שבוע של עליות בשווקי המניות ויציבות בשווקי האג"ח – למרות הכרזת טראמפ על פרישת ארה"ב מהסכמי הגרעין מול איראן סיום עונת דו"חות מעולה בארה"ב וטובה באירופה. בישראל, גוברות הציפיות להעלאת ריבית ב-2018


השבוע השני של מאי נפתח בעליות שערים ברוב השווקים המפותחים, הפעם בהובלה של ארה"ב. זאת, במקביל להיחלשות מסוימת של הדולר מול סל המטבעות, אחרי מספר שבועות של התחזקות. במקביל, ציפיות האינפלציה הארוכות המשיכו להיות יציבות זה השבוע השלישי ברציפות, אף שמחירי הנפט הוסיפו לעלות גם השבוע, ושוב שברו שיא שנתי חדש.
נתוני הכלכלה העולמית הכוללים: ריבית נמוכה, לחצי אינפלציה ממותנים וצמיחה גלובלית מאוזנת ממשיכים לתמוך בשווקי ההון; אפילו השווקים המתעוררים חזרו לעלות בשבוע החולף ביותר מ-2%, וחזרו גם הם לתשואה חיובית מתחילת השנה.
היה זה גם שבוע שבו תשואות אגרות החוב הארוכות הפסיקו לעלות בעולם המפותח, בעוד שבשווקים המתעוררים, ראינו בחלק מהמדינות פיחות חד במטבע המקומי, והמשך עלייה של התשואות.
כל זה התרחש בשבוע שבו ארה"ב פרשה מהסכם הגרעין והוכיחה שוב שהקשר בין שוק ההון לפוליטיקה הרבה פחות ניתן לחיזוי, בוודאי בטווח הקצר. הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על צמיחה, אך לא על כלכלה מחוממת יתר על המידה - מה שממשיך להוריד את הצפי להעלאת ריבית רביעית השנה לרמות הנמוכות ביותר מתחילת 2018.
עונת הדו"חות הכספיים המצוינת כמעט הגיעה לסופה כש 454 חברות כבר פרסמו דו"חות עם הפתעה של כמעט 1% בחזית המכירות ומעל 6% ברווח. גם הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים. מדד האופטימיות של העסקים הקטנים בארה"ב היה מעל התחזיות, והוא משייט ברמות שיא היסטוריות - אינדיקטור חשוב מאוד לשוק ההון. מדד המחירים ליצרן היה מעט מתחת לתחזיות; ואילו דרישות העבודה הראשוניות ממשיכות להיות נמוכות מאוד. האינפלציה עומדת על רמה של 2.5%, בהתאם לתחזיות, אך אינפלציית הליבה היא מתחת לתחזיות, ברמה של 2.1% לעומת צפי ל-2.2%. עם זאת, אלו עדיין רמות גבוהות, שיחד עם נתוני המקרו האחרים, מצדיקות את המשך העלאת הריבית. גם קצב העלייה בשכר הריאלי מתמתן, אך לסיכום, ניתן לומר שהשבוע החולף קצת הוריד את הרגל מהגז של עליית הריבית, והעניק מעט מזור לשוק איגרות החוב הקונצרניות, שחזר לעלות אחרי חמישה שבועות רצופים של ירידות שערים - שהובילו לירידות של יותר מ-2% במדדLQD בחודש וחצי האחרון.
באירופה, בדומה לארה"ב, השוק המשיך לתפקד טוב בשבוע החולף - למרות התחזקות היורו וביטול הסכם הגרעין עם איראן, ועל אף העובדה שהנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על האטה בקצב הצמיחה. באיטליה רואים נתונים טובים יותר, ואילו בצרפת – הרעה בסביבת המקרו.

ישראל

בישראל, העלייה בציפיות האינפלציה נעצרה. זאת, במקביל לבלימת הפיחות המתמשך בשקל מול הסל מתחילת השנה, שהגיע בשיאו, לפני כעשרה ימים, ליותר מ-4%, וכרגע הוא בשיעור של 2.16% בלבד. למרות זאת, ראינו את שוק איגרות החוב ממשיך לתפקד רע, הן בגזרת האג"ח הממשלתיות והן בגזרת האג"ח הקונצרניות.
השוק מתמחר העלאת ריבית כבר ברבעון הרביעי של 2018, לאור עלייה בציפיות האינפלציה, תחזית לצמיחה חזקה והתבטאויות של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, על התנאים שבהם תועלה הריבית.
גרף המתאר את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות

מה עושים השבוע ?

1. מניות- התוצאות הטובות של הרבעון הראשון ישפיעו על השנה כולה

הדאו ג'ונס עלה השבוע ב-2.3%, S&P 500 הוסיף 0.2%, ואילו הנאסד"ק רשם עלייה של 2.7%. הובילו את התשואות סקטורי הפיננסים, התעשייה וגם הטכנולוגיה, שממשיכה להיות הסקטור הבולט מתחילת שנה - כשאחריה מגזר האנרגיה.

בארה"ב, אם כן, עונת הדו"חות הכספיים המצוינת כמעט הגיעה לסופה. 454 חברות כבר פרסמו דוחות עם הפתעה של כמעט 1% בחזית המכירות ומעל 6% ברווח. אין ענף שלא הפתיע לחיוב, כשבאופן אבסולוטי, הגידול הרב ביותר ברווחיות נרשם בחברות האנרגיה, ולאחר מכן בחברות הטכנולוגיה. בנימה מעט פחות אופטימית, למרות עונת דוחות פנומנלית במושגים היסטוריים, לא ראינו כמעט חברות שהעלו את התחזיות להמשך, לאור ההערכה כי לא ניתן לשחזר תוצאות כה חזקות שוב. עם זאת, די בתוצאות החזקות של הרבעון הראשון כדי לסייע לרוב החברות להכות את התחזיות ל-2018 כולה – מה שלא מתרחש כמעט לעולם על בסיס התחזיות של תחילת השנה.

גם באירופה פרסמו כבר כמעט כל החברות את הדוחות הכספיים, כשבהשוואה לשבועות האחרונים, ראינו שיפור מעט יותר גדול בדוחות. בשילוב שוק אג"ח קונצרניות חזק מאוד, מכפילים נוכחיים של פחות מ-15 וריבית שלפי השוק לא צפויה לעלות בשנה הקרובה (כרגע הסתברות להעלאת ריבית עד אפריל 2019 היא כ-30%) – הביטחון חוזר לשוק המניות האירופי.

שוק המניות הישראלי הוא בין השווקים החלשים ביותר מתחילת השנה בעולם, כשמדד מניות הקטנות SME 150 ירד ביותר מ-7% מתחילת השנה; ואחריו ת"א 90, שאיבד יותר מ-4% באותה תקופה. בחזית המניות הגדולות, הבנקים ממשיכים להראות תשואה עודפת על השוק מתחילת השנה, כשהנדל"ן, התקשורת, הפארמה (למעט טבע) והביטוח מראים תשואות שליליות חזקות מתחילת השנה.
גם יפן, אחרי חולשה מתחילת השנה, ממשיכה להתנהג טוב יותר, עם תשואה גבוהה יותר מזו של S&P 500 מתחילת השנה. גם כאן, רוב החברות פרסמו דוחות ולא הצליחו להכות את התחזיות; אך באופן אבסולוטי, אנחנו רואים שיפור משמעותי ברווחי החברות – מה שהוביל למכפילים של פחות מ-18, למרות עליית מחירים בשוק היפני.
לסיכום, הפירמות מראות כי מצבן ממשיך להשתפר, כפועל יוצא של צמיחה גלובלית המלווה בעלייה בסחר העולמי. התחזית היא כי קצב השיפור ברווחי החברות יואט, לאור הפסקת ההשפעה של המס על רווחי החברות, ושיעורי הרווח שנמצאים קרוב לשיא. העתיד בשוק המניות האירופאי נראה טוב ביחס ליתר השווקים.
מבנה תיק מניות

2. אג"ח – אגרות חוב במח"מ של עד שנתיים מדורגות גבוה מעניינות להשקעה

מרווחי איגרות החוב חזרו לרדת מעט בכל רמות הדירוג, אחרי מספר שבועות של עליות, במקביל לעליית מחירי המניות ורוח מעט יותר אופטימית בשווקים - כאשר כל המדדים המובילים כבר מראים תשואה חיובית מתחילת השנה.
כיום התשואה הגלומה באגרות חוב מדורגות AA במח"מ עד שנתיים, מגלמת תשואה גבוהה מאג"ח ממשלתי צמוד עד מח"מ של כ 9 שנים!!
להערכתנו, בתקופה הנוכחית כדאי להיחשף יותר לאפיק השקלי, ובחשיפה גבוהה יחסית לאג"ח קונצרניות. אנחנו מקווים שלאחר החולשה האחרונה, נראה בקרוב שינוי מגמה. יש כבר אג"חים במח"מים קצרים עם ביטחונות שנראים מעניינים, וכדאי להיחשף אליהם. להערכתנו, הם יספקו עודף תשואה שכמותו לא ראינו זמן רב.
טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – המח"מים הקצרים שוב מושכים עניין

להערכתנו, לא תהיה בישראל העלאת ריבית ב-2018, אך למרות זאת, איננו תומכים במח"מ ארוך. זאת, לאור התשואות האבסולוטיות הנמוכות באג"ח ממשלתיות, אינפלציה גבוהה בחודשים הקרובים והערכתנו כי נתון הצמיחה שצפוי להתפרסם השבוע יצביע על צמיחה חזקה מהצפוי. כל אלה אמורים לתמוך באג"ח קונצרניות ובשוק המניות שחזר מבחינת תמחור בין שנה-שנתיים אחורה.
הזדמנויות ההשקעה העיקריות שאנו מזהים כיום הן: אג"ח קונצרני מדורג גבוה ובמח"מ עד שנתיים, עדיפות הגדלת חשיפה מנייתית לשווקים מחוץ לארה"ב (ישראל, אירופה ויפן). עבור הנזילות הדולרית, ניתן ליהנות מריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהורגלנו.אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף