שבוע נוסף של עליות נאות בשווקים, נתונים כלכליים טובים וריבית אפסית. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה למניות בתיק ההשקעות – והרחבת החשיפה מחוץ לארה"ב. פתיחה חזקה לעונת הדוחות הכספיים בארה"ב, נותנת רוח גבית לשווקים

בשבוע השני של 2018 המשיכה המגמה החיובית בשוקי המניות, כשכל השווקים בעולם רשמו שוב עליות נאות. בסך הכל, עלו הבורסות המרכזיות ב-4% עד 5% מאז תחילת השנה האזרחית, כאשר אירופה לא מפגרת אחרי ארה"ב – למרות התחזקות היורו לרמה של 1.22 דולר, עלייה של יותר מ-1% מפתיחת 2018 ושיא של שלוש שנים מול הדולר. לרוב, אנו נוטים לחשוב שכשהיורו מתחזק השוק האירופי סובל, אך לא זה המצב כרגע. למעשה, בפרספקטיבה היסטורית, כאשר התחזקות היורו מלווה בנתונים כלכליים חזקים, המעידים על שיפור במצב החברות והכלכלה – חוזק המטבע לא משפיע על השווקים.

גרף המציג את היחלשות הדולר מול כל המטבעות המובילים ב-2018 

ברקע להתחזקות היורו, ההערכות הן כי קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, קרובה להרכיב את הממשלה הגרמנית החדשה, וכי אירופה צפויה להמשיך להציג נתונים כלכליים חזקים. בנוסף, פרסום הפרוטוקול מהישיבה האחרונה של הבנק המרכזי האירופי, תומך בהערכה כי הגישה של הבנק המרכזי אולי מתקרבת לשינוי לנוכח שלל הנתונים הכלכליים החיוביים. מדד האמון בתעשייה הגיע לשיא של 17 שנה, והאבטלה יורדת, כסף רב זורם לשוקי המניות באירופה, הודות לתמחור זול יחסית, נתוני צמיחה חיוביים וריבית נמוכה.

המניות באירופה ותשואות האג"ח המשיכו לעלות בשבוע החולף במקביל לעלייה קלה בציפיות האינפלציה. הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים מהצפוי, עם עלייה של 1.5% במכירות הקמעונאיות לעומת תחזית לעלייה של 1.3%. שיעור האבטלה נשאר יציב - 8.7% - בהתאם לתחזית; והייצור התעשייתי עלה בשיעור של 3.2%, לעומת תחזית לעלייה של 3.1% - כשבגרמניה הנתונים חזקים במיוחד. מדד הביטחון הכלכלי של גוש היורו רשם בדצמבר 116 נקודות – הרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2000. גם מדד ביטחון הצרכנים עלה, לרמה הגבוהה ביותר מאז 2001.
בבריטניה, התחזקה הליש"ט לרמה של 1.367 דולר, שלא נראתה מאז יוני 2016, ערב ההצבעה על הברקזיט. זאת, לאחר שסוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי ספרד והולנד תומכות בברקזיט "רך", תוך שמירה על היחסים הטובים של בריטניה עם האיחוד. בהתאם, בורסת לונדון סגרה שבוע שישי ברציפות של עליות.

רוב הנתונים שהתפרסמו בארה"ב בשבוע החולף המשיכו להיות חזקים, גם אם לא תמיד עמדו ברף הגבוה של הציפיות האופטימיות. מדד המחירים ליצרן ירד ב-0.1% לעומת צפי לעלייה של 0.2%; דרישות העבודה הראשוניות הסתכמו ב-261 אלף לעומת צפי ל-245 אלף; ומדד המחירים לצרכן עלה ב-0.1%. עם זאת, המדד הבסיסי עלה ב-0.3%, לעומת תחזית לעלייה של 0.2%. בשנה האחרונה עלה המדד הבסיסי עלה ב-1.8%, ואילו המדד הכללי עלה ב-2.1%.
כמו כן, המכירות הקמעונאיות עלו ב-0.3% לעומת צפי לעלייה של 0.4%, והשכר הריאלי השבועי עלה ב-0.4%, לעומת 0.2% בקריאה הקודמת. אשראי הצרכנים עלה ל-3.83 מיליארד דולר בדצמבר – העלייה הגבוהה ביותר זה 16 שנה, לפי הבנק הפדרלי.

בכל הנוגע לריבית בארה"ב, השוק מניח עכשיו שתי העלאות ריבית בוודאות – אחת במארס, ועוד אחת ביוני (לפני שבוע, צפה השוק העלאה במארס ועוד אחת בדצמבר). ישנם גם מי שצופים שלוש העלאות ריבית – תסריט שעשוי להתגשם אם ציפיות האינפלציה ימשיכו לעלות.

בישראל

גם בישראל, 2018 ממשיכה בפתיחה מצוינת – כשהשקל ממשיך להיות חזק מאוד, לאחר שהגיע לשיא של שבע שנים מול הדולר, וסל המטבעות מתקרב לשפל של יולי 2017 – לאחר שהשקל התחזק מולו ב-2.5% בחודש האחרון.
השיא של השקל מול סל המטבעות והאינפלציה - כמעט הנמוכה מכל כלכלות העולם - מצביעים על המשך מגמה של ריבית נמוכה ורדיפה אחרי תשואות, כשהחולשה היחסית בענף הנדל"ן, מעצימה עוד יותר את המגמה של הסטת כספים לשוק ההון המקומי.
בנק ישראל הודיע בשבוע החולף כי החליט להשאיר את הריבית על כנה – 0.1%, בצעד שלא הפתיע איש, היות שהאינפלציה ממשיכה להיות נמוכה מהיעד שקבע הבנק. לפי הערכת חטיבת המחקר של הבנק, המשק הישראלי ימשיך לצמוח בקצב של 3.5% לשנה בשנתיים הקרובות; האינפלציה ב-2018 תסתכם ב-1.1%; ואילו הריבית תישאר על כנה רוב השנה, ותעלה ל-0.25% רק ברבעון האחרון.

מה עושים השבוע?

1. תיק המניות – עונת הדוחות בארה"ב החלה על הצד הטוב
בארה"ב, הנאסד"ק עלה בסיכום שבועי ב-1.7%, S&P ב-1.6% והדאו ג'ונס – ב-2%. השוק האירופאי עלה בכ-1.6% בממוצע. הניקיי היה המדד המוביל בשבוע שעבר, עם עלייה של 2.4%. מחירי הזהב עלו זה השבוע החמישי ברציפות, ואילו הנפט עלה לשיא של שלוש שנים – 64.3 דולר לחבית.

עונת הדוחות הכספיים בארה"ב נפתחה עם גידול של 9% בהכנסות ו-14% ברווחים. המדגם עדיין קטן, אך הכיוון נראה ברור. בסקטור הטכנולוגיה, בלטה אורקל עם גידול של 16% ברווח. בסקטורים אחרים, חברות שהציגו עלייה נאה ברווח הן בלקרוק, עם יותר מ-20%; דלתא אייר עם יותר מ-17%; ופדקס, עם גידול של 15%. נייקי, לעומת זאת, רשמה ירידה ברווחים.
הסקטורים החזקים השבוע ממשיכים להיות אלה המגיבים בחיוב לצמיחה כלכלית - כמו למשל תעשייה, אנרגיה, צריכה מחזורית ופיננסים – סקטורים שעשויים להמשיך לבלוט להערכתנו. מאידך, סקטורי הנדל"ן, התשתיות והצריכה הבסיסית נראים חלשים יותר.

שוק המניות בישראל, בהתאם למגמה בעולם, עולה. ברמות התמחור הנוכחיות של השוק המקומי, אין סיבה שהמניות הישראליות יעשו תשואת חסר מול המדדים המובילים בעולם ומכאן אנו ממשיכים להמליץ על השוק הישראלי כנדבך מרכזי בתיק המניות ל-2018. מדד ת"א 90 עלה כבר כ-4% מתחילת 2018, כשהסקטורים המובילים היו ביומד (עם עלייה של 8% מתחילת השנה), פיננסים וביטוח.

2. אג"ח – התשואה ל-10 שנים קרובה לשיא של שנה
תשואה ל-10 שנים בארה"ב עומדת כעת על 2.55% - שיא של כמעט שנה. יש מתאם גדול בין העליות בשווקים לעליית התשואות באג"ח, שעולות מכיוון שהכלכלה מתחזקת. עם זאת, עליית התשואות הזו מוגבלת יחסית לאור העובדה שגם הריבית לא צפויה לעלות בקצב מהיר. בעליית התשואות האחרונה במארס 2017, התשואות עלו עד רמה של 2.63% - וחזרו כל הדרך חזרה עד למעט יותר מ-2% בספטמבר. ציפיות האינפלציה ל-10 שנים עולות במקביל לעליית התשואות, ועברו את ה-2% בארה"ב.

טבלה המציגה את המרווחים באג"ח הקונצרני 

למרות עליית התשואות הממשלתיות, באג"ח הקונצרני הדולרי במח"מ הבינוני (3.5-4 שנים) ההשפעה היתה קטנה מאוד ואנו ממשיכים להמליץ במבט ל-2018 להמשיך לגוון את התיק באג"ח חו"ל. לנוכח תנודתיות המט"ח ממשיכים להמליץ לגדר את החשיפה המטבעית – למרות הרמות הנמוכות שבהן נסחר הדולר.

בישראל, שוק האג"ח הקונצרניות, במיוחד בדירוגים נמוכים, ממשיך לתפקד טוב, אך המרווחים יורדים לרמה נמוכה מאוד ונראה כי אין להם עוד מקום רב לרדת. אנו ממשיכים להמליץ להעלות בדירוגים ולהגדיל חשיפה לאג"חים בדירוגים הגבוהים – גם כתחליף לאג"ח ממשלתי וגם כתחליף לדירוגים הנמוכים, לאור העובדה שבדירוגים הגבוהים המרווחים אמנם ירדו אך בשיעורים נמוכים יותר.

3. תיק השקעות – אין הצדקה למח"מ ארוך
הכלכלה העולמית ממשיכה בתנופה, כפי שהערכנו. ציפיות האינפלציה בארה"ב מרימות ראש מעט ומובילות לעליית תשואות קלה. אנחנו עדיין צופים שתי העלאות העלות ריבית ב-2018. חולשת הדולר תורמת אף היא לתשואות, בעיקר בשווקים מתעוררים. במניות השווקים המתפתחים תנודתיות הדולר היא מרכיב משמעותי שמגדיל את רמת הסיכון שם ולכן בניגוד ל-2017, בשנה הקרובה להערכתנו אין עדיפות להגדלת החשיפה לאפיק זה.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק ההשקעות 

לאור עליית המדרגה בפעילות הכלכלית בעולם, במקביל לעליית מחירי חומרי הגלם, מחירי הנדל"ן והירידה באבטלה, אין הצדקה להיות במח"מ ארוך גם בישראל, למרות ההערכה שהריבית לא תעלה.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף