טראמפ מכריז על עוד ועוד מכסים וזורע לא מעט דאגות גם באירופה – אבל המניות בכל העולם ממשיכות לעלות, בנק ישראל מוריד את הציפיות לעליית ריבית מהירה ותורם לירידת תשואות האג"ח הארוכות. בארה"ב פוחתת העדפה לאג"ח בריבית משתנה

הפוליטיקה, ובמיוחד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המשיך לעמוד בראש סדר היום הכלכלי גם בשבוע החולף – אך לפי שעה ההשפעה על השווקים ממשיכה להיות מינורית. אחרי שכבר הוציא לפועל ממשל טראמפ את המכסים על סחורות סיניות בשווי 34 מיליארד דולר, הודיע נשיא ארה"ב על הטלת מכס בסך 10% על סחורות סיניות נוספות בהיקף של כ-200 מיליארד דולר. בביקורו באירופה, זרע טראמפ אי שקט פוליטי בדיונים על תקציב נאט"ו, על הגישה של גרמניה לסדר היום המדיני ועל תהליך ה-Brexit שמובילה תרזה מיי בבריטניה, שהוביל בשבוע האחרון לפרישת שר החוץ בוריס ג'ונסון במחאה על המתווה, המרוכך מדי לטעמו, שמובילה הממשלה.
הרשימה המלאה של המוצרים שעליהם מתוכננים המסים מצביעה על רצון לפגוע רוחבית ביצוא הסיני – מה שמזמין באופן טבעי תגובת נגד. אם כל המכסים יוטלו (וכרגע קשה להעריך כי כך יהיה), הם יקיפו כמעט מחצית מסך הסחורה הסינית המיובאת לארה"ב בשווי של כ-505 מיליארד דולר בשנה. זמן קצר לאחר ההודעה על המכסים החדשים נודע כי קיימת אפשרות שסין וארה"ב ישובו לשולחן המשא ומתן כדי לדון בנושא הסחר, ולאלו נוספו דיווחים על כך שטראמפ לא זוכה לתמיכה במהלכים הללו מצד מפלגתו.

ההתפתחויות האלה לא מנעו משוקי המניות שבוע חיובי ומהדולר להמשיך להתחזק. מחירי הנפט ירדו בכ-4% בשבוע החולף ותשואות האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב עלו לראשונה זה חמישה שבועות. השווקים מעניקים סיכוי של 75% להעלאת ריבית אחת בספטמבר, וסיכוי של 55% בלבד להעלאה נוספת עד דצמבר (כלומר 4 העלאות ב-2018 כולה). לאור זאת פוחתת העדפה של השקעה באג"ח דולרי בריבית משתנה.

בכל הנוגע לנתוני המקרו, רובם היו חזקים. מספר תביעות העבודה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-214 אלף, לעומת תחזית ל-225 אלף. מדד הליבה של CPI עלה ביוני ב-0.2% (המדד כולו, עם מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.1%). מאז יוני 2017, עלה מדד הליבה ב-2.3%. מדד אמון העסקים הקטנים עלה לשיא של 34 שנים. שיעור העובדים הנוטשים את מקום העבודה מרצונם עלה לרמה הגבוהה ביותר ב-17 השנים האחרונות – מה שמעיד על ציפייה להעלאת שכר בשוק העבודה.

באירופה, עמדו השווקים בלחץ פוליטי – כאשר ממשלתה של תרזה מיי איבדה שלושה חברים בתוך יממה, ובראשם שר החוץ ג'ונסון שמחה על הודעת מיי כי היא מתכוונת לשמור על קשרים הדוקים עם האיחוד האירופי גם לאחר השלמת הברקזיט.
בחזית נתוני המקרו, האינפלציה בגרמניה מאטה את הקצב – כשמדד המחירים לצרכן עלה ביוני ב-0.1%, והאינפלציה הסתכמה בקצב שנתי של 2.1%, לעומת 2.2% במאי. ביטחון המשקיעים ירד לשפל מאז 2012, בעקבות החשש ממלחמת הסחר. בבריטניה, צמחה הכלכלה בשיעור של 0.2% בחודשים מארס עד מאי.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

בנק ישראל מרגיע : הריבית לא תעלה מהר

בנק ישראל הודיע בתחילת השבוע שעבר כי הריבית תישאר חודש נוסף ללא שינוי ושב על הערכתו כי היא תגיע ל-0.25% עד סוף השנה. השוק כבר תמחר שלוש העלאות ריבית ב-12 החודשים הקרובים – אך הנגידה היוצאת קרנית פלוג שחררה הודעה יונית יחסית, לפיה היא מצפה שבנק ישראל יעלה את הריבית באופן הדרגתי מאוד, ותוך התחשבות בסביבת האינפלציה – כך שזו תהיה במרכז תחום היעד. המשמעות להערכתנו היא שלא נראה כי בשלו התנאים לעליית ריבית מהירה כפי שמגולמת כרגע בשוק במהלך 2019. פלוג גם דבקה בהערכה הקודמת שפרסם הבנק, לפיה הריבית תעלה ל-0.5% במהלך הרבעון השלישי של 2019.

נתוני הכנסות המדינה ממסים ליוני היו חיוביים, אך גם החודש לא נרשמו הכנסות גבוהות מהתוואי החזוי כך שבסיכום הרבעון השני הגבייה הייתה נמוכה רק במקצת מהתחזיות. במלים אחרות, נתוני הגבייה של המחצית הראשונה מקטינים מאוד את האפשרות להפחתות מיסים משמעותיות השנה.

מה עושים השבוע ?

1. מניות – העליות עם פתיחת עונת הדו"חות בארה"ב מצביעות על אופטימיות שמעודדת חשיפה לסקטורים מוטי צמיחה עתידית
מדד דאו ג'ונס אף חצה את רף ה-25 אלף נקודות, וסיכם את השבוע בעלייה של 2.3%. S&P 500 עלה ב-0.1%, ואילו הנאסד"ק – ב1.8% וקבע שיא נוסף. שלושת המדדים סגרו שבועיים רצופים של עליות.
עונת הדוחות הכספיים לרבעון השני ולמחצית 2018 החלה, כאשר 25 חברות מתוך S&P500 פרסמו דו"חות. כמו תמיד, את עונת הדו"חות פתחו הבנקים הגדולים עם צמיחה חזקה ברווחים, אם כי נמוכה במקצת מהצפוי, וצמיחה נאה בהכנסות. הרווח הממוצע של הבנקים גדל ב13.5%, לעומת צפי לעלייה של 15%. ההכנסות הרבעוניות של ג'יי פי מורגן צ'ייס היו גבוהות מתחזית האנליסטים, בעוד שסיטי דיווח על צמיחה נמוכה מהצפוי בהכנסות אך גם על גידול חד ברווח הרבעוני, ואילו הרווח הרבעוני של וולס פרגו ירד יותר מהצפוי. בשורה התחתונה, רוב מחירי היעד של האנליסטים לבנקים עודכנו בסוף השבוע כלפי מעלה – כך שנראה כי החדשות החיוביות עולות על השליליות.

הפתיחה החיובית של עונת הדו"חות בארה"ב עשויה להעיד על מגמה דומה בעונת הדו"חות שתיפתח בשבועות הקרובים גם בשאר העולם. בורסות אירופה סיימו את השבוע בעליות כאשר מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.7% בסיכום השבוע וגם בורסות אסיה סגרו את השבוע בעליות, במיוחד הניקיי ביפן. המשך המגמה החיובית בעולם תומכת בהשקעה בסקטורים מוטי צמיחה עתידית.

גם בישראל נרשמה מגמה חיובית בשוק המניות, כאשר מדד ת"א 35 רשם עלייה שבועית של 1.6%. עד כה עלה המדד ב-2.2% ביולי – וב-7.7% בשלושת החודשים האחרונים. במיוחד בולט בשוק המקומי מדד הבנקים עם עלייה של 2.3% בשבוע החולף, 3% מאז תחילת יולי – ו-8.3% בשלושת החודשים האחרונים. הביצועים האלה ממשיכים לתמוך בהמלצה שלנו לשמור על חשיפה של כ-50% לישראל בתיק המניות.
מבנה תיק מניות
2. אג"ח – ביצועים טובים לארוכים, אבל התנודתיות הגבוהה נותנת סיבה להעדיף את האג"חים הקצרים
אף שבאופן פורמלי מחלקת המחקר של בנק ישראל לא שינתה משמעותית את התחזית להעלאות ריבית - השוק מיהר להגיב להודעת הריבית האחרונה, והעקומים בשוק האג"ח השקלי חזרו אחורה למקום שבו היו לפני כחודש – בטרם התחיל הלחץ בנושא.
התנודתיות באפיק הארוך מחזקת את המלצתנו להימנע מהארכת מח"מ לנוכח התנודתיות שאינה מתאימה לרוב המשקיעים. הדבר מחזק את את ההמלצה שלנו על אחזקה של אגח קונצרני בדירוג גבוה במחמ קצר של עד שנתיים, כי היא תמשיך להעניק תשואות עודפות ובסיכון נמוך ביחס לאגח מדינה, תוך הקטנת הפוטנציאל להפתעות ברכיב הסולידי.
אנו ממשיכים להמליץ לשמור על חשיפה גבוהה יחסית לצמודים בתיק ההשקעות לנוכח המשך הביצועים של האפיק הצמוד ולנוכח הצפייה למדד יוני גבוה מהצפוי.
מבנה תיק אג"ח בטבלה
3. תיק השקעות – קצרים באג"ח, במניות פיזור על פני מספר מגמות עתידיות
גמר המונדיאל הערב יסיים אמנם את המשחקים במסגרת גביע העולם בכדורגל, אבל הוא לא יסיים את המשחקים הפוליטיים שיימשכו גם השבוע. מחר צפויה פסגת טראמפ-פוטין ולפי כל הסימנים גם השבוע נכונו לנו לא מעט הצהרות שעשויים לתעתע בשווקים. בהמשך השבוע צפויה גם העדות של המנכלים של חברות הטכנולוגיה הגדולות בבית הנבחרים בנוגע למדיניות הפרטיות שלהם – במה שעשוי להשפיע על כמה מהמניות שהובילו את הנאסד"ק לשיאים הנוכחיים שלו.
אם לשפוט לפי התנהגות השווקים בשבועות האחרונים, הגורם המרכזי בכל זאת שיכריע הוא העובדה שהנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים בכל העולם: האבטלה בירידה, מרווחי האג"ח הקונצרני בירידה והמשקיעים צופים עליית ריבית בקצב איטי.
ההתנהגות השווקים ממשיכה להצדיק בתיק ההשקעות חשיפה לאג"ח חו"ל. כשלוקחים בחשבון תנודתיות, תשואה, ועלויות ללקוח (כולל מס) מגיעים למסקנה שקרנות כספיות דולריות יכולות להוות תחליף עדיף להשקעה באג"ח חו"ל בין אם בצורה ישירה ובין אם באמצעות קרנות אגח חול.
באפיק המנייתי, אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב. הדרך להיחשף לשינויים העתידיים בכלכלה העולמית, היא ע"י פיזור רחב על פני מספר רב של סקטורים מוטי צמיחה עתידית, כדוגמת: פינטק, סייבר, רובוטיקה, מסחר באינטרנט, רכב אוטונומי ועוד ולא בניסיון להתמקד בסקטור אחד או שניים. לא ניתן לחזות מי מהסקטורים יניב את התשואה הגבוהה ביותר ולכן יש להתמקד בהפחתת התנודתיות הגבוהה שיש בסוג השקעה זה.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף