אחרי הירידות החדות שבוע שעבר, יום שישי הסתיים בעליות במניות בארה"ב ובירידת תשואות באג"ח. למרות התנודתיות, השוק עדיין מעניק סבירות של 75% להעלאת הריבית הדולרית בדצמבר. השווקים המתעוררים דווקא רשמו שבוע חיובי


פתיחת טובה של עונת הדו"חות הכספיים יחד עם ההודעה על פגישת פסגה בין נשיאי ארה"ב וסין בנובמבר, הובילו ביום שישי לרגיעה בשווקים, עלייה במניות וירידה בתשואות האג"ח. האיתותים החיוביים האלה באו בסופו של שבוע שהתאפיין בירידות חדות במדדי המניות בעולם, למעט בהודו ובטורקיה, עלייה בתשואות הממשלתיות וקפיצה בסטיות התקן הגלומות (מדד הוויקס) שהגיעו לשיא של שישה חודשים ועברו את ה-25%, זו הפעם השלישית השנה.
עונת הדו"חות אמנם רק החלה ועד עתה פורסמו הנתונים של כ 30 חברות ממדד ה-S&P500, אך המסקנה הראשונה מהם היא שיש סימנים להמשך הצמיחה האיתנה שראינו בשני הרבעונים הקודמים. בגזרת מאבקי הסחר מול סין ראינו התייחסות להתקדמות מסוימת וצעדים בוני אמון שהושגו בנושא בין שתי המדינות וזאת לאחר שבתחילת השבוע הגזרה הזו דווקא סיפקה דלק לתבערה, על רקע האשמות אמריקאיות בנוגע למניפולציות במטבע הסיני.

בינתיים, גם גזרת המקרו המשיכה להציג נתונים מצוינים שהרחיקו את החששות בעניין מיתון קרוב בכלכלה האמריקאית, מה שהיה יכול להצדיק את הדאגה בשווקים.
נתוני המקרו בארה"ב בשבוע האחרון כללו אינפלציה נמוכה מעט מהתחזית, כאשר מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.1% לעומת צפי ל-0.2%. בספטמבר המשיך מדד האופטימיות של העסקים הקטנים לשייט ברמות היסטוריות גבוהות, אך הוא עדיין היה מעט מתחת לתחזיות. ציפיות האינפלציה ירדו מעט לאור הנתונים האחרונים, ובעקבות ירידה של קרוב ל-8% במחירי האנרגיה בשבוע וחצי האחרון. עם זאת, למרות הירידות בשווקים, ההתמתנות בעליית האינפלציה וירידת התשואות הקטנה שנרשמה בשבוע האחרון – השוק עדיין מעניק סבירות של יותר מ-75% להעלאת ריבית נוספת בדצמבר בארה"ב – שיעור גבוה למדי וללא שינוי מאז תחילת הירידות.

באירופה, הרעש סביב איטליה לא שוכך, כאשר חילופי האשמות הדדיים בין הממשלה האיטלקית לבין האיחוד, חברות הדירוג וגורמים נוספים, הגדילו את הפער בין אג"ח 10 שנים של איטליה לגרמניה ליותר מ-300 נקודות - שיא של חמש שנים. למרות החולשה של אירופה בכל השנה אחרונה, גם בשבוע האחרון ירדו הבורסות באירופה בדומה לשאר העולם, ומניות הבנקים המשיכו להיות חלשים מאוד. גם ביום שישי, כשבשאר השווקים נרשם תיקון, הבורסות באירופה המשיכו במגמה שלילית, אם כי מתונה.
אך הדרמות הגיאופוליטיות לא מספרות את כל הסיפור, כי הכלכלה דווקא מתאוששת. הייצור התעשייתי גדל ב-1% באוגוסט לעומת תחזית לעלייה של 0.5%, וראינו גם נתוני מקרו טובים מהצפוי בצרפת ואיטליה, לעומת חולשה מסוימת בגרמניה. במבט קדימה, איטליה תמשיך לשחק תפקיד מרכזי בציפיות ובחששות לגבי הגוש, יחד עם ההתפתחויות שיירשמו (או לא יירשמו) בנושא הברקזיט.

יפן השוק מתנהג טוב, כאשר גם נתוני המקרו תומכים בכך, עם עלייה כמעט בכל פרמטר אפשרי.
בשווקים המתעוררים ראינו שבוע חיובי יותר, עם התחזקות במטבעות וירידה במפלס הלחץ, כשמדד מנהלי הרכש של סין מפתיע כלפי מעלה, הייצוא מתרחב בשיעור של 14% לעומת תחזית ל-8% בלבד וגם הביקושים המקומיים נראים חזקים. בטורקיה, שחרור הכומר האמריקאי שהיה עצור במדינה הוביל לעליות בלירה הטורקית, בברזיל, האפשרות לשינוי פוליטי משרה אופטימיות, ואפילו בהודו קיבלנו שבוע של התחזקות מטבע, יחד עם עלייה בשוק המניות - דבר שלא נראה שבועות רבים.

בישראל, בנק ישראל לא העלה את הריבית בשבוע החולף ונראה כי בשווקים מחלחלת ההכרה כי הריבית בישראל לא תעלה ב-2018. מחר יפורסם מדד המחירים לצרכן בישראל, שצפוי להיות 0% -0.1% ולשמור על האינפלציה בקרבת הגבול התחתון. למרות הדיבורים על גידול בגירעון הממשלתי, נראה כי השפעתם על שוק האג"ח אמורה להיות נמוכה, עקב חוב לתמ"ג נמוך, יתרות מט"ח גבוהות והערכה כי הנתון חריג עקב החגים והוא צפוי להשתנות בחודשיים הקרובים.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


מה עושים השבוע ?

1. מניות: פתיחת עונת הדו"חות בארה"ב יכולה להרגיע את השווקים; השוק הישראלי ממשיך להיות אטרקטיבי
ביום שישי ננעלו הבורסות בארה"ב בעליות לאחר ירידות חדות במהלך השבוע. בסיכום שבועי ירד הנאסד"ק ב-3.7%, S&P 500 איבד 4.1%, והדאו ג'ונס צלל ב-4.2%. העליות באו על רקע פתיחה חזקה של עונת הדו"חות הכספיים וההודעה על פסגה בין מנהיגי ארה"ב וסין.
עד עתה פורסמו כ-30 דו"חות של חברות הכלולות במדד 500S&P. מהמדגם הזה נראה כי נמשכת המגמה שהכתיבו שני הרבעונים הראשונים של 2018, שהצביעו על צמיחה חזקה ותחזיות אופטימיות. הבנקים הגדולים שוב היו מהסקטורים הראשונים שפרסמו ולא רק שהדו"חות שלהם היו חזקים – הם גם לא הורידו תחזיות קדימה. ג'יי.פי מורגן וסיטי היכו את התחזיות זה הרבעון השמיני ברציפות, ובסך הכול הבנקים שפרסמו דו"חות הציגו עלייה של כ-20% ברווח, אך למרות זאת מניות הסקטור גילו חולשה גם ביום שישי.
מי שהובילו את הירידות בשבוע החולף היו מניות הטכנולוגיה והתעשייה. בתחום הטכנולוגיה, בלטו לשלילה במיוחד מניות מתתי סקטורים שרשמו עליות חזקות בחודשים האחרונים. במידה ותמשיך התנודתיות החדה בשווקים, סקטורים אלו, שעלו בחדות, צפויים להיות הראשונים להיפגע.
מניות התעשייה בלטו לשלילה במשך רוב השבוע, על רקע הורדת תחזית הצמיחה העולמית של קרן המטבע וההערכה כי יחד עם הירידה במחירי חומרי הגלם, היקפי הפעילות הכלכלית יושפעו לרעה.
בישראל, השווקים הגיבו להתרחשות בשווקי העולם, כשהמדדים המובילים ירדו בשיעור של 3%. בלט לחיוב מדד הנפט והגז, שהיה חזק מאוד ורשם עלייה שבועית. במבט קדימה, אנו ממשיכים להמליץ על השוק בישראל הן בשל רמות המחיר האטרקטיביות בהשוואה לעולם, הן בשל העובדה שהריבית בישראל תישאר נמוכה יותר זמן והן לנוכח התוצאות העסקיות שצפויות להתפרסם בדו"חות הרבעון השלישי. הדו"חות אמורים להצביע על המשך רווחיות יפה אצל הפירמות הנשענות על צריכה פרטית חזקה, לצד הוצאות מימון נמוכות.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – בעולם של ריביות עולות, בוחרים לא להאריך מח"מ
למרות ירידת התשואות הארוכות בארה"ב בסוף השבוע, במבט קדימה להערכתנו אין סיבה להאריך מח"מ. עליית התשואות אמנם מוגבלת, אך במבט קדימה הריבית תמשיך לזחול מעלה, העקום השטוח אינו מגלם פיצוי הולם להארכה של המח"מ וגם התנודתיות בשווקים אינה מספקת תמיכה.
ואם בארה"ב אין סיבה להאריך מח"מ, הרי שגם בשוק המקומי אין סיבה לעשות זאת. גם הדיבורים על עלייה בגירעון הממשלתי בשוק המקומי אינה תומכת בהארכת המח"מ, למרות שלהערכתנו זו לא מגמה אלא תופעה נקודתית עקב החגים.
מרווחי האג"ח הקונצרני הדולרי בעולם ממשיכים לשייט ברמות דומות בחודשים האחרונים בכל רמות הדרוג, למעט אג"ח שאיננו בדרוג השקעה שם ראינו עלייה מסוימת במרווחים עקב הירידות במניות. בשוק המקומי ראינו מגמה הפוכה שבמסגרתה נפתחו המרווחים, אך עם הרגיעה בשווקים אנו צופים כי הם יסגרו בחזרה.

איך צריך להיראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – מח"מ קצר, חשיפה דולרית ושמירה על הפוזיציה המנייתית
נראה כי הבעיות הגיאופוליטיות ימשיכו לתרום לתנודתיות השווקים, אך בהינתן המשך השיפור בנתוני המקרו המגמות החיוביות בכלכלה העולמית ובשווקים צפויים להימשך. במבחן המציאות, הן של הפירמות והן של המקרו, נתוני השבוע החולף היו טובים, והם ממשיכים להצביע על מגמה של שיפור והתרחבות בכל העולם עם גידול מרשים ברווחי החברות.
הנתונים האלה ממשיכים לתמוך בשמירה על תיק השקעות הבנוי באופן שמותאם לתקופה. באג"ח, אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מח"מ מוגבל ומיקוד באג"חים איכותיים – אסטרטגיה שהניבה בחודשים האחרונים תנודתיות נמוכה משמעותית מהנעשה בשוק האג"ח.
לצד זה, אנו ממשיכים להמליץ לשמור על רכיב דולרי, הן באמצעות קרנות כספיות דולריות והן באמצעות מכשירים אחרים כמו מדד התל בונד דולר, וזאת כדי ליהנות מהריבית הדולרית השוטפת הגבוהה ובנוסף ליהנות מהגנה על התיק במקרה של זעזועים בשוק ההון העולמי. מי שיבחן את מדדי התל בונד בשוק המקומי, יגלה כי מדד התל בונד דולר הינו מדד האג"ח היחידי שרשם תשואה חיובית מתחילת אוקטובר.
אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה מנייתית מפוזרת, לנוכח חוסר היכולת לתזמן את השוק. ישראל ממשיכה לקבל משקל גדול בתיק המניות המקומי.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף