיכומו של דבר, למרות הזמן הרב שחלף, אי הוודאות תימשך ביבשת, תתרום לתנודתיות ותשליך על סנטימנט החברות באירופה ועל היורו והליש"ט.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- שוק המניות המקומי ממשיך לבלוט לחיוב; פתיחת עונת הדו"חות בארה"ב תשפיע על השבועות הקרובים
ארה"ב ממשיכה בהובלת מדדי המניות בעולם, כאשר מדדי המניות בארה"ב קרובים לשיא. מדד הנאסד"ק מתחילת השנה בתשואה של 20.3% ומדד ה S&P500 בתשואה של 16%. בסיכום שבועי מדד S&P500 עלה 0.5% ומדד הנאסד"ק עלה 0.6%.
מנגד, באירופה מדד ה DAX30 ירד 0.1% ומדד הניקיי היפני עלה 0.3%.

עונת הדו"חות בארה"ב לרבעון הראשון של שנת 2019 החלה ברגל ימין. הצפי שנראה גידול מתון בהכנסות לצד השחיקה ברווח למניה. להערכתנו הסקטורים שנראה בהם צמיחה יהיו סקטור הבריאות והפיננסים ומנגד הסקטור שעלול לתפקד פחות טוב, יהיה סקטור האנרגיה שחזר לרמת המכפילים שהכרנו באמצע שנה שעברה.

שוק המניות המקומי תיפקד טוב השבוע כאשר מדד ת"א 35 סיים את השבוע בעלייה של 1.8% ומתחילת השנה השיג תשואה של 8.4%. המדד המוביל מתחילת השנה הוא ת"א 90 שעלה 14.4% ובסיכום שבועי עלה 2.3%.

מדד הבנקים עלה השבוע 2.6% על רקע פרסום דו"חות הבנקים לרבעון הראשון של השנה ומתחילת השנה עלה 12.5%.

סטיית התקן הנמוכה יותר שממשיך השוק המקומי להפגין בתקופה האחרונה בהשוואה לשווקים בעולם היא רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות. המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.

לטעמנו סיומה של מערכת הבחירות הם חדשות טובות מבחינת הקטנת אי הוודאות בשוק הישראלי וחזרה לתפקוד מלא של הממשלה.

מבנה תיק המניות

2. אג"ח- אחזקת אג"ח לפדיון מסייעת ללקוח להתמודד עם התנודתיות הצפויה
מדדי האג"ח ממשיכים במגמה החיובית, כאשר האפיק הצמוד הציג ביצועים חיוביים יותר מהאפיק השקלי. בהסתכלות על התיק, נראה כי התחלנו את השנה בצורה טובה כאשר המדדים הבולטים מתחילת שנה הם הצמודים הקונצרנים כאשר מדד תל בונד 60 עלה 4%, לעומת עלייה של 2.9% בתל בונד שקלי 50. מדד התל בונד תשואות שקלי סיים בעלייה של 5.5%, בעיקר בזכות התיקון באג"ח חברות הנדל"ן האמריקאיות (כך גם מדד התל בונד גלובל שסיים באופן זהה). אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח מדדי המחירים החיוביים הצפויים בחודשים הקרובים.

אנו נמצאים כרגע בתנאים נוחים בשוק האג"ח, כאשר לא צפויים לנו התפרצות אינפלציוניות ובהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. למרות העליות באג"חים, המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – שילוב אפיקי לצד המדדים המוכרים והידועים
נראה כי ברוב אפיקי ההשקעה מתחילת השנה היו עליות יפות שנותנות לנו תנאים נוחים להמשך השנה. ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמתסכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות. לתוצאות הבחירות אמנם לא צפויות השפעות ניכרות על שוק ההון, אך בטווח הקצר הן בהחלט יכולות לתרום לתנודתיות גבוהה יותר.

עבור רוב הלקוחות, פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות.

יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו.

תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף